Βέλγιο Πληροφορίες για χειμωνιάτικο Βέλγιο

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά αν θέλετε δώστε μου κάποια γνώμη επειδή είμαι αναποφάσιστη. Σκέφτομαι να κάνω κάποιο city break την περίοδο των Φώτων, όχι κάτι μακρινό και όχι για πάνω από 3-4 μέρες. Μετά από σκέψη είμαι μεταξύ Βρυξελλών και Βερολίνου. Βρυξέλλες και εν γένει Βέλγιο δεν έχω ξαναπάει, οπότε θα μου άρεσε να τις δοκιμάσω και να περάσω και από Μπριζ! Βερολίνο είχα πάει πριν κάμποσα χρόνια, για πολύ λίγο, οικογενειακά και δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Αλλά υποτίθεται ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα και εναλλακτική πόλη και σκέφτομαι ότι πιθανώς να αξίζει να ξαναπάω.

Για πείτε! Η παρέα μου δεν έχει πάει πουθενά από τους προτεινόμενους προορισμούς, οπότε υπάρχει ανοιχτή διάθεση!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Εγώ θα πρότεινα Βρυξέλλες. Και οι δύο προορισμοί είναι πολύ ωραίοι αλλά νομίζω το βερολίνο χρειάζεται παραπάνω μέρες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί από όσα μου λένε οι "πηγές" μου, καθώς ακούω διφορούμενα σχόλια για τον κάθε προορισμό. Άλλοι λένε ότι οι Βρυξέλλες δεν έχουν τίποτα, άλλοι ότι είναι ιδιαίτερες. Άλλοι ότι το Βερολίνο είναι η επιτομή της ενδιαφέρουσας πόλης, άλλοι ότι δεν τους είπε τίποτα. Όμως 4 μέρες είναι τόσο λίγες για Βερολίνο; Για Βρυξέλλες φτάνουν (δεδομένου ότι θέλω οπωσδήποτε να χωρέσω και την Μπριζ στο πρόγραμμα του ταξιδιού);

Επίσης φαντάζομαι το Βερολίνο είναι πολύ φθηνότερο;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αν πας Βέλγιο πρέπει να βάλεις και Αμβέρσα.
Αν πας Βερολίνο 4 μέρες είναι λίγο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
3 χρόνια πριν, ίδιες μέρες ήμουνα στο Βερολίνο. Με -17 και χιόνι παντού, με τις Χριστουγεννιάτικες αγορές και τους εορτασμούς να έχουν τελειώσει πολύ πρόσφατα, έννιωθες πως ήσουν σε ψιλό-έρημη πόλη.
100 φορές καλύτερα το Βέλγιο. Ειδικά η Μπρυζ/Μπρούχε εκείνη την εποχή είναι σούπερ.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν πας Βέλγιο πρέπει να βάλεις και Αμβέρσα.
Αν πας Βερολίνο 4 μέρες είναι λίγο.
Και Αμβέρσα λες; Πολλά μαζεύονται και δεν ξέρω αν μπορούν να μπουν σε 4ήμερο.:roll: Ευχαριστώ πάντως!

3 χρόνια πριν, ίδιες μέρες ήμουνα στο Βερολίνο. Με -17 και χιόνι παντού, με τις Χριστουγεννιάτικες αγορές και τους εορτασμούς να έχουν τελειώσει πολύ πρόσφατα, έννιωθες πως ήσουν σε ψιλό-έρημη πόλη.
100 φορές καλύτερα το Βέλγιο. Ειδικά η Μπρυζ/Μπρούχε εκείνη την εποχή είναι σούπερ.
Ευχαριστώ πολύ taver! Πολύ σαφής και βοηθητική απάντηση!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Συμφωνώ με τάβερ, πέρυσι που πήγε και μια φίλη Βερολίνο Φώτα είχε βαρεθεί από χιόνι. Αντίθετα, πήγα τέλη μαρτίου αρχές απριλίου και ήταν υπέροχα (ενδείκνυται και για ποδηλατάδα) οπότε μην το "κάψεις" τέτοια εποχή.
Βρυξέλλες δε θα τις περιέγραφα ως ιδιαίτερες, αλλά σίγουρα για 4 μέρες δεν πρόκεται να βαρεθείς. Θα μείνεις 2 μέρες Βρυξέλλες, μία Μπρυζ και μία Αμβέρσα. Μη βγάλεις έξω την Αμβέρσα, είναι καταπληκτική και περίπου στο 2ωρο από Βρυξέλλες αν θυμάμαι καλά.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Συμφωνώ με τάβερ, πέρυσι που πήγε και μια φίλη Βερολίνο Φώτα είχε βαρεθεί από χιόνι. Αντίθετα, πήγα τέλη μαρτίου αρχές απριλίου και ήταν υπέροχα (ενδείκνυται και για ποδηλατάδα) οπότε μην το "κάψεις" τέτοια εποχή.
Βρυξέλλες δε θα τις περιέγραφα ως ιδιαίτερες, αλλά σίγουρα για 4 μέρες δεν πρόκεται να βαρεθείς. Θα μείνεις 2 μέρες Βρυξέλλες, μία Μπρυζ και μία Αμβέρσα. Μη βγάλεις έξω την Αμβέρσα, είναι καταπληκτική και περίπου στο 2ωρο από Βρυξέλλες αν θυμάμαι καλά.
Ευχαριστώ πολύ! Όπως το περιγράφετε το Βερολίνο δεν φαίνεται να αξίζει για την συγκεκριμένη περίοδο. Νομίζω πως μάλλον οδεύουμε προς επικράτηση του Βελγίου.

Στο μεταξύ με κάλεσε και κάποια φίλη μου από UK σε πρωτοχρονιάτικη 5νθήμερη μάζωξη στο Zdiar στην Σλοβακία κοντά στα πολωνικά σύνορα, συμπεριλαμβάνοντας και πέρασμα από Κρακοβία και έχω μπερδευτεί. Μου άρεσε η ιδέα, αλλά από την άλλη επειδή δεν το έχω και πολύ με το σκι μάλλον λέω να κάνω το city break (αναποφάσιστη:roll:).
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και κλείσαμε για Βέλγιο!:p
Και θα μείνουμε λίγο παραπάνω από ό, τι είχα υπολογίσει (σχεδόν 5 μέρες).

Αν και θα προσπαθήσω να κάνω καλή αναζήτηση δραστηριοτήτων, αξιοθεάτων, εστιατορίων, bar και σοκολατομαγαζιών, σίγουρα θα χρειαστώ και τις πολύτιμες συμβουλές σας αγαπητοί μου συμφορουμίτες!:D

Ξεκινώ αναζήτηση accommodation. Ξέρω πως θα βρω πληροφορίες στο forum, αλλά αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι δοκιμασμένο, γλυκούλι, ΚΑΘΑΡΟ και οικονομικό είναι ευπρόσδεκτος.:D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Με λίγη αναζήτηση στο booking διαπίστωσα ότι για εκείνες τις μέρες μπορώ να βρω χαμηλές τιμές (γύρω στα 250 euros ή και λιγότερο το 2κλινο για 4 διανυκτερεύσεις) σε καλά ξενοδοχεία.

Έχετε άποψη για κάποιο από τα παρακάτω;

Bedford, Pantone, Best Western Hotel Royal Center, Thon, Brussels Hotel, Hotel Bristol Stephanie, Centrale, Max.

Χοντρικά έχω σκεφτεί 2μιση μέρες Βρυξέλλες, 1 μονοήμερη Μπριζ και 1 μονοήμερη κάπου αλλού (εδώ μου προτείνατε Αμβέρσα, σε άλλα topics είδα να αναφέρεται με θερμά λόγια το Λουξεμβούργο). Για πείτε!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Λουξεμβούργο;
Μμμ..αν και τελευταία πλασάρεται αρκετά ως ιδανικός προορισμός για οικογένειες (λόγω compact μεγέθους) νομίζω θα ήταν ο τελευταίος προορισμός που θα επέλεγα για εκεί γύρω. Μην το παίρνεις ως συμβουλή όμως, δεν έχω πάει. Η συγκάτοικός μου που ήταν από Λουξεμβούργο μου το περιέγραφε ως βαρετό και ότι είναι απαραίτητο να έχεις αμάξι για να κινηθείς (κακές συγκοινωνίες).

Η Αμβέρσα είναι ζωντανή πόλη και αξίζει επίσκεψη.

Από ξενοδοχεία δε ξέρω να σου πω, θα σχολιάσω μόνο περιοχές. St Gilles που είναι το Pantone έχει αρκετά μπαράκια και εστιατόρια. Το Best Western και το Thon είναι κοντά σε μεγάλους εμπορικούς δρόμους. Το Brussels Hotel είναι στην αρχή σχετικά της Louise, καλή συγκοινωνία αλλά αδιάφορο σημείο. To Bristol Stephanie είναι πάλι στη Louise αλλά πιο κεντρικά, σε μια χαριτωμένη πλατεία. Το Centrale είναι κοντά στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό αλλά γενικά θα απέφευγα να μείνω κοντά στους σταθμούς στις Βρυξέλλες (αν και centrale δεν έχει πρόβλημα, Gare du Mini και Gare du Nord έχουν λίγο περίεργη κίνηση το βράδυ).


Μήπως να αλλάξεις το θέμα του τόπικ για να μπορούν να το βρουν και άλλοι που ψάχνονται για Βέλγιο;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες battered_suitcase. Να αλλάξω τον τίτλο ευχαρίστως, αλλά δεν ξέρω πώς!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom