Ισπανία Πορτογαλία Πορτογαλία - Ισπανία ... παρακαλώ τα φώτα σας ...

paefstra

Member
Μηνύματα
13.028
Likes
41.017
Μάλλον εννοείς ότι από Μαδρίτη για Αθήνα θέλεις 71 ευρώ με Aegean συν τα 23 του λεωφορείου ή κάπου τόσο και του αεροπλάνου. Δηλαδή λιγότερα από 100. Αυγουστάτικα δε νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο, ακόμη και με ryanair. Στο κάτω κάτω θα πάρεις και κάμποσα μίλια για άλλο ταξίδι με την Aegean και δεν θα τη βγάλεις νηστικός τόσες ώρες
 

den23

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Μάλλον εννοείς ότι από Μαδρίτη για Αθήνα θέλεις 71 ευρώ με Aegean συν τα 23 του λεωφορείου ή κάπου τόσο και του αεροπλάνου. Δηλαδή λιγότερα από 100. Αυγουστάτικα δε νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο, ακόμη και με ryanair. Στο κάτω κάτω θα πάρεις και κάμποσα μίλια για άλλο ταξίδι με την Aegean και δεν θα τη βγάλεις νηστικός τόσες ώρες
ναι το 150 ειναι πηγαινε ελα με aegean apo βιασυνη το εγραψα ετσι, 75(αθηνα-μαδριτη) συν καμια 35 για bus η φτηνη πτηση (μαδριτη-πορτο), και μετα στο τελος των διακοπων 25 (λισαβονα-μαδριτη)τρενο η bus και αλλα 75(μαδριτη-αθηνα).
 

Maria1985

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Καλησπέρα παιδιά !θα πάμε 31/3 μαδριτη για 3 μέρες και έπειτα λισαβωνα άλλες τρεις θα ήθελα να μου προτείνετε μέρη που πρέπει να δω και στις δυο πόλεις καθώς και φαγητό και στις δυο πόλεις Επίσης θεωρείτε ότι θα μου φτάσουν οι μέρες;
Σας ευχαριστώ πολύ!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Καλησπέρα παιδιά !θα πάμε 31/3 μαδριτη για 3 μέρες και έπειτα λισαβωνα άλλες τρεις θα ήθελα να μου προτείνετε μέρη που πρέπει να δω και στις δυο πόλεις καθώς και φαγητό και στις δυο πόλεις Επίσης θεωρείτε ότι θα μου φτάσουν οι μέρες;
Σας ευχαριστώ πολύ!!
Μπορείς να δεις τα παρακάτω:

https://www.travelstories.gr/community/threads/Μαδριτη.43645/page-17

https://www.travelstories.gr/community/threads/Ο-απόλυτος-ταξιδιωτικός-οδηγος-για-Λισαβόνα-2018.59065/

Δεν έχετε ήδη βγάλει εισιτήρια;Μπορείτε να αλλάξετε τις μέρες;Αν είναι έτσι η ερώτηση για τις τρεις μέρες δεν είναι άκυρη;Σε κάθε περίπτωση και με λίγο τρέξιμο θα πάρεις ικανοποιητική γεύση και από τις δύο πόλεις.
 

Maria1985

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Ναι ναι έχουμε βγάλει εισιτήρια από Αθήνα για μαδριτη όπου θα μείνουμε τρεις μέρες μαδριτη λισαβωνα άλλες τρεις και επιστροφή λισαβωνα Αθήνα
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Για φαγητό στη Λισσαβώνα η Time Out Market είναι πολύ καλή επιλογή. Ποικιλία μεγάλη στα πάντα. Μπορείς π.χ. να διαλέξεις φοβερά θαλασσινά και ψαρικά και να τα μαγειρέψουν μπροστά σου.
 

Maria1985

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Για φαγητό στη Λισσαβώνα η Time Out Market είναι πολύ καλή επιλογή. Ποικιλία μεγάλη στα πάντα. Μπορείς π.χ. να διαλέξεις φοβερά θαλασσινά και ψαρικά και να τα μαγειρέψουν μπροστά σου.
Ναι αυτό μου το έχουν πει :) ευχαριστώ πολύ πάντως :)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αυτό που αξίζει πολύ στη Λισσαβώνα και στην Πορτογαλία γενικότερα είναι οι churrascarias. Ψήνουν κοντοσούβλια από διάφορα κρέτα και σου φέρνουν όλη τη σούβλα στο τραπέζι και σου κόβουν κομμάτια! Πέρα από πεντανόστιμο έχει την πλάκα του γενικότερα. Πήγα πριν 8 χρόνια στη Λισσαβώνα οπότε δεν έχει νόημα να σου προτείνω το μαγαζί που είχα πάει, αλλά αν κάνεις μια έρευνα θα βρεις πολλές προτάσεις φαντάζομαι.
 

Maria1985

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Αυτό που αξίζει πολύ στη Λισσαβώνα και στην Πορτογαλία γενικότερα είναι οι churrascarias. Ψήνουν κοντοσούβλια από διάφορα κρέτα και σου φέρνουν όλη τη σούβλα στο τραπέζι και σου κόβουν κομμάτια! Πέρα από πεντανόστιμο έχει την πλάκα του γενικότερα. Πήγα πριν 8 χρόνια στη Λισσαβώνα οπότε δεν έχει νόημα να σου προτείνω το μαγαζί που είχα πάει, αλλά αν κάνεις μια έρευνα θα βρεις πολλές προτάσεις φαντάζομαι.
Ευχάριστω πολύ θα το ψάξω σίγουρα!!!
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.028
Likes
41.017
Δεν ξέρω αν μιλάμε για υπάλληλο της ίδιας εταιρίας που σου ανέφερα πιο πάνω. Αν ναι, είναι περίεργο γιατί εμάς δεν μας ζήτησε τίποτα.

Όσον αφορά τα μέρη (εκτός Λισαβόνας, Σίντρα και Πόρτο) που αξίζει να επισκεφθεί κανείς: Evora και η γύρω περιοχή με τα μονολιθικά μνημεία, Monsaraz, Castelo de Vide και Marvao, η περιοχή του Algarve από Lagos μέχρι Sagres και το Cabo Sao Vincente, η περιοχή του Tomar και της Fatima με τα περίφημα σπήλαια, το (τουριστικό) Obidos, οι Coimbra, Guimaraes και - φυσικά - η βορειοανατολική περιοχή με τη Braganca (που δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάω - ελέω Σαντιάγο). Όρεξη και (μπόλικο) χρόνο νάχεις... ;)
Εισαι ο μονος που αναφερεις τη Braganca σε ολο το φορουμ. Θα τη βαλω σαν σταση μισης μερας καθως θα κατευθυνθουμε μετα προς το Bilbao. Πιστευω οτι θα ειναι ενδιαφερουσα και η διαδρομη στα ορεινα προς τα εκει.
Ψαχνω και γνωμες για Amarante, αν αξιζει τον κοπο για μιση μερα και ειδικα αν αξιζει πιο πολυ απο το Aveiro.
Επισης ενω ειχα μεγαλες προσδοκιες για το Aveiro με τις γονδολες, η πολη οσο το ψαχνω μου φαινεται λιγο αχαρη, νομιζω οτι ειναι για κανενα 3ωρο. Γνωμες και γι αυτο;
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εισαι ο μονος που αναφερεις τη Braganca σε ολο το φορουμ. Θα τη βαλω σαν σταση μισης μερας καθως θα κατευθυνθουμε μετα προς το Bilbao. Πιστευω οτι θα ειναι ενδιαφερουσα και η διαδρομη στα ορεινα προς τα εκει.
Ψαχνω και γνωμες για Amarante, αν αξιζει τον κοπο για μιση μερα και ειδικα αν αξιζει πιο πολυ απο το Aveiro.
Επισης ενω ειχα μεγαλες προσδοκιες για το Aveiro με τις γονδολες, η πολη οσο το ψαχνω μου φαινεται λιγο αχαρη, νομιζω οτι ειναι για κανενα 3ωρο. Γνωμες και γι αυτο;

Ωραίο είναι το αβειρο, αλλά ναι μάλλον με λίγες ώρες θα είσαστε οκ. Πολύ κοντά στο αβειρο είναι η Costa nova που εκτός από πολύ ωραία παραλία, έχει και τα χαρακτηριστικά ριγέ σπιτακια. Θα είστε τόσο κοντά που είναι κρίμα να μην κάνετε έστω ένα πέρασμα από εκεί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.028
Likes
41.017
Ωραίο είναι το αβειρο, αλλά ναι μάλλον με λίγες ώρες θα είσαστε οκ. Πολύ κοντά στο αβειρο είναι η Costa nova που εκτός από πολύ ωραία παραλία, έχει και τα χαρακτηριστικά ριγέ σπιτακια. Θα είστε τόσο κοντά που είναι κρίμα να μην κάνετε έστω ένα πέρασμα από εκεί.
To γκουγκλαρα, καλυτερη μου φαινεται. Αν και ειμαι σε διλημμα αν θα κρατησω το Αβειρο η το Αmarante και κλινω προς το δευτερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.435
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom