Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Λοιπόν επανέρχομαι τώρα που έκανα τη μελέτη μου και έχουμε και συγκεκριμένες μέρες:

Έχουμε 12 μέρες γεμάτες από τέλη Γενάρη μέχρι μέσα Φλεβάρη, πτήση αναχώρησης προς Μπολόνια, επιστροφής από Ρώμη. Το αρχικό σχέδιο (πάντα χωρίς αμάξι) ήταν να κάνουμε Τοσκάνη (που δεν τη γνωρίζω καθόλου) αλλά μετά σκέφτηκα να μοιράσω τις μέρες και να πάμε ολίγον και στη Σικελία (από την οποία γνωρίζω πρακτικά μόνο την Ταορμίνα), ας πούμε 5 μέρες, και λόγω καιρού.

Διαβάζοντας για τη Σικελία βρήκα τόοοοοοσα πράγματα που μου αρέσουν που μάλλον θέλει 10 μέρες μόνη της και το λογικό θα ήταν να την αφησω για άλλο ταξίδι και να αφιερώσουμε και τις 12 μέρες στην Τοσκάνη, άντε και λίγο παραπέρα (πχ Ασίζη και 1-2 βράδια Ρώμη). Με τις θερμοκρασίες όμως να είναι πολύ χαμηλές για το έτερον ήμισι, το ξανασκέφτομαι.

Εσείς τι θα κάνατε, λαμβάνοντας υπόψη τον καιρό:
Σενάριο 1: Μπολόνια 1, Φλωρεντία 2, Σιένα 1, Λουκα-Πίζα 1, Σαν Τζιμινιάνο 1, Terme de Saturnia 1 + Παλέρμο 1, Segesta-Selinunte 1, Agrigento-Casale 1, Catania-Syracuse 2

Σενάριο 2: Μόνο Τσοκάνη συν 2 βράδια Ρώμη (η συνταξιδιώτισσα δεν έχει πάει ποτέ)

Σενάριο 3¨Αφού προσγειωνόμαστε στη Μπολόνια κάνουμε μόνο Σιένα και Φλωρεντία και αφιερώνουμε 8-9 βράδια στη Σικελία.


Υπενθυμίζω ότι δε θα υπάρχει μεταφορικό μέσο, ίσως μόνο σκούτερ για κάποιες ημερήσιες από Κατάνια και Παλέρμο.
Έχοντας ως δεδομένα ότι:
1. Η μετακίνηση σας μεταξύ των πόλεων θα είναι με μέσα μαζικής μεταφοράς και
2. πως η συνταξιδιώτισα δεν έχει πάει ποτέ Ρώμη προτείνω τα εξής:
Μπολόνια 1-2 ,
Φλωρεντία 4 ,
Σιέννα 2
Πίζα (ημερήσια από Φλωρεντία)
Ρώμη 2
Και αν θες προσθέτεις
Λουκά 1 και Αρέτσο 1 ή
Ρώμη 3 αντί για 2 και κρατάς μόνο Αρέτσο.

Όλες οι παραπάνω πόλεις έχουν αρκετά καλή σύνδεση μεταξύ τους με τα μέσα μαζικής μεταφοράς, οπότε η μετακίνηση σας θα είναι άνετη.

Σε ο.τι αφορά τις υψηλές θερμοκρασίες νομίζω πως με το περπάτημα, με ένα ισοθερμικό, γαντακια, κασκόλ θα είναι οκ το έτερον ήμισυ.

Όλα εξαρτώνται από το πόσα αξιοθέατα κ μουσεία επιθυμείτε να επισκεφθείτε
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα και καλή χρονιά.. κι εγώ το 2 θα σου πρότεινα.. όλα τα υπόλοιπα είναι νομίζω κουραστικά... Εγώ σχεδιάζω το επόμενο ταξίδι μου στην Σικελία με το δικό μου αυτοκίνητο το οποίο θα έχει διάρκεια 10 ημέρες και δεν βλέπω να προλαβαίνω να δω αυτά που πρέπει και θέλω κι όχι να τρέχω από την Bologna.. κούραση και ταλαιπωρία και δεν θα το ευχαριστηθεί κανείς σας
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εσείς τι θα κάνατε, λαμβάνοντας υπόψη τον καιρό:
Σενάριο 1: Μπολόνια 1, Φλωρεντία 2, Σιένα 1, Λουκα-Πίζα 1, Σαν Τζιμινιάνο 1, Terme de Saturnia 1 + Παλέρμο 1, Segesta-Selinunte 1, Agrigento-Casale 1, Catania-Syracuse 2

Σενάριο 2: Μόνο Τσοκάνη συν 2 βράδια Ρώμη (η συνταξιδιώτισσα δεν έχει πάει ποτέ)

Σενάριο 3¨Αφού προσγειωνόμαστε στη Μπολόνια κάνουμε μόνο Σιένα και Φλωρεντία και αφιερώνουμε 8-9 βράδια στη Σικελία.
Αν έπρεπε να επιλέξω αποκλειστικά με βάση τον καιρό τότε θα διάλεγα το σενάριο 3. Αν έπρεπε να διαλέξω με τα δικά μου κριτήρια θα διάλεγα το σενάριο 2.

Θα διάλεγα να πάω σε δύο διαφορετικές περιοχές της Ιταλίας (Τοσκάνη & Σικελία) + τη Ρώμη μόνο αν δεν υπήρχε η πιθανότητα να ξαναπάω στη χώρα αυτή. Αν συντρέχει τέτοιος λόγος τότε να πάτε σε ΟΛΑ, έστω και με λίγο τρέξιμο παραπάνω και με πιο λίγο χρόνο σε κάποια απο αυτά!

Η Σικελία όπως είπες και μόνος σου έχει τοοοοοοοοσα πράγματα να δεις που εγώ όσο και να προσπάθησα δεν έχω καταφέρει να τη χωρέσω σε ένα οδικό ταξίδι δύο ολόκληρων εβδομάδων. Με το πρόγραμμα της Σικελίας που περιγράφεις για 5 βράδια σχεδόν κάνεις μία γύρα όλο το νησί και δεν είναι και πολύ μικρό! Όχι οτι δεν γίνεται αυτό αν για καποιες επισκέψεις νοικιάσεις μηχανάκι ή κάνεις καποια άλλη ημερήσια. Αν ήταν να βάλω και τη Σικελία στο ταξίδι θα περιοριζόμουνα σε ένα μέρος της πχ το νοτιοανατολικό.

Απο την άλλη τη Τοσκάνη την έχω υπολογίσει σίγουρα για 8ήμερο, γιατί οι μετακινήσεις της στα χωριά θέλουν χρόνο και δεν είναι μικρή περιοχή! Με τα σημεία που αναφέρεις (χωρίς χωριά) + τη Ρώμη μια χαρά βγαίνει!
1) Ερώτηση: στα θερμά της Saturnia πως θα πάτε;....δεν βλέπω μεταφορικό μέσο πέρα απο ταξί....
2) Ερώτηση: υπάρχει ενδιαφέρον απο τη σύντροφό σου για πινακοθήκες και τα συναφή; Αν ναι τότε σε λυπάμαι αν μπείτε στο uffizi, θα κόψεις φλέβα εσύ εκει μέσα, θέλει σίγουρα ένα 3ωρο για να πεις οτι είδες κάτι, αν πραγματικά ενδιαφέρεται κάποιος :lol:
3) Για τη μέρα των πόλεων Λούκα και Πίζα, τη διανυκτέρευση να τη βάλετε στη Λούκα. Είναι μακράν ομορφότερη και ατμοσφαιρική! Η Πίζα είναι για να δεις τα γνωστά ένα 2ωρο, άντε 3ωρο αν μπεις σε όλα, και να φύγεις....
4) Τη Βολτέρα γιατί την έχεις αφήσει απ' έξω; Έχει και η Τοσκάνη αρχαία....

Τη Ρώμη τη έχεις βάλει για δύο μέρες. Και αν της αρέσει;.....:innocent:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λοιπόν επανέρχομαι τώρα που έκανα τη μελέτη μου και έχουμε και συγκεκριμένες μέρες:

Έχουμε 12 μέρες γεμάτες από τέλη Γενάρη μέχρι μέσα Φλεβάρη, πτήση αναχώρησης προς Μπολόνια, επιστροφής από Ρώμη. Το αρχικό σχέδιο (πάντα χωρίς αμάξι) ήταν να κάνουμε Τοσκάνη (που δεν τη γνωρίζω καθόλου) αλλά μετά σκέφτηκα να μοιράσω τις μέρες και να πάμε ολίγον και στη Σικελία (από την οποία γνωρίζω πρακτικά μόνο την Ταορμίνα), ας πούμε 5 μέρες, και λόγω καιρού.

Διαβάζοντας για τη Σικελία βρήκα τόοοοοοσα πράγματα που μου αρέσουν που μάλλον θέλει 10 μέρες μόνη της και το λογικό θα ήταν να την αφησω για άλλο ταξίδι και να αφιερώσουμε και τις 12 μέρες στην Τοσκάνη, άντε και λίγο παραπέρα (πχ Ασίζη και 1-2 βράδια Ρώμη). Με τις θερμοκρασίες όμως να είναι πολύ χαμηλές για το έτερον ήμισι, το ξανασκέφτομαι.

Εσείς τι θα κάνατε, λαμβάνοντας υπόψη τον καιρό:
Σενάριο 1: Μπολόνια 1, Φλωρεντία 2, Σιένα 1, Λουκα-Πίζα 1, Σαν Τζιμινιάνο 1, Terme de Saturnia 1 + Παλέρμο 1, Segesta-Selinunte 1, Agrigento-Casale 1, Catania-Syracuse 2

Σενάριο 2: Μόνο Τσοκάνη συν 2 βράδια Ρώμη (η συνταξιδιώτισσα δεν έχει πάει ποτέ)

Σενάριο 3¨Αφού προσγειωνόμαστε στη Μπολόνια κάνουμε μόνο Σιένα και Φλωρεντία και αφιερώνουμε 8-9 βράδια στη Σικελία.


Υπενθυμίζω ότι δε θα υπάρχει μεταφορικό μέσο, ίσως μόνο σκούτερ για κάποιες ημερήσιες από Κατάνια και Παλέρμο.
το σεναριο 1 δεν παιζει. οι αποστασεις ειναι μεγαλες οπως και οι πολεις. ισοδυναμει με : θα παω 1 μερα Θεσσαλονικη, 1 μερα Βεργινα+ Εδεσσα, 1 Βολο κ 1 Πατρα. βγαινει στη θεωρια, στην πραξη βλεπεις καλα μονο το εσωτερικο των τραινων.
το σεναριο 2 καλο αλλα μιλαμε για χειμωνα που μπορει να παιξει πολυ μα πολυ πικρα.
ψηφιζω 3 κ μαλιστα χωρις Τοσκανη καθολου.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Λοιπόν επανέρχομαι τώρα που έκανα τη μελέτη μου και έχουμε και συγκεκριμένες μέρες:

Έχουμε 12 μέρες γεμάτες από τέλη Γενάρη μέχρι μέσα Φλεβάρη, πτήση αναχώρησης προς Μπολόνια, επιστροφής από Ρώμη. Το αρχικό σχέδιο (πάντα χωρίς αμάξι) ήταν να κάνουμε Τοσκάνη (που δεν τη γνωρίζω καθόλου) αλλά μετά σκέφτηκα να μοιράσω τις μέρες και να πάμε ολίγον και στη Σικελία (από την οποία γνωρίζω πρακτικά μόνο την Ταορμίνα), ας πούμε 5 μέρες, και λόγω καιρού.

Διαβάζοντας για τη Σικελία βρήκα τόοοοοοσα πράγματα που μου αρέσουν που μάλλον θέλει 10 μέρες μόνη της και το λογικό θα ήταν να την αφησω για άλλο ταξίδι και να αφιερώσουμε και τις 12 μέρες στην Τοσκάνη, άντε και λίγο παραπέρα (πχ Ασίζη και 1-2 βράδια Ρώμη). Με τις θερμοκρασίες όμως να είναι πολύ χαμηλές για το έτερον ήμισι, το ξανασκέφτομαι.

Εσείς τι θα κάνατε, λαμβάνοντας υπόψη τον καιρό:
Σενάριο 1: Μπολόνια 1, Φλωρεντία 2, Σιένα 1, Λουκα-Πίζα 1, Σαν Τζιμινιάνο 1, Terme de Saturnia 1 + Παλέρμο 1, Segesta-Selinunte 1, Agrigento-Casale 1, Catania-Syracuse 2

Σενάριο 2: Μόνο Τσοκάνη συν 2 βράδια Ρώμη (η συνταξιδιώτισσα δεν έχει πάει ποτέ)

Σενάριο 3¨Αφού προσγειωνόμαστε στη Μπολόνια κάνουμε μόνο Σιένα και Φλωρεντία και αφιερώνουμε 8-9 βράδια στη Σικελία.


Υπενθυμίζω ότι δε θα υπάρχει μεταφορικό μέσο, ίσως μόνο σκούτερ για κάποιες ημερήσιες από Κατάνια και Παλέρμο.
Τοσκανη δεν εχω παει ακομα αν κ η αισθηση μου λεει οτι θα την καψεις αν πας αυτη την εποχη. Απο αποψη καιρου, μετακινησεων, χρωματων και γενικα απ το γεγονος οτι δεν θα μπορεις να αραξεις εξω να απολαυσεις φυση. Θα περιοριζα το ταξιδι μου σε αστικα κεντρα γενικοτερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Τοσκανη δεν εχω παει ακομα αν κ η αισθηση μου λεει οτι θα την καψεις αν πας αυτη την εποχη. Απο αποψη καιρου, μετακινησεων, χρωματων και γενικα απ το γεγονος οτι δεν θα μπορεις να αραξεις εξω να απολαυσεις φυση. Θα περιοριζα το ταξιδι μου σε αστικα κεντρα γενικοτερα.
Καθε ταξιδι χειμωνα με πιθανη βροχη, κρυο, ισοθερμικα κλπ ειναι καψιμο ακομη και στα αστικα κεντρα κατ' εμε αφου δεν μπορεις να αραξεις εξω να χαζευεις περαντζαδα, αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Εγω που πηγα Τοσκανη καλοκαιρι μου αρεσαν οι πολεις ενω η φυση δεν μου φανηκε κατι αξιομνημονευτο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καθε ταξιδι χειμωνα με πιθανη βροχη, κρυο, ισοθερμικα κλπ ειναι καψιμο ακομη και στα αστικα κεντρα κατ' εμε αφου δεν μπορεις να αραξεις εξω να χαζευεις περαντζαδα, αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Εγω που πηγα Τοσκανη καλοκαιρι μου αρεσαν οι πολεις ενω η φυση δεν μου φανηκε κατι αξιομνημονευτο.
Συμφωνω αλλα οταν δεν υπαρχει η δυνατοτητα να διαλεξεις εποχη, τουλαχιστον η πολη εχει περισσοτερες επιλογες για να περασεις μια βροχερη μερα ή εναν χιονιά (μουσεια, εμπορικα, θεαματα κτλ). Οταν εισαι στην εξοχη, δεν εχεις επιλογες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καθε ταξιδι χειμωνα με πιθανη βροχη, κρυο, ...δεν μπορεις να αραξεις εξω να χαζευεις περαντζαδα,
καλα Τοσκανη και βροχη γεναρη δεν ειναι "πιθανη"...απλα σιγουρη. και χθες εβρεχε ενω ο νοτος βραζει απο ζεστη.
μπορεις βεβαια παντα να χορευεις singing in the rain...
PSX_20230103_001602.jpg
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Για όποιον ενδιαφέρεται για Φλωρεντία, από 1η Μαρτίου και για όλη τη high season δηλ. έως τέλη Οκτώβρη, η Πινακοθήκη Uffizi αυξάνει τη τιμή του εισιτηρίου, λόγω ενεργειακής κρίσης (αρχίσαμε...)! Από 20€ σε 25€.. Ενώ για τη low season (Νοέμβρη-Φλεβάρη) έχει 12€... Δε ξέρω αν ήταν πάντα έτσι τη low season η τιμή.. α κ μπαίνει κ καπέλο 4 ευρώ αν κλείσεις online...δηλ 29 ευρώ κ 16 αντίστοιχα. Αλλά ρισκάρεις να πας "χύμα";

Πινακοθήκη Ουφίτσι: Αύξηση στην τιμή εισιτηρίου έφεραν οι λογαριασμοί ρεύματος και θέρμανσης

Official tickets fares of the Uffizi Galleries | Uffizi Galleries

Σε λίγο να δείτε που θα καταργήσουν και τη δωρεάν είσοδο στα μουσεία τη πρώτη Κυριακή κάθε μήνα που ισχύει τώρα στην Ιταλία... Ήδη μέσα στο παραπάνω άρθρο ο Ιταλός υπουργός Πολιτισμού "εκφράζει την αντίθεσή του" :rolleyes:
 
Last edited:

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Μπολόνια έχω πάει για διάφορους λόγους, 4 φορές. Συνολικά το καλύτερο φαγητό που έχω φάει στην Ιταλία, time after time. Ε, ένα βράδυ θα μείνουμε.
Μήπως θυμάσαι πού έφαγες καλά;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Για όποιον ενδιαφέρεται για Φλωρεντία, από 1η Μαρτίου και για όλη τη high season δηλ. έως τέλη Οκτώβρη, η Πινακοθήκη Uffizi αυξάνει τη τιμή του εισιτηρίου, λόγω ενεργειακής κρίσης (αρχίσαμε...)! Από 20€ σε 25€.. Ενώ για τη low season (Νοέμβρη-Φλεβάρη) έχει 12€... Δε ξέρω αν ήταν πάντα έτσι τη low season η τιμή.. α κ μπαίνει κ καπέλο 4 ευρώ αν κλείσεις online...δηλ 29 ευρώ κ 16 αντίστοιχα.
Ειχαμε κλεισει τηλεφωνικα γιατι ειχε περισσοτερα slots και περνουσε δια ζωσης το pass των εκπαδευτικων για εκπτωση.
Αλλα και παλι τα 25-29 ειναι παρα πολλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom