Πάρος Πληροφοριες για Παρο

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλημέρα σε όλους. Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα ρωτάω εδώ. Έχει κανείς να προτείνει 2-3 ωραία μαγαζιά στην Πάρο για φαγητό, κυρίως με ενδιαφέρει ταβέρνα για φρέσκο ψάρι χωρίς να πληρώνεις μια περιουσία. Δεν είναι για μένα, θα πάει συνάδερφος 55άρης με την οικογένειά του οπότε να μην είναι φοιτητοκατάσταση. Εγώ δεν έχω πάει καθόλου στο νησί οπότε δεν έχω ιδέα πώς είναι.
"Το Θαλάμι" στον Αμπελά. Εξαιρετικό από όλες τις απόψεις. Πες του να δοκιμάσει χταποδάκι βραστο, καλαμαράκι τηγανητό και κολοκυθάκια κρατσανιστά. :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλημέρα σε όλους. Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα ρωτάω εδώ. Έχει κανείς να προτείνει 2-3 ωραία μαγαζιά στην Πάρο για φαγητό, κυρίως με ενδιαφέρει ταβέρνα για φρέσκο ψάρι χωρίς να πληρώνεις μια περιουσία. Δεν είναι για μένα, θα πάει συνάδερφος 55άρης με την οικογένειά του οπότε να μην είναι φοιτητοκατάσταση. Εγώ δεν έχω πάει καθόλου στο νησί οπότε δεν έχω ιδέα πώς είναι.
Χάλαρης στο Πίσω Λιβάδι και στον Δρυό στο ''Το Κύμα''.
 

Kosmas_S

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους.Μια πληροφορία θέλω για την πάρο και συγκεκριμένα για το λιμάνι...Υπάρχει κάποιος χώρος οπου μπορείς να αφήσεις τις αποσκευές σου μέχρι να φύγει το πλοίο??
 

Ανδρομάχη

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!!!

Σκεφτόμουν να πάω για 4 μέρες με την κολλητή μου στην Πάρο μέσα στον Ιούλιο. Όμως δεν θα έχω αυτοκίνητο, οπότε οι μετακινήσεις θα γίνονται με λεωφορεία.. Θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες σχετικά με το νησί.
1) Πού μου προτείνετε να κλείσω ξενοδοχείο; Παροικιά; Νάουσα; Είμαι 24 χρονών! Δεν θα ήθελα ούτε πολλή ησυχία, ούτε πολλή φασαρία; Ζητάω πολλά; Τι έχετε να μου προτείνετε;
2) Οι καλύτερες παραλίες;
3) Καλό φαγητό;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους!!!

Σκεφτόμουν να πάω για 4 μέρες με την κολλητή μου στην Πάρο μέσα στον Ιούλιο. Όμως δεν θα έχω αυτοκίνητο, οπότε οι μετακινήσεις θα γίνονται με λεωφορεία.. Θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες σχετικά με το νησί.
1) Πού μου προτείνετε να κλείσω ξενοδοχείο; Παροικιά; Νάουσα; Είμαι 24 χρονών! Δεν θα ήθελα ούτε πολλή ησυχία, ούτε πολλή φασαρία; Ζητάω πολλά; Τι έχετε να μου προτείνετε;
2) Οι καλύτερες παραλίες;
3) Καλό φαγητό;
Καλησπέρα. Διαβάζοντας στο φόρουμ για τη Πάρο θα βρεις πολλές πληροφορίες να σε κατατοπίσουν πλήρως ώστε να είσαι όσο το δυνατόν ποιο έτοιμη. Σε ότι αφορά αυτά που ρωτάς:

1) Απόλυτα, συνοπτικά, και χωρίς μεγάλη ανάλυση Νάουσα. Δε νομίζω ότι υπάρχει άλλο ενδεχόμενο, ούτε θεωρώ ότι θέλετε να σας φάνε οι μετακινήσεις για τη βραδινή σας έξοδο.

2) Πολλές και πολύ καλές. Τι να πρωτοαναφέρει κανεις; Από Φάραγγα (αγαπημένη μου), Λωλαντώνη, Σαντα Μαρια, Χρυσή ακτή, μοναστήρι, Μώλος, και ακόμα πόσες και πόσες. Πραγματικά πολλές επιλογές, στις οποίες προστίθεται και μια μέρα στην Αντίπαρο που πρέπει σίγουρα να αφιερώσετε.

3) Συμπαθέστατο εντός πόλεων, πολύ πιο καλό φαγητό στα χωριά, είτε για ψάρι, είτε στις Λεύκες και στη Μάρπησσα για κρέας.

Καλή επιλογή γενικότερα!
 
Last edited:

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Για ενοικίαση αυτοκινήτου χωρίς πιστωτική,έχει κανείς καμιά καλή εμπειρία από κάποια εταιρία..?
Στην Παροικιά αν είναι δυνατόν...!
 

Ανδρομάχη

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Και κάτι ακόμα:

1) Υπάρχουν στην Πάρο παραδοσιακά ταβερνάκια με ζωντανή μουσική. Κάπου που να γίνεται γενικά φασαρία, να χορεύουν παραδοσιακά όλοι μαζί, να γίνονται μία παρέα.. Τέτοια φάση..

2) Μονοήμερη Αντίπαρο χωρίς αυτοκίνητο; Τι αξίζει περισσότερο να δω; Προσπαθώ να κάνω ένα πρόγραμμα από το πρωί μέχρι το βράδυ στην Αντίπαρο.. Παραλία, φαγητό, καφές, τι μου προτείνετε;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Και κάτι ακόμα:

1) Υπάρχουν στην Πάρο παραδοσιακά ταβερνάκια με ζωντανή μουσική. Κάπου που να γίνεται γενικά φασαρία, να χορεύουν παραδοσιακά όλοι μαζί, να γίνονται μία παρέα.. Τέτοια φάση..
Υπήρχε ένα στη Νάουσα με τέτοιου τύπου μουσικής, ωστόσο όχι αυτό που περιγράφεις και θα βρεις σε άλλα λιγότερο εμπορικά νησιά... Ας βοηθήσουν σ'αυτό περισσότερο οι φίλοι που τα έχουν πιο πρόσφατα τα της Πάρου.

2) Μονοήμερη Αντίπαρο χωρίς αυτοκίνητο; Τι αξίζει περισσότερο να δω; Προσπαθώ να κάνω ένα πρόγραμμα από το πρωί μέχρι το βράδυ στην Αντίπαρο.. Παραλία, φαγητό, καφές, τι μου προτείνετε;
Ναι γίνεται και χωρίς αυτοκίνητο. Υπάρχει μικρό λεωφορείο στην Αντίπαρο το οποίο μπορεί να εξυπηρετήσει. Από παραλίες αξίζουν σίγουρα ο Σορός και ο Αγ.Γεώργιος και φυσικά το Δεσποτικό αν βρεις τρόπο πρόσβασης (εκδρομή με κάποιο καΐκι κτλ). Επίσης πολύ ωραία εμπειρία είναι το σπήλαιο στην Αντίπαρο και θα ήταν καλό να το δεις. Τέλος η νυχτερινή ζωή του νησιού μετράει πολύ. Αν βολέψει να γυρίσετε με το πρώτο πρωϊνό πλοίο δε θα χάσετε!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επίσης να αναφέρω ότι σε περίπτωση που μείνετε Παροικιά ή πέριξ της (που προσωπικά εμένα μου αρέσει εξίσου με τη Νάουσα) θα έχετε τη δυνατότητα να πάτε Αντίπαρο ανά πάσα στιγμή. Τί εννοώ? ΚΤΕΛ από την Παροικιά για τη Πούντα έχει σχεδόν ανά ημίωρο, και από την Πούντα τα καραβάκια είναι ανά τέταρτο (πάντα με ανταπόκριση με το ΚΤΕΛ) μέχρι το ξημέρωμα. Συστήνω απόλυτα εάν μείνετε Παροικιά να πάτε 2 φορές Αντίπαρο, μια μέρα το πρωί για μπάνιο και φαγητό, και μία άλλη μέρα αργά απόγευμα για να απολαύσετε και τη νύχτα της που αξίζει. Ουσιαστικά Παροικιά-Αντίπαρος δεν είναι ούτε μισή ώρα απόσταση. Εάν όμως μείνετε Νάουσα, θα χρειαστεί αλλαγή ΚΤΕΛ στην Παροικιά για να πηγαίνετε Αντίπαρο.
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα, πρόκειται αρχές Αυγούστου να επισκεφθούμε την Πάρο. Θα πάμε και μια επίσκεψη (μονοήμερη βέβαια) στην Αντίπαρο. Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε κάποια καλά εστιατόρια που αξίζει να επισκεφθείς. Επίσης, λέγαμε να επισκεφθούμε και το σπήλαιο στην Αντίπαρο.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπέρα σας!
Αφού έφαγα άκυρα από κάποια μικρά Κυκλαδονησια, έκλεισα τελικά για Πάρο και συγκεκριμένα Παροικία.
5 ημερες ολόκληρες, 4 διανυκτερεύσεις, 2 γυναικες και ένα νήπιο 4,5 ετών χωρις μεταφορικό μέσο!
Τι προτείνετε από παραλίες, αξιοθέατα, οικονομικό και έντιμο φαγητό( αποκλείουμε οτιδήποτε έχει να κάνει με ψάρια και θαλασσινά); Να επισημάνω προτιμάμε ανοργάνωτες κατά βάση παραλίες η τουλάχιστον παραλίες που να υπάρχει χωρος και να μην πέφτει ο ένας πάνω στον άλλο, κυρίως για να έχει ελευθερία το παιδί να παιξει και να χαρεί. Η πρόσβαση να μπορεί να γίνει είτε οδικώς μέσω ΚΤΕΛ, είτε με εκδρομικά καραβάκια.
Τελος έψαξα στα ΚΤΕΛ να βρω δρομολόγια από και προς το αεροδρόμιο και μέχρι στιγμής το προγραμμα αφορά τον μήνα Ιούνιο. Να ελπίζω σε περισσότερα δρομολόγια για τον μήνα Αύγουστο σωστά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom