Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

gritsino

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Αυτό έγινε και με δική μου πτήση

Αυτή την περίπτωση την συνάντησα όταν γύριζα από Βαρσοβία! Είχαν χωρίσει δύο ζευγάρια..... Ε προφανώς και το κάνουν για να μαζέψουν € με κάθε τρόπο.
εγω μολις εκλεισα εισητηρια 4 ατομων, το ενα ανηλικο, μου εστειλαν δωρεαν θεση για τον ανηλικο και ενα συνοδο
 

pan82

Member
Μηνύματα
623
Likes
774
Σύμφωνα με αυτή την πολιτική θα προτιμούμε τo priority εφόσον θα πληρώνουμε 6€ παίρνοντας και την χειραποσκευή στο αεροπλάνο, απο τα 8€ και παράδοση στο check in.
Ετσι δεν θα γεμίζουν πάλι τα ντουλάπια του αεροπλάνου?
Γιατί εσύ πραγματικά πίστευες ότι αυτός ήταν ο λόγος; Στη τελευταία πτήση μαζί τους άντε να μπήκαν 10 βαλίτσες με priority μέσα και όλες οι άλλες δόθηκαν κάτω και όντως φύγαμε αστραπιαία και χωρίς κανένα θέμα χώρου εντός της καμπίνας, τώρα θα γίνεται πάλι το έλα να δεις
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Ο λογος ειναι πως ειδαν οτι ολοι σχεδον οι επιβατες ειχαν μια μικρη τσαντα και την χειραποσκευη των 10 κιλων που ηταν δωρεαν και αποφασισαν να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι και να χρεωνουν την χειραποσκευη....
Απαραδεκτοι...Και τους χρειαζεται ενα καλο μποικοταζ απο τους πελατες.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Τον Οκτώβρη ταξιδεύω με ryanair και θα απολαύσω για τελευταία φορά τις πολυτέλειες με τις δωρεάν χειραποσκευές.Η αλήθεια είναι οτι η αυτή η αλλάγη με προβλημάτισε γιατί στις εξορμήσεις μου στο εξωτερικό χρησιμοποιώ κατα κύριο λόγο Ryanair.Ωστόσο κάθισα και το σκέφτηκα και έβγαλα τα εξής συμπεράσματα τα οποία θα επαληθευτούν ή θα διαψευσθούν με την πάροδο του χρόνου.Παρατήρησα πως οι τιμές των εισιτηρίων πήγαινε-έλα από και προς Θεσσαλονίκη που είναι η βάση μου,από τον μήνα Νοέμβρη και μετά ειναι στα 30 ευρώ τουλάχιστον οι περισσότερες που σε σχέση με πέρσι τουλάχιστον απ όσο θυμάμαι είχε 2-3 με 30 ευρώ και οι υπόλοιπες ήταν κατα μέσο όρο 40.Οπότε τώρα που η χειραποσκευή δεν θα περιλαμβάνεται στον ναύλο φαντάζομαι δεν θα συμπεριλαμβάνεται και στην τιμή του,με αποτέλεσμα να βρίσκουμε ελαφρώς φθηνότερα εισιτήρια και αν επιλέξουμε να βγάζουμε priority η τιμή θα βγαίνει πάνω κάτω ίδια με την παλιά.Έφοσον τώρα θεωρητικά θα έχουν περισσότερα έσοδα ελπίζω να καλύπτουν όλα τα αιτήματα των πιλότων και να έχουμε λιγότερες απεργίες και ακυρώσεις λέμε τώρα :p..Ωστόσο για κάποιον που ταξιδεύει απλά για ενα σκ μια τσάντα σχολική είναι αρκετή και δεν τον επηρεάζει.Κατά την γνώμη μου δεν θα πρέπει να στραφούμε προς το παρόν σε άλλες εταιρίες κυρίως wizzair που κάνει χειρότερα καραγκιοζιλίκια αλλά να περιμένουμε λίγο να δούμε τις αλλαγές κυρίως στις τιμές των εισιτηρίων γιατί αν έχουν έτσι τα πράγματα τότε δεν έχει τρελή διαφορά με παλιά και αν έχουν γίνει όντως χειρότερα τα πράγματα τότε προσωπικά εγώ θα παραπονεθώ γιατί επιλέγουμε ryanair για τις χαμηλές τιμές.Σίγουρα είναι πολύ πιο οικονομική από άλλες εταιρίες πχ aegean και την ευχαριστούμε που μας δίνει την ευκαιρία να κάνουμε ταξίδια με πολύ λίγα χρήματα αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να τις πλησιάσει κιόλας...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.987
τώρα που η χειραποσκευή δεν θα περιλαμβάνεται στον ναύλο φαντάζομαι δεν θα συμπεριλαμβάνεται και στην τιμή του,με αποτέλεσμα να βρίσκουμε ελαφρώς φθηνότερα εισιτήρια και αν επιλέξουμε να βγάζουμε priority η τιμή θα βγαίνει πάνω κάτω ίδια με την παλιά.
Το συντομοτερο ανεκδοτο. Οσο φτηνυνε και η Aegean τον βασικο ναυλο οταν αφαιρεσε τη δωρεαν αποσκευη...
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μου αρεσε πολυ η αποψη οτι θα φτηνυνουν τα εισητηρια. Καμια περιπτωση δεν υπαρχει να συμβει αυτο.
Ηδη φετος εβρισκα εισητηρια (τα φτηνοτερα με μεγαλη ευελιξια ημερομηνιων) για Λονδινο στα 70 πηγαινε ελα, πριν απο λιγα χρονια (νομιζω 2) ειχα βρει με 40-45.
Αντιθετα η WizzAir εχει με 40 πηγαινε-ελα.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Το συντομοτερο ανεκδοτο. Οσο φτηνυνε και η Aegean τον βασικο ναυλο οταν αφαιρεσε τη δωρεαν αποσκευη...
Άμα διαβάσεις ολόκληρο το μήνυμα μου και γενικά όλο αυτό που εννοώ συνολικά είναι ότι μετά απ αυτή την αλλαγή παρατήρησα μείωση στην τιμή των αεροπορικών για διαδρομές με επιστροφή κατά 10 ευρώ περίπου φθηνότερα από τον μήνα Νοέμβρη και μετά...Μπορεί να μπει κάποιος στην εξερεύνηση εύρεση εισιτηρίων για να το διαπιστώσει και λέω εγώ τώρα μήπως αυτή η μείωση έχει να κάνει με την αφαίρεση της χειραποσκευής...Από περσι τον Ιανουάριο που παρακολουθώ καθημερινά για εισιτήρια της Ryanair συνήθως έχει τα περισσότερα με 40κατι ευρώ και μόνο για 2-3 προορισμούς έβρισκες για 30 ενώ τώρα για τους περισσότερους 30 πλην κάποιων πιο ακριβών πχ Λονδίνο.Υπάρχει κάποιος να διαψεύσει ή να επιβεβαιώσει τον παραπάνω ισχυρισμό; Γιατί αν όντως μειώθηκαν οι τιμές οι αλλαγές δεν έχουν μεγάλη διαφορά με πριν γιατί με το priority πας στο 40κατι δηλαδή όσο η τιμή του παλιού ναύλου κατά μέσο όρο πάντα
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Μου αρεσε πολυ η αποψη οτι θα φτηνυνουν τα εισητηρια. Καμια περιπτωση δεν υπαρχει να συμβει αυτο.
Ηδη φετος εβρισκα εισητηρια (τα φτηνοτερα με μεγαλη ευελιξια ημερομηνιων) για Λονδινο στα 70 πηγαινε ελα, πριν απο λιγα χρονια (νομιζω 2) ειχα βρει με 40-45.
Αντιθετα η WizzAir εχει με 40 πηγαινε-ελα.
Για Λονδίνο είναι έτσι και αλλιώς απ τα "ακριβα" απ όσο ξέρω βρίσκεις κατά μέσο όρο με ραιαν 60-70 ευρώ πήγαινε έλα εκτός αν πέσεις σε υπερπροσφορά μάλλον όπως αυτό που σου συνέβη...μιλάω για προορισμούς Μιλάνο,Ρώμη,Βαρσοβία,Μπολόνια,Μπρατισλάβα,κτλπ που περσι μου τα έβγαζε 40 κάτι ευρώ πήγαινε έλα και τώρα αυτές τις ημέρες 30κατι ενώ περσι είχαν 30κατι μόνο Πάφος,Αθήνα,Νάπολη άντε και κάνα Βερολίνο...Προσωπικά μπορεί να κάνω και λάθος γιατί ασχολούμαι με τα ταξίδια και το χομπι "αναζητηση πτησεων"τον τελευταίο 1,5 χρόνο Για αυτό δεν γνωρίζω τι γινόταν πριν και ζητάω από κάποιον που το έχει παρατηρήσει να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει τον ισχυρισμό μου
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ο λογος ειναι πως ειδαν οτι ολοι σχεδον οι επιβατες ειχαν μια μικρη τσαντα και την χειραποσκευη των 10 κιλων που ηταν δωρεαν και αποφασισαν να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι και να χρεωνουν την χειραποσκευη....
Απαραδεκτοι...
Γιατί δε φτιάχνεις τη δικιά σου αεροπορική, να παραγγείλεις μια κατοστάδα 737 ΜΑΧ των $100Μ έκαστο και να μας πετάς με μηδέν ναύλους;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.283
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom