Βιετνάμ Πληροφοριες για Βιετναμ....

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Βιετνάμ δεν έχω πάει ακόμα. Το σχεδιάζω για γαμήλιο τον Απρίλη. Δεν ξέρω αν είστε της δραστηριότητας αλλά έχω βρει μια πολύ ωραία εκδρομή στο Phong Nha-Ke Bang National Park.
http://phongnhatourism.com.vn/en/phong-nha-daily-tours/
Επίσης δε θα άφηνα απ' έξω το Tam Coc και το Hang Mua για την θέα.
Σε κόντινη απόσταση απο το Hanoi τα χωριά Bat Trang (pottery village) και Le Mat (snake village). Ξαναλέω δεν έχω πάει ακόμα. Τα παραπάνω τα έχω βρει έπειτα από ψάξιμο. Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία, ας μας πει την γνώμη του...
Η Phong Nha cave ειναι πολύ κοντά στην πόλη, με τα πόδια πας. Για την paradise cave και την dark cave χρειάζεσαι μεταφορικό. Αν οδηγάς μηχανάκι μπορείς να νοικιάςεις και να πας χωρίς τουριστικό.
Μην αφήσεις έξω την Ninh Binh και πάρε τον Toan οδηγό να σε γυρίςει παντού με το μηχανάκι του σε τρεις μέρες. Πανέμορφη περιοχή με λίγους τουρίστες.
Επίσης μην αμελήσεις να επισκεφτείς την Sapa και να πάρεις ως οδηγό την γλυκύτατη Τom Tom.
Attention!!! To Dalat είναι must προορισμός. Είναι όμορφο, δροσερό και έχεις πληθώρα επιλογών στα περίχωρα αν νοικιάσεις μηχανάκι ή πάρεις οδηγό.

Tip: Χρησιμοποίησε ΑΤΜ της Citibank όπου βρεις, μπορείς να κάνεις αναλήψεις εως 15.000.000 VND, ενώ απο αλλες τράπεζες μεχρι 3.000.000 έχεις όριο.
 

shadows27

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Καλησπέρα παιδια και από μενα..μετα από αρκετο ψαξιμο ομολογω τα καταφερα και το εκλεισα το ταξιδακι για Βιετναμ τελος του Νοεμβρη...εβαλα 15 νυχτες..ξεκιναω από Ηανοι και θα κατεβω Phu quok ..ετσι για τις βουτιες μας.. :)
Δεν θα το κανω το ταξιδι με πρακτορα..γιατι οι τιμες που μου εδωσαν 4-5 μεγαλα γραφεια στο Ηανοι νομιζω ηταν παρανοικες!! οποτε..μεσω ιντερνετ ότι μπορω να βρω και τα αλλα από κει..ελπιζω να τα καταφερω..εχω 2 ερωτησουλες αν μπορει καποιος να βοηθησει..εχω 3 μερες στην Σαιγκον διαθέσιμες...(ετσι για μια γευση γιατι νομιζω τα βορεια και κεντρικα από ότι ειδα είναι πολύ πιο ομορφα..οποτε εβαλα μερες εκει κ στο νησακι για χαλαρωση)
1)Μου προτειναν από ένα γραφειο να βαλω 1 βραδυ διαμονη στο Can tho..στην εκδρομη που εψαξα για τον Mekong..πιστευετε ότι αξιζει τον κοπο? Η να εχω σαν βαση και τα 3 βραδια στην Σαιγκον και να κανω ημερησια από κει?
2)είναι safe στην Σαιγκον και Βιετναμ γενικα?Διαβασα καποια forums με τουρίστες που τουs εκλεβαν τα κινητα από τα χερια μπροστα στα αξιοθέατα..κτλ
λετε να μας φανε λαχανο? :) επειδή είμαι στην φαση που κλεινω τα ξενοδοχεια..ποιο district να επιλεξω?
Ευχαριστω πολύ...αν μπορει καποιος να βοηθησει...και φυσικα κάθε προταση για το όλο ταξιδι δεκτη!!! το περιμενω πως κ πως και θελω να φτιαξω οσο καλυτερα μπορω!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
1)Η Σαιγκόν είναι πολύ όμορφη!Τις αξίζει τις 3 νύχτες.Εγώ διανυκτέρευσα στο Can tho για να δω την πολυ πρωινή πλωτή αγορά και να συνεχισω για Chau doc από όπου πέρασα Καμπότζη.Αν δε σε ενδιαφέρει η πλωτή αγορά δεν έχεις κανένα λογο να μείνεις στο Can tho.Μπορείς με μια μονοήμερη να πάρεις γευση απο Μεκόνγκ.
2)Πιο οργανωμένο τουριστικά κράτος απο το Βιετνάμ δεν εχω επισκεφτεί.Κινήθηκα με λεωφορεία και τρένα(και βραδυνά) κι όλα κύλησαν ρολόι.Δεν αισθάνθηκα κανένα φόβο,δεν είδα κλοπές ,χωρίς να σημαίνει ότι δε συμβαίνουν όπως παντού άλλωστε.Πάντως ακόμη και 5 τα χαράματα σε ψιλοκακοφημη περιοχή κανείς δε μας ενόχλησε παρ'ότι κουβαλαγαμε δυο τεράστια backpack.Γενικά πολύ φιλικοί άνθρωποι,καθόλου φορτικοί για tip και με ειλικρινή διάθεση να σε βοηθήσουν.
Για ξενοδοχείο προτείνω τη district 1,το κέντρο δηλαδή και αυτό που μείναμε ήταν απίστευτο value for money,Gk central hotel http://www.booking.com/hotel/vn/gk-central-ho-chi-minh-city.el.html?aid=309654;label=booking-be-el-qPxyuBBQowQwsVsgizW_8wS49564836292:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tiaud-146342137510:kwd-21085524309:lp1011795:li:det:dm;sid=8217ec108ebe755465a25d95e1ffd836;dist=0;group_adults=2;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=546d724e1b2040c0c54c21d470a9ed56424768a0X1;type=total;ucfs=1&
Πήγαμε παντού με τα πόδια,είναι κοντά σε ολα τα αξιοθέατα και περνά λεωφορείο για το αεροδρόμιο οπότε γλιτώνεις και το 20δολαρο του ταξί.
Μη παραλείψετε να πάτε σε Sky bar το σούρουπο,η θέα είναι απίστευτη!!!Προτείνω το M bar του Majestic http://www.majesticsaigon.com/mb.php για υπέροχη θέα στον ποταμό και την πόλη.Τιμές τσιμπημένες για Βιετνάμ αλλά αξίζει και με το παραπάνω.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα παιδια και από μενα..μετα από αρκετο ψαξιμο ομολογω τα καταφερα και το εκλεισα το ταξιδακι για Βιετναμ τελος του Νοεμβρη...εβαλα 15 νυχτες..ξεκιναω από Ηανοι και θα κατεβω Phu quok ..ετσι για τις βουτιες μας.. :)
Δεν θα το κανω το ταξιδι με πρακτορα..γιατι οι τιμες που μου εδωσαν 4-5 μεγαλα γραφεια στο Ηανοι νομιζω ηταν παρανοικες!! οποτε..μεσω ιντερνετ ότι μπορω να βρω και τα αλλα από κει..ελπιζω να τα καταφερω..εχω 2 ερωτησουλες αν μπορει καποιος να βοηθησει..εχω 3 μερες στην Σαιγκον διαθέσιμες...(ετσι για μια γευση γιατι νομιζω τα βορεια και κεντρικα από ότι ειδα είναι πολύ πιο ομορφα..οποτε εβαλα μερες εκει κ στο νησακι για χαλαρωση)
1)Μου προτειναν από ένα γραφειο να βαλω 1 βραδυ διαμονη στο Can tho..στην εκδρομη που εψαξα για τον Mekong..πιστευετε ότι αξιζει τον κοπο? Η να εχω σαν βαση και τα 3 βραδια στην Σαιγκον και να κανω ημερησια από κει?
2)είναι safe στην Σαιγκον και Βιετναμ γενικα?Διαβασα καποια forums με τουρίστες που τουs εκλεβαν τα κινητα από τα χερια μπροστα στα αξιοθέατα..κτλ
λετε να μας φανε λαχανο? :) επειδή είμαι στην φαση που κλεινω τα ξενοδοχεια..ποιο district να επιλεξω?
Ευχαριστω πολύ...αν μπορει καποιος να βοηθησει...και φυσικα κάθε προταση για το όλο ταξιδι δεκτη!!! το περιμενω πως κ πως και θελω να φτιαξω οσο καλυτερα μπορω!
1) Εννοείται αξίζει η Καν Το για ένα βράδυ
2) Είναι τόσο ασφαλής όσο και η Ευρώπη. Απλά πρέπει να προσέχεις όπως κάθε ταξίδι. Το 99% των ανθρώπων είναι πολύ εξυπηρετικοί, φιλόξενοι και ευγενικοί. Το μόνο που πρέπει να προσέχει είναι τα πολλά fake taxi που υπάρχουν κοντά σε πολύ γνωστά αξιοθέατα και στο σταθμό των λεωφορείων. Μια καλή εταιρεία είναι η vinasun. Εξωτερικά τα fake μοιάζουν με την συγκεκριμένη εταιρεία αλλά δεν είναι. Προσοχή για μια διαδρομή 2-3$ μπορεί να σου ζητήσουν 20$ (έχουν ταξίμετρο που κλέβει). Οι οδηγοί των κανονικών εταιρειών φορούν κάτι σαν στολή με γραβάτα, πουκάμισο κτλ. Οι fake είναι ντυμένοι πιο καθημερινά.

Γενικά είναι από τα πιο ασφαλή ταξίδια που έκανα.. Αν χρειασθείς κάτι μου λες. Ευχαρίστως να βοηθήσω

Καλησπέρα παιδια και από μενα..μετα από αρκετο ψαξιμο ομολογω τα καταφερα και το εκλεισα το ταξιδακι για Βιετναμ τελος του Νοεμβρη...εβαλα 15 νυχτες..ξεκιναω από Ηανοι και θα κατεβω Phu quok ..ετσι για τις βουτιες μας.. :)
Δεν θα το κανω το ταξιδι με πρακτορα..γιατι οι τιμες που μου εδωσαν 4-5 μεγαλα γραφεια στο Ηανοι νομιζω ηταν παρανοικες!! οποτε..μεσω ιντερνετ ότι μπορω να βρω και τα αλλα από κει..ελπιζω να τα καταφερω..εχω 2 ερωτησουλες αν μπορει καποιος να βοηθησει..εχω 3 μερες στην Σαιγκον διαθέσιμες...(ετσι για μια γευση γιατι νομιζω τα βορεια και κεντρικα από ότι ειδα είναι πολύ πιο ομορφα..οποτε εβαλα μερες εκει κ στο νησακι για χαλαρωση)
1)Μου προτειναν από ένα γραφειο να βαλω 1 βραδυ διαμονη στο Can tho..στην εκδρομη που εψαξα για τον Mekong..πιστευετε ότι αξιζει τον κοπο? Η να εχω σαν βαση και τα 3 βραδια στην Σαιγκον και να κανω ημερησια από κει?
2)είναι safe στην Σαιγκον και Βιετναμ γενικα?Διαβασα καποια forums με τουρίστες που τουs εκλεβαν τα κινητα από τα χερια μπροστα στα αξιοθέατα..κτλ
λετε να μας φανε λαχανο? :) επειδή είμαι στην φαση που κλεινω τα ξενοδοχεια..ποιο district να επιλεξω?
Ευχαριστω πολύ...αν μπορει καποιος να βοηθησει...και φυσικα κάθε προταση για το όλο ταξιδι δεκτη!!! το περιμενω πως κ πως και θελω να φτιαξω οσο καλυτερα μπορω!
Πολύ καλό ξενοδοχείο γύρω στα 50$ είναι το sunland hotel (βαθμολογία 8.2 από 3000+ άτομα στο booking). Είναι στη district 1 και η θέα από τον 14ο όροφο του bar είναι απίστευτη με πάρα πολύ καλές τιμές (κοκτέιλ από 3$).
 
Last edited by a moderator:

shadows27

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
1) Εννοείται αξίζει η Καν Το για ένα βράδυ
2) Είναι τόσο ασφαλής όσο και η Ευρώπη. Απλά πρέπει να προσέχεις όπως κάθε ταξίδι. Το 99% των ανθρώπων είναι πολύ εξυπηρετικοί, φιλόξενοι και ευγενικοί. Το μόνο που πρέπει να προσέχει είναι τα πολλά fake taxi που υπάρχουν κοντά σε πολύ γνωστά αξιοθέατα και στο σταθμό των λεωφορείων. Μια καλή εταιρεία είναι η vinasun. Εξωτερικά τα fake μοιάζουν με την συγκεκριμένη εταιρεία αλλά δεν είναι. Προσοχή για μια διαδρομή 2-3$ μπορεί να σου ζητήσουν 20$ (έχουν ταξίμετρο που κλέβει). Οι οδηγοί των κανονικών εταιρειών φορούν κάτι σαν στολή με γραβάτα, πουκάμισο κτλ. Οι fake είναι ντυμένοι πιο καθημερινά.

Γενικά είναι από τα πιο ασφαλή ταξίδια που έκανα.. Αν χρειασθείς κάτι μου λες. Ευχαρίστως να βοηθήσω
Σε ευχαριστω παρα πολύ...δεν βλεπω την ωρα να περασει ο καιρος να φυγω !!
γενικα 15 μερες θα μεινω συνολικα...3 Ανοι,1 Χαλονγ μπει,3 Χοι αν,2 χουε ,3 Σαιγκον και στο τελος εβαλα κ 3 Phu quok ετσι για κανα μπανιο.. ελπιζω να τα εχω μοιρασει καλα..αν ξερεις τιποτα για το νησακι πες μου..και παλι σε ευχαριστω!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Σε ευχαριστω παρα πολύ...δεν βλεπω την ωρα να περασει ο καιρος να φυγω !!
γενικα 15 μερες θα μεινω συνολικα...3 Ανοι,1 Χαλονγ μπει,3 Χοι αν,2 χουε ,3 Σαιγκον και στο τελος εβαλα κ 3 Phu quok ετσι για κανα μπανιο.. ελπιζω να τα εχω μοιρασει καλα..αν ξερεις τιποτα για το νησακι πες μου..και παλι σε ευχαριστω!
Και εμείς πάνω-κάτω τις ίδιες μέρες είχαμε σαν πρόγραμμα απλά είχαμε 3 μέρες περισσότερες σύνολο 18 μέρες (είχαμε 4 μέρες στην Σαιγκόν με 2ήμερη στο Μεκονγκ/Καν Το, 3 μέρες Χοι Αν, 2 Χούε και 9 στο Ανόι με 2ημερη εκδρομή στην Σάπα, 2ημερη στο Χαλόνγκ Μπεί και μονοήμερη στο Ninh Binh). Δεν πήγαμε στο Phu quok και προτιμήσαμε να βάλουμε μέρες στη Sapa και στο Χαλόνγκ.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σήμερα έκλεισα για Βιετναμ 16 Ιουν με 01 Ιουλ. Ισως η εποχή δεν ειναι και η καλύτερη αλλα τότε μπορούσαμε. Χοντρικα μετά απο διάβασμα καταλήξαμε στο παρακάτω πρόγραμμα.
4 Ν Ho Chi Minh
2N Can Tho
2N Hoi An
1N Hue
5N Hanoi
Στις 5Ν του Hanoi 1 βράδυ θα πάμε για κρουαζιέρα στο Halong Bay.
Έκανα κάποιες κρατήσεις μέσω booking και 1 ξενοδοχείο μου έστειλε μειλ και μου είπε οτι στο Βιετναμ η συνναλαγές με κάρτα (είτε πιστωτικές είτε χρεωστικές) έχουν επιβάρυνση 3%. Έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία να μου πει αν ισχύει?
Στα ξενοδοχεία σε τι νόμισμα πληρώνατε? Σε δολλάρια ή σε τοπικό?
Αν έχει κάποιος κάποια ένσταση για το πρόγραμμα είναι καλοδεχούμενη!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Οι 5 μέρες στο Hanoi είναι πολλές, βγάλε από εκεί και πρόσθεσε στη Hoi an.
Παντού πλήρωσα με πιστωτική κάρτα χωρίς επιβάρυνση.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
τέλη Σεπτέμβρη 2016 που πήγαμε, προσωπικά πλήρωσα με δολλάρια, με ευρώ και με πιστωτική κάρτα. Το ξενοδοχείο στο Hanoi μας έκανε όντως 3% επιβάρυνση μέσω της κάρτας (το έγραφε ήδη στο booking.com)...
αρκετά τιπς και για τις συναλλαγές, είχα γράψει στο θέμα
http://www.travelstories.gr/community/threads/Βιετνάμ-Άνγκορ-Βατ-Μπαλί.55996/

ααα μιας και το θυμήθηκα...στο ξενοδοχείο στο Hanoi, δεν προλάβαμε να τον ενημερώσουμε πως θα πληρώσουμε (είχαμε 1 κράτηση για 2 δωμάτια) και την τελευταία μέρα που επιστρέψαμε από την εκδρομή στο Tam Coc, είχε ήδη χρεώσει την πιστ. κάρτα με όλη την κράτηση.... οπότε καλού κακού από την αρχή διευκρινίζετε στο ξενοδοχείο τον τρόπο που θέλετε να πληρώσετε
 
Last edited by a moderator:

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Κλασικά προσπαθώ να βγάλω προγραμμα κ μπαίνω σε διλημματα- τριλημματα. Έχω 14 μέρες γεμάτες κ θα πάω τέλος Μαρτίου, δεν τα χω κλείσει ακόμα αλλά λογικά θα τα κλείσω αθηνα-ανοι, χοτσιμινχ_αθηνα.
Ή και ανάποδα αλλά δεν έχει σημασία

Κλασικά δέχομαι αφόρητες πιέσεις για παραλία (έλα που δεν θέλω) αν κ έχω καταλάβει ότι δεν έχει κάτι το εξαιρετικό γενικώς. Να τρανγκ είδα φωτός κ λογικά το αποκλείω
Σκέφτομαι 3 μέρες Ανόι, 1 χάλονγ μπεί, 3 χοι αν, 3 χοτσι Μινχ, 1 Μεκόνγκ (;;) Κ 3 που κουοκ, είδα φωτός κ μου άρεσε, θα κάνω μαλακια να παραλείψω Χουέ (κ ίσως σάπα) ;

Αν κάτι δεν έχω μεταφέρει σωστά στα βιετναμοελληνικα να με συγχωρείτε. Σε δεύτερο χρόνο θα τα βάλω κάτω να δω πως θα μου βγουν κ οι μετακινήσεις. Θα χαρώ να ακούσω αποψεις
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κλασικά προσπαθώ να βγάλω προγραμμα κ μπαίνω σε διλημματα- τριλημματα. Έχω 14 μέρες γεμάτες κ θα πάω τέλος Μαρτίου, δεν τα χω κλείσει ακόμα αλλά λογικά θα τα κλείσω αθηνα-ανοι, χοτσιμινχ_αθηνα.
Ή και ανάποδα αλλά δεν έχει σημασία

Κλασικά δέχομαι αφόρητες πιέσεις για παραλία (έλα που δεν θέλω) αν κ έχω καταλάβει ότι δεν έχει κάτι το εξαιρετικό γενικώς. Να τρανγκ είδα φωτός κ λογικά το αποκλείω
Σκέφτομαι 3 μέρες Ανόι, 1 χάλονγ μπεί, 3 χοι αν, 3 χοτσι Μινχ, 1 Μεκόνγκ (;;) Κ 3 που κουοκ, είδα φωτός κ μου άρεσε, θα κάνω μαλακια να παραλείψω Χουέ (κ ίσως σάπα) ;

Αν κάτι δεν έχω μεταφέρει σωστά στα βιετναμοελληνικα να με συγχωρείτε. Σε δεύτερο χρόνο θα τα βάλω κάτω να δω πως θα μου βγουν κ οι μετακινήσεις. Θα χαρώ να ακούσω αποψεις
Αν δεν θελεις να πας στα τουνελ στο Χο Τσι Μινχ 3 μερες ειναι πολλες. Κοψε μια μερα απο εκει και βαλε Hue. Σαπα θα χρειαστεις 2-3 μερες.Αν κοψεις μια απο Ανοι και υποστεις την ταλαιπωρία του νυχτερινού τρενου προς Σαπα μπορει να την βολεψεις καπως. Στα 5-6 χιλιομετρα απο το Hoi An εχει κανα 2 γνωστες παραλιες του Βιετναμ. Μπορειτε να πατε μια μερα απο τις 3. Το Hoi An ειναι μικρο και σε μιση μερα θα το δείτε οποτε μπορεις να διαθεσεις ενα πρωινο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Sa Pa δε χωράει με τίποτα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις (στο έτσι κι αλλιώς στριμωγμένο πρόγραμμά σου0 είναι: Να πετάξεις από Hanoi για Hue, να μείνεις ένα βράδυ εκεί, να πας οδικώς στη Hoi An, να μείνεις δύο βράδυα εκεί αντί για τρία και να πετάξεις από Danang για HMC. Εναλλακτικά, αν δεν πας Phu Quoc, μπορείς να πας Mui Ne για παραλίες και να δεις και τους αμμόλοφους και το κόκκινο φαράγγι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.958
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom