Ποιά είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος;

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Προφανως και οταν μιλαω για την Αθηνα του '50 δεν ξεχωριζω τις προηγουμενες δεκαετιες.Εξισου ομορφη ηταν και το '10 και το '20 και το '30.Μαλιστα θα ελεγα οτι η καλυτερη δεκαετια της Αθηνας ηταν το '30.Ηταν εποχες που υπηρχε ενδιαφερον για το αστικο τοπιο της Αθηνας σε αντιθεση με σημερα.
Με ενα γρηγορο googling για old athens βρηκα αυτο:
Old Athens
Εχει απιστευτο υλικο απο Αθηνα για οποιον θελει να αφιερωσει λιγο χρονο.Αποκορυφωμα το Ακταιον στο Φαληρο:
Πως καταφεραμε να μετατρεψουμε μια απο τις ομορφοτερες πολεις της Ευρωπης σε μια απο τις ασχημοτερες;ΠΩΣ;;;Απιστευτη αυτοκαταστροφη...
Τωρα σε οτι αφορα τις πολεις της Ελλαδας.Ποια μεγαλη πολη που ξερεις ειναι ομορφη;Η Θεσσαλονικη;Επαθε οτι ακριβως επαθε και η Αθηνα.Μια πολη κουκλα που κατεληξε να γεμισει πολυκατοικιες διχως το παραμικρο ιχνος αισθητικης.Το Ηρακλειο;Η Πατρα;And the list goes on.Δυστυχως καμια δεν συγκαταλεγεται σε αυτο που λεμε ομορφη πολη.Μπορει να βρεις καποια ομορφα σημεια αλλα σαν συνολο ΔΕΝ τις λες ομορφες.Far from it. Μονο ομορφα χωρια και κωμοπολεις μπορεις να βρεις πλεον στην Ελλαδα δυστυχως...
Συμφωνω απολυτα με τον Dust .. Καθε φορα που κοιταζω την Αθηνα απο ψηλα με πιανει απογοητευση .. Απορω πως ζουμε εκει μεσα .. Και για την Ελευσινα εχω ακουσει οτι προτου φτιαχτουνε τα διυλιστηρια της Ελευσινας με την χαωδη εκταση τους,ολη η περιοχη ητανε απαραμιλλης ομορφιας απο ανεγγιχτα δαση ....
Παροτι δεν εχω παει σε πολλα μερη της Ελλαδας,νομιζω οτι πλεον μονο μερικα νησια του Αιγαιου κρατανε ακεραια την παραδοση τους και την γραφικοτητα τους .. Επομενως δεν μπορω να ξεχωρισω καποια απο τις πολεις της Ελλαδας,παρα μονο καποια νησια,οπως Συρος,Τηνος,Φολεγανδρος,Καλυμνος κλπ κλπ ..
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Για μένα, μια απο τις ομορφότερες πόλεις της Ελλάδας είναι το Ναύπλιο με την παλιά του πόλη και τα σοκάκια να σε ταξιδεύουν σε άλλες εποχές, με την Πλατεία Συντάγματος και την παραλία απ'όπου μπορείς να πιείς τον καφέ σου αγναντεύοντας το Μπούρτζι και το βράδυ να βλέπεις το φωτισμένο Παλαμήδι-σήμα κατατεθέν που απο μακριά...σου δείχνει το δρόμο για την πόλη!
 

alexis_88

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο, Ινδία, Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τα Χανιά είναι υπέροχα!!!! Και η πόλη της Ρόδου!!!!
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ψηφίζω Καστοριά με διαφορά, από τις πόλεις της ηπειρωτικής Ελλάδας.
Από τη νησιωτική χώρα ο κατάλογος είναι ατελείωτος.
Όλυμπος (Καρπάθου), Σύμη, Αστυπάλαια, Σέριφος, Ανάφη, Χώρα Αμοργού, Μύκονος, Σκιάθος, Ίος, Χανιά, Σπέτσες......
 

lastsupper

Member
Μηνύματα
37
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
unknown
Ταξίδι-Όνειρο
θιβετ-περου
ομορφοτερες πολεις στην ελλαδα απο αυτες που εχω επισκεφτει θεωρω τα
χανια,το ναυπλιο και την κονιτσα(αν και εχει μικρο πληθυσμο)..
 

kaonashi

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία σου έρχομαι! :D
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου...
Γιάννενα κ Ναύπλιο.....
αυτές για την ώρα κερδίζουν!
Η Θεσσαλονίκη δυστυχώς μεταλλάσεται σε "Αθήνα" κ πολύ στεναχωριέμαι....
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η ομορφότερη πόλη της Ελλάδας είναι η Κοζάνη (και μετά ξύπνησα).
όχι ότι οι υπόλοιπες είναι καλύτερες...
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Απο τις πόλεις που έχω επισκεφτεί ξεχωρίζω το ναύπλιο την ξάνθη που είναι ιδιαίτερα γραφικές,το βόλο και τη καβάλα που είναι πολύ όμορφες αλλα εχουν την βαβούρα της πόλης και φυσικά την θεσσαλονίκη.Δεν έχω πάει αλλα εχω σχηματίσει καλή γνώμη απο όσα έχω δεί και ακούσει για τα χανιά τα γιάννενα και τη καστοριά.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Από αυτές που έχω επισκεφτεί- δεν είναι και λίγες- ηπειρωτικά ξεχωρίζω μακράν την Καστοριά και από νησιά ...λόγω συγκίνησης μάλλον και υπέροχων αναμνήσεων....η Χώρα της Φολεγάνδρου είναι μουσική στα μάτια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom