Βέλγιο Πληροφορίες για χειμωνιάτικο Βέλγιο

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
α) Ναι, κατά τις 11 το πρωί θα είμαστε εκεί.
β) Να μείνουμε αλλού δεν παίζει επειδή κλείσαμε ήδη 4 διανυκτερεύσεις Βρυξέλλες με non-refundable τιμή. Ουσιαστικά έχουμε σκεφτεί να κάνουμε μονοήμερες, με βάση τις Βρυξέλλες. Άλλωστε οι αποστάσεις είναι της ξεφτίλας. Όπως μου τα λέτε πάντως μπορώ να δω πολύ περισσότερα από όσα είχα υπολογίσει.:D

Σας ευχαριστώ πολύ για την προθυμία όλους!
Αν εχεις σκοπο να επισκεφθεις καποια μουσεια στις Βρυξελλες οπως π.χ το Horta ειναι κλειστο απο οτι θυμαμαι την Δευτερα. Θα ελεγα λοιπον να βαλεις καθημερινη την Μπρυζ γιατι το Σ/Κ γινεται χαμος με τις ορδες των τουριστων που συρρεουν στην πολη.
Οι Βρυξελλες ειναι καλες για την Κυριακη ή το Σαββατο.
Την Γανδη βαλτην Πεμπτη ,δηλαδη φυγετε κατευθειαν μετα το check in απο Βρυξελλες για Γανδη και επιστρεφετε το βραδυ στις Βρυξελλες για τις πρωτες βολτες στην πολη.
Παρασκευη πρωι βουρ για Μπρυζ και καθεστε ολη τη μερα.
Σαββατο πρωι -πρωι φευγετε για Αμβερσα , γυρνατε αργα το βραδυ και Κυριακη μενετε Βρυξελλες.
Την Δευτερα καθεστε Βρυξελλες κανετε οτι υπολοιπο εχει μεινει και μενει και λιγος χρονος για Βατερλο (λεω γω τωρα:cool:)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.647
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κανε το ετσι και δεν θα μετανιωσεις.
:)

Αν εχεις σκοπο να επισκεφθεις καποια μουσεια στις Βρυξελλες οπως π.χ το Horta ειναι κλειστο απο οτι θυμαμαι την Δευτερα. Θα ελεγα λοιπον να βαλεις καθημερινη την Μπρυζ γιατι το Σ/Κ γινεται χαμος με τις ορδες των τουριστων που συρρεουν στην πολη.
Οι Βρυξελλες ειναι καλες για την Κυριακη ή το Σαββατο.
Την Γανδη βαλτην Πεμπτη ,δηλαδη φυγετε κατευθειαν μετα το check in απο Βρυξελλες για Γανδη και επιστρεφετε το βραδυ στις Βρυξελλες για τις πρωτες βολτες στην πολη.
Παρασκευη πρωι βουρ για Μπρυζ και καθεστε ολη τη μερα.
Σαββατο πρωι -πρωι φευγετε για Αμβερσα , γυρνατε αργα το βραδυ και Κυριακη μενετε Βρυξελλες.
Την Δευτερα καθεστε Βρυξελλες κανετε οτι υπολοιπο εχει μεινει και μενει και λιγος χρονος για Βατερλο (λεω γω τωρα:cool:)
Καλέ μου έφτιαξες ολόκληρο πρόγραμμα! Σε ευχαριστώ πολύ-πολύ!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τιπ για την Γανδη
Ο σταθμος των τρενων στη Γανδη ειναι μακρια απο τη κεντρικη πλατεια με το Καθεδρικο ναο και το ρολοι
Για να μη χασεις χρονο , μπορεις στο πηγαινε να το περπατησεις ετσι ωστε να δεις λιγο την πολη μεχρι να καταληξεις στο κεντρο της , αλλα στο γυρισμο φροντισε να παρεις το λεωφορειο για να σε μεταφερει παλι στον σταθμο για το τρενο της επιστροφης
Attractions

Αφιερωσε λιγο χρονο για να δεις το ανυπερβλητο πολυπτυχο του Van Eyck
Adoration of the mystic lamb στον Καθεδρικο Saint Bavo.
Ανεβα στο Belfry , ειναι κουκλα η Γανδη απο ψηλα, μην μπεις στο Καστρο , απλα περνα απεξω , δες λιγο την αγορα ...
afarm4.static.flickr.com_3034_2803038492_92ecee513f.jpg
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Θα σου προτεινα να επισκεφτεις το Μουσειο Καλων Τεχνων αν εισαι των μουσειων αλλα εφοσον οι μερες ειναι λιγες,αστο.Κριμα που το Παλατι ειναι κλειστο για το κοινο,τωρα.
Και να εχεις δει απο πριν το δελτιο καιρου,για πιθανη βροχη,ωστε να κανεις καποια αναπροσαρμογη.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εν τέλει κλείσαμε στο Aloft Brussels Schuman. Πολύ καλά reviews και εξαιρετική τιμή. Φαίνεται να βρίσκεται και σε αρκετά καλό location. Let's see!
Η περιοχή που θα μείνετε είναι καλή και βολική. Σε ξενοδοχείο δίπλα στη στάση schuman έμεινα και γω το Σεπτεμβρη που ήμουν Βρυξέλλες και ήταν μια χαρά! Θα σου πρότινα και γω να βάλεις στο πρόγραμμα σου τη Γάνδη εκτός από Μπριζ..Είναι πολύ όμορφη πόλη! Αν θες ρίξε μια ματιά και στην ταξιδιωτική μου ιστορία από Βέλγιο, έχω βάλει μπόλικες photos από Μπριζ, Γάνδη, Βρυξέλλες..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.647
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα σου προτεινα να επισκεφτεις το Μουσειο Καλων Τεχνων αν εισαι των μουσειων αλλα εφοσον οι μερες ειναι λιγες,αστο.Κριμα που το Παλατι ειναι κλειστο για το κοινο,τωρα.
Και να εχεις δει απο πριν το δελτιο καιρου,για πιθανη βροχη,ωστε να κανεις καποια αναπροσαρμογη.
Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να χωρέσω μερικά μουσεία στο πρόγραμμα. Είχα στο μυαλό μου το Καλών Τεχνών που λες, το Mini Europe & Atomium, πιθανώς τα Horta και Belgian Center for Comic Strip Art, ενώ θα ήθελα πολύ να πάω και σε μουσείο σοκολάτας. Είχα στο μυαλό μου ότι υπάρχει κάποιο στην Μπριζ, αλλά σε πρόχειρη αναζήτηση στο νετ διαπίστωσα ότι υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ σε όλο το Βέλγιο. Έχετε να προτείνετε κάποιο;

Η περιοχή που θα μείνετε είναι καλή και βολική. Σε ξενοδοχείο δίπλα στη στάση schuman έμεινα και γω το Σεπτεμβρη που ήμουν Βρυξέλλες και ήταν μια χαρά! Θα σου πρότινα και γω να βάλεις στο πρόγραμμα σου τη Γάνδη εκτός από Μπριζ..Είναι πολύ όμορφη πόλη! Αν θες ρίξε μια ματιά και στην ταξιδιωτική μου ιστορία από Βέλγιο, έχω βάλει μπόλικες photos από Μπριζ, Γάνδη, Βρυξέλλες..
Σε ευχαριστώ! Έχω στο νου μου να διαβάσω όσες περισσότερες ιστορίες μπορέσω για την περιοχή. Όσο για Γάνδη, σύμφωνα με όσα είπαν οι φίλοι παραπάνω χαλαρά μπορώ να την επισκεφτώ, όπως και την Αμβέρσα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Ανοίξατε το θέμα πάνω στην ώρα που ξεμπέρδεψα απο Μαδρίτη και ξεκινώ την <<travelstories προετοιμασία>> για Βέλγιο χωρίς Χάγη τελικά. Επειδή ξενοδοχείο για Μάρτιο που πάω είναι νωρίς ακόμα να κλείσω, μπορείτε να μου προτείνετε σε ποιες από Αμβέρσα Μπρυζ Γάνδη αξίζει η διανυκτέρευση? Συνολικά θα μείνω 6 ημέρες με 5 διανυκτερεύσεις και σκέπτομαι τις 2 να τις κάνω στις Βρυξέλλες. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ανοίξατε το θέμα πάνω στην ώρα που ξεμπέρδεψα απο Μαδρίτη και ξεκινώ την <<travelstories προετοιμασία>> για Βέλγιο χωρίς Χάγη τελικά. Επειδή ξενοδοχείο για Μάρτιο που πάω είναι νωρίς ακόμα να κλείσω, μπορείτε να μου προτείνετε σε ποιες από Αμβέρσα Μπρυζ Γάνδη αξίζει η διανυκτέρευση? Συνολικά θα μείνω 6 ημέρες με 5 διανυκτερεύσεις και σκέπτομαι τις 2 να τις κάνω στις Βρυξέλλες. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
Μεινε 2 Βρυξελλες αφου το θες , 2 Μπρυζ και κανε και 1 Αμβερσα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.271
Μηνύματα
885.857
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom