Αμοργός Πληροφοριες για Αμοργο

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από χρόνια, ετοιμάζομαι για εξόρμηση στο Αιγαίο και ένα από τα νησιά που σκέφτομαι είναι η Αμοργός. Διάβασα όλα τα ποστ και πράγματι είναι αρκετά αναλυτικά. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν προσφέρεται για οικογενειακές διακοπές, αφού θα έχω μαζί μου και τα παιδιά μου ηλικίας 7,5 και 5 ετών. Είναι οργανωμένες οι παραλίες; Θα έχω αυτοκίνητο μαζί μου..
εζησα εκει ενα διαστημα.υσηχο νησι.αμαξι εχει στα Καταπολα και στην Αιγιαλη στα δυο λιμανια του νησιου.απο Αιγιαλη η χωρα ειναι 25 χιλ και τα καταπολα 8-9. ειναι μερος για οικογενεια.εχει τα παντα πιτσαρια καφετεριες .εχει μια μαγικη ατμοσφαιρα.οι τιμες οσο θυμαμαι ειναι λογικες.η βενζινη ειναι φαρμακη.αλλα ενταξει η αποστασεις ειναι μικρες.αν το καραβι την ημερα που πατε σταματαει στο λιμανι της Αιγιαλης η χωρα ειναι κοντα.η παναγια η χοζοβιοτισα ειναι 2χιλ απο την χωρα.

εγω δεν θα ξαναπηγαινα.για λιγες μερες καλα ειναι.για πολυ οποιος δεν του αρεσει η πολη υσηχια δεν.πολλες ωρες το καραβι.φευγει 17.00-17.30 απο Πειραια και φτανει μετα τις 2 .και περναει χαραματα 06.00 απο τι θυμαμαι γιατι ερχεται απο Ασρυπαλαια .παραλιες εχει στην Αιγιαλη στα Καταπολα και κανα δυο μικρουλες.αν θελετε να πατε κουφονησια υπαρχει ο σκοπελιτης αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα.
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από χρόνια, ετοιμάζομαι για εξόρμηση στο Αιγαίο και ένα από τα νησιά που σκέφτομαι είναι η Αμοργός. Διάβασα όλα τα ποστ και πράγματι είναι αρκετά αναλυτικά. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν προσφέρεται για οικογενειακές διακοπές, αφού θα έχω μαζί μου και τα παιδιά μου ηλικίας 7,5 και 5 ετών. Είναι οργανωμένες οι παραλίες; Θα έχω αυτοκίνητο μαζί μου..
Όποια παραλία μου έρχεται στο μυαλό από τις γνωστές δε θυμάμαι να είναι οργανωμένη. Αιγιάλη που υπήρχαν κάποιες ξαπλώστρες νομίζω ήταν μόνο για τους ενοίκους των ξενοδοχείων. Ήσυχο, "άγριο" νησί που προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ κι ένας από τους λόγους ήταν το ανοργάνωτο του πράγματος, όσον αφορά τις παραλίες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Πανέμορφη η Αμοργός πράγματι το "απέραντο γαλάζιο". Οι περισσότερες παραλίες είναι ανοργάνωτες αλλά έχει και μερικές ομπρέλες σε κάποια μέρη όπως στο νησάκι Νικουριά. Κάποιες παραλίες είναι πανέμορφες αλλά πρέπει να πας νωρίς γιατί είναι μικρές όπως η Αγία Άννα. Οπωσδήποτε επίσκεψη στη Χοζοβιώτισσα. Επίσης μπορείς να κάνεις και εκδρομές στις μικρές Κυκλάδες από Αμοργό.
 

vickygr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σας!
Σας διαβάζω εδώ και καιρό και με έχετε βοηθήσει σε πολλά ταξίδια μου αν και τώρα μόλις έγινα κανονικό μέλος. Σήμερα κλείσαμε για να πάμε Αμοργό με τον φίλο μου 5 βράδια (ουσιαστικά 5μισι μέρες γιατί φεύγουμε απόγευμα). Τα 3 βράδια θα μείνουμε στην αρχή του χωριού Λαγκάδα όπου θα νοικιάσουμε και αυτοκίνητο για εκείνες τις μέρες και άλλα 2 βράδια θα μείνουμε χώρα χωρίς μέσο. Θέλω να μου πείτε παραλίες, μέρη, μαγαζιά και ότι αξίζει να δει κανείς στην Αμοργό.
ps: είμαστε λάτρεις του φαγητού:p
Eυχαριστώ εκ των προτέρων
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

vickygr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλώς ήρθες.
Πολύ σωστή επιλογή νησιού και κατανομή ημερών.
Ξεκίνα το διάβασμα απο δω, κυριότερα στο πρώτο θέμα που έχουν αναλυθεί τα περισσότερα:
https://www.travelstories.gr/community/forums/Νησιά-Αιγαίου.12/?prefix_id=108

Για ότι απορία εδώ είμαστε!
Γεια σου!
Έχω διαβάσει ήδη τη δική σου εμπειρία και μαγεύτηκα από τις φωτογραφίες που μας έδειξες. Σε ευχαριστώ πολύ!
Θα κοιτάξω όσα πιο πολλά μπορώ και θα μαζέψω πληροφορίες :)
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Καλησπέρα σε όλους κ σε ολεσ! Σήμερα ήρθα Αμοργό για 5 μερουλεσ, να δω από κοντά το απέραντο γαλάζιο του νησιού :) Πήγα Αγία Άννα, κ αν και ωραίο το νερό της θαλασσασ τολμώ να πω ότι ήταν σκέτη ταλαιπωρία το στριμωξιδι που έπεφτε απέξω. Πήγα μετά Μαλτεζι όπου ήταν κάπως καλύτερη η κατάσταση. Αναρωτιέμαι αν έχετε να μου προτείνετε καμιά παραλία μεγάλη σχετικά (να μπορεισ να απολαύσεις ένα 6ωρο μπάνιο πχ) όπου να έχει κ ισκιο (φυσικό η μη)? Ευχαριστώ πολυ :)
 
Last edited by a moderator:

Ioanna99

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλημέρα παιδιά!!!
θα ήθελα να μαθω κάποιες πληροφορίες για Αμοργό.
Αρχικά ποια είναι η κατάλληλη περίοδος? Αξίζει το νησί χωρίς να επισκεφτεις πανηγυρια κλπ???
Δεύτερον λέμε για camping. Αξίζει στην Αιγιάλη???
Και τρίτον έχει νυχτερινή ζωή (όχι clubs) ??
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλησπέρα παιδιά!!!
θα ήθελα να μαθω κάποιες πληροφορίες για Αμοργό.
Αρχικά ποια είναι η κατάλληλη περίοδος? Αξίζει το νησί χωρίς να επισκεφτεις πανηγυρια κλπ???
Δεύτερον λέμε για camping. Αξίζει στην Αιγιάλη???
Και τρίτον έχει νυχτερινή ζωή (όχι clubs) ??
Καλησπέρα! Για μένα αξίζει οπωσδήποτε & οποιαδήποτε περίοδο!
Σχετικά με την περίοδο, μέρος διαμονής κλπ εξαρτάται από την ηλικία σας και τα ενδιαφέροντα σας.
Ιουλιο- Αυγουστο έχει περισσότερο κόσμο όπως παντού. Στο camping της Αιγιαλης μαζεύονται νεαρότερες ηλικίες γύρω στα 20. Από όσο ξέρω χωρίς να έχω πάει σε κάποιο από τα 2 καλύτερο είναι το Καστάνης στα Καταπολα, που είναι και πιο κοντα στην Χωρα.
Στην Χώρα έχει πολλά μαγαζακια-μπαρακια κλπ, οπότε θα έλεγα ότι έχει μια χαρά νυχτερινη ζωή για κάποιον που δεν θέλει clubs.
Η Αιγιάλη είναι αρκετά μακρυά από την Χώρα (που για μένα είναι μονοδρομος για το βράδυ), για διασκέδαση δεν έχει και πολλά πράγματα πέρα από τον Αμοργιαλό και το Q (φανταζομαι υπάρχει ακόμα).
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα παιδιά!!!
θα ήθελα να μαθω κάποιες πληροφορίες για Αμοργό.
Αρχικά ποια είναι η κατάλληλη περίοδος? Αξίζει το νησί χωρίς να επισκεφτεις πανηγυρια κλπ???
Δεύτερον λέμε για camping. Αξίζει στην Αιγιάλη???
Και τρίτον έχει νυχτερινή ζωή (όχι clubs) ??
Καλημέρα! Για camping μόνο Αιγιάλη.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Καλημέρα παιδιά!!!
θα ήθελα να μαθω κάποιες πληροφορίες για Αμοργό.
Αρχικά ποια είναι η κατάλληλη περίοδος? Αξίζει το νησί χωρίς να επισκεφτεις πανηγυρια κλπ???
Δεύτερον λέμε για camping. Αξίζει στην Αιγιάλη???
Και τρίτον έχει νυχτερινή ζωή (όχι clubs) ??
Καλημερα! Είχα πάει το 2017 με μεγαλη παρέα, ηλικίες από 24 μέχρι 26 τότε, γυρω στις 10 με 20 Αυγούστου. Είχε κόσμο αλλά προσωπικά δε μου φάνηκε και καμια τρελή κοσμοσυρροή (βασικά κόσμο θέλαμε :p ).Πανηγύρι μόνο ένα είχαμε επισκεφτεί, δεν το θεώρησα και κάτι το ιδιαίτερο.
Είχαμε κάνει camping στην Αιγιάλη, θεωρώ ότι για νέες ηλικίες είναι μακράν καλύτερο αν και όντως το άλλο είναι πιο κοντά στη Χώρα. Αν δεν πάτε Q (που είναι ακριβώς δίπλα από το κάμπινγκ στην Αιγιάλη) όντως η Χώρα είναι μονόδρομος. Εκεί έχει νυχτερινή ζωή αρκετή. Το πρόβλημα βέβαια είναι οι μετακινήσεις, αν δεν έχετε δικό σας μέσο είναι ταλαιπωρία. Εμείς μετακινούμασταν με λεωφορείο και ως επι το πλειστον με ωτοστοπ, αλλά τώρα με κόβιντ δε ξέρω αν κάτι τέτοιο θα είναι ασφαλές. Και σε κάθε περίπτωση, είναι μεγάλο χάσιμο χρόνου, ειδικά αν είστε μεγάλη παρέα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom