Πορτογαλία Πορτογαλία

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πολυ. Μονο καλοκαιρι παω.
Από ποιά άποψη;
Έχουμε Μάιο κ ήδη ο κόσμος εινσι απάλευτος. Οι παραλίες χθες Σάββατο ήταν το αδιαχώρητο. Οι Θάλασσες φυσικά καμία σχέση με τις δικές μας. Οι τιμές στα μπητς μπαρ κ όχι μόνο στο Θεό.
3 ξαπλώστρες 35 ευρώ ,χώρια τα ποτά. Και ξαναλέω είναι Μάιος δε διανοούμαι τι θα συμβεί τον Ιούλιο που και οι βόλτες στα όμορφα μέρη με 35-40 βαθμούς θα είναι πολύ πιο δύσκολες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Από ποιά άποψη;
Έχουμε Μάιο κ ήδη ο κόσμος εινσι απάλευτος. Οι παραλίες χθες Σάββατο ήταν το αδιαχώρητο. Οι Θάλασσες φυσικά καμία σχέση με τις δικές μας. Οι τιμές στα μπητς μπαρ κ όχι μόνο στο Θεό.
3 ξαπλώστρες 35 ευρώ ,χώρια τα ποτά. Και ξαναλέω είναι Μάιος δε διανοούμαι τι θα συμβεί τον Ιούλιο που και οι βόλτες στα όμορφα μέρη με 35-40 βαθμούς θα είναι πολύ πιο δύσκολες.
Δεν παμε Λισαβωνα ουτε θαλασσα. Εννοω οτι τη θεωρω ιδανικο προοροσμο για dolce vita, ειδικα τη βορεια γυρω στους 25 βαθμους πιανει.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δεν παμε Λισαβωνα ουτε θαλασσα. Εννοω οτι τη θεωρω ιδανικο προοροσμο για dolce vita, ειδικα τη βορεια.
Τότε δεν νοείται σαν καλοκαιρινός προορισμός υπό την έννοια της παραλίας, κολύμπι κλπ. Προφανώς κ η επαρχία έχει τη δική της γοητεία αλλά μπορείς να ταξιδέψεις όλο το χρόνο.
Νομίζω ο φίλος ψάχνει για παραλιακό θέρετρο εκτός αν κατάλαβα λάθος
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Τότε δεν νοείται σαν καλοκαιρινός προορισμός υπό την έννοια της παραλίας, κολύμπι κλπ. Προφανώς κ η επαρχία έχει τη δική της γοητεία αλλά μπορείς να ταξιδέψεις όλο το χρόνο.
Επειδη ειναι σχετικα βροχερος αν και οχι κρυος προορισμος , ειναι καλυτερα το καλοκαιρι. Γι αυτο και τα εισιτηρια ειναι στον θεο, γιατι δεν καταστρεφεται το ταξιδι απο τον καιρο, ενω φτηναινουν σημαντικα στις πιο δυσκολες περιοδους.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
101
Likes
12
Καλησπέρα. Αρχές αυγούστου 7 ημέρες σύνολο, για 4 πόρτο και 3 λισσαβόνα. Τι λέτε?
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
101
Likes
12
ΟΚ. Πτήσεις τι προτείνεται? Ξενοδοχεία? Καλύτερα με πρακτορείο ή ατομικά?
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Καλησπέρα καλησπέρα,

Θα πάμε Πορτογαλία για 10 μέρες μέσα Ιουλίου. Οι επτά είναι κλεισμένες στην Λισαβόνα.

Το βασικό μας θέμα είναι ότι μένουμε στην Αγγλία, και επομένως δεν μας χαλούσε να βρίσκαμε ένα μέρος κοντά σε παραλία να ξεχαρμανιάσουμε λίγο από μπάνιο.
Επίσης το μπάτζετ είναι λίγο περιορισμένο. Κοιτάμε πχ. μεριά Φάρο και είναι λίγο εξωφρενικά.
Ας μην είναι και σούπερ ζεστές οι θάλασσες, μαθημένοι είμαστε... (το χρώμα των νερών όμως είναι σημαντικό!). Καμιά ιδέα;
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα καλησπέρα,

Θα πάμε Πορτογαλία για 10 μέρες μέσα Ιουλίου. Οι επτά είναι κλεισμένες στην Λισαβόνα.

Το βασικό μας θέμα είναι ότι μένουμε στην Αγγλία, και επομένως δεν μας χαλούσε να βρίσκαμε ένα μέρος κοντά σε παραλία να ξεχαρμανιάσουμε λίγο από μπάνιο.
Επίσης το μπάτζετ είναι λίγο περιορισμένο. Κοιτάμε πχ. μεριά Φάρο και είναι λίγο εξωφρενικά.
Ας μην είναι και σούπερ ζεστές οι θάλασσες, μαθημένοι είμαστε... (το χρώμα των νερών όμως είναι σημαντικό!). Καμιά ιδέα;
Ε όχι και εξωφρενικά ακριβή η Πορτογαλία ειδικά αν δουλεύετε στην Αγγλία.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ε όχι και εξωφρενικά ακριβή η Πορτογαλία ειδικά αν δουλεύετε στην Αγγλία.
Ναι όντως υπερβολή το "εξωφρενικά".
Ποιές περιοχές λοιπόν κοντά στο Φάρο (ή και λίγο πιο μακριά) θα συστήναν οι ειδικοί, αποφεύγοντας παραλίες τύπου Costa Brava ή πολύ ακριβά μέρη.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Επειδη ειμαι πολυ οργανωτικος τυπος και τα θελω ολα στην εντελεια :haha: , αυριο φευγω για Φαρο κι έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη συγκοινωνία.

Επειδή καμία μας δεν έχει πιστωτική για ενοικίαση αυτοκινήτου, σκεφτόμαστε να κάνουμε την εξής διαδρομή σε μία μέρα με τα εξής μέσα:

1) Λεωφορείο ή τρένο από Faro για Lagoa και από εκεί λεωφορείο/ταξί για Carvoeiro
2) Ταξί από Carvoeiro για Praia da Marinha και πίσω Carvoeiro (κάνουμε και κανα μπανιο)
3) Λεωφορείο από Carvoerio για Portimao και αφού κάνουμε καμια βόλτα τρένο για Faro

Οι απορίες:

α) Είναι εφικτό αυτό σε μια μέρα αν ξεκινήσουμε σχετικά νωρίς; (πιστεύω λόγω των αποστάσεων ότι είναι, αλλα θέλω και μια δεύτερη γνώμη)
β) Έχετε να αντιπροτείνετε κάποια άλλη παραλία;
γ) Να κόψουμε/προσθέσουμε κάτι;

Και bonus απορία, μετα της απαραίτητης εισαγωγής

*) Επειδή μου αρέσει να το κάνω δύσκολο, φεύγω από Λισσαβώνα στις 21:15 το βράδυ της Κυριακής και έχω κλείσει λεωφορείο απο Φάρο που θα φτάσει υποτίθεται 19:15. Υπο άλλες συνθήκες και δεδομένου ότι θα έχω μόνο το μικρό μου 15L τσαντί και ότι η μικρή εμπειρία από πορτογαλλικές συγκοινωνία απεδείχθη ευχάριστη και χρονικά ακριβής, δε θα αγχωνόμουν. Όμως επειδή λένε γίνεται χαμός στας ευρώπας, να αγχωθώ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom