Βιετνάμ Πληροφοριες για Βιετναμ....

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επίσης, από τις πόλεις του Βιετνάμ η Σαιγκόν ίσως είναι η πιο αδιάφορη.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, φυσικά, αλλά δε συμφωνώ. Αν σε ενδιαφέρουν τα μνημεία του πολέμου αλλά και η σύγκχρονη αστικοποίηση του Βιετναμ, εκεί πρέπει να πας. Απλά δεν είναι "γραφικά".
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Στην Ταιλάνδη ανατολικά (κάτω από την Καμπότζη) έχει νησιά και παραλίες (πχ ko kut) χωρίς πολύ κόσμο και πολύ καλύτερα από νησιά τύπου Phi Phi και Phuket. Δεν ξέρω από άποψη καιρού τι γίνετε σε εκείνο το κομμάτι τον Ιανουάριο.

Βιετνάν στην Νταναγκ η παραλία ήταν σχετικά καλή αλλά όχι να πας μόνο γι΄αυτό εκεί. Επίσης, από τις πόλεις του Βιετνάμ η Σαιγκόν ίσως είναι η πιο αδιάφορη.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, φυσικά, αλλά δε συμφωνώ. Αν σε ενδιαφέρουν τα μνημεία του πολέμου αλλά και η σύγκχρονη αστικοποίηση του Βιετναμ, εκεί πρέπει να πας. Απλά δεν είναι "γραφικά".
Ουσιαστικά μνημεία του πολέμου δεν υπάρχουν. Το μουσείο είναι καλό αλλά απλά καλό, με έναν μικρό (έως μεγάλο) αέρα πολιτικής προπαγάνδας. Τα τούνελ τελείως αδιάφορα και σε ένα βαθμό απλά τουριστικά. . Το Ανόι για μένα είναι σημαντικότερο αν θέλει κάποιος να γνωρίσει τον πολιτισμό της χώρας. Αλλά όπως είπες, περι ορέξεως...

Επίσης, θα έλεγα "η σύγρονη αστικοποίηση/αμερικανοποίηση".
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ουσιαστικά μνημεία του πολέμου δεν υπάρχουν. Το μουσείο είναι καλό αλλά απλά καλό, με έναν μικρό (έως μεγάλο) αέρα πολιτικής προπαγάνδας. Τα τούνελ τελείως αδιάφορα και σε ένα βαθμό απλά τουριστικά. . Το Ανόι για μένα είναι σημαντικότερο αν θέλει κάποιος να γνωρίσει τον πολιτισμό της χώρας. Αλλά όπως είπες, περι ορέξεως...
Υπάρχουν 3 μεγάλα μουσεία στη Σαιγκόν:
https://en.wikipedia.org/wiki/Museum_of_Vietnamese_History
https://en.wikipedia.org/wiki/War_Remnants_Museum
https://en.wikipedia.org/wiki/Independence_Palace

Από την περιγραφή σου, μάλλον αναφέρεσαι στο δεύτερο. Εγώ αναφέρομαι προτίστως στα άλλα δυο. Ειδικά το τρίτο, είναι ένα τεράστιο μνημείο του πολέμου σε φορμόλη... Επίσης η πόλη έχει απίθανα κτήρια από την περίοδο της αποικιοκρατίας (π.χ. κεντρικό ταχυδρομείο, σχεδιασμένο από το Eiffel, καθεδρικός Notre Damme, κ.α.), αλλά και τα περίφημα ξενοδοχεία των δυτικών στην περίοδο του πολέμου (με άπειρες ιστορίες από επιθέσεις, εκρήξεις κλπ).

Το Ανόι είναι άλλο πράγμα και πιθανότατα όντως συγκριτικά σημαντικότερο με μικρή διαφορά. Αλλά και η Σαϊγκόν δεν είναι αδιάφορη.

Επίσης, θα έλεγα "η σύγρονη αστικοποίηση/αμερικανοποίηση".
Αν έπρεπε να το εξειδικεύσω προς κάποια κατεύθυνση, θα έλεγα Κινεζοποίηση...
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Υπάρχουν 3 μεγάλα μουσεία στη Σαιγκόν:
https://en.wikipedia.org/wiki/Museum_of_Vietnamese_History
https://en.wikipedia.org/wiki/War_Remnants_Museum
https://en.wikipedia.org/wiki/Independence_Palace

Από την περιγραφή σου, μάλλον αναφέρεσαι στο δεύτερο. Εγώ αναφέρομαι προτίστως στα άλλα δυο. Ειδικά το τρίτο, είναι ένα τεράστιο μνημείο του πολέμου σε φορμόλη... Επίσης η πόλη έχει απίθανα κτήρια από την περίοδο της αποικιοκρατίας (π.χ. κεντρικό ταχυδρομείο, σχεδιασμένο από το Eiffel, καθεδρικός Notre Damme, κ.α.), αλλά και τα περίφημα ξενοδοχεία των δυτικών στην περίοδο του πολέμου (με άπειρες ιστορίες από επιθέσεις, εκρήξεις κλπ).

Το Ανόι είναι άλλο πράγμα και πιθανότατα όντως συγκριτικά σημαντικότερο με μικρή διαφορά. Αλλά και η Σαϊγκόν δεν είναι αδιάφορη.

Αν έπρεπε να το εξειδικεύσω προς κάποια κατεύθυνση, θα έλεγα Κινεζοποίηση...
Επισκέφθηκα και τα 3. Απλά ανέφερα τα 2 που μου έκαναν χειρότερη εντύπωση. Τα τούνελ γιατί είναι ένα καθαρά τουριστικό μέρος και το μουσείο που παρότι είναι αρκετά καλό αλλά από κάποιο σημείο και μετά (νομίζω) το παρατραβάνε σε θέματα πολιτικών μηνυμάτων που θέλουν να περάσουν.

Ίσως να μην το διατύπωσα σωστά και ο χαρακτηρισμός "αδιάφορο" είναι λίγο "βαρύς". Συγκριτικά με τις άλλες πόλεις μου φάνηκε λιγότερο εντυπωσιακή και περίμενα περισσότερα πράγματα σε σχέση με τον πόλεμο κτλ. Δηλαδή συγκριτικά αυτό που περίμενα να δώ με αυτό που τελικά είδα δεν ήταν ισοδύναμο.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι αν είχα λίγες μέρες δεν θα επέλεγα να πάω Σαιγκόν. Θα πήγαινα στο Ανόι ή ακόμη καλύτερα Χοι-Αν και Χούε. Αν έχεις πολλές μέρες εννοείται θα πας και στη Σαιγκόν
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΩΣ ΤΑΞΙΔΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΜΟΝΑΧΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ !!!
Η Αθήνα πιο επικίνδυνη ειναι! Κανενας φόβος...
 

dimitrissif

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Καλησπερα και απο μενα. Εχω κλεισει και εγω για βιετναμ απο 24 Νοεμβρη εωε 10 δεκεμβρη και θα παω απο νοτο προς βορρα, συμπεριλαμβανοντας και το Χοι ΑΝ. Ειναι απαγορευτικος ο καιρος? Διαβαζω απο καποια σαιτ οτι ειναι η καλυτερη εποχη αλλα βλεπω τωρα στα σχολια οτι ο νοεμβριος δεν ειναι καλος μηνας. Ξερετε τελικα τι ισχυει??
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.069
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Την ίδια εποχή θα πάμε κ εμείς (22 Νοεμβρίου με 3 Δεκεμβρίου) και αποσο το έχω ψάξει είναι πολύ καλή εποχή για το βόρειο και νότιο Βιετνάμ αλλά όχι για το κεντρικό. Παρόλα αυτά θα πάμε κ Χόι Αν και ελπίζω να μας κάνει το χατίρι ο καιρός.
 

dimitrissif

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Την ίδια εποχή θα πάμε κ εμείς (22 Νοεμβρίου με 3 Δεκεμβρίου) και αποσο το έχω ψάξει είναι πολύ καλή εποχή για το βόρειο και νότιο Βιετνάμ αλλά όχι για το κεντρικό. Παρόλα αυτά θα πάμε κ Χόι Αν και ελπίζω να μας κάνει το χατίρι ο καιρός.
Τέλεια!! Μακαρι να μας κάνει καλό καιρό γιατί το Χοι Αν είναι από τα πιο ωραία μέρη! Σε σχέση με τις βαλίτσες τώρα λέω να μην πάρω.. θα πάμε με bacppack και χειραποσκευές και ότι χρειαστεί θα τα πάρουμε από εκεί!
 

dimitrissif

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Με skout ναι! Απ ότι είδα είναι μέχρι 7 κιλά η χειραποσκευή και 3 η χειρός! Έλεγα απλά ότι αν χρειαστώ βαλίτσα λόγω ψώνιων θα πάρω από εκεί μια! Άρα απ ότι καταλάβα θα χρειαστεί να έχω και κάποια πιο χοντρά ρούχα λόγω κεντρικού Βιετνάμ;
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.069
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Εμεις θα πάμε με Qatar οπότε θα έχουμε και βαλίτσες μαζί. Για ρούχα δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια αλλά πιστεύω πως θα χρειαστούν και κάποια χοντρά ρούχα,ιδικά για το βράδυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.270
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom