Βέλγιο Πληροφορίες για χειμωνιάτικο Βέλγιο

Just Lori

Member
Μηνύματα
450
Likes
1.678
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αμβέρσα ήθελα και'γω να πάω αλλά δεν πρόλαβα, επέλεξα Γάνδη επειδή είναι πιο κοντά με Βρυξέλλες και είναι μικρή πόλη, τη γυρνάς άνετα με τα πόδια....και προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ η Γάνδη από Μπρυζ, πεντακάθαρη, κουκλίστικη πόλη....πάντως όπου και να αποφασίσεις να πας σου εύχομαι να περάσεις τέλεια....α επίσης φρόντισε οι μονοήμερές σου να είναι σαββατοκύριακο γιατί τα εισητήρια είναι στη μισή τιμή απ'οτι ήταν της υπόλοιπες μέρες και νόμιζω ισχύει και για Παρασκευή το ίδιο (τουλάχιστον την περίοδο που πήγα εγώ έτσι ήταν, ζητάς Weekend Ticket)....αυτά...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Οχι την Παρασκευη,μονο ΠΣΚ.Η Αμβερσα ειναι περιπου 35' με το τρενο απο Βρυξελλες.Καπου τοσο ειναι και η Γανδη.Ολα ειναι κοντα.

Εγω τη Γανδη,τη γνωρισα γεματη σκουπιδια,σκαλωσιες,γερανους και μιλιουνια τουριστες λογω του φεστιβαλ...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.785
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τέλεια μου κάθεται το σκηνικό με τα weekends, καθώς φτάνω Πέμπτη πρωί και φεύγω από εκεί Δευτέρα απόγευμα.:D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τέλεια μου κάθεται το σκηνικό με τα weekends, καθώς φτάνω Πέμπτη πρωί και γυρνάω Δευτέρα απόγευμα.:D
Προλαβαινεις και Γανδη και Αμβερσα σε αυτες τις μερες.
Προτεινω να βρεις χρονο και να πας και στις 2
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Η (ισως) αχρηστη πληροφορια της ημερας για την Αμβερσα: γίνεται το 90% του διαμετακομιστικού εμπορίου διαμαντιών παγκοσμιως... Άντρες αν πατε μετα των κυριων σας, ετοιμαστειτε να ξηλωθειτε :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.785
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Προλαβαινεις και Γανδη και Αμβερσα σε αυτες τις μερες.
Προτεινω να βρεις χρονο και να πας και στις 2
Εννοείς με την Μπριζ συμπεριλαμβανόμενη;

Η (ισως) αχρηστη πληροφορια της ημερας για την Αμβερσα: γίνεται το 90% του διαμετακομιστικού εμπορίου διαμαντιών παγκοσμιως... Άντρες αν πατε μετα των κυριων σας, ετοιμαστειτε να ξηλωθειτε :)
Με ενημέρωσε η φίλη μου που ήταν Erasmus Βέλγιο! Μήπως διάλεξα λάθος παρέα να πάω; :p
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
α.Χοντρικά έχω σκεφτεί 2μιση μέρες Βρυξέλλες,
β.1 μονοήμερη Μπριζ και 1 μονοήμερη κάπου αλλού (εδώ μου προτείνατε Αμβέρσα, σε άλλα topics είδα να αναφέρεται με θερμά λόγια το Λουξεμβούργο). Για πείτε!
α)Πολλες ειναι. Αν πας με πρωινη πτηση ενα βραδακι σου φτανει. Την επομενη μερα οταν χορτασεις φευγεις.
β) Φροντισε να μεινεις καπου εκει ενα βραδυ, προτιμω την Μπρυζ.Αν επιστρεφεις με απογευματινη πτηση μπορεις να διανυκτερευσεις και Αμβερσα. Λουξεμβουργο δεν εχω παει και δεν ξερω πως ειναι.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.785
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Φυσικα !! Προλαβαινεις ανετα!!!!!
Δηλ. λες ας πούμε Πέμπτη και Δευτέρα μισή μέρα Βρυξέλλες, και ας πούμε Παρασκευή Γάνδη, Σάββατο Αμβέρσα, Κυριακή Μπριζ; Δεν κάνω λίγο "ξεπέτα" έτσι τις Βρυξέλλες; :roll: Χαίρομαι πάντως που σου φαίνεται εφικτό! Θα ήθελα να δω όσα περισσότερα μπορώ επειδή το Βέλγιο δεν ήταν ποτέ στους must προορισμούς μου, κάπως στην τύχη πάω κι αμφιβάλλω αν θα το προτιμήσω πάλι άμεσα (εκτός κι αν τρελαθώ)!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.785
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
α)Πολλες ειναι. Αν πας με πρωινη πτηση ενα βραδακι σου φτανει. Την επομενη μερα οταν χορτασεις φευγεις.
β) Φροντισε να μεινεις καπου εκει ενα βραδυ, προτιμω την Μπρυζ.Αν επιστρεφεις με απογευματινη πτηση μπορεις να διανυκτερευσεις και Αμβερσα. Λουξεμβουργο δεν εχω παει και δεν ξερω πως ειναι.
α) Ναι, κατά τις 11 το πρωί θα είμαστε εκεί.
β) Να μείνουμε αλλού δεν παίζει επειδή κλείσαμε ήδη 4 διανυκτερεύσεις Βρυξέλλες με non-refundable τιμή. Ουσιαστικά έχουμε σκεφτεί να κάνουμε μονοήμερες, με βάση τις Βρυξέλλες. Άλλωστε οι αποστάσεις είναι της ξεφτίλας. Όπως μου τα λέτε πάντως μπορώ να δω πολύ περισσότερα από όσα είχα υπολογίσει.:D

Σας ευχαριστώ πολύ για την προθυμία όλους!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μπορει οι αποστασεις να ειναι μικρες αλλα ειναι διαφορετικη η μαγεια να μενεις και να περπατας μονος τη νυχτα σε μια πολη σαν την Μπρυζ . Τη μερα γινεται του κουτρουλη ο γαμος και χανει τη γοητεια της. Αντιστοιχα μαγικη ειναι να την περπατησεις νωρις το πρωι πριν φθασουν οι ορδες των μονοημερων.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.785
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μπορει οι αποστασεις να ειναι μικρες αλλα ειναι διαφορετικη η μαγεια να μενεις και να περπατας μονος τη νυχτα σε μια πολη σαν την Μπρυζ . Τη μερα γινεται του κουτρουλη ο γαμος και χανει τη γοητεια της. Αντιστοιχα μαγικη ειναι να την περπατησεις νωρις το πρωι πριν φθασουν οι ορδες των μονοημερων.
Έχεις δίκιο όπως το λες. Τι να κάνω όμως, ό, τι έγινε έγινε. Θα προσπαθώ at least να επιστρέφω όσο πιο αργά μπορώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.164
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom