Αμοργός Πληροφοριες για Αμοργο

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μπορειτε να κατατοπισετε και εμενα την πτωχη? φτανω μυκονο και σκεφτομουνα να παω ναξο αλλα ειδα οτι υπαρχει ενδεχομενο για κλεισιμο λογω αυξημενων κρουσματων, ισχυει? Οποτε το σκεφτηκα για Αμοργο... τι μου προτεινετε? Τρεις μερες θα μεινω
Καλα σε πολλά μέρη ανά την Ελλάδα πλέον το ενδεχόμενο κλεισίματος είναι παραπάνω από ορατό, ας μη γελιόμαστε. Βλέποντας και κάνοντας...

Τρεις μέρες αν και ειναι λίγες για την Αμοργό, προλαβαίνεις να πάρεις μια καλή γεύση. Να μείνεις Χώρα αν βρεις, ή Καταπολα / Ξυλοκερατιδι. Μπορείς να πας τη μια μέρα στο μοναστήρι και για μπάνιο στην Αγία Άννα, την άλλη στο Μούρο, να κάνεις το πρόγραμμα σου και τις πολλές βόλτες σου στη χώρα όλες τις ώρες, μέρα και νύχτα. Όλα αυτά με λεωφορείο, βγαίνει άκρη. ;) ;)
 

andalusia

Member
Μηνύματα
37
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή, Κούβα, Μεξικό
Καλα σε πολλά μέρη ανά την Ελλάδα πλέον το ενδεχόμενο κλεισίματος είναι παραπάνω από ορατό, ας μη γελιόμαστε. Βλέποντας και κάνοντας...

Τρεις μέρες αν και ειναι λίγες για την Αμοργό, προλαβαίνεις να πάρεις μια καλή γεύση. Να μείνεις Χώρα αν βρεις, ή Καταπολα / Ξυλοκερατιδι. Μπορείς να πας τη μια μέρα στο μοναστήρι και για μπάνιο στην Αγία Άννα, την άλλη στο Μούρο, να κάνεις το πρόγραμμα σου και τις πολλές βόλτες σου στη χώρα όλες τις ώρες, μέρα και νύχτα. Όλα αυτά με λεωφορείο, βγαίνει άκρη. ;) ;)
Σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση ναι βλεποντας και κάνοντας... επειδη ειδα πολλα για ταβερνες αλλα λιγο παλιες πληροφοριες τι μου προτεινεις για φαγητο ( για φρεσκο ψαρι ) και πως να τα συνδυασω ισως με τις βολτες στην παραλια η στα χωρια? Ξερετε αν υπαρχει θερινο σινεμα η αν γινεται καποιο πανηγυρι τον Σεπτεμβρη?
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Σας ευχαριστώ πολύ. Μήπως λίγες μέρες σε κάθε νησί θα είναι ταλαιπωρία με τις μεταφορές και δεν θα ξεκουραστούμε τόσο;

Αλλά εχετε δίκιο, Δονούσα κρίμα να την αφήσουμε. Φαίνεται υπέροχη.
Εξαρτάται από τι ζητάς από τις διακοπές σου. Αν θέλεις να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις μπορείς να αράξεις και τις δέκα μέρες στο Κουφονήσι και να πας αυθημερόν Σχοινούσα και Ηρακλειά, αφού έχει καθημερινά δρομολόγια.
Προσωπικά εγώ θα καθόμουν τις περισσότερες μέρες Κουφονήσι γιατί θα έχει όσο κόσμο πρέπει εκείνη την περίοδο για να το ευχαριστηθείς και μπορεί να έμενα 1-2 βράδυα Σχοινούσα. Η Ηρακλειά υποθέτω ότι θα είναι άδεια μέσα Σεπτέμβρη και θα βαρεθείς. Εμένα μου φάνηκε πολύ μίζερο αυτό το νησί. Το να τρέχεις κάθε δυο μέρες με τις βαλίτσες στο χέρι από νησί σε νησί δεν το θεωρώ διακοπές.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση ναι βλεποντας και κάνοντας... επειδη ειδα πολλα για ταβερνες αλλα λιγο παλιες πληροφοριες τι μου προτεινεις για φαγητο ( για φρεσκο ψαρι ) και πως να τα συνδυασω ισως με τις βολτες στην παραλια η στα χωρια? Ξερετε αν υπαρχει θερινο σινεμα η αν γινεται καποιο πανηγυρι τον Σεπτεμβρη?
Διαβασε αν θέλεις αυτό το νημα, προς τις τελευταίες σελίδες γράφουν οι φίλοι που πηγαν φέτος και τα έχουν πολύ πρόσφατα.

Εκπομπή Travelstories 18 - Αμοργός

Για βόλτες στα χωρια και πολύ πιο εύκολο και γεμάτο πρόγραμμα θα χρειαστείς μέσο.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Που θα μου προτεινατε να παω με τον Σκοπελιτη ή αλλο πλοιο; Μιας και με αφηνει πρωι και επιστρεφει βραδυ, δε με ενδιαφερουν μπαρακια, αλλα παραλιες, κατα προτιμηση γυμνιστων. Αν δεν υπαρχει σκια θα παρω δικη μου ομπρελα. Επισης θα φαω καποιο σνακ για οικονομια, οποτε δε με ενδιαφερουν ταβερνες.

Δρομολόγια
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Που θα μου προτεινατε να παω με τον Σκοπελιτη ή αλλο πλοιο; Μιας και με αφηνει πρωι και επιστρεφει βραδυ, δε με ενδιαφερουν μπαρακια, αλλα παραλιες, κατα προτιμηση γυμνιστων. Αν δεν υπαρχει σκια θα παρω δικη μου ομπρελα. Επισης θα φαω καποιο σνακ για οικονομια, οποτε δε με ενδιαφερουν ταβερνες.

Δρομολόγια
Δονούσα
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κανονίστηκε λοιπόν ταξίδι της τελευταίας στιγμής Αμοργό (έρχομαι Σάββατο) και μπαίνω λοιπόν εδώ να αντλησω κάποια πληροφορία για το νησί. Ε, δεν έχω σταματήσει να γελάω!!! Έχω πεθάνει στα γέλια, δεν έχω κάνει μισό search στα σοβαρά.
Ευχαριστούμε! Αλήθεια! 😆

Τωωωρα ειναι που θέλω να πάω!
Για φαγητό
1. Aρμπαροριζα · ΧΩΡΑ ΑΜΟΡΓΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ, ΑΜΟΡΓΟΣ ΧΩΡΑ 840 08, Grèce

2. Pizza Petrino · Χώρα 840 08, Grèce τρομερή πίτσα, μακαρονάδα, πουγκί γεμιστό,

3. Giorgalinis · Βρούτσης 840 08, Grèce

4. Στον Πύργο · ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ, Arkesini 840 08, Grèce

Και για γλυκό Kallisto · Χώρα 840 08, Grèce

Θα δοκιμάσεις βραζιλιάνικο εγώ έτρωγα και πορτοκαλόπιτα.

Επίσης εδώ Perasma kastelopetra · Καστελόπετρα 840 08, Grèce είχε ωραία πρωινό, είχε διάφορες χειροποίητες πίτες.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Κανονίστηκε λοιπόν ταξίδι της τελευταίας στιγμής Αμοργό (έρχομαι Σάββατο) και μπαίνω λοιπόν εδώ να αντλησω κάποια πληροφορία για το νησί. Ε, δεν έχω σταματήσει να γελάω!!! Έχω πεθάνει στα γέλια, δεν έχω κάνει μισό search στα σοβαρά.
Ευχαριστούμε! Αλήθεια! 😆

Τωωωρα ειναι που θέλω να πάω!
Να πας, αλλα θελει πολλες μερες για να τα δεις ολα και αυτοκινητο.
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να πας, αλλα θελει πολλες μερες για να τα δεις ολα και αυτοκινητο.
Πολλές μερες5 δεν θα έχω! Άλλα και τόσο βαρετή που είναι, τι να τις κάνω;; 😅

Αυτοκίνητο: έχει γίνει η κρατηση ήδη
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για φαγητό
1. Aρμπαροριζα · ΧΩΡΑ ΑΜΟΡΓΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ, ΑΜΟΡΓΟΣ ΧΩΡΑ 840 08, Grèce

2. Pizza Petrino · Χώρα 840 08, Grèce τρομερή πίτσα, μακαρονάδα, πουγκί γεμιστό,

3. Giorgalinis · Βρούτσης 840 08, Grèce

4. Στον Πύργο · ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ, Arkesini 840 08, Grèce

Και για γλυκό Kallisto · Χώρα 840 08, Grèce

Θα δοκιμάσεις βραζιλιάνικο εγώ έτρωγα και πορτοκαλόπιτα.

Επίσης εδώ Perasma kastelopetra · Καστελόπετρα 840 08, Grèce είχε ωραία πρωινό, είχε διάφορες χειροποίητες πίτες.
Ευχαριστώ πολυυυ!!
Σημειώθηκαν όλα! Και θα μελετηθούν από αύριο. Μέχρι τώρα είχα σημειώσει μόνο την ταβέρνα της Μαρουσως
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Ευχαριστώ πολυυυ!!
Σημειώθηκαν όλα! Και θα μελετηθούν από αύριο. Μέχρι τώρα είχα σημειώσει μόνο την ταβέρνα της Μαρουσως

Αχ Πύργος Αρκεσίνη! ❤ Νομίζω μπορεί να αποτελέσει λόγο από μόνη της αυτή η ταβέρνα για να επισκεφτεί κάποιος την Αμοργό!

Να προσθέσω στις ταβέρνες το "Λουκάκη Ξανά" στη Λαγκάδα!
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Πολλές μερες5 δεν θα έχω! Άλλα και τόσο βαρετή που είναι, τι να τις κάνω;; 😅

Αυτοκίνητο: έχει γίνει η κρατηση ήδη
Ωραια. Μεινε Αιγιαλη. Κανε και μια βολτα απο τη χωρα. Καταπολα μην πας καθολου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom