Πολυ social δεν πεφτει;;

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Έχει βγει και σχετική ανακοίνωση γι'αυτό ;)
To travelstories tour μηπως να εμφανιζεται ευδιακριτα σε καποιο σημειο οταν καποιο νεο μελος κανει εγγραφη?
Γιατι εκει στην κατω μπαρα δεν ξερω αν οι περισσοτεροι καινουριοι το παιρνουν μυρωδια .Γιατι νομιζεις οτι ολοι (καθως παρασυρομαστε καθε μερα απο την ποικιλη θεματολογια του φορουμ)..καθομαστε να πολυεξεταζουμε τις κατω μπαρες ή τις τεχνικες λεπτομερειες?Εγω για παραδειγμα ..δεν πολυδινω σημασια..γιαυτο και δεν τα ξερω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όταν ένα μέλος κάνει εγγραφή, παίρνει αυτόματα ένα pm καλωσορίσματος, μέσα στο οποίο τον προτρέπω να δει το tour. Ίσως να πρέπει να μπει σε κάποιο πιο εμφανές σημείο μόνιμα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Νομιζω οτι το πμ καλωσορισματος που περιεχει το τουρ ειναι πολυ καλη ιδεα .
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Είμαι νέος στο site (μόλις κάτω απο χρόνο) και με λίγα μηνύματα αλλά πραγματικά και εγώ νιώθω την αλλαγή. Το πρόβλημα με το site για μένα δεν είναι το σόσιαλ (το όποιο τις τελευταίες βδομάδες είχε και το περισσότερο ενδιαφέρον), ούτε η δομή του αλλά το περιεχόμενο του. Η Ευρώπη ή έχει καταντήσει μπανάλ εδώ ("πας όποτε θες" και είναι πολύ Δυτικό) ή έχει περιοριστεί στις ερωτήσεις περί Oyster. Ασία και Λατινική Αμερική από την άλλη είναι η χαρά του λούμπεν (άντε και η χαρά του νεόνυμφου στην Ασία). Η Βόρεια Αμερική περιορισμένη στις κρουαζιέρες τις Καραϊβικής, στην ESTA και στα cheap eats του Manhattan. Η Ωκεανία εντελώς χαμένη. Οι αεροπορικές συζητήσεις για τα carry ons στις λόκο. Οι γενικές ταξιδιωτικές στο Booking και τις pre-paid κάρτες και πάει λέγοντας...

Έχω πάρα πολύ καιρό να δω κάποιο μέλος να προτείνει ένα νέο εστιατόριο στο Παρίσι που να του άρεσε. Ή ένα χωριό στη Γερμανία που τον εξέπληξε. Ή μια μουσική σκηνή στο Λονδίνο. Παγκοσμίως τόσα νέα ξενοδοχεία άνοιξαν μέσα στο 11, οι αεροπορικές αλλάζουν τα config τους και αναβαθμίζουν τα αεροπλάνα τους, νέες εκθέσεις σε μουσεία, νέα μενού στα εστιατόρια ως αποτέλεσμα της κρίσης, νέες τεχνολογίες που αφορούν τα ταξίδια και δεν υπάρχει ούτε ένα θέμα συζήτησης.

Ως αναφορά τη δομή του site θα μπορούσε να εμπλουτιστεί με νέες υποκατηγορίες που θα γινόντουσαν αφορμή για να ανοιχτούν νέες συζητήσεις.
Αλλά αυτό που μου λείπει πιο πολύ εμένα είναι αυτό που περιγράφει η Ευαγγελία. "Θα πας Τελ Αβίβ? Δοκίμασε το Α εστιατόριο ή το Β μπαρ, είναι τύπου τάδε, κοστίζουν τόσο και εμένα μου άρεσαν πολύ" ή " το Χ ξενοδοχείο με απογοήτευσε και δεν άξιζε τα λεφτά του". Το θέματα που ανοίγουν κάποιοι μέσα στις αερολογίες και χωρίς τίποτα συγκεκριμένο, όσα και ευχαριστώ να έχουν, με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Γινεσαι πολύ σκληρός!!
νομίζω οτι υπάρχουν πολλές πληροφορίες για πολλές χώρες ..
οσο για ξενοδοχεία -εστιατόρια και τέτοιου είδους πληροφορίες υπάρχουν και αλλες πηγές που κυκλοφορούν ευρέως στον ιστό..
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Καλά δεν έβγαλα και το μαστίγιο...Και όλα αυτά τα συζητάω φιλικά. Όντως τέτοιες πληροφορίες υπάρχουν γενικότερα στο διαδίκτυο αλλά απο τη στιγμή που το φόρουμ είναι ταξιδιωτικό εγώ νιώθω ιδιαίτερα την απουσία τους (ακόμα και απο συγκριτική άποψη με ενδιαφέρει να διαβάσω πως είδε κάποιος πχ το Παρίσι και ας έχω πάει πάρα πολλές φορές). Αλλά είναι αντιληπτή για εμένα η απουσία των tips, ή της οργάνωσης ενός ταξιδιού τον τελευταίο καιρό. Για άλλους μπορεί όχι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρε συ, μηπως φταιει οτι λογω κρισης γινονται και πολυ λιγοτερα ταξιδια, σε σχεση με το παρελθον; Υπαρχουν προτασεις αλλα ειναι σκορπιες...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ρε συ, μηπως φταιει οτι λογω κρισης γινονται και πολυ λιγοτερα ταξιδια, σε σχεση με το παρελθον; Υπαρχουν προτασεις αλλα ειναι σκορπιες...
Σίγουρα!
Και γίνονται λιγότερα, και το budget είναι πολύ πιο περιορισμένο, οπότε λογικό είναι πολλές πληροφορίες για εστιατόρια και ξενοδοχεία να μην υπάρχουν, εφόσον ο κόσμος τη βγάζει με ένα σάντουιτς στο χέρι και κάνει couch surfing.
Πληροφορίες για μουσεία εκθέσεις κλπ υπάρχουν αρκετές, αλλά είναι διάσπαρτες σε χίλια δύο μέρη ειτε σε ταξιδιωτικές ιστορίες, είτε σε ερωτήσεις που έχει κάνει ο ενδιαφερόμενος, είτε στα διάφορα γκρουπ.
Αυτό το συμμάζεμα της πληροφορίας είναι τιτάνιο και δυσεπίλυτο πρόβλημα...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
συμφωνώ και εγώ απόλυτα με τον τριπάκια και την έρση...η οικονομική κρίση εχει μειώσει κατα πολύ το ενδιαφέρον για τα ταξίδια και οταν γίνονται ειναι χαμηλού κοστους και πιο αραιά...και για αυτό υπάρχει αυτή η κοιλιά στο φορουμ...
οταν πρωτοέγινα μέλος πριν 4 χρονια σε πολύ καλές εποχές ...υπηρχε ενας οργασμός πληροφοριών και ταξιδιωτικών ιστοριών στο φορουμ...όλοι έκαναν ταξιδια...προγραμματιζαν....ονειρευονταν και ειχαν μια προοπτική στην τελική να κάνουν το ταξιδι τους....τωρα τα μέλη ειναι επιφυλακτικά και πολλά μέλη εχουν αποχωρίσει λογω οτι δεν εχουν πλέον προτεραιότητα το ταξίδι...και επειδη το φορουμ σε ξεσηκώνει...το αποφευγουν...ειναι δυσκολο να διαβαζεις για ταξιδια και να μην μπορεις πλεον να τα κάνεις...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
συμφωνώ και εγώ απόλυτα με τον τριπάκια και την έρση...η οικονομική κρίση εχει μειώσει κατα πολύ το ενδιαφέρον για τα ταξίδια και οταν γίνονται ειναι χαμηλού κοστους και πιο αραιά...και για αυτό υπάρχει αυτή η κοιλιά στο φορουμ...
οταν πρωτοέγινα μέλος πριν 4 χρονια σε πολύ καλές εποχές ...υπηρχε ενας οργασμός πληροφοριών και ταξιδιωτικών ιστοριών στο φορουμ...όλοι έκαναν ταξιδια...προγραμματιζαν....ονειρευονταν και ειχαν μια προοπτική στην τελική να κάνουν το ταξιδι τους....τωρα τα μέλη ειναι επιφυλακτικά και πολλά μέλη εχουν αποχωρίσει λογω οτι δεν εχουν πλέον προτεραιότητα το ταξίδι...και επειδη το φορουμ σε ξεσηκώνει...το αποφευγουν...ειναι δυσκολο να διαβαζεις για ταξιδια και να μην μπορεις πλεον να τα κάνεις...


Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με αυτο.Καμια φορα ειναι ιδιαιτερα οδυνηρο να διαβαζεις το φορουμ αν εχεις το μικροβιο.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
[/b]

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με αυτο.Καμια φορα ειναι ιδιαιτερα οδυνηρο να διαβαζεις το φορουμ αν εχεις το μικροβιο.

Και γιατί είναι οδυνηρό ??? επειδή δεν μπορέις να πάς εκεί που περιγράφει καποιος άλλος .
Μα αυτό πάντα γινόταν εδω μεσα .
Το 2008 για παράδειγμα γνώρισα μελος που πήγαινε καθε 20 μερες
στο Λονδίνο και εγώ θα πήγαινα πρωτη φορά και έκανα συνολικά 2 ταξίδια μεσα στην χρονιά . Ε και ??? δεν βλέπω που είναι το θέμα ??
Καλά κανει και πάει .


Συμφωνώ οτι έχουν μειωθεί κατα μεγάλο ποσοστό τα ταξίδια σε πολλούς αλλά μην ξεχνάτε οτι πλέον υπάρχουν και μέλη που κανουν ταξίδια και δεν αναφέρουν πλεόν τίποτα και δεν γράφουν πλέον τίποτα καινούργιο .
και αυτό είναι ίσως το μόνο αρνητικό ( το έγραψε και ο Zephx σε άλλο post )
Μεγάλα παιδιά είμαστε η πλειοψηφία εδω μεσα και δεν νομίζω οταν δεν μπορείς να τα βγαλεις οικονομικά πέρα θα σε ξεσηκώσει το forum για να πάς ταξίδι .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.316
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom