Ισπανία Πορτογαλία Πορτογαλία - Ισπανία ... παρακαλώ τα φώτα σας ...

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα! Θα βρίσκομαι τον Ιούλιο Ισπανία και Πορτογαλία.
Βαρκελώνη 4 μέρες.
Πόρτο 3 ημέρες.
Κοίμπρα 2 ημέρες
Λισαβόνα 4 ημέρες
Έχετε να προτίνετε κάποια ημερίσια εκδρομή από αυτές τις πόλεις? (με συγκοινωνία)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα! Θα βρίσκομαι τον Ιούλιο Ισπανία και Πορτογαλία.
Βαρκελώνη 4 μέρες.
Πόρτο 3 ημέρες.
Κοίμπρα 2 ημέρες
Λισαβόνα 4 ημέρες
Έχετε να προτίνετε κάποια ημερίσια εκδρομή από αυτές τις πόλεις? (με συγκοινωνία)
Λοιπόν για Βαρκελώνη δε θα πρότεινα να βγείτε παραέξω, ούτε κι απο Κουίμπρα αν πάτε για 1 μόνο διανυκτέρευση. Απο το Πόρτο, αν έχετε 3 πλήρεις μέρες ίσως το Γκιμαράες ή η Μπράγκα (με πιο γραφικό το πρώτο) να ήταν καλή επιλογή, αν και δε θα βαρεθείτε σε καμία περίπτωση ούτε στο Πόρτο. Επίσης για Λισαβόνα θα πρότεινα τη Σίντρα (υπάρχει λεωφορείο από το σταθμό για τα κάστρα), αλλά μόνο αφού δείτε ότι προλαβαίνετε να επισκεφτείτε ό,τι σας ενδιαφέρει στην πόλη.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λοιπόν για Βαρκελώνη δε θα πρότεινα να βγείτε παραέξω, ούτε κι απο Κουίμπρα αν πάτε για 1 μόνο διανυκτέρευση. Απο το Πόρτο, αν έχετε 3 πλήρεις μέρες ίσως το Γκιμαράες ή η Μπράγκα (με πιο γραφικό το πρώτο) να ήταν καλή επιλογή, αν και δε θα βαρεθείτε σε καμία περίπτωση ούτε στο Πόρτο. Επίσης για Λισαβόνα θα πρότεινα τη Σίντρα (υπάρχει λεωφορείο από το σταθμό για τα κάστρα), αλλά μόνο αφού δείτε ότι προλαβαίνετε να επισκεφτείτε ό,τι σας ενδιαφέρει στην πόλη.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Εχω δύο διανυκτερεύσεις στη Κουίμπρα. Προλαβαίνω να πάω πουθενά?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ για την απάντηση. Εχω δύο διανυκτερεύσεις στη Κουίμπρα. Προλαβαίνω να πάω πουθενά?
Από Κοίμπρα μπορείς να πας στο παραθαλάσσιο θέρετρο Figueira da Foz ή στην δημοφιλή παραθαλάσσια Nazare. Επίσης από Κοίμπρα ή από Πόρτο στο Αveiro για τις παραλίες Praia da Barra και Costa Nova do Prado αλλά και την όμορφη πόλη με τα κανάλια της.

Σου προτείνω αυτές λόγω καλοκαιριού.Αν ήταν άλλη εποχή θα έλεγα από Πόρτο Guimaraes και Braga και από Κοίμπρα Tomar και Fatima.

Επειδή θα είστε 4 μέρες Πορτογαλία μια Σίντρα επιβάλεται,μαζί με Cabo da Roca και κάποια παραλία στον Ατλαντικό.Ψάξτε το.

Για Πορτογαλία (Λισαβονα και Πόρτο με ημερήσιες) μπορεις να πάρεις κάποιες ιδέες από την ιστορία μου.
http://www.travelstories.gr/community/threads/senhora-do-mar-Η-κυρά-της-θάλασσας-portugal.50725/
 

den23

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους, εδώ και κάποιες μέρες έχω αρχίσει να ψάχνω πιθανούς προορισμούς για αυγουστο για 10-12 μέρες(ζευγαρι). H Πορτογαλία μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον, λογο σχετικα μικρων αποστασεων που υπαρχουν μεταξυ πολεων. Πολυ χοντρικα και χωρις να τα εχω ψαξει ακομα ενδελεχως το ενα σεναριο ειναι 10-12 μερες αφιερωμενες σε πολεις της Πορτογαλιας λισαβωνα-πορτο, γκιμαραες, μπραγκα κοιμπρα κλπ, χωριζοντας τις μερες αναλογως με το ποσο χρειαζεται η καθε μια και το αλλο σεναριο ειναι μαδριτη απο εκει με τρενο τολεδο και απο κει λισαβωνα η πορτο και συνεχεια στις πολεις της πορτογαλιας. Ποια η γνωμη σας??? Για διαμονη εχω δει οτι ειναι αρκετα χαμηλα σε τιμες η πορτογαλια τον αυγουστο το μονο προβλημα ειναι η τιμες αεροπορικων, βεβαια δεν ξερω αν κοιταω σωστη εποχη η εαν πεφτουν οι τιμες αργοτερα μεσα στο χρονο δεδομενου οτι κοιταω για αρκετους μηνες αργοτερα. Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Λατρεύω τους ανθρώπους που κλείνουν από Οκτώβριο για Αύγουστο :rolleyes:.
Αν βρήκες το αεροπορικό κάτω από 150 ευρώ για Μαδρίτη, κλείστο. Πιο κάτω δεν πάει το καλοκαίρι.
Επιστρέψτε από Πόρτο στη Μαδρίτη για να μην κάνετε διπλές διαδρομές πήγαινε έλα εντός Πορτογαλίας.
 

den23

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Λατρεύω τους ανθρώπους που κλείνουν από Οκτώβριο για Αύγουστο :rolleyes:.
Αν βρήκες το αεροπορικό κάτω από 150 ευρώ για Μαδρίτη, κλείστο. Πιο κάτω δεν πάει το καλοκαίρι.
Επιστρέψτε από Πόρτο στη Μαδρίτη για να μην κάνετε διπλές διαδρομές πήγαινε έλα εντός Πορτογαλίας.
πορτο-μαδριτη και μαδριτη-λισαβονα, οι τιμες τρενων περιπου ποιες ειναι?? γιατι ενας λογος που σκεφτομαι τη πορτογαλια ειναι γενικα οτι ειναι καπως ποιο low budget σε διαμονες και ζωης εκτος απο τα πηγαινε-ελα σε συγκριση με νοτια ιταλια για παραδειγμα που ειναι πιο φτηνα να πας και να ερθεις αλλα αισθητα ακριβωτερα διαδρομες με τρενο, διατροφη και γενικα η ζωη εκει.(το αλλο σεναριο οπωσ καταλβαινεις ειναι απο ρωμη σε διαφορες ιταλικες πολεις παλι σε διαστημα 10-12 ημερων). Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι πορτογαλια βρηκα πολυ οικονομικα δωματια με 40 ευρω την ημερα περιπου σε ολες τις πολεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αν θες να πας Μαδρίτη Λισσαβώνα πολύ οικονομικά, θα πας με λεωφορείο. Τα τρένα είναι ακριβούτσικα έως ακριβά, αν κρίνω από τη διαδρομή που έκανα Μαδρίτη- Βαρκελώνη.
Η διαδρομή με λεωφορείο της Alsa από Μαδρίτη το βράδυ με άφιξη το πρωί στη Λισαβώνα στοιχίζει 23 ευρώ και γλυτώνεις και μια διανυκτέρευση, αρκεί να κλείσεις 3 μήνες πριν. Αλλά στην ίδια σχεδόν τιμή θα βρεις και αεροπορικό.

Επίσης αν δεν έχεις πάει Μαδρίτη και πέριξ (Τολέδο, Σεγκόβια κλπ) πάλι θα βρεις διαμονή είτε σε πανσιον είτε και σε ξενοδοχεία με 40 ευρώ αν κλεισεις πάρα πολύ νωρίς. Και στα υπόλοιπα είναι πολύ φτηνότερη σε σχέση με την Ιταλία.
 
Last edited by a moderator:

den23

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Αν θες να πας Μαδρίτη Λισσαβώνα πολύ οικονομικά, θα πας με λεωφορείο. Τα τρένα είναι ακριβούτσικα έως ακριβά, αν κρίνω από τη διαδρομή που έκανα Μαδρίτη- Βαρκελώνη.
Η διαδρομή με λεωφορείο της Alsa από Μαδρίτη το βράδυ με άφιξη το πρωί στη Λισαβώνα στοιχίζει 23 ευρώ και γλυτώνεις και μια διανυκτέρευση, αρκεί να κλείσεις 3 μήνες πριν. Αλλά στην ίδια σχεδόν τιμή θα βρεις και αεροπορικό.
Επίσης αν δεν έχεις πάει Μαδρίτη και πέριξ (Τολέδο, Σεγκόβια κλπ) πάλι θα βρεις διαμονή είτε σε πανσιον είτε και σε ξενοδοχεία με 40 ευρώ αν κλεισεις πάρα πολύ νωρίς. Και στα υπόλοιπα είναι πολύ φτηνότερη σε σχέση με την Ιταλία.
Βρηκα 130 ευρω για μαδριτη οποτε με τα πηγαινε ελα με λεοφορια για πορτο και απο λισαβονα σε μαδριτη για δυο ατομα δεν θα ξεπερασω τα 350 ευρω και 10 διανυκτερευσεις με μ.ο 40 ευρω αλλα 400. Θεωρω οτι 750 ευρω ειναι τρομερα χαμηλο bugdet για τοσες μερες. Και με τις τιμες που παιζουν εκει γενικα δεν νομιζω οτι ημερισιως θα χρειαζομαστε πανω απο 100 ευρω για διατροφη κλπ. Στη διαδρομη που μου προτεινες εχεις καποιες ιδιεταιρες προτασεις και πως να χωριστουν οι μερες αναλογα τις πολεις?? (μαδριτη δεν εχω παει ποτε μονο βαρκελωνη απο ισπανια). εγω σκεφτομουν μια μερα μαδριτη μια τολεδο η σαλαμανκα και μετα πορτογαλια δεν εχω ακομα ιδεα πως θα χωριστουν και σε ποιες περιοχες θα παω ακριβως εκτος απο λισαβωνα-πορτο -γκιμαραες-κοιμπρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Εγώ δεν θα μπέρδευα Μαδρίτη και γύρω πόλεις, είναι ένα ταξίδι από μόνες τους. Θα έφευγα κατευθείαν για Πορτογαλία. Μια μέρα στη Μαδρίτη είναι τίποτα, απλά μια ταλαιπωρία και άσκοπη αλλαγή ξενοδοχείων. Οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.
 

den23

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Εγώ δεν θα μπέρδευα Μαδρίτη και γύρω πόλεις, είναι ένα ταξίδι από μόνες τους. Θα έφευγα κατευθείαν για Πορτογαλία. Μια μέρα στη Μαδρίτη είναι τίποτα, απλά μια ταλαιπωρία και άσκοπη αλλαγή ξενοδοχείων. Οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.
οποτε ενα τριημερο αν αφιερωθει σε μαδριτη ειναι ενταξει πιστευεις? και τις υπολοιπες 7-8 πορτογαλια??
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Νομίζω ναι. Τότε οπωσδήποτε διανυκτέρευση στο Τολέδο, μάλλον καλύτερα μόλις φτάσετε Ισπανία. Μετά Μαδρίτη 2 βράδια. Αλλά θα αφαιρέσετε ίσως λίγα από Πορτογαλία τότε. 3 μέρες Λισσαβώνα και 2 μέρες Πόρτο οπωσδήποτε. Και ό,τι άλλο νομίζετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom