Αμοργός Πληροφοριες για Αμοργο

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τι κάνω λάθος στο Booking και μου βγάζει μόνο 2-3 επιλογές για διαμονή στην Αμοργό (και μάλιστα με εξωφρενικές τιμές) στο διάστημα 15-20 Αυγ.? Έχω αργήσει τόσο πολύ στο να κλείσω?? Σώζεται η κατάσταση μιας και θέλω να πάω φέτος στο νησί, αν βρω κάποιο άλλο sites με δωμάτια?
Τίποτα απολύτως.
Τα δωμάτια που βγαίνουν στο booking είναι πάντα ελάχιστα και εξαντλούνται σχεδόν άμεσα, από το χειμώνα κιόλας.
Η κατάσταση σώζεται μόνο αν το παλέψεις τηλεφωνικά. Θεωρώ δεδομένο πως δε πρόκειται να βρεις στη χώρα, αλλά μπορείς να ψάξεις εκεί, όπως και στα Κατάπολα και τριγύρω.
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σε ευχαριστώ πολύ! Πολύ ωραίες οι πληροφορίες σου και κατατοπιστικές!
Δυστυχώς το ψάρι που δεν υπάρχει σε μεγάλες ποσότητες με στεναχώρησε αλλά νομίζω έτσι είναι στα περισσότερα νησιά. Θα συμβιβαστούμε με κρέας.
Άλλο ένα κακό είναι ο αέρας. Πήγαμε πέρσι Μήλο και είχε άπειρο αέρα και τις 5 μέρες που μείναμε με αποτέλεσμα να μην κάνουμε μπάνιο σε όσες παραλίες θέλαμε.
Έχουμε μηχανή ναι και εγώ θα ήθελα να πάω πολύ και μια μονοήμερη και κάπου αλλού να δω κάτι αλλά ο φίλος μου είναι πιο πολύ τύπος που θέλει να κάθεται σε ένα μέρος και να απολαμβάνει. (οπότε ελπίζω να τον πείσω :p)
Να πατε μονοημερη με τη προυποθεση οτι εχετε μερες στη διαθεση σας για την Αμοργό. Είναι μεγαλο νησι και θελει το χρονο του και οι διακοπες την ηρεμια τους φυσικα. Εμεις πηγαμε μονοημερη την προτελευταια ημερα αφου ξεραμε οτι ειχαμε προλαβει να δουμε και να απολαυσουμε την Αμοργο. Δεν το μετανιωσαμε καθολου. Οι παραλιες στο Άνω Κουφονησι ειναι εκπληκτικες και τοσο νωρις που φτασαμε δεν ειχε πολυ κοσμο.
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τι κάνω λάθος στο Booking και μου βγάζει μόνο 2-3 επιλογές για διαμονή στην Αμοργό (και μάλιστα με εξωφρενικές τιμές) στο διάστημα 15-20 Αυγ.? Έχω αργήσει τόσο πολύ στο να κλείσω?? Σώζεται η κατάσταση μιας και θέλω να πάω φέτος στο νησί, αν βρω κάποιο άλλο sites με δωμάτια?
Μη ψαχνεις στο booking. Για ολα τα νησια υπαρχει μια ιστοσελιδα με ολα τα καταλύματα και τηλεφωνα. Εχω βρει ετσι ακομη και αρχες Αυγούστου για 10 μερες μετα 😉
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Εγώ πάλι ανοίγω το google maps, πατάω να εμφανιστούν τα κρεβατάκια, ανοίγω την ιστοσελίδα σε όποιο κατάλυμα έχει ιστοσελίδα και αρχίζω τα τηλέφωνα.

Φέτος νομίζω ότι τα καταλύματα επέλεξαν (δεν ξέρω γιατί) να μην αναρτήσουν καν τα δωμάτιά τους στο booking, έτσι τουλάχιστον κατάλαβα από τη διαθεσιμότητα που έβλεπα να υπάρχει μέσω τηλεφώνου, όταν την ίδια στιγμή στο booking εμφανιζόταν μόνο ένα, κι αυτό βίλα.
 

Ntina_Nst

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Τι κάνω λάθος στο Booking και μου βγάζει μόνο 2-3 επιλογές για διαμονή στην Αμοργό (και μάλιστα με εξωφρενικές τιμές) στο διάστημα 15-20 Αυγ.? Έχω αργήσει τόσο πολύ στο να κλείσω?? Σώζεται η κατάσταση μιας και θέλω να πάω φέτος στο νησί, αν βρω κάποιο άλλο sites με δωμάτια?
Εγώ είχα κοιτάξει και στο airbnb. Τιμές είχε σχεδόν ίδιες με το booking.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εγώ πάλι ανοίγω το google maps, πατάω να εμφανιστούν τα κρεβατάκια, ανοίγω την ιστοσελίδα σε όποιο κατάλυμα έχει ιστοσελίδα και αρχίζω τα τηλέφωνα.

Φέτος νομίζω ότι τα καταλύματα επέλεξαν (δεν ξέρω γιατί) να μην αναρτήσουν καν τα δωμάτιά τους στο booking, έτσι τουλάχιστον κατάλαβα από τη διαθεσιμότητα που έβλεπα να υπάρχει μέσω τηλεφώνου, όταν την ίδια στιγμή στο booking εμφανιζόταν μόνο ένα, κι αυτό βίλα.
Έτσι ακριβώς.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Έχουμε καμιά πρόταση για ενοικίαση αυτοκινήτου? Τι τιμές παίζουν γενικά 15-20 Αυγούστου? 1-2 που τηλεφώνησα και μου είπαν 45-50/μέρα, θεωρούνται νορμάλ?

Επίσης, ξέρουμε αν υπάρχει site με δρομολόγια λεωφορείων? Και για παραλίες αλλά και πότε είναι το τελευταίο από Χώρα προς Κατάπολα, γτ μάλλον εκεί θα κλείσω διαμονή (Χώρα δεν βρίσκω κάτι).
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.966
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τι τιμές παίζουν γενικά? 1-2 που τηλεφώνησα και μου είπαν 45-50/μέρα, θεωρούνται νορμάλ?
Εξαρτάται τη περίοδο που το θέλεις. Αν μιλάμε για φουλ σεζόν τότε από 40 και πάνω θεωρούνται νορμάλ, σε οποιοδήποτε ίσως νησί. Από κοντά και αναλόγως τις μέρες που το θες, μπορείς να κάνεις καλύτερη διαπραγμάτευση, με το ρίσκο βέβαια να μη βρεις.
Επίσης, ξέρουμε αν υπάρχει site με δρομολόγια λεωφορείων? Και για παραλίες αλλά και πότε είναι το τελευταίο από Χώρα προς Κατάπολα,
Ρίξε μια ματιά στο περσινό, δεν αλλάζουν και πολύ άλλωστε:
Δρομολόγια λεωφορείου - Bus timetable
γτ μάλλον εκεί θα κλείσω διαμονή (Χώρα δεν βρίσκω κάτι).
Μη σε προβληματίζει, κατεβαίνει και με το πόδι από μονοπάτι (έτσι λένε τουλάχιστον) με σκαλάκια.
Η ακόμα καλύτερα ξενυχτάς που ξενυχτάς, φάε κάτι απ΄το φούρνο και πάρε το πρώτο πρωινό. :haha:
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Έχει πάει κανείς στο Στέκι του Μαχαίρα στον Ασφοντυλίτη?
 

Ntina_Nst

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Να πατε μονοημερη με τη προυποθεση οτι εχετε μερες στη διαθεση σας για την Αμοργό. Είναι μεγαλο νησι και θελει το χρονο του και οι διακοπες την ηρεμια τους φυσικα. Εμεις πηγαμε μονοημερη την προτελευταια ημερα αφου ξεραμε οτι ειχαμε προλαβει να δουμε και να απολαυσουμε την Αμοργο. Δεν το μετανιωσαμε καθολου. Οι παραλιες στο Άνω Κουφονησι ειναι εκπληκτικες και τοσο νωρις που φτασαμε δεν ειχε πολυ κοσμο.
Θα κάτσουμε μια βδομάδα στο νησί κ έλεγα μια μονοήμερη θα ήταν καλή. Πιστευω 6 μερες μας φτάνουν για την Αμοργο και μία σε κάποιο κοντινο. Θα μου πρότεινες όμως να μείνω μόνο Αμοργό?
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Θα κάτσουμε μια βδομάδα στο νησί κ έλεγα μια μονοήμερη θα ήταν καλή. Πιστευω 6 μερες μας φτάνουν για την Αμοργο και μία σε κάποιο κοντινο. Θα μου πρότεινες όμως να μείνω μόνο Αμοργό?
Θα σου προτεινα αφου θα πας μεχρι εκει να πας και την μονοήμερη σου! Ειναι τοσο κοντα οι μικρές Κυκλάδες. Σιγουρα θα ηταν καλυτερο με διαμονή αλλα καποιες φορες δεν βγαινει. Αν βγαινει με δρομολογια πλοιων και διαμονη εννοειτε να μεινετε κι ενα βραδυ. 6 ημερες στην Αμοργό και μαλιστα με μεταφορικό ειναι υπεραρκετες.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Θα κάτσουμε μια βδομάδα στο νησί κ έλεγα μια μονοήμερη θα ήταν καλή. Πιστευω 6 μερες μας φτάνουν για την Αμοργο και μία σε κάποιο κοντινο. Θα μου πρότεινες όμως να μείνω μόνο Αμοργό?
Αρχικά θα πρότεινα να χωρίσετε τις διανυκτερευσεις σε 2 αιγιαλη και 4 χώρα / καταπολα.

Φτάσε στο νησί γυρισε το και σε περίπτωση που την τελευταία σου νύχτα δεν έχεις κάτι να δεις και να κάνεις πηγαινε μονοήμερη μικρές Κυκλάδες.

Αν δεν έχεις όχημα να παρεις μαζί (κατά προτίμηση Μηχανάκι) πηγαινε κουφονησι όλα άνετα με τα πόδια. Αν έχεις όχημα εγώ θα πήγαινα Δονούσα που ειναι στο ίδιο μουντ με την Αμοργό.

Μέσα Ιουλίου με μέσα τέλη Αυγούστου κάνει και ωραίες εκδρομές ο Ρουσετος από καλοταριτισσα σε σημεία που δεν είναι προσβάσιμα με κανένα άλλο τρόπο ιδίως στα ανατολικά του νησιού.

Πότε θα πατε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom