Πολυ social δεν πεφτει;;

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν θεωρώ σε καμμία περίπτωση αρνητικό φαινόμενο την διόγκωση του social. Το γεγονός αυτό δεν δείχνει παρά μία ανάγκη των μελών, που δεν νομίζω ότι πρέπει ή μπορεί να παραγνωριστεί. Άλλωστε η συχνή ενασχόληση κάποιου με το social, αυξάνει την συμμετοχή του στο site και σίγουρα αυξάνει και την συμμετοχή του και στα λοιπά καθαρά τουριστικά θέματα.

Νομίζω όμως ότι θα άξιζε να είχαμε κάποια στατιστικά στοιχεία από τον Def. Πόσα θέματα ανοίγουν στο social σε ένα μήνα και πόσα στο λοιπό site; Το ίδιο επίσης για τον αριθμό των απαντήσεων. Για να μην μιλήσω για τον αριθμό των μελών, που μπαίνουν στο social ή στο λοιπό site. Με τα στοιχεία αυτά θα μπορούσαμε ίσως να μιλήσουμε πιό συγκεκριμένα.
 
  • Like
Reactions: mel

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Τα έχουμε ξαναπεί... Ανοίγονται πολλά άσχετα θέματα καθημερινά αλλά, όπως γράφει και ο Def, συνήθως έτσι γίνεται, οπότε είναι θέμα επιλογής και προτίμησης.
Προσωπικά κοιτάζω πρώτα τα ταξιδιωτικά θέματα αλλά αν μυριστώ κανένα καλό σόου με τους γνωστούς-άγνωστους δεν το αφήνω...:D αν και τελευταία έχουν χάσει το παλιό (κακό) στυλ τους :rolleyes:...
Αναμένουμε τις σχετικές ανακοινώσεις για την αναθέρμανση του ενδιαφέροντος!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ρε το σόσιαλ σας πείραξε ??
Εγώ με τις ανάποδες που έχω πάρει με τους χοντρούς πολιτικούς, με βλέπω να αρχίζω να βλέπω κανένα τούρκικο, για να λθω στα ίσια μου :haha::haha:

.... πέρα από την πλάκα,
ούτε και γω διαβάζω θέμα από το social, όταν δω ότι δεν θα μου δώσει κάτι ή δεν με ενδιαφέρει....
κατά τ΄ αλλα δεν με πειράζει που βλέπω να "φοριέται" τόσο πολύ τώρα τελευταία...

Υπάρχουν τόοοοοσα πολλά θέματα ταξιδιωτικά ήδη, για διάβασμα, που χρόνο και όρεξη να έχουμε ........ :clap::lol:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αμα δεν ενδιαφερει καποιον το σοσιαλ μπορει να μην ασχολειται με αυτο. Υπαρχει ξεχωριστη ενοτητα κι οτι σαχλαμαρα ασχετη με τα ταξιδια μπαινει εκει μεσα, οποτε μπορεις να μην το ανοιγεις. Κι αν παρ'ολα αυτα στα βγαζει στα πιο προσφατα κλπ μπορεις απλα να τα προσπερνας, ετσι θα συμβαλλεις και στο να μην πολλαπλασιαζονται. Ειλικρινα δε καταλαβαινω που ειναι το προβλημα;

Καλά είστε απίθανοι!! Μας την λέτε κι από πάνω... έχετε καταξεφτιλήσει τον χαρακτήρα του φόρουμ και επειδή δεν ανεχόμαστε να διαβάζουμε ότι σαχλαμάρα γράφετε, μας δίνετε και συμβουλές!! Αν δεν καταλαβαίνεις, το πρόβλημα είναι ότι βρίσκεσαι σε ταξιδιωτικό φόρουμ και όχι σε μεσημεριανή εκπομπή του Star... Το αντικείμενο του είναι τα ταξίδια και όχι ότι σάχλα γράφει ο κάθε πικραμένος... αν ήθελα να διαβάσω την σαχλαμάρα του καθενός θα γραφόμουν στο koutsompola.gr και όχι σε ταξιδιωτικό φόρουμ... άσε λοιπόν τα μαθήματα και προσπάθησε να κατανοήσεις τον χαρακτήρα του φόρουμ...

Δεν θεωρώ σε καμμία περίπτωση αρνητικό φαινόμενο την διόγκωση του social. Το γεγονός αυτό δεν δείχνει παρά μία ανάγκη των μελών, που δεν νομίζω ότι πρέπει ή μπορεί να παραγνωριστεί. Άλλωστε η συχνή ενασχόληση κάποιου με το social, αυξάνει την συμμετοχή του στο site και σίγουρα αυξάνει και την συμμετοχή του και στα λοιπά καθαρά τουριστικά θέματα.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω... το γεγονός ότι διογκώνεται το social σε βάρος του πραγματικού χαρακτήρα και περιεχομένου του φόρουμ το βρίσκω ανησυχητικό... δείχνει μια αδιαφορία του κόσμου στα ταξίδια και αντίστοιχα μια ροπή στο κουτσομπολιό και το άσχετο... το τραγικό δεν είναι τόσο ότι ανοίγονται άσχετα θέματα αλλά το ότι ανοίγονται θέματα σκουπίδια... κι εγώ έχω γράψει στο social και έχω ασχοληθεί και με θέματα σαχλαμάρες αλλά τον τελευταίο καιρό το φαινόμενο social-σκουπίδια έχει πάρει μορφή χιονοστιβάδας... το ξαναλέω είμαστε σοβαρό ταξιδιωτικό φόρουμ και όχι μεσημεριανό του Star... το θέμα δεν είναι να γίνουμε 100.000 μέλη και να μιλάμε για τα φορέματα της Άντζελας και το τι έφαγε χθες ο Σάκης αλλά για το πως θα γνωρίσουμε καινούργιους τόπους και πως θα βοηθηθούμε στην οργάνωση των ταξιδιών μας...

Ο Δευκ είπε ότι θα κάνει κάτι για να τονωθεί ξανά το ενδιαφέρον του κόσμου για τα ταξίδια... το χαιρετίζω και με χαρά το περιμένω...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ρε τριπάκια,δεν ρίχνεις κι εσύ καμιά ιδέα αντί να πετάς μόνο μπούρδες για να μου την "πεις" δήθεν;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.171
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να τσονταρουμε ολοι καθε μηνα απο 1 ευρω και μετα ενας απο μας να πηγαινει ταξιδι μ' αυτα τα λεφτα...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.311
Likes
5.069
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πιστεύω θα έπρεπε να δοθούν κίνητρα ώστε να γράφουν περισσότεροι και περισσότερες ιστορίες... μπορεί το σόσιαλ να έχει πράγματι φουσκώσει αλλά αν δει κανείς το ταξιδιωτικό χάρτη αυτών που συμμετέχουν σε αυτό θα διαπιστώσει ότι άνετα θα μπορούσαν να συνεισφέρουν και με ταξιδιωτικές ιστορίες.

Ένα κίνητρο θα ήταν ψυχολογικής φύσης, ας πούμε όποιος δεν έχει γράψει καμιά ταξιδιωτική ιστορία να μην μπορεί να κερδίσει πάνω από δύο ή τρία αεροπλανάκια... οπότε άτομα χωρίς καμιά συνεισφορά στα trip reports (όπως πχ εγώ) όσα ποστς και να είχαν, θα παρέμεναν στα ελάχιστα αεροπλανάκια.

Επίσης, θα μπορούσε να φτιαχτεί μια ενότητα στην οποία μπορούμε να κάνουμε requests για ταξιδιωτικές ιστορίες από μέρη που μας ενδιαφέρουν... πχ η isabelle έχει πάει στη Γροιλανδία και θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να έχουμε ένα travelogue από εκεί, μιας και οι ιστορίες από ταξίδια στη Γροιλανδία σε ελληνικά φόρουμ είναι μετρημένες στα δάχτυλα.

Ή επίσης όταν γίνει επεξεργασία των νέων στατιστικών επισκεψιμότητας χωρών ανά μέλη, θα μπορούσε να γίνει ένα request σε μέλη για συγγραφή ταξιδιωτικών ιστοριών από περιοχές που μέχρι τώρα δεν έχουμε πολλές πληροφορίες, με προαιρετικό πάντα χαρακτήρα.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Μαλλον το γραφω σε λαθος θρεντ , αλλα μιας και το εφερε η κουβεντα γιατι σταματησε ο διαγωνισμος-δημοσκοπηση "Η Ιστορια του μηνα?"
Γιατί τελείωσαν τα κύπελλα και δεν θελει να αγοράσει άλλα ο δευκαλίωνας

καλά ρε Βαγγελιω τι ερώτηση είναι αυτή τώρα ..


Για να είμαι και ΟΝ topic συμφωνώ και τα είχα γράψει σε άλλο θέμα και ίσως ?? ηταν και η αφορή για να κλειδωθούν αρκετά social περί οικονομικής κρίσης .
Οτι εχει χαθεί ο χαρακτήρας του travelstories.gr αυτό είναι το μονο σίγουρο και κάποια παιδιά που είναι χρόνια εδω μέσα το εχουν καταλάβει.

Συνεχίζω και επιμένω οτι πρέπει κάτι να γίνει γιαυτό και
περιμένω όπως όλοι αυτά που θα κάνει ο Δεφ
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.616
Likes
9.932
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
συμφωνω με traveller .. καλο ειναι να λεμε ποτε ποτε καποια πραγματα στο social πχ μουσικες του κοσμου,αλλα τωρα ασχολουμαστε με καθετι που γινεται στη ζωη που ασφαλως και μας απασχολουνε και μας προβληματιζουνε(βλεπε οικονομικη κριση),αλλα δεν ειναι το θεμα και ο σκοπος ενος ταξιδιωτικου φορουμ .. γιαυτο αλλωστε υπαρχει και το official off-topic για να γραφει κανεις ο,τι θελει ..
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Καλά είστε απίθανοι!! Μας την λέτε κι από πάνω... έχετε καταξεφτιλήσει τον χαρακτήρα του φόρουμ και επειδή δεν ανεχόμαστε να διαβάζουμε ότι σαχλαμάρα γράφετε, μας δίνετε και συμβουλές!! Αν δεν καταλαβαίνεις, το πρόβλημα είναι ότι βρίσκεσαι σε ταξιδιωτικό φόρουμ και όχι σε μεσημεριανή εκπομπή του Star... Το αντικείμενο του είναι τα ταξίδια και όχι ότι σάχλα γράφει ο κάθε πικραμένος... αν ήθελα να διαβάσω την σαχλαμάρα του καθενός θα γραφόμουν στο koutsompola.gr και όχι σε ταξιδιωτικό φόρουμ... άσε λοιπόν τα μαθήματα και προσπάθησε να κατανοήσεις τον χαρακτήρα του φόρουμ...
Αν ηθελες να διαβασεις τη σαχλαμαρα του καθενος θα γραφοσουν αλλου. Το'πιασα αλλα εξακολουθω να μη καταλαβαινω γιατι πρεπει να τα διαβαζεις εδω; Την αποψη μου λεω κι εσυ τη δικη σου. Προσωπικα δε με ενοχλει, και δεν αλλοιωνει ουτε το χαρακτηρα ουτε την εικονα του φορουμ. Νομιζω οτι περισσοτερο αλλοιωνει το χαρακτηρα του το να κλειδωνονται θεματα προσφορων αεροπορικων εταιριων λογω λογομαχιων μεταξυ των μελων, και κατα συνεπεια να μη μπορει καποιος να θεσει μια σοβαρη και σχετικη ερωτηση με το θεμα της προσφορας παρα οι σαχλαμαρες του σοσιαλ που στο κατω κατω πολλοι δεν τις διαβαζουν.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Επίσης, θα μπορούσε να φτιαχτεί μια ενότητα στην οποία μπορούμε να κάνουμε requests για ταξιδιωτικές ιστορίες από μέρη που μας ενδιαφέρουν... πχ η isabelle έχει πάει στη Γροιλανδία και θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να έχουμε ένα travelogue από εκεί, μιας και οι ιστορίες από ταξίδια στη Γροιλανδία σε ελληνικά φόρουμ είναι μετρημένες στα δάχτυλα.
Ωραία ιδέα αυτή, κάτι θα κάνουμε.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.282
Μηνύματα
886.511
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom