Πορτογαλία Πορτογαλία

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επειδη ειμαι πολυ οργανωτικος τυπος και τα θελω ολα στην εντελεια :haha: , αυριο φευγω για Φαρο κι έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη συγκοινωνία.

Επειδή καμία μας δεν έχει πιστωτική για ενοικίαση αυτοκινήτου, σκεφτόμαστε να κάνουμε την εξής διαδρομή σε μία μέρα με τα εξής μέσα:

1) Λεωφορείο ή τρένο από Faro για Lagoa και από εκεί λεωφορείο/ταξί για Carvoeiro
2) Ταξί από Carvoeiro για Praia da Marinha και πίσω Carvoeiro (κάνουμε και κανα μπανιο)
3) Λεωφορείο από Carvoerio για Portimao και αφού κάνουμε καμια βόλτα τρένο για Faro

Οι απορίες:

α) Είναι εφικτό αυτό σε μια μέρα αν ξεκινήσουμε σχετικά νωρίς; (πιστεύω λόγω των αποστάσεων ότι είναι, αλλα θέλω και μια δεύτερη γνώμη)
β) Έχετε να αντιπροτείνετε κάποια άλλη παραλία;
γ) Να κόψουμε/προσθέσουμε κάτι;

Και bonus απορία, μετα της απαραίτητης εισαγωγής

*) Επειδή μου αρέσει να το κάνω δύσκολο, φεύγω από Λισσαβώνα στις 21:15 το βράδυ της Κυριακής και έχω κλείσει λεωφορείο απο Φάρο που θα φτάσει υποτίθεται 19:15. Υπο άλλες συνθήκες και δεδομένου ότι θα έχω μόνο το μικρό μου 15L τσαντί και ότι η μικρή εμπειρία από πορτογαλλικές συγκοινωνία απεδείχθη ευχάριστη και χρονικά ακριβής, δε θα αγχωνόμουν. Όμως επειδή λένε γίνεται χαμός στας ευρώπας, να αγχωθώ;
Καλά να περνάς και όταν γυρίσεις να μας δώσεις τα φώτα σου. :)
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Πρόγραμμα 9 ημερών ( 7 διαν.) σε 4 λισ./2 πορ/1 και με ξεναγό και διάφορες ξεναγήσεις (θα τα ποστάσω μετά) απευθείας πτήσεις, μέση τιμή τελική 1150.
Εισητήρια απευθείας αυτή την στιγμή πάνω από 650 το άτομο.
Ποιά είναι η γνώμη σας? Οργανωμένο ή ατομικό ταξίδι?

- ολοήμερη σε Σίντρα, Κασκάις και Εστορίλ
- Πάρκο των Εθνών στα ανατολικά προάστια της Λισαβόνας.
- Εθνικό Δρυμό Μπουσάκο.
- Κοιλάδα Μίνιο με τις μεσαιωνικές πόλεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Πρόγραμμα 9 ημερών ( 7 διαν.) σε 4 λισ./2 πορ/1 και με ξεναγό και διάφορες ξεναγήσεις (θα τα ποστάσω μετά) απευθείας πτήσεις, μέση τιμή τελική 1150.
Εισητήρια απευθείας αυτή την στιγμή πάνω από 650 το άτομο.
Ποιά είναι η γνώμη σας? Οργανωμένο ή ατομικό ταξίδι?

- ολοήμερη σε Σίντρα, Κασκάις και Εστορίλ
- Πάρκο των Εθνών στα ανατολικά προάστια της Λισαβόνας.
- Εθνικό Δρυμό Μπουσάκο.
- Κοιλάδα Μίνιο με τις μεσαιωνικές πόλεις.
Με "φορους" ειναι η τιμη?
Ψαξε που θα μενετε. Αν τα ξενοδοχεια ειναι στου διαολου το κερατο οπου πανε τα γκρουπ για πιο φθηνα και θες ταξι να βγεις το βραδυ?
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Με "φορους" ειναι η τιμη?
Ψαξε που θα μενετε. Αν τα ξενοδοχεια ειναι στου διαολου το κερατο οπου πανε τα γκρουπ για πιο φθηνα και θες ταξι να βγεις το βραδυ?
Τελική λόγω ακύρωσης 2 θέσεων. Ξενοδοχεία κεντρικά.
Αν πάμε ατομικά τέλος Ιουλίου/αρχές Αυγούστου ποιά αεροπιρική εταιρεία/διαδρομή προτείνεται?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Τελική λόγω ακύρωσης 2 θέσεων. Ξενοδοχεία κεντρικά.
Αν πάμε ατομικά τέλος Ιουλίου/αρχές Αυγούστου ποιά αεροπιρική εταιρεία/διαδρομή προτείνεται?
Ετσι οπως εχουν ερθει τα πραγματα με τα εισιτηρια, ειναι αργα για φθηνο ατομικο.
Αν αφαιρεσεις τα εισιτηρια, 500 ευρω για διαμονη 7 νυχτων και λεωφορεια, δηλ 70 τη μερα το ατομο ειναι καλα αν τα ξενοδοχεια ειναι καλης ποιοτητας. Αν χαμηλωσεις τα στανταρ της διαμονης φυσικα κοστιζει λιγοτερο ατομικα.
Εχω κλεισει Ιουλη επιστροφη με Air Europa με 33 ευρω απο Λισαβονα με σταση στη Μαδριτη απο τον χειμωνα και τωρα κοστιζει 200. Για 200 και ενα βραδυ ξενοδοχειο στη Μαδριτη δεν θα το προτεινα, σιγα τη μεγαλη οικονομια.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Ετσι οπως εχουν ερθει τα πραγματα με τα εισιτηρια, ειναι αργα για φθηνο ατομικο.
Αν αφαιρεσεις τα εισιτηρια, 500 ευρω για διαμονη 7 νυχτων και λεωφορεια, δηλ 70 τη μερα το ατομο ειναι καλα αν τα ξενοδοχεια ειναι καλης ποιοτητας.
Ξενοδοχεία 4 sup. 160 το δίκλινο. 2.2 χιλ από κέντρο. Αρα 560 ξενοδοχείο+650 εισητήρια μόνο.

- Επίσης π.χ. για προγραμματισμό σε ποιά πλατφόρμα βάζεις προορισμό και τιμή στόχο και περιμένεις? ή πως ακριβώς μπορείς να το κάνεις? Ευχαριστώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Ξενοδοχεία 4 sup. 160 το δίκλινο. 2.2 χιλ από κέντρο. Αρα 560 ξενοδοχείο+650 εισητήρια μόνο.
Την πρωτη φορα που πηγα ηταν με οργανωμενο και ηταν τοσο μακρια. Ετοιμαστειτε να απολαυσετε τις χαρες των πορτογαλων ταξιτζηδων στις κατηφορες :D.

- Επίσης π.χ. για προγραμματισμό σε ποιά πλατφόρμα βάζεις προορισμό και τιμή στόχο και περιμένεις? ή πως ακριβώς μπορείς να το κάνεις? Ευχαριστώ.
Skyscanner.
Αν και τωρα εχει μικρη σημασια γιατι ο,τι γλιτωσεις απο το αεροπορικο θα το δωσεις σε ακριβοτερο ξενοδοχειο λογω ζητησης.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Την πρωτη φορα που πηγα ηταν με οργανωμενο και ηταν τοσο μακρια. Ετοιμαστειτε να απολαυσετε τις χαρες των πορτογαλων ταξιτζηδων στις κατηφορες :D.
Για δώσε οδηγίες σε παρακαλώ.
1. Ταξί συμφέρει?
2. Θα μας βγάλουν τα σωθικά μας?
3. Τι να προσέξουμε?

Λογικά θα κλείσω με το πρακτορείο και λόγω τιμών.... Ευχαριστώ για το χρόνο σου. Οταν γυρίσεις με το καλό τον Ιούλιο μπορείς να ποστάρεις και ότι εσύ νομίζεις ότι πρέπει να δούμε/προσέξουμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Για δώσε οδηγίες σε παρακαλώ.
1. Ταξί συμφέρει?
2. Θα μας βγάλουν τα σωθικά μας?
3. Τι να προσέξουμε?

Λογικά θα κλείσω με το πρακτορείο και λόγω τιμών....
Πριν 4 χρονια που ξαναπηγα, το ταξι απο αεροδρομιο κιολας δεν μου φανηκε ακριβο. Δες καμια εφαρμογη.
Τι να προσεξετε, αν πατε οργανωμενο θα σας εχουν στα πουπουλα.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Θερμοκρασίες αυγούστου ξέρει κανείς? Μιλάμε για το πρώτο δεκαήμερο....
 
D

Delmem38110

Guest
Θερμοκρασίες αυγούστου ξέρει κανείς? Μιλάμε για το πρώτο δεκαήμερο....
ότι και να σου πει κάποιος τι καιρό κάνει Αύγουστο στη Λισσαβόνα είναι προσωπική εμπειρία και μπορεί να μην ανταποκρίνεται με την πραγματικότητα.
η φωτεινότητα του ήλιου και τα χρώματα μοιάζουν πολύ με αυτόν της Ελλάδας πάντως
από συζητήσεις που είχα με ντόπιους σχετικά με τον καιρό μου είπαν ότι λόγο του ατλαντικού είναι δύσκολο να έχουν σωστές προβλέψεις για πάνω από τρεις μέρες.
αυτό θα σε βοηθήσει λιγάκι.
Lisbon in August – Weather and Events
 
Last edited by a moderator:

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Για μονοήμερη Σίντρα η καλύτερη επιλογή είναι τρένο από Rossio station και μετά το τουριστικό λεωφορείο 434 για να γλιτώσεις την ανηφόρα για τα 2 βασικά αξιοθέατα, σωστά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom