Ποιά είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος;

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Από όσα μέρη έχω επισκεφθεί, οι αγαπημένες μου πόλεις είναι σταθερά η Καστοριά, η Φλώρινα και η Θεσσαλονίκη. Ωστόσο, πολύ καλή εντύπωση μου έχουν κάνει και το Ναύπλιο, η Ξάνθη η πόλη της Κέρκυρας και η Ερμούπολη. Η κάθε μία για διαφορετικούς λόγους.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
απ΄ όσες έχω επισκεφτεί με έχει μαγέψει η ξάνθη, μία πόλη που δεν χορταίνω να επισκέπτομαι ξανά ξανά και να περνάω πάντα υπέρροχα...
 

xanthi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Περού και Τανζανία!
Γιάννινα, Κέρκυρα, Χανια, Καστοριά, Καβάλα... Είναι πολλές... Αλλά η Μονεμβασια, το Γαλαξείδι κλπ δεν ειναι πόλεις. Ειναι κωμοπόλεις ή μεγάλα χωριά αν θέλετε. Εχουν 2.000 κατοικους και δεν είναι αστικές περιοχες.
 

Phanny

Member
Μηνύματα
33
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επειδή δεν πήρε καμία ψήφο λέω να υποστηρίξω την Αθήνα. Πέρα από τις γκρίνες μας γιά τα (πολλά) στραβά της, έχει καταπληκτικές γωνιές που αξίζει να μένεις. Εχετε ζήσει στο Θησείο,με τα νεοκλασσικά και την πιό πέρα περιοχή με τα παλιά προσφυγικά που μοιάζει εξοχή με την Αθήνα πιάτο και τη θέα της θάλασσας: Τα Εξάρχεια με τα νεοκλασσικά το λόφο του Στρέφη και τις γεμάτες χρωμα γειτονιές;Τη Νεάπολη στην πλαγιά του Λυκαβηττού με θέα όλη την Αθήνα τα σκαλάκια με τα όμορφα φυτεμένα παρτέρια με μεγάλα δένδρα και πάντα ανθισμένα λουλούδια και τη θέα:Γιά να μη μιλήσω γιά τις τοπ περιοχές Κολωνάκι (όχι γύρω στην πλατεία , στη Μονή Πετράκη και Λυκαβηττό)και Πλάκα που δενπιστεύεις ότι βρίσκεσαι στην πρωτεύουσα. Οσο γιά τις πόλεις της περιφέρειας συμφωνώ με τα παραπάνω και ψηφίζω κι εγώ Χανιά , Ρέθυμνο, Μυτιλήνη,Ναύπλιο, Κέρκυρα, Καβάλα,και όλες όσες έχουν στοιχείο του νερού.
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Επειδή δεν πήρε καμία ψήφο λέω να υποστηρίξω την Αθήνα. Πέρα από τις γκρίνες μας γιά τα (πολλά) στραβά της, έχει καταπληκτικές γωνιές που αξίζει να μένεις. Εχετε ζήσει στο Θησείο,με τα νεοκλασσικά και την πιό πέρα περιοχή με τα παλιά προσφυγικά που μοιάζει εξοχή με την Αθήνα πιάτο και τη θέα της θάλασσας: Τα Εξάρχεια με τα νεοκλασσικά το λόφο του Στρέφη και τις γεμάτες χρωμα γειτονιές;Τη Νεάπολη στην πλαγιά του Λυκαβηττού με θέα όλη την Αθήνα τα σκαλάκια με τα όμορφα φυτεμένα παρτέρια με μεγάλα δένδρα και πάντα ανθισμένα λουλούδια και τη θέα:Γιά να μη μιλήσω γιά τις τοπ περιοχές Κολωνάκι (όχι γύρω στην πλατεία , στη Μονή Πετράκη και Λυκαβηττό)και Πλάκα που δενπιστεύεις ότι βρίσκεσαι στην πρωτεύουσα. Οσο γιά τις πόλεις της περιφέρειας συμφωνώ με τα παραπάνω και ψηφίζω κι εγώ Χανιά , Ρέθυμνο, Μυτιλήνη,Ναύπλιο, Κέρκυρα, Καβάλα,και όλες όσες έχουν στοιχείο του νερού.
Ωραιοτερη πολη η Αθηνα; δεν θα το ελεγα.
Επειδη ομως εχω ζησει στο Θησειο,οχι σε νεοκλασικο,αλλα σε πολυκατοικια του 70 και μαλλιστα ταρατσα με θεα ακροπολη,
επειδη πηγαινα λυκειο στου Φιλοπαππου,και "κοπανες"στη καφετερια του Λουμπαρδιαρη,
επειδη οταν φυσαγε βοριας μυριζε το γκαζι (τοτε ηταν εργοστασιο φωταεριου) και οταν φυσαγε νοτιας μυριζε σοκολατα απο τον Παυλιδη,
επειδη επαιρνα τον ηλεκρικο και πηγαινα στο εντελβαις στη Κηφησια για φραπε και με τα ποδια στη Πλακα,στον Αρη για χορο,
επειδη ανεβαινα στον βραχο του Αρειου Παγου,στην Πνυκα κι αμπελοφιλοσοφουσα (με τα ρεμαλια της ταξης μου),
θα ελεγα ΝΑΙ ειναι ειναι σπουδαια πολη.
Οι παλιοτεροι ισως με καταλαβουν...:xmas_wink:
Οσο για τα Εξαρχεια,ανακαλυψα τη γοητεια τους αργοτερα και μαζι με Μουσειο και Στρεφη ειναι τα στεκια της οψιμης...εφηβειας μου.
Για το Ναυπλιο,που ολοι εχετε ξετρελαθει θα σας ελεγα ...χαλαρωστε!
Ζω αρκετα χρονια και θα μπορουσα να πω πολλα για τον...μυθο του!
Αλλη φορα...:xmas_cool:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μ' αρέσουν πολύ το Ναύπλιο, τα Γιάννενα και το Γαλαξείδι αλλά... η ωραιότερη πόλη για μένα, κυρίως για συναισθηματικούς λόγους, είναι η παλιά πόλη της Κέρκυρας. Κάθε γωνιά της δεν είναι για μένα απλά όμορφη, αλλά συνδέεται με όμορφες στιγμές και γεγονότα που θα τα θυμάμαι πάντα με ιδιαίτερη αγάπη και νοσταλγία.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Πεστα παιδάκι μου...Ρε Μαριλού που μένεις?Κι εγώ Ναύπλιο ζω εδώ και 13 χρόνια...μα όντως μύθος...
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
maris-lou όχι απλά σε καταλαβαίνω, σε νιώθω απόλυτα.Στον Άρη για χορό και στην πνύκα για αμπελοφιλοσοφία ,με γύρισες αρκετά πίσω,στα καλύτερά μας χρόνια.
Να σαι καλά!!
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
maris-lou όχι απλά σε καταλαβαίνω, σε νιώθω απόλυτα.Στον Άρη για χορό και στην πνύκα για αμπελοφιλοσοφία ,με γύρισες αρκετά πίσω,στα καλύτερά μας χρόνια.
Να σαι καλά!!
Αστα ΝΤΙΝΑ,κι εγω επεσα στην παγιδα της νοσταλγιας και ολη μερα...ξεθαβω φωτογραφιες.:(
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αστα ΝΤΙΝΑ,κι εγω επεσα στην παγιδα της νοσταλγιας και ολη μερα...ξεθαβω φωτογραφιες.:(
Όχι...δεν θα ξεθάψω φωτο :xmas_mrgreen: αλλά μια κοπάνα, πώς την ήθελα...ας ήταν και στον Άδωνι, στη Νέα Σμύρνη...:xmas_cheesygrin:

Ήταν όμορφη η Αθήνα τελικά...:xmas_razz:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγω παλι ημουνα η μονη που στις κοπανες πηγαινα στο καφανεδακι μεσα στο αλσος του Ευαγγελισμου (τωρα πλεον εχει γινει το μοδατο και πανακριβο Bosceto; ) και στο παρκο του Βενιζελου στην καφετερια διπλα στο ΕΑΤ ΕΣΑ που τωρα εχει γινει παλι το μοδατο bar restaurant Παρκο;
Καμια απο το 2ο θηλεων; Απο το 5ο αρενων; Απο το 26ο μικτο λυκειο; Απο το 11ο μικτο λυκειο; Τιποτα; κανεις;
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Εγω παλι ημουνα η μονη που στις κοπανες πηγαινα στο καφανεδακι μεσα στο αλσος του Ευαγγελισμου (τωρα πλεον εχει γινει το μοδατο και πανακριβο Bosceto; ) και στο παρκο του Βενιζελου στην καφετερια διπλα στο ΕΑΤ ΕΣΑ που τωρα εχει γινει παλι το μοδατο bar restaurant Παρκο;
Καμια απο το 2ο θηλεων; Απο το 5ο αρενων; Απο το 26ο μικτο λυκειο; Απο το 11ο μικτο λυκειο; Τιποτα; κανεις;
Δηλαδη,θελεις να πεις πως δεν πηγαινες σε κεινες τις καλτ καφετεριες με το παταρι οπου οι θαμωνες χτυπαγανε στο χερι τον ζεστο νες :xmas_eek:!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.208
Μηνύματα
883.795
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom