Ποιό σημείο στη Νέα Υόρκη σας αρέσει περισσότερο;

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
και για δώσε μας καμιά ιδέα, πες μας κάτι που δε το λένε οι οδηγοί...
Λέει τόσα πολλά που......πάντως δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε τουρίστες, φαίνεται έντονα αυτό, οπότε προτείνει τρέντι μέρη για παράδειγμα που δε βρίσκεις σε τουριστικούς οδηγούς που βρίθουν από μαγαζιά εκτός λογικής ντόπιων...το προτείνω αντί οποιουδήποτε αδηγού....
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
απ' το στόμα μου το πήρες!! απορώ πως είναι δυνατόν να αρέσουν σε κάποιον οι DK... μόνο κατ΄ανάγκη διαβάζονται αν ντε και καλά θέλεις οδηγό στα Ελληνικά..
Με την απορία θα μείνεις. Γούστα είναι αυτά....!! Για τα περίεργα μέρη και για να μάθω κάτι εκτός από ταξιδιωτικούς οδηγούς, πλην πολλών άλλων πραγμάτων, είναι ένας από τους βασικούς λόγους που μπαίνω σε αυτό το πολύ ωραίο site.

Φιού, γλύτωσα την απεργία στις 20 (πετάω στις 18) φαίνεται ότι η τέφρα είναι ΟΚ και το Heathrow κάνει υπερατλαντικές οπότε μάλλον θα πετάξω!!
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Την ίδια η και καλύτερη θέα έχεις από το Dumbo (Fulton landing), από τα brooklyn heights,από το Staten Island Ferry κλπ. Αν πας μόνο για τη θέα, σκέψου και τις εναλλακτικές.
Επίσης, όχι, το harlem δεν είναι κάτι διαφορετικό. Είναι απλά μια γειτονιά. Αν θες διαφορετικό, πήγαινε στο East Village, γύρω από το Tompkins square park.


To picnic κάντο, αλλά πάρε κάποιο καλύτερο οδηγό.
Ευχαριστώ πολύ (νομίζω δεν είχε αναφερθεί κάπου αλλού). Όσο για τον οδηγό μου φάνηκε πολύ καλύτερος από τον city guide (lonely planet) που ήδη έχω που έναν φίλο που μόλις γύρισε από εκεί
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Φιλε highlander περιμενω εντυπωσεις και συμβουλες μιας και πας προσφατα ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ.Εγω πεταω πρωτα ο Θεος 17/6...
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!!!
 

ioanna_fr

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Για μένα από τα αγαπημένα σημεία ήταν και το High Line, στην δυτική πλευρά της Νέας Υόρκης, στην παλιά Κρεαταγορά αν δεν κάνω λάθος.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Soho, Tribeca, Greenwich Village, West Village, Meatpacking Distr., όλα γαμάτα μέρη, με φοβερά εστιατόρια, bakeries και μπαρ.

Διαστημικό burger στο Spotted pig, gourmet steak sandwich στο ακριβοθώρητο Pastis, ποτό στο Gansevoort Rooftop bar....απίθανα μέρη. Θα τα μάθετε όλα χαρτί και καλαμάρι σε καμιά βδομάδα...

Χαιρετισμούς από τη ΝΥ!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εγώ νομίζω ότι ως νούμερο ένα περιοχή θα έβαζα το Σόχο, μου άρεσε πάρα πολύ..να δω αν θα αξιωθώ να τακτοποιήσω στο μυαλό μου όσα είδα και να γράψω κάτι σε μίνι ιστορία..
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Soho, Tribeca, Greenwich Village, West Village, Meatpacking Distr., όλα γαμάτα μέρη, με φοβερά εστιατόρια, bakeries και μπαρ.

Διαστημικό burger στο Spotted pig, gourmet steak sandwich στο ακριβοθώρητο Pastis, ποτό στο Gansevoort Rooftop bar....απίθανα μέρη. Θα τα μάθετε όλα χαρτί και καλαμάρι σε καμιά βδομάδα...

Χαιρετισμούς από τη ΝΥ!
Πες τα ντεεεε.....κι άστους να λένε. Όποιος κατάλαβε ...κατάλαβε. Δεν πρέπει να καταλάβουν όλοι...
και σ' όποιου περισσεύει χρόνος ας "χάσει' 2 ώρες στο Columbia Univ. ε τότε θα αντιληφθεί ίσως, γιατί εμείς ....δεν προλάβαμε (όχι τώρα αλλά εδώ και μερικές δεκαετίες) το τραίνο...
Να περνάς καλά. ENJOY!!! που μας εύχονταν ειλικρινά και με τη καρδιά τους (ξέρω ξέρω οι "ξινοί" θα μου μιλήσουν περί ψευτοευγένειας, για το τιπ, κλπ...Δεν πειράζει, ήταν τόσο ευγενείς όλοι, που... τι άλλο ήθελα. Μην κάνω τίποτε συγκρίσεις εεεε???) παντού όπου πηγαίναμε.
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
κι εγω το Σοχο λατρεψα.....πολυ ζωντανο και αντεργκραουντ.....
αλλα πανω απ ολα...λατρεψα την θεα του μανχαταν....δεν μπορουσα να την χορτασω οσες ωρες κι αν τη χαζευα....
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
και για δώσε μας καμιά ιδέα, πες μας κάτι που δε το λένε οι οδηγοί...

Ο ταξιδιώτης δε ρωτάει ποτέ κάτι τέτοιο. Ποτέ.
Περπατάει μέχρι να λιώσουν οι σόλες του, μιλάει με τον λαουτζίκο να καταλάβει τα χνώτα του, ακολουθεί τη μύτη του, τον ουρανίσκο του και τις ευαισθησίες του και βρίσκει. Μόνος του.

Γιατί το ταξίδι είναι ανακάλυψη. Όχι έτοιμο TV dinner.
Capisci?
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Ο ταξιδιώτης δε ρωτάει ποτέ κάτι τέτοιο. Ποτέ.
Περπατάει μέχρι να λιώσουν οι σόλες του, μιλάει με τον λαουτζίκο να καταλάβει τα χνώτα του, ακολουθεί τη μύτη του, τον ουρανίσκο του και τις ευαισθησίες του και βρίσκει. Μόνος του.

Γιατί το ταξίδι είναι ανακάλυψη. Όχι έτοιμο TV dinner.
Capisci?
Σωστότατος !!!!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.431
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom