Ισπανία Πορτογαλία Πορτογαλία - Ισπανία ... παρακαλώ τα φώτα σας ...

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
Φίλοι μου θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς να βοηθήσει :Θα βρεθώ Μαδρίτη Σαλαμάνκα από 29/12 έως 10/01 καθώς η κόρη μου βρίσκεται Σαλαμάνκα με ERASMUS σκέφτομαι εκτός της Μαδρίτης που έχω ήδη σχεδιάσει μια τριήμερη παραμονή να πάω ίσως και Πορτογαλία και σκέφτομαι
ΣΑΛΑΜΑΝΚΑ ΠΟΡΤΟ 2 ημέρες
ΠΟΡΤΟ ΛΙΣΑΒΟΝΑ 3 ημέρες
ΛΙΣΑΒΟΝΑ ΜΑΔΡΙΤΗ 3 ημέρες και απο εκεί επιστροφή στην Ελλάδα
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με ποιο τρόπο μπορώ να μετακινηθώ μεταξύ των πόλεων αυτών
και απο που μπορώ να βγάλω τα εισιτήρια; Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη ξέρω οτι ΣΑΛΑΜΑΝΚΑ ΠΟΡΤΟ δεν υπάρχει τραίνο μόνο bus αλλά δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω απο που μπορώ να βγάλω ηλεκτρονικά και πόσο κοστίζουν
ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Φίλοι μου θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς να βοηθήσει :Θα βρεθώ Μαδρίτη Σαλαμάνκα από 29/12 έως 10/01 καθώς η κόρη μου βρίσκεται Σαλαμάνκα με ERASMUS σκέφτομαι εκτός της Μαδρίτης που έχω ήδη σχεδιάσει μια τριήμερη παραμονή να πάω ίσως και Πορτογαλία και σκέφτομαι
ΣΑΛΑΜΑΝΚΑ ΠΟΡΤΟ 2 ημέρες
ΠΟΡΤΟ ΛΙΣΑΒΟΝΑ 3 ημέρες
ΛΙΣΑΒΟΝΑ ΜΑΔΡΙΤΗ 3 ημέρες και απο εκεί επιστροφή στην Ελλάδα
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με ποιο τρόπο μπορώ να μετακινηθώ μεταξύ των πόλεων αυτών
και απο που μπορώ να βγάλω τα εισιτήρια; Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη ξέρω οτι ΣΑΛΑΜΑΝΚΑ ΠΟΡΤΟ δεν υπάρχει τραίνο μόνο bus αλλά δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω απο που μπορώ να βγάλω ηλεκτρονικά και πόσο κοστίζουν
ευχαριστώ
Flixbus κοίταξες;
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
flixbus και alsa
Καμιά 35αριά και ίσως νυχτερινά δρομολόγια.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
flixbus και alsa
Καμιά 35αριά και ίσως νυχτερινά δρομολόγια.
ΜΜ για το flixbus θα σας μεταφέρω την σημερινή εμπειρία της κόρης μου:
είχαν κλείσει μαζί με μια άλλη κοπέλα για Πόρτο με επιστροφή μόλις 20 ευρώ η καθε μια
θα έφευγαν στις 2 το ξημέρωμα και θα επέστρεφαν στις 10 το βράδυ της άλλης ημέρας από Πόρτο και είχαν κλείσει και hostel για ενα βράδυ. Το αποτέλεσμα ήταν οτι περίμεναν στον σταθμό από τις μια το βράδυ μέχρι τις 7 το πρωι και δεν φάνηκε ποτέ το bus !!! έχασαν και τα χρήματα του hostel καθώς το είχαν προπληρώσει!Τώρα κοιμάται ταλαιπωρημένη και ξεπαγιασμένη !Άσχημη εμπειρία και απογοητευτική! Σε αντίθεση με αυτό να πω πως είχε καλή εμπειρία όταν πήγε στη Σεβίλλη με το blabla car ή κάπως έτσι το λένε αλλά νομίζω πως και εκεί εξαρτάται σε τι οδηγό θα πέσεις γιαυτό ψάχνω κάτι πιο σίγουρο για να πάμε τις γιορτές στην Πορτογαλία!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Πολυ κακη εμπειρια οντως! Δεν είχα ποτέ κακή εμπειρία με flixbus αλλα την εχω χρησιμοποιησει μονο 2 φορες. Σιγουρα παντως θα υπαρχει καποιος τροπος τουλαχιστον να παρει τα λεφτα απο το λεωφορειο, αν και δεν ειναι αυτο το θεμα. Το blablacar ειναι εντελως διαφορετικο, στην ουσια μοιραζεσαι τη διαδρομη με τον οδηγο. Εχω ταξιδεψει πολλες φορες χωρις να ειχα ποτε μα ποτε καποιο προβλημα, αλλα αν θες να εισαι σιγουρη καλυτερα παρε Alsa οπως ειπωθηκε. Εμπιστη εταιρεια.

Εδω μια τυχαια μερα στις αρχες του Ιανουαριου, αυτη τη στιγμη τις εχει σε εκπτωση. Επισης αν η κορη ειναι κατω των 25, εχει μειωμενη τιμη. Το ιδιο και αν ειναι κατοχος φοιτητικης καρτας ISIC. Ισως να εχει και αλλες εκπτωσεις δε ξερω. Συνηθως βεβαια δεν ειναι συνδυαστικες, αν δηλαδη το εισιτηριο ειναι ηδη σε εκπτωση, τοτε δεν ισχυουν οι εξτρα εκπτωσεις.
Τα εισιτηρια που βλεπεις στο λινκ ειναι flexible και μπορεις ειτε να αλλαξεις τις ημερομηνιες/ωρες ειτε να τα ακυρωσεις παιρνοντας πισω ολο το ποσο μεχρι 2 μερες πριν και το 20% μεχρι 2 ωρες πριν αν δεν απατωμεν.

Checkout - Alsa
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
με επιστροφή μόλις 20 ευρώ η καθε μια
Οι τιμές εξαρτώνται από το πόσο νωρίς κλείνεις. Τα 30-35 είναι τελευταίας στιγμής.
και δεν φάνηκε ποτέ το bus !!!
Πραγματικά σπάνιο! Το περίμεναν κι άλλοι;
είχε καλή εμπειρία όταν πήγε στη Σεβίλλη με το blabla car ή κάπως έτσι το λένε αλλά νομίζω πως και εκεί εξαρτάται σε τι οδηγό θα πέσεις
Έτσι ακριβώς.
γιαυτό ψάχνω κάτι πιο σίγουρο για να πάμε τις γιορτές στην Πορτογαλία!
https://www.alsa.com/en/web/bus/home
Αν και το flixbus αξιόπιστο είναι, αλλά προφανώς τώρα έχετε δικαιολογημένη προκατάληψη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.765
Εχω παρει καμια 30ρια φορες flixbus. Ετυχε μονο μια καθυστερηση μιας ωρας στην Πορτογαλια. Να επικοινωνησει μαζι τους οπωσδηποτε. Μου κανει εντυπωση οτι δεν εστειλαν μηνυμα στην εφαρμογη εστω, γιατι εμενα μου εστειλαν 2-3 μηνυματα.
Επισης ειδα κοσμο παρατημενο μια φορα στην Τεργεστη για κανενα 3ωρο.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
Εχω παρει καμια 30ρια φορες flixbus. Ετυχε μονο μια καθυστερηση μιας ωρας στην Πορτογαλια. Να επικοινωνησει μαζι τους οπωσδηποτε. Μου κανει εντυπωση οτι δεν εστειλαν μηνυμα στην εφαρμογη εστω, γιατι εμενα μου εστειλαν 2-3 μηνυματα.
Επισης ειδα κοσμο παρατημενο μια φορα στην Τεργεστη για κανενα 3ωρο.
έπεσαν στην περίπτωση τι να πω; περίμενε και ενα άλλο ζευγάρι απ οτι μου είπαν επικοινώνησαν με το flixbus και θα τους επιστρέψουν τα χρήματα αλλά το hostel δεν τα επιστρέφει ίσως ίσως αλλαγή στην ημερομηνία δέχονται μόνο αλλά λόγω του Πανεπιστημίου είναι δύσκολο να βρουν πάλι μια ημερομηνία!Μάλλον θα πάμε μαζί με την κόρη τις γιορτές που θα πάω και εγώ! Για να δούμε...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
Πολυ κακη εμπειρια οντως! Δεν είχα ποτέ κακή εμπειρία με flixbus αλλα την εχω χρησιμοποιησει μονο 2 φορες. Σιγουρα παντως θα υπαρχει καποιος τροπος τουλαχιστον να παρει τα λεφτα απο το λεωφορειο, αν και δεν ειναι αυτο το θεμα. Το blablacar ειναι εντελως διαφορετικο, στην ουσια μοιραζεσαι τη διαδρομη με τον οδηγο. Εχω ταξιδεψει πολλες φορες χωρις να ειχα ποτε μα ποτε καποιο προβλημα, αλλα αν θες να εισαι σιγουρη καλυτερα παρε Alsa οπως ειπωθηκε. Εμπιστη εταιρεια.

Εδω μια τυχαια μερα στις αρχες του Ιανουαριου, αυτη τη στιγμη τις εχει σε εκπτωση. Επισης αν η κορη ειναι κατω των 25, εχει μειωμενη τιμη. Το ιδιο και αν ειναι κατοχος φοιτητικης καρτας ISIC. Ισως να εχει και αλλες εκπτωσεις δε ξερω. Συνηθως βεβαια δεν ειναι συνδυαστικες, αν δηλαδη το εισιτηριο ειναι ηδη σε εκπτωση, τοτε δεν ισχυουν οι εξτρα εκπτωσεις.
Τα εισιτηρια που βλεπεις στο λινκ ειναι flexible και μπορεις ειτε να αλλαξεις τις ημερομηνιες/ωρες ειτε να τα ακυρωσεις παιρνοντας πισω ολο το ποσο μεχρι 2 μερες πριν και το 20% μεχρι 2 ωρες πριν αν δεν απατωμεν.

Checkout - Alsa
Ευχαριστώ πολύ νομίζω είναι η πιο σίγουρη λύση αν θέλεις να είσαι σίγουρος και να μην ταλαιπωρηθείς να περιμένεις με τις ώρες σε σταθμούς !
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.765
έπεσαν στην περίπτωση τι να πω; περίμενε και ενα άλλο ζευγάρι απ οτι μου είπαν επικοινώνησαν με το flixbus και θα τους επιστρέψουν τα χρήματα αλλά το hostel δεν τα επιστρέφει ίσως ίσως αλλαγή στην ημερομηνία δέχονται μόνο αλλά λόγω του Πανεπιστημίου είναι δύσκολο να βρουν πάλι μια ημερομηνία!Μάλλον θα πάμε μαζί με την κόρη τις γιορτές που θα πάω και εγώ! Για να δούμε...
Η περιπτωση ειναι οτι καλο ειναι να δεις αν Πορτο ειναι το τελος ενος μεγαλου ταξιδιου συνηθως απο Γαλλια. Εγω αυτα τα δρομολογια τα αποφευγω και προτιμω οσα ειναι στην αρχη του ταξιδιου ειτε δεν μεσολαβει και τριτη χωρα, γιατι οι πιθανοτητες να γινει στραβη αυξανονται. Επισης επιλεγω τα εξπρες, κατι που φαινεται στη διαρκεια του ταξιδιου αρα λιγοτερες στασεις.
Αυτα, αν βοηθαω στο πως αποφευγονται οι πολλες στραβες, γιατι γενικα ειναι αξιοπιστη.

Η Alsa ειναι πιο σιγουρη γιατι συνδεει 2 χωρες το πολυ, δεν ερχεται απο αλλη χωρα.
 

mariaaaaaa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας!!

Σκοπεύουμε να οργανώσουμε ένα ταξιδάκι Ισπανία και Πορτογαλία γύρω στις 10 ημέρες (το λιγότερο) μέσα Αυγούστου.
Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει/προτείνει πόλεις, διανυκτερεύσεις, πώς να τα μοιράσουμε.. και γενικά οτιδήποτε κρίνεται απαραίτητο για έναν τέτοιο ταξίδι; Όπως μέρη επίσκεψης, κάποια παραλία, κάποια διαδρομή, μαγαζιά.. οτιδήποτε θεωρεί ο καθένας πως θα έπρεπε να συμπεριλάβω σε αυτό το ταξίδι.

*Θα μετακινούμαστε με ενοικιαζόμενο αμάξι/βανάκι.

Κάθε πρόταση/σκέψη καλοδεχούμενη :D
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Θα βοηθούσε αν έγραφες αν έχεις ξαναπάει σε κάποια από τις δυο χώρες και σε ποιες επαρχίες τους. Αν δεν έχεις ξαναπάει, δεν νομίζω να φτάνουν οι μέρες (συν την ταλαιπωρία) και για τις δύο, επικεντρώσου στη μία από αυτές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom