Αμοργός Πληροφοριες για Αμοργο

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αξίζει το νησί χωρίς να επισκεφτεις πανηγυρια κλπ???
Αξίζει χωρίς να σ' απασχολεί αυτός ο παράγοντας όπως είπαν και οι υπόλοιποι. Δεν είναι δα και Ικαρία στο θέμα πανηγύρια.
Άξιζε ιδιαίτερα και είχε πολύ κόσμο βέβαια κατά τη διεξαγωγή του Up Festival, όλα αυτά βέβαια τις καλές εποχές προ covid. Δε ξερω πότε θα ξαναδούμε τη συγκεκριμένη διοργάνωση πλέον...

Το Camping της Αιγιάλης είναι καλό, το έχω επισκεφτεί, αλλά συμφωνώ μακριά απ΄ όλα και κυρίως απ' τη χώρα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Για μένα μια χαρά αξίζει και χωρίς πανηγύρια. Περάσαμε εξαιρετικά και χωρίς αυτά.
Καταπληκτική και γραφική Χώρα, ωραία μαγαζιά πάνω στο κύμα στην Αιγιάλη, ωραίες ταβέρνες επίσης πάνω στο κύμα στο γραφικό Ξυλοκερατίδι στα Κατάπολα που έχει και ωραίο ηλιοβασίλεμα, απίστευτη γαλήνη το μοναστήρι της Χοζωβιώτισσας, ωραία εκδρομή για μπανάκι στο νησάκι Νικουριά και πανοραμική θέα από τα περισσότερα σημεία της Αμοργού.

Νησάρα!
 

Ioanna99

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις και τη γρήγορη ανταπόκριση!!
Με βοηθήσατε πολύ ☺
 

Ntina_Nst

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Καλησπέρα,
φέτος (ελπίζουμε ότι θα τα καταφέρουμε!) κλείσαμε για Αμοργό 7 μέρες.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες παραλίες έχει το νησί με άμμο.
Επίσης αν μπορούσατε να μου πείτε και ταβερνάκια με καλό και παραδοσιακό φαγητό.
Τέλος, αν αξίζει καμία μονοήμερη με καραβάκι σε κάποιο άλλο κοντινό νησί ή πρέπει να επικεντρωθούμε μόνο στην Αμοργο?
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες. Όλοι ελπίζουμε να τα καταφέρουμε φέτος! :)
Οι περισσότερες παραλίες στο νησί είναι με άμμο. Από το Μούρο που ίσως είναι και η καλύτερη, τον Άγιο Παύλο με τη Νικουριά απέναντι, τη Λεμβρωσό και τη παραλία της Αιγιάλης, τη καλοταρίτισσα και τη Γραμβούσσα επίσης απέναντι, σε όλες θα συναντήσεις άμμο, εκτός από την Αγία Άννα που πρέπει να πας έτσι κι αλλιώς γιατί το τοπίο είναι μαγικό.
Καλό φαγητό θα βρεις παντού μέσα στη χώρα, πιστεύω να έκλεισες εκεί τη διαμονή. Επίσης παραδοσιακό φαγητό στα χωριά πάνω από την Αιγιάλη.
Εκδρομή με καραβάκι ναι, μονοήμερη όχι. Αν, λέμε αν θέλεις να κόψεις ένα βράδυ από το νησί για μένα το ιδανικό θα ήταν να το περάσεις στη Δονούσα.
Ξεκίνα το διάβασμα για περισσότερες πληροφορίες ;)

Εδώ: Αμοργός - Πληροφοριες για Αμοργο

Εδώ: Αμοργός - Αστυπάλαια - Αμοργός-Αστυπάλαια

Κι εδώ: Αμοργός - Κουφονήσια - Σχοινούσα - Αμοργός και Μικρές Κυκλάδες πληροφορίες
 

Ntina_Nst

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση!
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βρω Χώρα και κλείσαμε Κατάπολα.
Θα διαβάσω αναλυτικά όλα τα link που έστειλες.. Όταν λες εκδρομή με καραβάκι απλά τον γύρω του νησιού?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βρω Χώρα και κλείσαμε Κατάπολα.
Δε πειράζει, ευτυχώς είναι δίπλα στη χώρα. Αν χρειαστεί κανένα βράδυ (που θα χρειαστεί) επιστρέφετε κι από τα σκαλάκια απ' το μονοπάτι.
Όταν λες εκδρομή με καραβάκι απλά τον γύρω του νησιού?
Δεν έχω υπόψιν μου αν υπάρχει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον όσες φορές πήγα δεν είδα, ίσως και να υπάρχει. Σίγουρα έχει για τις νησίδες που προανέφερα (Νικουριά & Καλοταρίτισσα) αλλά εκεί πας μόνο για μπάνιο.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Όταν λες εκδρομή με καραβάκι απλά τον γύρω του νησιού?
Ο ρουσετος με το καραβάκι για τη γραμβουσα μέσα Ιουλίου ξεκινά τις εκδρομές με καραβάκι στις απρόσιτες πλευρές του νησιού, κυρίως τις ανατολικές.

Σχετικά με εκδρομή σε κοντινό νησί θα μπορούσες να πας σε κάποια από τις μικρές Κυκλάδες. Εάν έχει Μηχανάκι για να το πάρεις μαζί μια ημερήσια στη Δονούσα αξίζει, στο δε κουφονησι όλα με τα πόδια. Το θέμα είναι ότι η Αμοργός είναι η αρχόντισσα των Κυκλάδων και στη θέση σου δεν θα άφηνα καμία εκ των ημερών μου για αλλού.

Σχετικά με παραλίες πέραν του προλαλησαντος μπορείς να πας στο μαλτέζι με βάρκα από καταπολα που ειναι ψιλοοργανωμενη και δίπλα αν δεν έχει θάλασσα είναι οι πλάκες. Εκεί είναι λεία βράχια για βουτες, δεν έχει σκιά. Πάει η ίδια βάρκα, οπότε μπορείς να πας πρώτα πλάκες για καμιά ώρα και μετά με το επόμενο να γυρίσεις μαλτεζι. Το επαναλαμβάνω δεν έχει σκιά!

Μην ξεχάσεις να επισκεφτείς το μοναστήρι από το οποίο να αγοράσεις και την ψημενη που θα γυρίσεις στην Αθήνα είναι κατα τη γνώμη εκπληκτική. Προσπάθησε να πας σε λειτουργία είναι εκπληκτικά και ο γέροντας πολύ φιλόξενος. Αν πάλι θέλεις να το δεις αποκλειστικά ως αξιοθέατο, οπωσδήποτε απογευμα που θα έχει σκιά γιατί τα σκαλιά είναι δύσκολα. Αν από απογευμα οι φωτογραφίες θα είναι λίγο πιο κακές λόγω κόντρα ηλίου!

Στη νικουριά έχει 2 παραλίες μια πολύ μεγάλη εκεί που πιάνει η βάρκα και μια πιο νότια κάτω από το εκκλησάκι. Γνώμη μου πως η 2η αξίζει περισσότερο, απλά εκεί η ζέστη λόγω απνοιας είναι πολύ πιο έντονη.

Σχετικά με τη Γραμβουσα. Αν έχει θάλασσα είναι χάλια. Οπότε την 1η μέρα χωρίς καιρό πρέπει να πας οπωσδήποτε.

Γενικά η Αμοργός και ο άνεμος πάνε παρέα πρέπει να το δεχτείς. Γι αυτό αν έχεις δική σου ομπρέλα πάρε κάνα συνεργο με σκοινιά να τη δένεις γιατί θα την ψάχνεις!

Στο μούρο έχει εκπληκτικές σπηλιές στο νότιο κομμάτι. Αξίζει μια βόλτα κολυμπώντας.

Οι παραλίες δυτικά τις λεμβρωσου δεν αξίζουν όπως και οι βλαχαδες μην πας.

Προσπάθησε να κάνεις την πεζοπορία χώρα αιγιαλη θα σου μείνει ως αξέχαστη εμπειρία.

Όσο αναφορά το φαγητό τώρα! Δυστυχώς το ψάρι είναι περιορισμένο και θα το φας στα καταπολα και το ξυλοκερατίδι απέναντι (ακρωτήρι αρμυρικι, βιντσεντζος)

Στη χώρα θα βρεις τρομερά μεζεδοπωλεία και καλό κατσίκι.

Το πανόραμα στα Θολάρια κατά την άποψή μου υπερεκτιμημενο χωρίς θέα. Στη Λαγκαδά πολύ καλό φαγητό.

Να πας για πρωινό στο Jasmin στη χώρα και αν έχει χρόνο ο ιδιοκτήτης πιάσει κουβέντα για τα ταξίδια του έχει πάει σε χώρες πολύ ψαγμένες π.χ. Αφγανιστάν!

Είμαι σίγουρος πως θα περάσεις τέλεια και θα θέλεις να πας ξανά και ξανά. Για μένα το μόνο κακό στο νησί είναι το λίγο ψάρι κατά τα άλλα έχει τα πάντα!
 

Ntina_Nst

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Σε ευχαριστώ πολύ! Πολύ ωραίες οι πληροφορίες σου και κατατοπιστικές!
Δυστυχώς το ψάρι που δεν υπάρχει σε μεγάλες ποσότητες με στεναχώρησε αλλά νομίζω έτσι είναι στα περισσότερα νησιά. Θα συμβιβαστούμε με κρέας.
Άλλο ένα κακό είναι ο αέρας. Πήγαμε πέρσι Μήλο και είχε άπειρο αέρα και τις 5 μέρες που μείναμε με αποτέλεσμα να μην κάνουμε μπάνιο σε όσες παραλίες θέλαμε.
Έχουμε μηχανή ναι και εγώ θα ήθελα να πάω πολύ και μια μονοήμερη και κάπου αλλού να δω κάτι αλλά ο φίλος μου είναι πιο πολύ τύπος που θέλει να κάθεται σε ένα μέρος και να απολαμβάνει. (οπότε ελπίζω να τον πείσω :p)
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Σε ευχαριστώ πολύ! Πολύ ωραίες οι πληροφορίες σου και κατατοπιστικές!
Δυστυχώς το ψάρι που δεν υπάρχει σε μεγάλες ποσότητες με στεναχώρησε αλλά νομίζω έτσι είναι στα περισσότερα νησιά. Θα συμβιβαστούμε με κρέας.
Άλλο ένα κακό είναι ο αέρας. Πήγαμε πέρσι Μήλο και είχε άπειρο αέρα και τις 5 μέρες που μείναμε με αποτέλεσμα να μην κάνουμε μπάνιο σε όσες παραλίες θέλαμε.
Έχουμε μηχανή ναι και εγώ θα ήθελα να πάω πολύ και μια μονοήμερη και κάπου αλλού να δω κάτι αλλά ο φίλος μου είναι πιο πολύ τύπος που θέλει να κάθεται σε ένα μέρος και να απολαμβάνει. (οπότε ελπίζω να τον πείσω :p)
Αν τελικά πας μονοήμερη πηγαινε Δονούσα σου έχετε Μηχανάκι. Ο λόγος είναι πως με το Σκοπελιτη θα σου βγει να μείνετε πιο πολλές ώρες από τα άλλα καθώς θα σε αφήσει πρώτη και θα σε παρει τελευταία. Αν φυσάει όμως θα είναι μαρτύριο! Εκεί οι παραλίες είναι όνειρο και με τη μηχανή θα το εξερευνήσετε όλο το νησί εύκολα! Επίσης τα άλλα τα συνδυάζεις εύκολα μεταξύ τους ή Δονούσα είναι λίγο πιο πέρα.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Τι κάνω λάθος στο Booking και μου βγάζει μόνο 2-3 επιλογές για διαμονή στην Αμοργό (και μάλιστα με εξωφρενικές τιμές) στο διάστημα 15-20 Αυγ.? Έχω αργήσει τόσο πολύ στο να κλείσω?? Σώζεται η κατάσταση μιας και θέλω να πάω φέτος στο νησί, αν βρω κάποιο άλλο sites με δωμάτια?
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.598
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Τι κάνω λάθος στο Booking και μου βγάζει μόνο 2-3 επιλογές για διαμονή στην Αμοργό (και μάλιστα με εξωφρενικές τιμές) στο διάστημα 15-20 Αυγ.? Έχω αργήσει τόσο πολύ στο να κλείσω?? Σώζεται η κατάσταση μιας και θέλω να πάω φέτος στο νησί, αν βρω κάποιο άλλο sites με δωμάτια?
Έκανα και εγώ έναν μικρό έλεγχο και πραγματικά δεν φαίνεται να υπάρχει διαθέσιμο δωμάτιο... Λογικά άργησες λίγο. Πήγαμε 01/06 και βρήκαμε πολύ εύκολα δωμάτια με 40 ευρώ, αν και πολλά μαγαζιά ήταν κλειστά λόγω εποχής. Μάλλον πρέπει να διαλέξεις κάτι άλλο! :confused:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom