Ποση ωρα πριν την πτηση,φτανετε στο αεροδρομιο ;

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω φτάσει σε αεροδρόμιο και 10 ώρες πριν την πτήση, έχω φτάσει και 15' πριν. Όλα σχετικά είναι. Εξαρτάται από το πόσο καλά ξέρω το αεροδρόμιο, πόσο μεγάλο είναι, για που πετάω, και τι άλλο ενδεχομένως θέλω να κάνω στο αεροδρόμιο (π.χ. να εκδώσω κάποιο εισιτήριο, να ψωνίσω κάτι, να αλλάξω χρήματα, να περάσω χρόνο στο lounge, να κοιμηθώ στο ξενοδοχείο του αεροδρομίου κλπ). Επίσης, όταν πετάω απευθείας μετά τη δουλειά, παίζουν ρόλο και οι συνθήκες στο γραφείο...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όντας πολύ αγχώδης, πάντα βρίσκομαι στο αεροδρόμιο 2 με 3 ώρες πριν. Άλλωστε μου αρέσει πάρα πολύ να χαζεύω στα αεροδρόμια να αγοράζω περιοδικά/εφημερίδες και να τσιμπολογώ. :p
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Συνήθως μιάμιση ώρα πριν περίπου...εκτός αν κάποιος πετάει από Ισραήλ όπου τουλάχιστον 3 ώρες πριν είναι απαραίτητες λόγω ελέγχων.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Όλοι εσείς που φτάνετε στα αεροδρόμια 3 ώρες πριν, φαντάζομαι δεν αναφέρεστε σε πτήσεις εσωτερικού.Γιατί πχ αν πετάς ATH-SKG, ή ATH-JMK πάει εξανεμίζεται το πλεονέκτημα χρόνου που προσφέρει το αεροπορικό ταξίδι.Προσωπικά για πτήσεις στο ΕΛΒΕΝ πάντα με online check in και χωρίς βαλίτσα 30 με 40 λεπτά είναι υπεραρκετά.Τα παραπάνω είναι για να κάνεις πλούσια τα εμπορικά και τα αναψυκτήρια.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Εχω παει σε αεροδρομιο και 4 ωρες πιο πριν. Αφου ολα ειναι ετοιμα..και δεν εχω κάποια δουλεια...γιατι να περιμενω σπιτι και οχι στο αεροδρομιο..?

Όλοι εσείς που φτάνετε στα αεροδρόμια 3 ώρες πριν, φαντάζομαι δεν αναφέρεστε σε πτήσεις εσωτερικού.Γιατί πχ αν πετάς ATH-SKG, ή ATH-JMK πάει εξανεμίζεται το πλεονέκτημα χρόνου που προσφέρει το αεροπορικό ταξίδι.Προσωπικά για πτήσεις στο ΕΛΒΕΝ πάντα με online check in και χωρίς βαλίτσα 30 με 40 λεπτά είναι υπεραρκετά.Τα παραπάνω είναι για να κάνεις πλούσια τα εμπορικά και τα αναψυκτήρια.
και γω απο αεροδρομιο Ηρακλειου Καζαντζακης εχω παει και 10 λεπτα πριν την πτηση αλλα ειχα δουλεια και καθυστέρησα..
 
Last edited by a moderator:

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Αρα ολα ειναι σχετικά οπως είπε και ο taver. 10 λεπτά είναι παρακινδυνευμένο, καθώς η U2 και η FR για παράδειγμα θα σου έκλειναν πιθανότατα την πόρτα στα μούτρα.Αλλά και ένα 3ωρο πριν το θεωρώ ψυχαναγκαστικό.Εκτός και αν υπάρχει λόγος ή δεν υπάρχει εισιτήριο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Προσωπικά για πτήσεις στο ΕΛΒΕΝ πάντα με online check in και χωρίς βαλίτσα 30 με 40 λεπτά είναι υπεραρκετά.Τα παραπάνω είναι για να κάνεις πλούσια τα εμπορικά και τα αναψυκτήρια.
"Παρακαλείται ο κύριος SPO, τελευταίος επιβάτης της πτήσης xxxx να προσέλθει στην πύλη. Η πτήση είναι έτοιμη για αναχώρηση!" :haha: :p
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Χαχα!!Ποτε δεν εχει συμβει.Πάω και περιμένω κιόλας.Ας είναι καλά και οι καθυστερήσεις της Α3.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Χαχα!!Ποτε δεν εχει συμβει.Πάω και περιμένω κιόλας.Ας είναι καλά και οι καθυστερήσεις της Α3.
Οκ τότε!Είσαι και τυχερός! :) Αλλά στις πτήσεις εξωτερικού μπορεί το boarding time να'ναι κανένα 40λεπτο πριν την ώρα πτήσης. Ακόμα και χωρίς βαλίτσα, λίγη ουρά να πετύχεις στον έλεγχο, είναι κρίμα να τρέχεις! Να μη πας και μια τουαλέτα πριν ανέβεις στο αεροπλάνο; Ασε που αν έχεις χειραποσκευή δε θες να μπεις από τους τελευταίους, για να βρεις χώρο να τη βάλεις στο ντουλάπι και να μη την έχεις στα πόδια σου.. Σε επεισα να πηγαίνεις λίγο νωρίτερα; ;)
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Ακόμα και σε πτήσεις εξωτερικού από το ΕΛΒΕΝ εντός Σένγκεν πιστεύω ότι τα 40 λεπτά αρκούν.Τώρα εντάξει και λίγο νωρίτερα να πάω δεν τρέχει τίποτα.Αλλά να βρίσκομαι στο αεροδρόμιο 3 ώρες πριν ενώ έχω κλείσει εισιτήριο το θεωρώ υπερβολικό.Δεν κάνω τον έξυπνο, ούτε τον πολύ πρακτικό.Απλά τις δικές μου εμπειρίες μεταφέρω.Και σίγουρα για να μη γίνομαι και ξερόλας αν πηγαίνεις πάντα οριακά δεν είναι απίθανο να τύχει και η στραβή.Ευτυχώς δεν έτυχε σε μένα
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Εγώ συνήθως προγραμματίζω να είμαι περίπου 1 ώρα πριν το χρόνο που κλείνουν οι πόρτες για την επιβίβαση. Όμως επειδή σχεδόν πάντα πηγαίνω με ΜΜΜ, κοιτάζω σε περίπτωση που χάσω το δρομολόγιο που στοχεύω, να προφταίνω και με το επόμενο. Μιλάμε για περιπτώσεις στις οποίες δεν παραδίδω βαλίτσα και έχω κάνει το check in από πιο πριν.
Καλλιά να κάτσω 1-2 ώρες στο αεροδρόμιο παρά να φάω το άγχος και να χαλάσω ένα ωραίο μέρος του ταξιδιού, που είναι η αναμονή της πτήσης.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αλλά να βρίσκομαι στο αεροδρόμιο 3 ώρες πριν ενώ έχω κλείσει εισιτήριο το θεωρώ υπερβολικό.
Και μένα υπερβολή μου φαίνεται αυτό.. Κυρίως αν ξεκινάς από το αεροδρόμιο της πόλης σου που το ξέρεις και έχεις αξιόπιστο τρόπο να πας.. Στην επιστροφή βέβαια αλλάζει το πράγμα για πολλούς λόγους. Όπως λέει και ο @Triplover είναι κρίμα να πάει κατι στραβά και να αγχωθείς. Αν π.χ. το ξενοδοχείο απέχει (με τρένο/μετρό) μισή-μία ώρα από το αεροδρόμιο θα ξεκινήσω 3 ώρες πριν την ώρα πτήσης..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom