Χίος Πληροφορίες για Χίο

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Τα προηγούμενα καλοκαίρια μου τα έχω περάσει σχεδόν όλα στις Κυκλάδες και φέτος σκεφτήκαμε με τον φίλο μου μια αλλαγή. Τι γνωμη έχετε για διακοπές για ζευγάρι ( 27 χρ) στην Χίο?Εχω ακούσει ότι έχει ωραίες παραλίες αλλά από ζωή?Δεν είμαστε του club αλλά μας αρέσει να πίνουμε τα ποτακια μας στο χαλαρό. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που έχει πάει σχετικά με το τι να περιμένω?
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Τα προηγούμενα καλοκαίρια μου τα έχω περάσει σχεδόν όλα στις Κυκλάδες και φέτος σκεφτήκαμε με τον φίλο μου μια αλλαγή. Τι γνωμη έχετε για διακοπές για ζευγάρι ( 27 χρ) στην Χίο?Εχω ακούσει ότι έχει ωραίες παραλίες αλλά από ζωή?Δεν είμαστε του club αλλά μας αρέσει να πίνουμε τα ποτακια μας στο χαλαρό. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που έχει πάει σχετικά με το τι να περιμένω?
Καλημέρα και καλώς ήρθατε στην παρέα μας..!!!:clap:

Για τη Χίο δες κι' εδώ..
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%F3%E9%DC-%E1%E9%E3%E1%DF%EF%F5/8504-%F7%DF%EF%F2-2009-a.html
.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Η Χιος ειναι ολο πανηγυρια και χαρα!!! Ωραια μερη, ωραιες παραλιες και αν υπαρχει η δυνατοτητα να πατε και με καραβακι σε μερικες παραλιες ακομα καλυτερα.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Γεια σου Coco.Πήγα στην Χίο το 2009 κ να σου πω την αλήθεια δεν με ξετρέλανε.Η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ ωραίες παραλίες.Να σου πω πως οι αποστάσεις είναι αρκετά μεγάλες και σίγουρα θα χρειαστείτε αυτοκίνητο. Στη θέση σου θα προτιμούσα την Σάμο,που κατα την γνώμη μου είναι πολύ πολύ πιο όμορφη,καταπράσινη και με εξίσου όμορφες παραλίες.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Από παραλίες έχω ακούσει και εγώ ότι έχει πολύ όμορφες. Αυτό που με προβληματίζει είναι η χώρα, τι είδους ζωή έχει π.χ. στην Κεφαλονιά πήγα σε πολύ ωραίες παραλίες αλλά το Αργοστόλι με απογοήτευσε, ήταν σαν μια παραλιακή περιοχή χωρίς κάτι γραφικό και με απίστευτη φασαρία...και δεν θέλουμε κάτι τέτοιο.
 

harilander

Member
Μηνύματα
548
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
εαν εχεις στο νου σου τις κυκλάδες η πόλη της Χιου θα σε απογοητεύσει, προσωπικά νομίζω είναι πιο ασχημη απο το Αργοστόλι που λες.
οι παραλίες ειναι ωραίες απλα χρειάζεσαι οποσδήπωτε αμαξι για να ανακαλύψεις κρυμένες ομορφιές.Το νότιο κομμάτι είναι πιο τουριστικό απο το Βόριο που είναι ποιο ερημικό, ορεινο αλλά εξίσου μαγευτικό.
Εχω πάει πολλές φορες στην Χίο αλλά κυριως για δουλειά και λιγες μέρες αλλά πάντα προσπαθω να βρω χρόνο να την εξερευνήσω.
Θα έλεγα οτι ειναι οικογενειακός προορισμος καθώς τα τελευταία χρόνια εχει στραφεί στον τουρισμό.Συμφωνα με τους ντόπιους δεν ειχαν ποτέ ανάγκη τον μαζικό τουρισμό καθως πολλοί Χιώτες ηταν ναυτικοί και μετανάστες και υπήρχε μια σχετική εισροή χρημάτων,τα τελευταία ομως χρόνια άλλαξαν καπως τα πράγματα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Το φαντάζομαι ότι δεν θα είναι σαν τις Κυκλάδες αλλά υπάρχει χειρότερο από το Αργοστόλι????Με μηχανή σκοπεύουμε να πάμε και είχα δει κάτι συμπαθητικά σπιτάκια κοντά σε μια έκταση με μαστιχόδεντρα. Την Χίο την σκεφτηκαμε σαν πιο οικονομικό προορισμό γιατί στις Κυκλαδες αρνούμαι από ιδεολογία να δίνω πια 90-100 ευρώ για απλά δωμάτια, αλλά μάλλον με αυτά που μου περιγράφετε δεν θα μου αρέσει...οπότε το βλέπω να υποκύπτω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αλλά υπάρχει χειρότερο από το Αργοστόλι????.
πλάκα κάνεις? με πάρκο δίπλα στην κεντρική πλατεία, παραλία με φοίνικες και χαμηλά σπίτια-όλα με κεραμοσκεπή (υποχρεωτική από 30ετίας)..και ρωτάς αν υπάρχει χειρότερο? πήγαινε Χίο να δεις. 5ώροφες πολυκατοικίες αθηναικού στυλ στην παραλιακή, πνιγμένη στο τσιμέντο χωρίς υπόψία πράσινου. στο ίδιο στυλ Ζάκυνθος, Ηράκλειο, Λευκάδα ..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
πλάκα κάνεις? με πάρκο δίπλα στην κεντρική πλατεία, παραλία με φοίνικες και χαμηλά σπίτια-όλα με κεραμοσκεπή (υποχρεωτική από 30ετίας)..και ρωτάς αν υπάρχει χειρότερο? πήγαινε Χίο να δεις. 5ώροφες πολυκατοικίες αθηναικού στυλ στην παραλιακή, πνιγμένη στο τσιμέντο χωρίς υπόψία πράσινου. στο ίδιο στυλ Ζάκυνθος, Ηράκλειο, Λευκάδα ..
Εντάξει υπήρχαν όλα αυτά που λες αλλά προσωπικά εμένα μου αφησε μια αίσθηση απίστευτης πολεοδομικής αταξίας στο σύνολο χωρίς κάποιο χαρακτηρα στην αρχιτεκτονική συνολικά( κάποια σημεία ήταν όντως ωραία), επίσης μέσα στο κέντρο ξεφύτρωναν κ κάτι ψηλά ξενοδοχεία και αν έφευγες από το κεντρικό πλακόστρωτο πεζόδρομο ήταν πολύ παρακμιακή η κατασταση (προσωπική μου άποψη πάντα) και γενικά τα μαγαζιά ήταν σαν μια παραλιακή πόλη απλά δεν ένιωθα ότι ήμουν σε νησί.Για το Ηράκλειο επειδή το έχω ζήσει αρκετα δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική ίσως ,αλλά εμένα μου άρεσε πολύ περισσότερο.Τέλος πάντων το θέμα είναι αν όντως η Χίος έχει τέτοιου είδους δόμηση με 5ωροφα(εντύπωση μου κάνει πάντως?) μάλλον δεν είναι αυτό που ψάχνουμε για διακοπές.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εντάξει υπήρχαν όλα αυτά που λες αλλά προσωπικά εμένα μου αφησε μια αίσθηση απίστευτης πολεοδομικής αταξίας στο σύνολο χωρίς κάποιο χαρακτηρα στην αρχιτεκτονική συνολικά( κάποια σημεία ήταν όντως ωραία), επίσης μέσα στο κέντρο ξεφύτρωναν κ κάτι ψηλά ξενοδοχεία και αν έφευγες από το κεντρικό πλακόστρωτο πεζόδρομο ήταν πολύ παρακμιακή η κατασταση (προσωπική μου άποψη πάντα) και γενικά τα μαγαζιά ήταν σαν μια παραλιακή πόλη απλά δεν ένιωθα ότι ήμουν σε νησί.Για το Ηράκλειο επειδή το έχω ζήσει αρκετα δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική ίσως ,αλλά εμένα μου άρεσε πολύ περισσότερο.Τέλος πάντων το θέμα είναι αν όντως η Χίος έχει τέτοιου είδους δόμηση με 5ωροφα(εντύπωση μου κάνει πάντως?) μάλλον δεν είναι αυτό που ψάχνουμε για διακοπές.
το Ηράκλειο και οι άλλες που είπα τις θεωρώ από τις ασχημότερες νησιωτικές της χώρας..
η πόλη της Χίου δε λεει τιποτε. εκτος πολης υπάρχουν αξιόλογα μέρη.ε για διακοπές δεν θα πάτε μόνο στην πόλη φαντάζομαι..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
το Ηράκλειο και οι άλλες που είπα τις θεωρώ από τις ασχημότερες νησιωτικές της χώρας..
η πόλη της Χίου δε λεει τιποτε. εκτος πολης υπάρχουν αξιόλογα μέρη.ε για διακοπές δεν θα πάτε μόνο στην πόλη φαντάζομαι..
Προφανώς όχι απλά επειδή δεν έχω πολλές πληροφορίες , φαντάζομαι ότι για το βράδυ π.χ. τα ταβερνάκια και τα μπαράκια (εαν έχει) θα είναι στην πόλη, για αυτό επιμένω μην πάω και είναι σαν την Αιδηψό! Επειδή είπες ότι έχεις πάει αρκετές φορές αν μπορείς να μου προτείνεις κάποια άλλα μέρη που θα μπορούσαμε να περάσουμε το βράδυ?
Επίσης έχει μείνει κανείς σε ένα χωριό που λέγεται βουνό?Γιατί έχω βρει έναν ξενώνα που στο site φαινεται πολύ ωραίος
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδή είπες ότι έχεις πάει αρκετές φορές αν μπορείς να μου προτείνεις κάποια άλλα μέρη που θα μπορούσαμε να περάσουμε το βράδυ?
μία φορά μόνο έχω πάει, Καρφά μέναμε που δεν στο συστηνω κιόλας λόγω υπερβολικού τουριστικού χαρακτήρα. έχει ζωη βεβαια το βραδυ. καλύτερα να μιλήσει καποιος που ξερει καλύτερα το νησι από μένα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom