Ζάκυνθος Πληροφοριες για Ζακυνθο

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Καλησπερα, θα παμε Ζακυνθο τον Αυγουστο, εχω μαζεψει προτασεις για παραλιες και φαγητο αλλα θελω μια μικρη βοηθεια. Φρεσκο καλο ψαρι που τρωμε??Επισης κατι απο αυτα που καλυτερα να το αποφυγω?

ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΛΑΤΑ

ΘΥΜΑΛΟΣ (ΨΑΡΙ-ΧΩΡΑ)

ΠΛΑΤΑΝΟΣ (ΒΑΝΑΤΟ)

ΠΑΠΑΣ (ΚΑΜΠΙ)


DENNIS ΛΙΘΑΚΙΑ

ΒΟΤΣΑΛΟ (ΜΑΡΑΘΙΑΣ)

ΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ (ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ)

ΔΙΑΦΟΚΕΡΕΙΚΟ (ΚΟΙΛΙΩΜΕΝΟΣ)


ΜΑΛΑΝΟΣ
Από τα καλύτερα μαγαζιά για ψάρι είναι ο κόμης στο λιμάνι της χώρας από την πλευρά του Αγίου.
Για ψάρι ρίξε μια ματιά και εδώ Nobelos Bio Restaurant που συνδιαζει και μπάνιο μαζί.
Η θυμαλος τα τελευταία χρόνια έχει χαλάσει λίγο.
Πόρτο ροξα και λιμνιωνα επίσης μπορείς να κάνεις βουτιά και να φας καλό ψαράκι σε ταβέρνα.
Μιας και αναφέρεις τον dennis στην ίδια οικογένεια ανήκει και το Cave Damianos Restaurant με πιο γκουρμέ μενού σε σχέση με την ταβέρνα dennis αλλά με τέλειο ηλιοβασίλεμα. Η κράτησή είναι απαραίτητη
Σπίτι του λατα είναι απόλυτα τουριστικό. Αν θέλετε την θέα της μποχαλης πηγαίνετε για γλυκό στον λαττα. (άλλο μαγαζί είναι αυτό) Τέρμα αριστερά στην εκκλησία.
 
Last edited:

Ritaki83

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Από τα καλύτερα μαγαζιά για ψάρι είναι ο κόμης στο λιμάνι της χώρας από την πλευρά του Αγίου.
Για ψάρι ρίξε μια ματιά και εδώ Nobelos Bio Restaurant που συνδιαζει και μπάνιο μαζί.
Η θυμαλος τα τελευταία χρόνια έχει χαλάσει λίγο.
Πόρτο ροξα και λιμνιωνα επίσης μπορείς να κάνεις βουτιά και να φας καλό ψαράκι σε ταβέρνα.
Μιας και αναφέρεις τον dennis στην ίδια οικογένεια ανήκει και το Cave Damianos Restaurant με πιο γκουρμέ μενού σε σχέση με την ταβέρνα dennis αλλά με τέλειο ηλιοβασίλεμα. Η κράτησή είναι απαραίτητη
Σπίτι του λατα είναι απόλυτα τουριστικό. Αν θέλετε την θέα της μποχαλης πηγαίνετε για γλυκό στον λαττα. (άλλο μαγαζί είναι αυτό) Τέρμα αριστερά στην εκκλησία.
Ευχαριστω!Ισχυει οτι ο κομης τσιμπαει στις τιμες?Μου ειπαν και για ενα El Greco στον Αγ.Σωστη για ψαρι..

Επισης για επιεβεβαιωση,επειδη θα εχω 6μερες διαθεσιμες για παραλια,εχω σημειωσει Γερακα,Αγ.Νικολαο Βασιλικο,Μακρυ Γιαλο,Καλαμακι και ειμαι αναμεσα σε Banana και Baraccuda Τσιλιβη.Εχουμε παιδι 7 ετων και θελουμε κατι οργανωμενο.
 
Last edited:

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
τσιλιβη παντως ειναι λιγο μαϊντανοκατάσταση. καμια σχεση με λαγανα βεβαια,οχι τοσο extreme αλλα δεν ειναι οικογενειακη παραλια ,φιλικη για μικρα παιδια οπως πχ καλαμακι .δεν ξερω αν αλλαξε κατι τελευταια βεβαια απο το 2019 που πηγα
 

Ritaki83

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
τσιλιβη παντως ειναι λιγο μαϊντανοκατάσταση. καμια σχεση με λαγανα βεβαια,οχι τοσο extreme αλλα δεν ειναι οικογενειακη παραλια ,φιλικη για μικρα παιδια οπως πχ καλαμακι .δεν ξερω αν αλλαξε κατι τελευταια βεβαια απο το 2019 που πηγα
Ισχυει οτι Καλαμακι πετανε σκουπιδια απο πισω κλπ? μου ειπαν να αποφυγω χτες....! Επισηςμου ειπαν για ψαρι el greco Αγιο Σωστη..λαο ας αφησω τον dennis αν δεν βγαινουν οι βραδιες και να παω σιγουρα καμπι, αδελφο του κωστα και βοτσαλο..
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Ευχαριστω!Ισχυει οτι ο κομης τσιμπαει στις τιμες?Μου ειπαν και για ενα El Greco στον Αγ.Σωστη για ψαρι..

Επισης για επιεβεβαιωση,επειδη θα εχω 6μερες διαθεσιμες για παραλια,εχω σημειωσει Γερακα,Αγ.Νικολαο Βασιλικο,Μακρυ Γιαλο,Καλαμακι και ειμαι αναμεσα σε Banana και Baraccuda Τσιλιβη.Εχουμε παιδι 7 ετων και θελουμε κατι οργανωμενο.
Κόμης όντως τσιμπάει και δεν λέει πολλά σαν χώρος εκεί στο λιμανάκι, αλλά αν θέλεις ψάρι στο νησί είναι από τις καλύτερες επιλογές. Αν διαθέτεις τα χρήματα τσέκαρε όπως σου είπα παραπάνω τον Nobelo, μπορεί να το συνδιάστει με μπάνιο στον Μακρύ γιαλό.
Δεν ξέρω κατά πόσο σκέφτεσαι το θέμα του συνοστισμού αλλά ο μακρύς γιαλός είναι μικρή παραλία και με πολύ κόσμο.Βότσαλο και κρύα νερά. Η κόρη μου πέρισι 7 ετών δεν πέρασε καθόλου καλά εκεί.
banana-baraccuda-Azuro-άγιος νικόλας και όλες οι παραλίες σε εκείνη την πλευρά είναι αντίστοιχες και παίζεις στην επιλογή του beach bar,πάνω κάτω τα ίδια είναι. Το banana ίσως έχει το καλύτερο Parking με σκιά για το αμάξι.
Από Βασιλικό τσέκαρες και την Δάφνη? Δύσκολη η πρόσβαση με το αμάξι αλλά η παραλία η ησυχία και και το τοπίο σε αποζημιώνουν, λίγο καλύτερη για μένα από τον Γέρακα που έχει πολύ κόσμο.
Αν τελικά πάτε στου παπα στον σταυρό για φαγητό,μπορείς να το συνδιάσεις και με μια βουτιά στον λιμνιώνα. βράχια με κρύα και βαθιά νερά(απαραίτητο το σωσίβιο ή μπρατσάκια για το παιδί),αρέσει πολύ και στην μικρή μου αλλά είναι για λίγο μιας και δεν έχει παραλία -άμμο να παίξει.
Ναυάγιο θα πάτε? Συνδιάζεται με λιμνιώνα και φαγητό στου παπα.
Μακράν καλύτερη επιλογή για το παιδί είναι το καλαμάκι.Υπάρχει μεγάλο εύρος της παραλίας με μηδενικό κόσμο,πολύ ρηχά και ζεστά νερά. Πηγαίνοντας στα βαθιά με λίγο τύχη και αναζήτηση θα δείτε χελώνα. Αν δεν έχετε στο πρόγραμμά σας να πάτε με κάποιο σκάφος Μαραθονήσι,τότε νοικιάστε ποδήλατο από το καλαμάκι για να δείτε σίγουρα.

Ισχυει οτι Καλαμακι πετανε σκουπιδια απο πισω κλπ? μου ειπαν να αποφυγω χτες....! Επισηςμου ειπαν για ψαρι el greco Αγιο Σωστη..λαο ας αφησω τον dennis αν δεν βγαινουν οι βραδιες και να παω σιγουρα καμπι, αδελφο του κωστα και βοτσαλο..
Που πετάνε σκουπίδια? Δεν γνωρίζω κάτι, αλλά ότι δεν το γνωρίζω εγώ δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνει κιόλας. Επειδή το παλιό louis δεν μας επιτρέπει πλέον να μπαίνουμε εκεί με τα αμάξια μας δεν ξέρω τι γίνεται στην πλευρά του ποταμού, αλλά δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου.
Όμως κάθε μέρα στο Καλαμάκι η μισή παραλία είμαστε ντόπιοι.
Προτιμώ το καλαμάκι παρά τα beach bar του Βασιλικού που φέρνουν τουρίστες με λεωφορεία από όλη την Ζάκυνθο και ενώ κάνεις το μπάνιο σου ήσυχα έρχονται 10 λεωφορεία με 20χρόνα που κατουράνε όλοι μέσα στην παραλία.
Σχετικά με ταβέρνες, ο dennis είναι μαγαζί που είναι όλο το χρόνο ανοικτό,άρα όχι τουριστικό μιας και το επιλέγουμε οι ντόπιοι. Βότσαλο και el greco δεν έχω πάει αλλά δεν έχει ακουστεί ότι είναι κάτι ιδιαίτερο. Εξαρτάται βέβαια το γούστο σου και το περιβάλλον που παίζει ρόλο στην απόφασή σου.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Ισχυει οτι Καλαμακι πετανε σκουπιδια απο πισω κλπ?
δεν ειχα προσεξει κατι .
μονο τις χελωνες που κανουν τα αυγα στην αμμο θυμαμαι. να προσεχετε να μην πατατε αυτα τα σημεια
 

Ritaki83

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Eυχαριστω πολυ! Ψαχνω κατι συγκεκριμενο για εκδρομη προς Ναυαγιο-Σπηλιες..ακομα το διλημμα παραμενει, Πορτο Βρωμη / Αγ.Νικολαος. Ειδα σε site οτι και απο Πορτο Βρωμη το καραβακι μπαινει μεσα στις σπηλιες, οποτε δεν ξερω..προσωπικα θελω να παμε νωρις το πρωι και να φυγουμε συντομα, πριν πλακωσει ολος ο λαος..
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Eυχαριστω πολυ! Ψαχνω κατι συγκεκριμενο για εκδρομη προς Ναυαγιο-Σπηλιες..ακομα το διλημμα παραμενει, Πορτο Βρωμη / Αγ.Νικολαος. Ειδα σε site οτι και απο Πορτο Βρωμη το καραβακι μπαινει μεσα στις σπηλιες, οποτε δεν ξερω..προσωπικα θελω να παμε νωρις το πρωι και να φυγουμε συντομα, πριν πλακωσει ολος ο λαος..
Δες τον χάρτη που είναι το Πόρτο βρώμη και ο Άγιος Νικόλαος. Και τα δύο καραβάκια καταλήγουν ναυάγιο περνώντας από άλλες σπηλιές. Εγώ επιλέγω από Πόρτο βρώμη γιατί το συνδιαζω με φαγητό στο καμπι. Οι σπηλιές όμως από τον Άγιο Νικόλαο νόμιζω είναι εντυπωσιακοτερες. Υπάρχει και η επιλογή να νοικιάσεις βαρκάκι που θα είστε μόνο εσείς και ο οδηγός, σας πάει όπου,όποτε και για όσο θέλετεμε το αντίστοιχο αντίτιμο φυσικά. Χελώνα θα πάτε να δείτε? Ειδικά με το μικρό παιδί το θεωρώ πιο επιτακτικό σε σχέση με τις σπηλιές πχ.
 

xoreutisgr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,θέλω να επισκεφτώ τέλη Αυγούστου μία μέρα την Ζάκυνθο χωρίς αυτοκίνητο.
Αρά με ενδιαφέρει να βρω γραφείο που να με παραλαβει από το λιμάνι Ζακύνθου και να κάνω εκδρομή στο ναυάγιο και στις γαλάζιες σπηλιές. Από ότι βλέπω τα καραβάκια φεύγουν από διαφορετική περιοχή της Ζακύνθου κάτι που δεν με βολεύει και αναζητώ Γραφείο ταξιδίων που ξεκινά από την πόλη,ευχαριστώ για τη βοήθεια
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Καλησπέρα,θέλω να επισκεφτώ τέλη Αυγούστου μία μέρα την Ζάκυνθο χωρίς αυτοκίνητο.
Αρά με ενδιαφέρει να βρω γραφείο που να με παραλαβει από το λιμάνι Ζακύνθου και να κάνω εκδρομή στο ναυάγιο και στις γαλάζιες σπηλιές. Από ότι βλέπω τα καραβάκια φεύγουν από διαφορετική περιοχή της Ζακύνθου κάτι που δεν με βολεύει και αναζητώ Γραφείο ταξιδίων που ξεκινά από την πόλη,ευχαριστώ για τη βοήθεια
Με μια διανυκτέρευση? Ή την ίδια μέρα επιστρέφεις? Υπάρχει καραβάκι που ξεκινάει από το λιμάνι δύο φορές την ημέρα 8 το πρωί και 2 το μεσημέρι. Πηγαίνει ναυάγιο και γαλάζιες σπηλιές. Το γραφείο του το βρίσκεις με τα πόδια στην παραλίακη της χώρας. Είναι χωρητικότητας περίπου 200 ατόμων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom