Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

gp123

Member
Μηνύματα
75
Likes
9
Και μια τελευταια ερωτηση.Θα εχω μαζι μου καποια αντικειμενα οπως οδοντοκρεμα,αποσμητικο κτλ το καθενα κατω του οριου των 100ml.Αυτα θα πρεπει να τα εχω σε ξεχωριστη σακουλα η απλως μεσα στην χειραποσκευη? Ευχαριστω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Και μια τελευταια ερωτηση.Θα εχω μαζι μου καποια αντικειμενα οπως οδοντοκρεμα,αποσμητικο κτλ το καθενα κατω του οριου των 100ml.Αυτα θα πρεπει να τα εχω σε ξεχωριστη σακουλα η απλως μεσα στην χειραποσκευη? Ευχαριστω.
Δικαιούσαι 100 μλ σύνολο. Μη πάρεις περισσότερα. Και σε συσκευασία όχι ανώτερη των 100 μλ. Πχ μπορείς να πάρεις 2 μπουκαλάκια των 50μλ ή ένα των 100, ή 10 των 10 μλ. Κατάλαβες;
Δεν εξετάζουν τί ποσότητα έχεις μέσα, ούτε αν είναι σφραγισμένα ή όχι .
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Δικαιούσαι 100 μλ σύνολο. Μη πάρεις περισσότερα. Και σε συσκευασία όχι ανώτερη των 100 μλ. Πχ μπορείς να πάρεις 2 μπουκαλάκια των 50μλ ή ένα των 100, ή 10 των 10 μλ. Κατάλαβες;
Δεν εξετάζουν τί ποσότητα έχεις μέσα, ούτε αν είναι σφραγισμένα ή όχι .
Μια διόρθωση: δικαιούσαι ένα λίτρο σύνολο. Για τις συσκευασίες καλά τα λέει η Φένια, αλλά κάνε τα όλα επί δέκα.
Π.χ. δέκα μπουκαλάκια των 100 ml, 20 των 50 κλπ.
Ζήτα την ειδική σακουλίτσα από το αεροδρόμιο -αν έχουν- βάλε τα πράγματα μέσα και βάλ'τη στη χειραποσκευή σου. Απλώς στον έλεγχο χειραποσκευό ενημέρωσε τους σεκιούριτι, ίσως θελήσουν να τη δουν.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Από τη σελίδα του www.aia.gr

• οι επιβάτες που αναχωρούν από οποιοδήποτε αεροδρόμιο της Ε.Ε., μπορούν πλέον να πάρουν μαζί τους στις χειραποσκευές τους, στην καμπίνα του αεροσκάφους, μικρές μόνο ποσότητες προϊόντων σε υγρή μορφή είτε τα έχουν φέρει μαζί τους είτε τα αγόρασαν στο αεροδρόμιο πριν από τον Έλεγχο Κάρτας Επιβίβασης, κάτω από τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
- Επιτρέπονται υγρά σε δοχεία χωρητικότητας μέχρι 100 ml ανά συσκευασία
- Ο συνολικός αριθμός συσκευασιών θα πρέπει να χωράει σε μία διαφανή πλαστική σακούλα, μέγιστης χωρητικότητας 1 λίτρου
- Ο κάθε επιβάτης δικαιούται να μεταφέρει ΜΙΑ μόνο τέτοια σακούλα
- Η σακούλα θα πρέπει να είναι επανασφραγιζόμενη και εντελώς κλειστή κατά την προσέλευση του επιβάτη στο σημείο ελέγχου χειραποσκευών

• Υγρά φάρμακα και διατροφικά είδη που είναι απαραίτητα στη διάρκεια του ταξιδιού, καθώς και βρεφικές τροφές, εξαιρούνται του Κανονισμού και επιτρέπονται στις χειραποσκευές.
• Δεν αλλάζει τίποτα για τις αγορές μετά τον Έλεγχο Κάρτας Επιβίβασης:
Οι επιβάτες μπορούν να μεταφέρουν όσα προϊόντα σε υγρή μορφή αγοράσουν μετά τον Έλεγχο Κάρτας Επιβίβασης όπως ίσχυε μέχρι σήμερα. Τα καταστήματα του αεροδρομίου θα τοποθετήσουν τα υγρά προϊόντα σε ειδικές συσκευασίες (tamper evident bags), όπως προβλέπει ο νέος Ευρωπαϊκός Κανονισμός.
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
ειναι ΑΠΛΑ τα πραγματα μην αγχωνεστε!:cool:
μεχρι και 100ml δεν υπαρχει κανενα προβλημα και μεχρι 1 λιτρο συνολο.ουτε σακουλακια ουτε τιποτα εκτος αν θελεις να τα βαλεις για την προστασια των αντικειμενων σου!(ρουχα κτλ.)
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
μια χαρα -τελεια-για 3 φορα με ryanair απο Βολο γερμανια δεν αφηναν τιποτα απο υγρα οχι λιτρο-
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
μια χαρα -τελεια-για 3 φορα με ryanair απο Βολο γερμανια δεν αφηναν τιποτα απο υγρα οχι λιτρο-
Εννοείς ότι δεν επέτρεπαν να έχεις μαζί σου υγρά καθόλου?? :roll:
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
αφτο με τα υγρα δεν εχει να κανει με την ryan air ομως αφου ο ελεγχος γινετε πολυ πιο πριν και ειναι για ολες τις εταιριες ο ιδιος
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Έχει να κάνει με το συγκεκριμένο αεροδρόμιο. Όχι με τη χώρα και όχι με την εταιρία.....
Ποιο αεροδρόμιο δεν επιτρέπει τα υγρά; Γιατί;
Δεν το αμφισβητώ, απλώς μου κάνει εντύπωση επειδή είναι κανονισμός της ΕΕ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποιο αεροδρόμιο δεν επιτρέπει τα υγρά; Γιατί;
Δεν το αμφισβητώ, απλώς μου κάνει εντύπωση επειδή είναι κανονισμός της ΕΕ.
Δεν έχω ιδέα. Και μένα μου κάνει εντύπωση. Κάτι γράφει ο sezar7 παραπάνω και σ' αυτό αναφέρομαι. Σε κάθε περίπτωση, η απόφαση για το αν θα τα επιτρέψουν ή όχι, είναι απόφαση που ανήκει στις αρχές ασφαλείας, δηλαδή στο αεροδρόμιο (όχι ως εταιρία, μην παρεξηγηθώ), κι όχι στην αεροπορική ή στη χώρα προορισμού.

Εν πάση περιπτώσει, την ίδια μέρα πέρασε πολύς κόσμος έλεγχο σε Γερμανικά αεροδρόμια, εγώ σε Γαλλικό και Ελβετικό, και άλλοι από το forum σε άλλα. Κανένας άλλος δεν παρατήρησε παρόμοια απαγόρευση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom