Γεωργία Πληροφορίες για Τιφλίδα

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Καλά δεν χρειάζεται να μιλάς ρωσικά για να πάρεις μαρσρουτκα, αλίμονο!
Οι γνώσεις μου στη ρωσική περιορίζονται σε λίγες λέξεις, αλλά έχω πάρει μαρσρουτκα από την Γεωργία και την Ουκρανία μέχρι το Κιργιστάν και την Υπερδνειστερία, πολλές φορές μόνη. Καμία δυσκολία.
Εμάς πάντως ο οδηγός της μαρσρούτκας δεν μιλούσε γρι άλλη γλώσσα.Κάτι ρώτησε τον άντρα μου που δεν ξέρει ρώσικα κ περίμεναν να τους μεταφράσω την απάντηση...

αν με λίγα ρώσικα συνεννοήθηκες μια χαρά τότε...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εμάς πάντως ο οδηγός της μαρσρούτκας δεν μιλούσε γρι άλλη γλώσσα.Κάτι ρώτησε τον άντρα μου που δεν ξέρει ρώσικα κ περίμεναν να τους μεταφράσω την απάντηση...

αν με λίγα ρώσικα συνεννοήθηκες μια χαρά τότε...
Με τη γλώσσα του σώματος συνεννοουμαι κάθε φορά και ενίοτε μπορεί να έχω γραμμένο κάτι (πχ πού θέλω να κατέβω) σε κυριλλικό αλφάβητο και αυτό είναι. Όχι με τις λίγες λέξεις που ξέρω.
Και είμαι σίγουρη ότι και ρωσικά να μη μιλούσες με κάποιο τρόπο θα βρίσκατε την άκρη.
Αλίμονο αν χρειαζόταν να γνωρίζουμε τη γλώσσα μιας χώρας για να πάρουμε ΜΜΜ.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Με τη γλώσσα του σώματος συνεννοουμαι κάθε φορά και ενίοτε μπορεί να έχω γραμμένο κάτι (πχ πού θέλω να κατέβω) σε κυριλλικό αλφάβητο και αυτό είναι. Όχι με τις λίγες λέξεις που ξέρω.
Και είμαι σίγουρη ότι και ρωσικά να μη μιλούσες με κάποιο τρόπο θα βρίσκατε την άκρη.
Αλίμονο αν χρειαζόταν να γνωρίζουμε τη γλώσσα μιας χώρας για να πάρουμε ΜΜΜ.
Πάντως εκτός από τον άντρα μου δεν συναντήσαμε άλλον που δεν μιλούσε ρώσικα μέσα εκεί. Μιλήσαμε όχι μόνο για το που θα πάμε αλλά κ για το πως να καθίσουμε,το αντίτιμο κλπ.

Καλώς το δοκίμασες κ χωρίς να ξέρεις ρώσικα. Απλώς εκεί δεν συνάντησα κανένα δυτικό μη ρωσόφωνο που να κάνει το ίδιο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως εκτός από τον άντρα μου δεν συναντήσαμε άλλον που δεν μιλούσε ρώσικα μέσα εκεί. Μιλήσαμε όχι μόνο για το που θα πάμε αλλά κ για το πως να καθίσουμε,το αντίτιμο κλπ.

Καλώς το δοκίμασες κ χωρίς να ξέρεις ρώσικα. Απλώς εκεί δεν συνάντησα κανένα δυτικό μη ρωσόφωνο που να κάνει το ίδιο.
Μωρέ το έχω δοκιμάσει παρά πολλές φορές σε πολλές χώρες, άλλοτε ήμουν η μόνη που δε μιλούσε ρωσικά, πολλές φορές ήταν και άλλα άτομα.
Κι εννοείται και για αντίτιμο βγάζω άκρη (δε θα με πάρουν τζάμπα), ενδεικτικά ανέφερα αυτό για τον προορισμό.
Ο λόγος που επιμένω δεν είναι για να σου πάω "κόντρα", αλλά επειδή πραγματικά αν διαβάσει κάποιος αυτά που λες μπορεί να αποθαρρυνθεί, να θεωρήσει ότι είναι πιο δύσκολο από ό, τι είναι και εν τέλει να επιλέξει άλλο μέσο πολύ ακριβότερο. Κρίμα είναι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
να θεωρήσει ότι είναι πιο δύσκολο από ό, τι είναι και εν τέλει να επιλέξει άλλο μέσο πολύ ακριβότερο. Κρίμα είναι.
Οι δικοί μου γνωστοί πιο πολύ αποθαρρύνονται από το ...άβολο της υπόθεσης. :haha:

Αν έχεις μάθει να ταξιδεύεις με άνεση κ πολυτέλεια, τότε η μαρσρούτκα δεν είναι για σένα.Αλλιώς εννοείται μπορείς να δοκιμάσεις.

Γενικά στα ταξίδια είμαι πιο της...ταλαιπωρίας από αρκετούς φίλους κ γνωστούς.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Εγώ πάντως πήγα κ με μαρσρούτκα
Καί; πώς ήταν η οδηγένια οδηγηση του οδηγού; Τι δρομολόγιο έκανες; Η εμπειρία μου Τυφλίδα Ερεβάν (τό έχω πει απειράκις) είναι ό,τι πιο περικολοζαμεντένιο στήν ζωή μου - και οκ, δεν λέω ότι ειμαι Ιντιάνα Τζόουνς αλλά οχι και Μαρσέλ Προύστ.

και την Υπερδνειστερία,
πράγματι, το από Κισινάου προς Τυρασπόλ, πολυ εύκολο. Και τί φάρδος που ειχα όταν μπόρεσα και κατάλαβα τον ματρουσκένιο οδηγο για τό πότε το εσχατο δρομολόγι επιστροφής!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Αρχές του Ιούνη θα ταξιδέψω στη Γεωργία και θα χρειαστεί να νοικιάσω για ένα τριήμερο μικρό αμάξι. Λέω να το κάνω από Τιφλίδα.
α. Μπορώ να νοικιάσω με παλαιού τύπου δίπλωμα οδήγησης (ροζ χάρτινο);
β. Να κάνω την κράτηση από το ίντερνετ ή καλύτερα από κοντά;
γ. Έχετε να προτείνετε κάποια εταιρεία;
 

aiolikos

Member
Μηνύματα
20
Likes
34
Καλησπέρα στην παρέα. Επειδή είμαι λάτρης των οδικών ταξιδιών, μπορεί να με ενημερώσει κάποιος που το δοκίμασε από Ελλάδα, για το μέγεθος της ασφάλειας και του κόπου που απαιτεί ένα ανάλογο ταξίδι? Σαν πλάνο έχω την αφετηρία από Θεσσαλονίκη και μέσω Κωνσταντινούπολης να πορευτώ προς Κουταίσι, Τιφλίδα, Γερεβάν και ξανά πίσω (με στάσεις σε ενδιάμεσους σταθμούς προφανώς). Αλλιώς μια ενημέρωση για ενοίκιαση αμαξιού σε Κουταίσι κατά πρότιμηση, εκμεταλλευόμενος την απευθείας πτήση από Σαλόνικα μέσω της wizzair.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για να φτάσεις στη Γεωργία οδικώς μπορεί να χρειαστείς ,με στάσεις ,και δυο μέρες. Δεν υπάρχει λόγος να πας έτσι εφόσον υπάρχουν πολύ φθηνές απευθείας πτήσεις.
Από κει και πέρα, αν επιλέξεις το αεροπλάνο, μπορείς να πας οπουδήποτε με τοπικό λεωφορείο. Η οδήγηση στη Γεωργία είναι πολύ περίεργη. Δε θα νοίκιαζα αμάξι εκεί.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αλλιώς μια ενημέρωση για ενοίκιαση αμαξιού σε Κουταίσι κατά πρότιμηση, εκμεταλλευόμενος την απευθείας πτήση από Σαλόνικα μέσω της wizzair.
Είναι μια πάρα πολύ κακή ιδέα εκτός αν θέλεις να ρισκάρεις. Έχει απόλυτο δίκιο η @fenia42 ,η οδήγηση δεν είναι περίεργη αλλά επικίνδυνη. Ένα θα σου πω, συνάδελφος Γεωργιανός που έχει μεγαλώσει εκεί και στην Ελλάδα δε τον λες και τον πιο ήσυχο οδηγό, κάθε φορά που επιστρέφει Τυφλίδα φοβάται να οδηγήσει «με όλους τους τρελούς που προσπερνάνε στη στροφή» όπως μου λέει...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είναι μια πάρα πολύ κακή ιδέα εκτός αν θέλεις να ρισκάρεις. Έχει απόλυτο δίκιο η @fenia42 ,η οδήγηση δεν είναι περίεργη αλλά επικίνδυνη. Ένα θα σου πω, συνάδελφος Γεωργιανός που έχει μεγαλώσει εκεί και στην Ελλάδα δε τον λες και τον πιο ήσυχο οδηγό, κάθε φορά που επιστρέφει Τυφλίδα φοβάται να οδηγήσει «με όλους τους τρελούς που προσπερνάνε στη στροφή» όπως μου λέει...
Καλά, το να προσπερνάνε στη στροφή το κάνουν κι εδώ πολλοί τρελοί. Στη Γεωργία αυτό που βίωσα, δε το έχω ξαναδεί. Γκαζώνουν υπερβολικά και λίγο πριν τρακάρουν τον μπροστινό, φρενάρουν απότομα. Τύπου αν το παράκανες με τα χινκαλι, τα μισά θα βγουν από τη μύτη (στην καλύτερη). Επίσης , μπήκα σε 4-5 οχήματα, λυπάμαι που το λέω, όλοι ήταν πιωμένοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom