Ποιά είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος;

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
δεν συμφωνώ μαζί σου ότι δεν υπάχουν όμορφες πόλεις στην ελλάδα σήμερα αλλα θα συμφωνήσω για την αθήνα.
και θα πήγαινα ακόμα πιο πίσω χρονολογικά, έχω δει φωτογραφικό άλμπουμ από την αθήνα του 1920-1930 και είναι πανέμορφη!
πριν από την άναρχη επιδρομή του τσιμέντου στην δεκαετία του '60 που γέμισε την αθήνα με τις απαίσιες πολυκατοικίες και κτήρια.
Προφανως και οταν μιλαω για την Αθηνα του '50 δεν ξεχωριζω τις προηγουμενες δεκαετιες.Εξισου ομορφη ηταν και το '10 και το '20 και το '30.Μαλιστα θα ελεγα οτι η καλυτερη δεκαετια της Αθηνας ηταν το '30.Ηταν εποχες που υπηρχε ενδιαφερον για το αστικο τοπιο της Αθηνας σε αντιθεση με σημερα.
Με ενα γρηγορο googling για old athens βρηκα αυτο:
Old Athens
Εχει απιστευτο υλικο απο Αθηνα για οποιον θελει να αφιερωσει λιγο χρονο.Αποκορυφωμα το Ακταιον στο Φαληρο:
abriefcase.pathfinder.gr_download_gm22633_30719_368392_0_Neon_Phaleron__Hotel_Aktaion.jpg

Απορω πως υπηρξαν ανθρωποι που μπορεσαν να γκρεμισουν κατι τετοιο!
Πως καταφεραμε να μετατρεψουμε μια απο τις ομορφοτερες πολεις της Ευρωπης σε μια απο τις ασχημοτερες;ΠΩΣ;;;Απιστευτη αυτοκαταστροφη...

Oριστε και το Συνταγμα:
awww.athensguide.com_oldcity_syntagma2.jpg


Απεναντι απο την Ακαδημια(πλατεια Κοραη)

afarm3.static.flickr.com_2448_3581143907_343160d151_o.jpg


Πλατεια Κοτζια
abriefcase.pathfinder.gr_download_gm22633_30719_368699_0_Kotzias_Square___Old.jpg


awww.athensguide.com_oldcity_panorama.jpg


Τωρα σε οτι αφορα τις πολεις της Ελλαδας.Ποια μεγαλη πολη που ξερεις ειναι ομορφη;Η Θεσσαλονικη;Επαθε οτι ακριβως επαθε και η Αθηνα.Μια πολη κουκλα που κατεληξε να γεμισει πολυκατοικιες διχως το παραμικρο ιχνος αισθητικης.Το Ηρακλειο;Η Πατρα;And the list goes on.Δυστυχως καμια δεν συγκαταλεγεται σε αυτο που λεμε ομορφη πολη.Μπορει να βρεις καποια ομορφα σημεια αλλα σαν συνολο ΔΕΝ τις λες ομορφες.Far from it. Μονο ομορφα χωρια και κωμοπολεις μπορεις να βρεις πλεον στην Ελλαδα δυστυχως...
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
κατά την γνώμη μου όλες οι πόλεις της Ελλάδας μπορεί να έχουν κάτι που να σε προσελκύσουν, αλλά αυτή που εγώ ξεχωρίζω είναι η Αρχόντισσα Καστοριά!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Προφανως και οταν μιλαω για την Αθηνα του '50 δεν ξεχωριζω τις προηγουμενες δεκαετιες.Εξισου ομορφη ηταν και το '10 και το '20 και το '30.Μαλιστα θα ελεγα οτι η καλυτερη δεκαετια της Αθηνας ηταν το '30.Ηταν εποχες που υπηρχε ενδιαφερον για το αστικο τοπιο της Αθηνας σε αντιθεση με σημερα.
Με ενα γρηγορο googling για old athens πετυχα αυτο:
Old Athens
Εχει απιστευτο υλικο απο Αθηνα για οποιον θελει να αφιερωσει λιγο χρονο.Αποκορυφωμα το Ακταιον στο Φαληρο:

Απορω πως υπηρξαν ανθρωποι που μπορεσαν να γκρεμισουν κατι τετοιο!
Πως καταφεραμε να μετατρεψουμε μια απο τις ομορφοτερες πολεις της Ευρωπης σε μια απο τις ασχημοτερες;ΠΩΣ;;;Απιστευτη αυτοκαταστροφη...

Τωρα σε οτι αφορα τις πολεις της Ελλαδας.Ποια μεγαλη πολη που ξερεις ειναι ομορφη;Η Θεσσαλονικη;Επαθε οτι ακριβως επαθε και η Αθηνα.Μια πολη κουκλα που κατεληξε να γεμισει πολυκατοικιες διχως το παραμικρο ιχνος αισθητικης.Το Ηρακλειο;Η Πατρα;And the list goes on.Δυστυχως καμια δεν συγκαταλεγεται σε αυτο που λεμε ομορφη πολη.Μπορει να βρεις καποια ομορφα σημεια αλλα σαν συνολο ΔΕΝ τις λες ομορφες.Far from it. Μονο ομορφα χωρια και κωμοπολεις μπορεις να βρεις πλεον στην Ελλαδα δυστυχως...
Συμφωνω απολυτως για ολα οσα γραφεις. Και λιγα λες. Με την αναφορα σου για το Νεο Φαληρο μου θυμισες τη γιαγια μου η οποια μου διηγοταν ποσο αρχοντικο υπηρξε το Νεο Φαληρο, στο οποιο απ' οτι ειχα καταλαβει συχναζε τα καλοκαιρια ως νεαρη κοπελα . Και εγω αδυνατουσα να πιστεψω οτι το Νεο Φαληρο ειχε ποτε καμια αρχοντια. Αλλα μαλλον ειχε δικιο.
Και αντε να καταλαβω την καταστροφη της Αθηνας και της Θεσσαλονικης οι οποιες εγινες μετα τον δευτερο παγκοσμιο πολεμο και μετα απο εναν εμφυλιο με παρα πολλες εκατονταδες χιλιαδες κοσμου αστεγου, απο χωρια κατεστραμενα κλπ.
Εκεινο που με θλιβει πολυ ειναι οτι πολλες επαρχιακες πολεις των 60.000 εως 80.000 κατοικων οι οποιες μεχρι τα μεσα της δεκαετιας του 80 στεκοντουσαν σχετικα καλα απο οικιστικη σκοπια, επεπεσε πανω τους η λαιλαπα της ανοικοδομησης αντιγραφοντας το ξοφλημενο μοντελο πολεοδομικης αναπτυξης απο την Αθηνα και τη Θεσσαλονικη, χωρις και τη δικαιολογια των αστεγων του δευτερου παγκοσμιου και του εμφυλιου πολεμου.
Δυστυχως αυτες τις ομορφες πολεις που θαυμαζουμε τα Ιωαννινα, την Καστορια κλπ ουσιαστικα θαυμαζουμε τα υπολειμματα των οικιστικων θηλακων τα οποια για τυχαιους λογους σωθηκαν. (Τηρουμενων των αναλογιων και των μεγεθων, ακριβως οπως θαυμαζουμε την Πλακα σε μια Αθηνα ενος λεκανοπεδιου και πεντε εκατομυριων κατοικων). Απο τη μεταπολιτευση και μετα διαφορα κτιρια κηρυχθηκαν διατηρητεα ειναι η αληθεια. Ομως παρεβλεψαν το συνολο και αυτο φυσικα ουδολως ωφελησε: Γιατι ειναι απολυτως ανοητο να κυρησσεις διατηρητεο ενα αρχοντικο εδω, ενα εκει και στα ενδιαμεσα οικοπεδα να επιτρεπει το κρατος να κτιζεται πολυκατοικια η οποια να σκεπαζει τα κτισματα του παρελθοντος μας κατω απο την βαρια σκια της.
Τον τελευταιο καιρο εχω αρχισει να ανησυχω για την κατω βολτα που αρχιζουν και παιρνουν πολλα απο τα χωρια μας: αφου τσακισαμε τις πολεις μας και τις καναμε αβιωτες, τωρα επεκτεινουμε και τις οικοδομικες μας δραστηριοτητες και στα ομορφα χωρια κτιζοντας μεγαθηρια εξοχικα, τα οποια ουδεμια σχεση ειχαν με τα παραδοσιακα κτισματα του οικισμου, με υλικα που τις περισσοτερες φορες ειναι εξαιρετικα φθηνου γουστου, με θλιβερο αισθητικο αποτελεσμα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
κατά την γνώμη μου όλες οι πόλεις της Ελλάδας μπορεί να έχουν κάτι που να σε προσελκύσουν, αλλά αυτή που εγώ ξεχωρίζω είναι η Αρχόντισσα Καστοριά!
Κατα τη γνωμη μου καμια πολη της Ελλαδας δεν εχει κατι το οικιστικα ελκυστικο.
Η Καστορια υπηρξε μια αρχοντισσα η οποια ξεπεσε και πλεον με τα ελαχιστα κοσμηματα που της απομειναν της προσπαθει να δωσει την εντυπωση οτι κραταει τη γενια της και τη σειρα της. Αμα περπατησεις, οχι στο Ντολτσο, αλλα στις ανηφοριες και δεις την αναλογια σωσμενων αρχοντικων με αθλιες πολυκατοικιες του 1970 θα φριξεις. Για καθε μια πολυκατοικια που συναντας, να ξερεις οτι εκει υπηρξε αρχοντικο που χαθηκε.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κατα τη γνωμη μου καμια πολη της Ελλαδας δεν εχει κατι το οικιστικα ελκυστικο.
Η Καστορια υπηρξε μια αρχοντισσα η οποια ξεπεσε και πλεον με τα ελαχιστα κοσμηματα που της απομειναν της προσπαθει να δωσει την εντυπωση οτι κραταει τη γενια της και τη σειρα της. Αμα περπατησεις, οχι στο Ντολτσο, αλλα στις ανηφοριες και δεις την αναλογια σωσμενων αρχοντικων με αθλιες πολυκατοικιες του 1970 θα φριξεις. Για καθε μια πολυκατοικια που συναντας, να ξερεις οτι εκει υπηρξε αρχοντικο που χαθηκε.

Έχεις δίκιο, κάτι σαν χαμένες πατρίδες! Έζησα κάποια χρόνια την Καστοριά και ήταν αρκετά για να κάνουν να αισθάνομαι μια γλυκιά μελαγχολία! Από την άλλη σκέφτομαι πόσο μα πόσο "αδικήμένη" είναι η Καστορια σε σχέσεη με άλλες πόλεις, ίσως μπορεί να φταίει και η γεωγραφική της θέση, ίσως ότι δεν έγιναν σωστές επιλογες όσον αφορά στη διατήρηση και συντήρηση όλων των αρχοντικών που υπάρχουν, ίσως να φταίμε κι εμείς που δεν σεβόμαστε και δεν εκμεταλλεύομαστε την κληρονομιά μας!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν ειναι μονο η Καστορια που ειναι η αδικημενη, σε σχεση με τις υπολοιπες, εχει τουλαχιστον και την χαρη της λιμνης. Ολες οι ελληνικες πολεις- πρωτευουσες νομων- εχουν αδικηθει. Απο το 1981 πηγαινω τακτικα στην Φλωρινα (πρωτα με τους γονεις μου και κατοπιν με την δικη μου οικογενεια). Μεσα σε τριαντα χρονια εχει γινει χειροτερη κατα πολυ. Γιατι; Περασαμε κανεναν πολεμο που δεν τον καταλαβα; Κανενα κραχ; Φυσικα τιποτε απο ολα αυτα. Ισα ισα αυτα τα χρονια ηταν τα χρονια της ευμαρειας.
Και τι εγινε; Το εξης: Κατω χαμηλα ειναι το ποταμι της πολης που κυλαει, ονοματι Σακουλεβας. Προς τιμην των αρχων να πω οτι εχει παραμεινει κανονικο ποταμακι και δεν σκεπαστηκε οπως πλειστα οσα για να περνουν τα αυτοκινητα. Στις δυο οχθες του ποταμου υπηρξαν τα παλια αρχοντικα σπιτια της Φλωρινας με τους υπεροχους μεγαλους κηπους τους. Πολυ ωραια κυρηχθηκαν και διατηρητεα τα περισσοτερα αρχοντικα (μερικα τα προφτασαν και τα γκρεμισαν και ειχαν ηδη γινει πολυκατοικιες). Αλλα ειχαν σωθει αρκετα. Ομως δεν κυρηχθηκαν διατηρητεοι και οι κηποι τους, ουτε δοθηκε χαμηλος συν τελεστης δομησης για τα ακτιστα οικοπεδα. Με συνεπεια να εχουν μεν επιζησει τα αρχοντικα, αλλα να εχουν πνιγει στις πολυκατοικιες. Η ομορφη ατμοσφαιρα που υπηρξε χαθηκε ανεπιστρεπτι. Ολα αυτα επρεπε να γινουν σε μια πολη των 17.000 κατοικων της; Δεν μπορουσαν να βολευτουν αλλιως οι κατοικοι αυτοι; Επρεπε να καταστραφει αυτη η πολυ ομορφη γωνια της πολης;
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Συμφωνω απολυτως για ολα οσα γραφεις. Και λιγα λες. Με την αναφορα σου για το Νεο Φαληρο μου θυμισες τη γιαγια μου η οποια μου διηγοταν ποσο αρχοντικο υπηρξε το Νεο Φαληρο, στο οποιο απ' οτι ειχα καταλαβει συχναζε τα καλοκαιρια ως νεαρη κοπελα . Και εγω αδυνατουσα να πιστεψω οτι το Νεο Φαληρο ειχε ποτε καμια αρχοντια. Αλλα μαλλον ειχε δικιο.
Αγαπητη Ερση αφου βλεπω οτι εχεις ιδιαιτερη σχεση με το Φαληρο οριστε αλλες δυο φωτογραφιες απο εκει.Στη πρωτη photo φαινεται μπροστα το ξενοδοχειο Ακταιον, αριστερα φαινεται το Grand Hotel και δεξια η Ταραντελα!


abriefcase.pathfinder.gr_download_gm22633_30719_368393_0_Neon_Phaleron__The_beach.jpg



Για να μαθεις περισσοτερα για το Φαληρο εκεινης της εποχης βρηκα αυτο:
ΦΑΛΗΡΙΩΤΙΚΑ
Εχει πολλες πληροφοριες!Και ναι οντως η γιαγια σου ειχε απολυτο δικιο!
 

traveler_9

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα-Μπόρα
Χωρίς πολλές περιστροφές , η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος είναι η :
ΚΑΒΑΛΑ
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θα παραθεσω και το δικο μου top 3
Ναυπλιο
Καβαλα
Καστορια
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
η ωραιότερη πόλη της Ελλάδας ;Μα τα Γιάννενα φυσικά δεν το συζητώ και οχι δεν είμαι Γιαννιώτισσα Ζω όμως στα Γιάννενα γιατί τα λάτρεψα ...:clap:
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Και το δικό μου top 3

Nαύπλιο
Χανιά
Ηράκλειο
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Για μενα Κερκυρα!!!:clap:
Δεν ειναι τυχαιο οτι η παλια πολη ειναι μνημειο παγκοσμιας κληρονομιας!!
Μετα μου αρεσει και το Ναυπλιο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom