Ιταλία Πληροφορίες για περιοχή Garda.

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
τελικά κλείστηκαν τα εισιτήρια για μέσα Νοεμβρίου Θεσ/νίκη--Μπέργκαμο με προορισμό τους Δολομίτες. οι διανυκτερεύσεις είναι 4 και σκέφτομαι να τις σπάσω σε 2+2. ας πούμε 2 Μπολτζάνο και δύο κάπου αλλού..... αλλά που????
ελπίζω ο καιρός να είναι μαζί μας και να απολαύσουμε την ύπαιθρο της περιοχής.

θα χρειαστώ την βοήθεια των μελών που έχουν επισκεφθεί την περιοχή. @KaterinaJ , @Desiro , @skoumpi και όποιων άλλων δεν θυμάμαι.
σκέφτομαι να κάνω 2 διανυκτερεύσεις στο Bolzano και από εκεί μα κάνω ημερήσιες σε Μπρεσασόνε και Μεράνο.
τις άλλες 2 διαν. λέω να τις κάνω ή Ortisei ή Canazei ώστε να είμαι πιο κοντά στη Cortina d'Ampezzo στην οποία να κάνω μια ημερήσια και την άλλη μέρα να επισκεφτώ την Μarmolada. είναι εφικτά αυτά που σκέφτομαι ή όχι??
 
Last edited by a moderator:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Ευχαριστώ! Αν πάμε στη λίμνη Γκάρντα, θα πάμε μόνο στη Riva del Garda, γιατί θα μένουμε κοντά στο Τρέντο. Αλλά και η Riva del Garda δεν είναι σίγουρη, γιατί θα έχουμε λίγες μέρες.
Γεια σας, μόλις γύρισα από Lago di Garda, περάσαμε ένα 3ήμερο με βάση το Bardolino και δυστυχώς δεν πήγαμε στη Riva. Πήγαμε όμως στο Limone το οποίο σου προτείνω για επίσκεψη , αν έχετε χρόνο , είναι πολύ γραφικό!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
κοίτα να δεις που όλα τα ξενοδοχεία της περιοχής του Bolzano είναι sold out.:D
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
@vickokka Το Limone δεν το γνώριζα και φαίνεται όμορφο! Ευχαριστώ για την πληροφορία. Παλαιότερα είχαμε πάει Sirmione και Gardaland και αν πάμε και φέτος στη λίμνη θα πάμε στη Riva, γιατί θα μένουμε στο Τρέντο. Θα έχω όμως υπ'όψιν το Limone για μελλοντικό ταξίδι στη λίμνη, το οποίο θα είναι ακόμα πιο πιθανό να γίνει αν δε χωρέσουμε ούτε τη Riva στο φετινό πρόγραμμα.

@makisg Με το μέσο θα μετακινείστε στην περιοχή;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
[QUOTE="Eurotraveler, post: 716525,

@makisg Με το μέσο θα μετακινείστε στην περιοχή;[/QUOTE]


νοικιασα αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του Μπεργκαμο.
5 μέρες 13ευρώ
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Στη θέση σας θα έβαζα σίγουρα στο πρόγραμμα την Lago di Carezza. Την έχω σχεδόν αποκλείσει από το δικό μας πρόγραμμα, αφενός γιατί θα μετακινούμαστε με λεωφορεία και τρένα, αφετέρου γιατί το Δεκέμβρη αν είναι καλυμμένη με χιόνι δε θα έχει τα χρώματα που έχει τις υπόλοιπες εποχές.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Στη θέση σας θα έβαζα σίγουρα στο πρόγραμμα την Lago di Carezza. Την έχω σχεδόν αποκλείσει από το δικό μας πρόγραμμα, αφενός γιατί θα μετακινούμαστε με λεωφορεία και τρένα, αφετέρου γιατί το Δεκέμβρη αν είναι καλυμμένη με χιόνι δε θα έχει τα χρώματα που έχει τις υπόλοιπες εποχές.
είναι τοσα πολλά και υπέροχα τα μέρη που έχει η περιοχή που δεν ξέρω και εγώ τι θα προλάβουμε να δούμε σε 4 μέρες. ελπίζω να βοηθήσει ο καιρός ώστε να δούμε οσο το δυνατόν περισσότερα.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
είναι τοσα πολλά και υπέροχα τα μέρη που έχει η περιοχή που δεν ξέρω και εγώ τι θα προλάβουμε να δούμε σε 4 μέρες. ελπίζω να βοηθήσει ο καιρός ώστε να δούμε οσο το δυνατόν περισσότερα.
Επίσης πολύ ωραία είναι το Lazise και το Malcesine στην άλλη πλευρά από εκεί που ειναι το Limone
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Επίσης πολύ ωραία είναι το Lazise και το Malcesine στην άλλη πλευρά από εκεί που ειναι το Limone

@paxinos ,ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου αλλά το ενδιαφέρον μου θα επικεντρωθεί στην περιοχή των Δολομιτών. θα κάνουμε από 2 διανυκτερεύσεις σε Bolzano και Bressanone και θα προσπαθήσουμε να δούμε όσα πιο πολλά χωριουδάκια μπορέσουμε. κατά την επιστροφή μας στο αεροδρόμιο του Μπεργκαμο, λόγω του ότι η πτήση είναι στις 6 το απόγευμα λέω να βγω από την αουτοστραντα και να επισκεφτούμε την Riva del Garda και να οδηγήσω στην δυτική πλευρά της λίμνης .
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Τότε η πρόταση είναι .Limone και Salò!! Στο δρόμο σας και τα δύο
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
τελικά έκλεισε. 5 μέρες/4 διαν/σεις Μπολτζάνο και πέριξ.
Μάκη μου σε ένα πολύ γρήγορο πέρασμα που έκανα το 2013 από την περιοχή, σου προτείνω να πεταχτείς και μέχρι το Tirolo. Το Merano δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Το Bolzano είναι κουκλίστικο, αν και δεν μοιάζει με Ιταλία, είχα μείνει στο Hotel Rentschnerhof (όχι πολύ κεντρικό γιατί είχαμε και αυτοκίνητο), μην παραλείψεις μια επίσκεψη στο κάστρο Runkelstein. Και αν χρειαστείς και μια δόση Ιταλίας - Ιταλίας πετάξου μέχρι το Trento. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom