Που ΔΕΝ θα πηγαινα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Μα καλά που μπήκα?
Νιώθω λίγο "ηλεκτρισμένη"..
Η ατμόσφαιρα θα φταίει..
Αν και καινούρια στο site φαντάζομαι ότι δεν προσφέρεται για αψιμαχίες και άκαιρες τοποθετήσεις και χαρακτηρισμούς που ίσως και να εκλαμβάνομται ως προσβολές από πολλούς. (ε?)
Η ερωτησούλα ήταν λιτή και ευνόητη και πιστεύω ότι θα πρέπει να παραμείνουμε εντός του θέματος..
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για το εντός του θέματος ΔΕΝ υπάρχει προορισμός που δεν θα πήγαινα αν είχα τη δυνατότητα του χρόνου του χρήματος, της παρέας ή της διάθεσης. Οι παράγοντες είναι πάρα πολλοί που θα με έκαναν να διαλέξω τον ένα προορισμό ή τον άλλο. Η εσωτερική μου αναζήτηση θα καθορίσει την ιεράρχηση των ταξιδιών μου και όλοι οι υπόλοιποι παράγοντες θα είναι καταλυτικοί για την πραγμάτωσή τους.

Η γνώμη μου είναι δική μου, η γνώμη μου δεν είναι αυτή που σώνει και καλά θα ήθελα να έχεις εσύ! Πέσατε να φάτε το Dubai, αφορίσατε το Las Vegas. Ο λόγος; Ήταν δικά μας και μας τα βεβήλωσαν οι βάρβαροι; Ο καθένας μας έχει τις δικές του προτιμήσεις. Το να είσαι με την Πάνια δεν είναι κακό, το να είσαι κουλτουριάρης πάλι δεν είναι κακό. Είναι στάση ζωής του κάθε ενός από εμάς. Αυτό που είναι γελοίο είναι να προσπαθείς να δείχνεις κάτι άλλο από αυτό που είσαι και να προσπαθείς να πείσεις και τους άλλους να αποδεκτούν αυτή σου την άποψη.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Προς Έρση.
Ερση δεν σε ρώτησα γενικά που θα ήθελες να ζήσεις , αλλά ειδικά μεταξύ Εμιράτων και Η.Π.Α τι θα προτιμούσες... Περιμένω απάντηση...
Τελικα τι με ρωτας δεν εχω καταλαβει: Που θελω να ζησω η ποιο μερος θελω να επισκεφθω; Εν πασει περιπτωσει εχω απαντησει και στα δυο. Οποτε δε σου εχω αφησει νοηματικο κενο: Επαναλαμβανω, λοιπον θελω να ζησω και να τελειωσω τη ζωη μου στην ΕΥΡΩΠΗ και συγκεκριμενα ονειρο μου ειναι το Παρισι η η Ισπανια, ουτε Αμερικη ουτε Dubai.
Τωρα οσον αφορα ποιο μερος θα ηθελα να επισκεφθω ξαναλεω: Αν βρεθω σε διαθεση χαβαλε (βιπερ Nora κλπ, μη μου χρεωσεις την Πανια, σε παρακαλω, γιατι τηλεοραση σπανιως βλεπω) δεδομενου οτι δε θα κρατησει πιο πολυ απο ενα τετραημερο -οσο με ξερω- θα προτιμησω το Dubai για το κοντινο και ευκολο του πραγματος - οσον αφορα τις βιζες και την αεροπορικη μεταφορα. Δε θα χαλαλιζα τοσο κοπο και χρονο για να παω τεσσερεις ημερες στο Las Vegas. Αν παλι εκανα ενα μεγαλυτερο ταξιδι στην Αμερικη δεν νομιζω οτι θα το περιελαμβανα γιατι σε μια τετοια περιπτωση εχω αλλες προτεραιοτητες για παραδειγμα θελω να επισκεφτω οδικως την ακτη της Καλιφορνιας, θελω ενα ταξιδι στο Μισσισιπη και κυριως στην πολη Σαβαννα (αυτο μου εχει κολησει απο το εργο που σκηνοθετησε ο Κλιντ Ησγουντ "Μεσανυχτα στον κηπο του καλου και του κακου") και στον Νοτο, θελω Ν.Υορκη απαραιτητα και Βερμοντ και βορειοτερα- θελω να βρεθω στο περιβαλλον του Χωθορν που τυγχανει να ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου συγγραφεις στο μεσοδιαστημα αναμεσα σε δυο βιπερ Nora. Α και ξεχασα τη Μοντανα (αυτο μου εχει κολλησει απο μια ταινια που σκηνοθετησε ο Ρομπερτ Ρεντφορντ " Ενα ποταμι κυλα αναμεσα μας"). Ουσιαστικα δηλαδη θελω τη μιση Αμερικη. Οποτε εκτος αν εχω τρεις μηνες καιρο, που δε το βλεπω καθολου πιθανο, δε βλεπω να προφταινω το Las Vegas. Kαι φυσικα επειδη με ξερω, παλι δε πιστευω οτι εφοσον θα ειμαι σε αυτη την εξερευνητικη διαθεση, δε νομιζω οτι θα μου προκυψει και διαθεση χαβαλε για να επισκεφθω το Las Vegas. Ελπιζω αυτη τη φορα να εγινα σαφης.

Τωρα οσον αφορα τη βιζα του Λαος και της Καμποτζης, δεν ειναι μια υποτιμητικη διαδικασια για μενα τουλαχιστον, γιατι την εκλαμβανω ως μια γραφειοκρατικη διεκπεραιωση η οποια κανονιζεται σε ενα γκισε στα συνορα, πληρωνοντας ενα καποιο ποσο και κανεις δε σε υποχρεωνει να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας. Τετοιες βιζες εχω πολλες στο διαβατηριο μου, ειτε απο Αιγυπτο, ειτε απο Ινδονησια, ειτε απο Ομαν, ειτε απο Βιρμανια, ειτε απο Σκοπια, ειτε απο Αλβανια και ενδεχομενως να υπηρξε και καποια αλλη που αυτη τη στιγμη δεν τη θυμαμαι. Αν υπηρξε και καμια αλλη σιγουρα δε χρειαστηκε να απαντησω σε καμια ανοικεια ερωτηση. Οποτε το ταξιδι μου στο Λαος και στην Καμποτζη δεν κινδυνευει τουλαχιστον εξ αυτου του λογου. Ουτε επισης ειχα θεωρησει υποτιμητικη τη διαδικασια στην οποια ειχα υποβληθει στο παρελθον για να παρω βιζα για την Αμερικη γιατι ειχε κατ εμε τουλαχιστον τον χαρακτηρα της διεκπεραιωσης και δεν ειχα ενοχληθει που επρεπε να προσκομισω βεβαιωσεις οτι ειμαι ασφαλισμενη και εχω καποια περιουσια. Τοτε το ειχα θεωρησει λογικο να θελουν να προστατευθουν απο παρανομους μεταναστες και καποιες ανοητες ερωτησεις που ειχε το ερωτηματολογιο αντικομμουνιστικου χαρακτηρα το ειχα, αφελως ενδεχομενως, θεωρησει οτι ηταν καταλοιπο του ψυχρου πολεμου. Σε καθε περιπτωση ομως το ειχα υποβαλλει μαζι με τα αλλα χαρτια (φωτογραφιες και πιστοποιητικα ασφαλισης) στο προξενειο των ΗΠΑ της Θεσσαλονικης και μερικες μερες αργοτερα μου τηλεφωνησαν να περασσω να παρω τη βιζα. Ολα αυτα βεβαια την χαρουμενη εποχη πριν απο τους Διδυμους Πυργους. Δε χρειαστηκε να ξενιτευτω απο την Θεσσαλονικη, να κατεβω στην Αθηνα (συν τα εξοδα) για να μιλησω αυτοπροσωπως με καποιον κυριο που βρισκεται πισω απο ενα αλεξισφαιρο τζαμι και να προσπαθω να εξηγησω οτι δεν ειμαι ελεφαντας, ταλιμπαν, ζωσμενη με εκρηκτικα κ.ο.κ
Οσον αφορα την κορη μου, θα προτιμουσα και ειναι λογικο, εφοσον εκει θα ηθελα να ζω, να προτιμω να την εχω μεγαλωσει στο Παρισι η στη Μαδριτη. Απο την αλλη που επιλεξει αυτη να ζησει θα το αποφασισει η ιδια , εγω δε προκειται να εχω καμια αναμειξη σε αυτο. Και οπου περνα καλα το παιδι μου εγω θα ειμαιο ευτυχης. Απο εκει και επειτα την εχω παρει μαζι μου και στο Ομαν και στην Αιγυπτο και στην Τουρκια και στην Αλβανια για να αναφερω μουσουλμανικες χωρες, αλλα και στην Ταυλανδη και στη Βιρμανια για να μιλησω για ασιατικες χωρες. Και στην Νεα Υορκη και στο Λονδινο και στο Παρισι και στη Μαδριτη και στη Βαρκελωνη και στην Πολωνια και στο Μοναχο και στο Αμστερνταμ και στη Ρωμη και σε γυρω Σκανδιναβιας για να μιλησω για Ευρωπαικους προορισμους. Επομενως ειναι ενα παιδι πολυ ταξιδεμενο που θα κανει τις δικες του ταξιδιωτικες επιλογες, οταν ερθει η ωρα, πολυ συντομα δηλαδη και ουτε και σε αυτες προκειται να ανακατευθω -εκτος αν επιλεξει καποια εμπολεμη ζωνη οποτε θα εκφρασω αντιρρησεις και θα αρνηθω να σπονσαρω την εκδρομη αυτη, αλλα απ' οσο την ξερω η νεαρα, εφοσον της σφηνωθει τετοια ιδεα θα με γραψει και θα κανει του κεφαλιου της. Αυτα λοιπον. Ελπιζω τωρα πια να εχω απαντησει σε ολες τις ερωτησεις που μου εθεσες και να εχω διαλυσει καθε σκοτεινο σημειο που αφησα στα προηγουμενα ποστ μου, προφανως επειδη παραλληλα διαβαζα το βιπερ Nora "η αγαπη μου πηρε το κεφαλι!":lol:
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έρση, με παίρνεις μαζί σου;

θελω ενα ταξιδι στο Μισσισιπη και κυριως στην πολη Σαβαννα (αυτο μου εχει κολησει απο το εργο που σκηνοθετησε ο Κλιντ Ησγουντ "Μεσανυχτα στον κηπο του καλου και του κακου")
Και μια που θα φτάσουμε μέχρι Σαβάννα, δεν κάνουμε μια παράκαμψη και στο Νew Albany που γεννήθηκε ο William Faukner κι είναι το δικό μου απωθημένο;

Κι όσο θα διασχίζουμε τον Μισσισιπή, θα τραγουδάμε το λατρεμένο...

Ol' man river,
Dat ol' man river
He mus'know sumpin'
But don't say nuthin',
He jes'keeps rollin'
He keeps on rollin' along.:clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θα το ηθελα πολυ ενα ταξιδακι στον νοτο, αλλωστε εχω σκοπο μολις τελειωσω το εν λογω βιπερ να καταπιαστω με τον Φωκνερ.
Κριμα ειναι που η Νεα Ορλεανη καταστραφηκε!
Παντως πρεπει και να περιμενουμε να ερθουν στα συγκαλα τους με τις βιζες...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τι εντυπωσιακή επίδειξη γνώσεων!! Τι πολυποίκιλη παιδεία... Από Χώθορν μέχρι βίπερ Νόρα και από Μοντάνα μέχρι Ντουμπάι... Υπέροχη προσπάθεια απενοχοποίησης από την σαβούρα του Ντουμπάι... Εύγε... Είμαι σίγουρος ότι με λίγη ακόμη προσπάθεια στον κινηματογράφο (Ρέντφορντ λίγο νιανιάς σαν σκηνοθέτης αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά μην βαράτε) θα εντυπωσιάσεις ακόμα μια φορά τους αναγνώστες... Προτείνω η σχετική επιμόρφωση να γίνει στην Μέκκα του καλού κινηματογράφου και της τέχνης γενικότερα , στο μοναδικό Ντουμπάι... Και για να είμαστε και εντός θέματος ΔΕΝ θα πήγαινα στο Ντουμπάι γιατί είναι γεμάτο μουσεία, γκαλερί, όπερες, αίθουσες συναυλιών και άλλα σχετικά κι εγώ ο φουκαράς δεν τα πάω καλά με αυτά μια και δεν έχω το κατάλληλο ιδεολογικό οπλοστάσιο για να ανταποκριθώ σε τέτοιο βομβαρδισμό τέχνης που προσφέρει το ελιτίστικο Ντουμπάι...

Γνωρίζω ότι το παράκανα, ειλικρινά δεν θα ποστάριζα άλλο στο θέμα και αληθινά είναι η τελευταία φορά που ασχολούμαι, αλλά τέτοια μνημειώδη προσπάθεια απενοχοποίησης δεν μπορεί να μείνει ασχολίαστη...

Α και για να μην μένουν εντυπώσεις. Ούτε αλεξίσφαιρα τζάμια υπάρχουν, ούτε ανάκριση γίνετε για να πάρεις την Αμερικάνικη visa.Ένα απλό ραντεβού κλείνεις μέσω internet και σε μισή ωρίτσα ξεμπερδεύεις... Αλλά τι λέω τώρα, εδώ μιλάμε για Dubai με την Αμερική θα ασχολούμαστε...

Καληνύχτα σε όλους και καλά ταξίδια όπου κρίνει ο καθένας καλύτερα... Το θέμα αυτό από μεριάς μου εξαντλήθηκε...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Πολύ θα μου αρεσε η επόμενη ταξιδιωτικη ιστορία του Traveller να ειναι απο το Ντουμπάι :D
Ποτέ μη λες ποτέ
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Βαγγέλη έχεις απόλυτο δίκιο, όποτε είπα ποτέ μου γύρισε στα μούτρα. Όπως λέει και η γιαγιά μου "ότι κοροϊδεύεις το λούζεσαι".
 

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!
Δέν θα πήγαινα ποτέ σε μια χώρα με ενεργή τη θανατική ποινή. Το ξέρω πως με αυτό τον τρόπο καταργώ πολλούς υπέροχους προορισμούς τους πλανήτη, αλλά είναι ο δικός μου "ταξιδιωτικός" τρόπος να αντιδράσω έστω και ελάχιστα σε αυτή την απάνθρωπη ποινή. Άλλωστε δεν το θεωρώ καθόλου έξυπνο να πάω να δώσω τα ωραία μου ευράκια σε κάποια χώρα που σκοτώνει ανθρώπους νόμιμα(!!!!!!)...επειδή...π.χ. φοροδιέφυγαν (βλέπε Κίνα)! Η γη ευτυχώς είναι τεράστια για έναν τόσο μικρό άνθρωπο όσο εγώ, έχει πανέμορφα μέρη και σαφώς πιο ειρηνικά. Το ξέρω πως αυτή η μικρή μου διαμαρτυρία δεν ενδιαφέρει κανέναν "μεγάλο" αλλά μου αρκεί που έστω μπορώ και τη μοιράζομαι εδώ μαζί σας.
Υ.Γ. Όσες χώρες έχουν μορατόριουμ στη θανατική ποινή, τις απαλλάσσω από τη black list λόγω βλακείας και γίνονται αυτόματα πιθανοί προορισμοί για τα ταξίδια μου! Ευτυχώς κάθε ημέρα όλο και μικραίνει η μαύρη λίστα μου!
 

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Μια σημειολογικη παρατηρηση : διαβαζοντας τα post του συγκεκριμενου θεματος, καταληγει κανεις στο συμπερασμα οτι, το Ντουμπαι, το Μπαχρειν, η Τζαμαχιρια και δεν ξερω ποιο αλλο ανθυποκρατιδιο, ελκουν περισσοτερο ενδιαφερον, παθος και αντιπαραθεσεις, απο τις Η.Π.Α....Αβυσσος η ψυχη του poster...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ενστάσεις

Τώρα εγώ μπήκα ετεροχρονισμένα στη συζήτηση, αλλά υπήρχαν δυο ενδιαφέροντα σχόλια που με ιντριγκάρισαν και θα ήθελα να σχολιάσω επ' αυτών:

εγω δεν θα πηγαινα στην αιθιοπια γιατι δεν αντεχω να ξερω οτι διπλα μου πεθαινουν παιδακια και εγω ζω στην χλιδη και για τον ιδιολογω αποφευγω και την ινδια μια που και εκει πεθαινει πολλης κοσμος.δεν μπορω να καταλαβω πως εινναι δυνατον να διασκεδαζεις κ να τρως οταν ξερεις οτι το αλλο διπλα σου πεθαινει..δεν το αντεχω.θα γυριζα με καταθλιψη
Καταρχήν δε χρειάζεται να ζεις στη χλιδή αν πας στην Αιθιοπία...ακόμη κι αν θες να το κάνεις, στα περισσότερα μέρη δε μπορείς και υποχρεώνεσαι εκ των πραγμάτων να ζήσεις σε συνθήκες διαφορετικές από αυτές που έχεις συνηθίσει. Δεύτερον ένας πολύ καλός τρόπος να σταματήσουν να πεθαίνουν τα παιδάκια εκεί είναι...να επισκεφθείς τη χώρα τους και να ενισχύσεις την οικονομία τους. Για μένα είναι μια πολύ συνειδητή επιλογή τα ταξίδια στον Τρίτο Κόσμο, θεωρώντας ότι είναι προτιμότερο να πηγαίνουν τα χρήματά μου απευθείας σε λαούς που τα χρειάζονται παρά σε Ντουμπάι και Λας Βέγκας (έτσι για να τσιγκλίσω κι εγώ). Ο καλύτερος τρόπος να βεβαιωθούμε πως θα πεθάνουν όσο το δυνατόν περισσότερα παιδάκια είναι να αγνοήσουμε την ύπαρξή της κοινωνίας τους. Είναι σα να λες δεν αγοράζω λαχείο από τον τυφλό λαχειοπώλη γιατί μου προκαλεί θλίψη. Εμένα πιο πολύ με γεμίζει με κατάθλιψη η επιλογή του να μην πάω, παρά το να πάω και να αγοράζω καφέ Αιθιοπίας στο σούπερ μάρκετ στη Ελλάδα, γνωρίζοντας πως ο Αιθίοπας αγρότης τον πουλάει ακριβώς στο 1/1000 της τιμής που μου τον πουλάει το Carrefoure κι ο Βασιλόπουλος. Είναι ο ίδιος αγρότης του οποίου ο αδερφός είναι ο ξεναγός που χατζηλίκωσα, ο οδηγός που προσέλαβα ή ο ξενοδόχος που πήρε 10 μισθούς Αιθιοπίας από τη διαμονή μου στο αχούρι πανδοχείο του ή το γεύμα που έφαγα στη φτωχική ταβέρνα τουμε τα χέρια. Αν όλοι πήγαιναν στην Αιθιοπία ταξίδι, δε θα πέθαινε κανένα παιδάκι. Θεωρώ την Αιθιοπία το μεγαλύτερο ταξιδιωτικό σχολείο από το οποίο αποφοίτησα.

ενα απο τα μερη οπου δεν θα πηγαινα ειναι η κουβα....
απο φιλους οπου την επισκευτηκαν μου ειπαν το εξης ''ο μυθος της κουβας καταριφθηκε''
με την υπαρχουσα κατασταση στα πολιτικα της δεν θα αισθανομουν ασφαλης( εχω και αμερικανικο διαβατηριο ο ατιμος).
δεν θα πηγαινα στην κουβα γιατι δεν θελει να προσφερει τιποτα σε εναν τουριστα(ασχετα αν βγαζει πολλα απο τον τουρισμο).
δεν θα πηγαινα σε μια χωρα οπου εχει ειδικο νομισμα για τους τουριστες(δεν ειναι δυνατον απο τα ισχυροτερα νομισματα στον κοσμο να ειναι της κουβας και το ευρω)
αλλα χαιρομαι οσους πηγαν και περασαν θαυμασια και μαγευτικα στην κουβα
Κι εδώ έχω ενστάσεις, χωρίς να θέλω να πείσω κανέναν.
1. Δεν ξέρω ποιος μύθος καταρρίφθηκε, αν ήταν πιο συγκεκριμένος ο φίλος ίσως να το κατανοούσα.
2. Το αμερικάνικο διαβατήριο δεν αποτελεί καμία ανασφάλεια. Αντιθέτως, οι πιο καλοδεχούμενοι τουρίστες είναι οι Αμερικανοί...ΜΑΚΡΑΝ. Ο μόνος κίνδυνος που υπάρχει είναι να μη σου βάλουν πρόστιμο οι...ΗΠΑ που απαγορεύουν στους πολίτες τους να επισκεφθούν την Κούβα. Η Κούβα σκίζεται για να προσελκύσει αμερικάνους τουρίστες, οι ΗΠΑ είναι που θέτουν τις απαγορεύσεις στα πλαίσια της ανθρωπιστικής πολιτικής και της... προώθησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στο νησί (βλέπε τρομοκρατικές ενέργειες κατά Κούβας, Γκουαντάναμο, εμπάργκο, πρόσληψη ψυχοπαθών που δολοφονούσαν Κουβανούς πολίτες στα παράλια όταν έκαναν μπάνιο με τις οικογένειές τους, υπόθαλψη εγκληματιών που ομολογούν πως ανατίναξαν κουβανικά αεροπλάνα, κλπ). Το μόνο επικίνδυνο μέρος στην Κούβα για κατόχους αμερικάνικων διαβατηρίων είναι η πρεσβεία των ΗΠΑ. Οπουδήποτε αλλού είναι ασφαλέστατοι.
3. Η Κούβα δεν έχει ειδικό νόμισμα για τους τουρίστες. Έχει δύο νομίσματα τα οποία χρησιμοποιούνται εξίσου και από ντόπιους και από τουρίστες. Αν ένας τουρίστας θέλει να φάει σε εστιατόριο με το φτηνό νόμισμα, μπορεί να το κάνει. Αν ένας Κουβανός πάει σε κλαμπ με σκληρό νόμισμα, επίσης μπορεί να το κάνει. Σε κάθε περίπτωση πληρώνετε ακριβώς τα ίδια για ακριβώς τις ίδιες υπηρεσίες. Όποιος τουρίστας θέλει μπορεί να χρησιμοποιήσει το φτηνό νόμισμα και να μείνει στα επιδοτούμενα καμπίσμος, πληρώνοντας το αντίστοιχο των 0,20 ευρώ, εγώ το έχω κάνει επανειλημμένως. Οι μόνες περιπτώσεις όπου οι Κουβανοί πληρώνουν λιγότερο από τους τουρίστες είναι η διαμονή (κι αυτή μόνο σε ιδιωτικά σπίτια, αλλού πληρώνετε τα ίδια), ο πολιτισμός και οι μεταφορές, που είναι επιδοτούμενες, ώστε να μπορεί και ο μέσος Κουβανός να απολαύσει αυτά που μπορεί κι ο πλουσιότερος τουρίστας. Είναι στα πλάισια της κοινωνικής πολιτικής, όπως ακριβώς η Ελλάδα δίνει δελτία κοινωνικού τουρισμού ή φοιτητικά εισιτήρια στο σινεμά. Λέγεται ενίσχυση των αδυνάμων και το βρίσκω αξιέπαινο και όχι μεμπτό. Μακάρι να μπορούσαν όλοι οι λαοί να πηγαίνουν στο σινεμά με 0,04 ευρώ, στην όπερα με τα μισά και να κάνουν εσωτερικές πτήσεις με 3 δολλάρια, ο πλανήτης μας θα ήταν καλύτερος.
4. Δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό λες ότι η Κούβα δε θέλει να προσφέρει τίποτα στον τουρίστα. Η Κούβα έχει κάνει τρελές θυσίες για να προσφέρει ό,τι περισσότερο γίνεται. Και προσφέρει πολλά: φύση, την καλύτερη αρχιτεκτονική στην ήπειρο, ρυθμό και χρώμα, μια ματιά σε ένα διαφορετικό πολιτικοκοινωνικό σύστημα, οικοτουρισμό και πάνω απ' 'ολα πολιτιστικό τουρισμό σε συνθήκες απόλυτης ασφάλειας. Κι όλα αυτά με επενδύσεις που έγιναν υό συνθήκες εμπάργκο και συνεχή πόλεμο από τους "πρωταθλητές της δημοκρατίας".
5. "Δεν είναι δυνατό το νόμισμα της Κούβας να είναι από τα ισχυρότερα στον κόσμο". Ε, αφού είναι; Γιατί να μην είναι; Ακόμη κι έτσι, η Κούβα είναι ο φτηνότερος προορισμός στην Καραϊβική. Επιπλέον η Κούβα δε βγάζει δα και τόσα λεφτά από τον τουρισμό, που αυτή τη στιγμή αποφέρει μόλις 2,2 δις δολάρια το χρόνο και είναι η τέταρτη πηγή εσόδων της χώρας (και σύντομα θα είναι η πέμπτη).

Τέλος, σε ό,τι αφορά το Ντουμπάι, κι εγώ σε 2 stopovers το επισκέφθηκα και το βρήκα ό,τι πιο βαρετό έχω δει στη ζωή μου, παρότι με ξενάγησαν φίλοι που ζουν εκεί. Αλλά από εκεί και πέρα, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα. Άλλοι θέλουν σοκολάτα, κι άλλοι βανίλια... γούστα είναι αυτά. Το Λας Βέγκας μου φάνηκε πιο κιτς, άρα...περισσότερο ενδιαφέρον από το Ντουμπάι (και το κιτς έχει ενδιαφέρον, όπως όλες οι υπερβολές) αλλά κι αυτό υποκειμενικό είναι.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Μπήκα κι εγώ αργά στη συζήτηση.
Δυο πράγματα θα προσθέσω
Σε όλα τα πέρατα της γης, (εκεί που έχω πάει και έχω πάει σε αρκετά), σε όλες τις εποχές, σε όλες τις χώρες, κάθε φορά που ταξίδευα εγώ με ελληνικό διαβατήριο και ο Mr μου με το αμερικάνικο, εκείνος περνούσε κύριος και εγώ δεχόμουν αμφισβήτηση, σωματική έρευνα και ερωτήσεις ΄"γιατί ήρθατε και πόσα χρήματα έχετε μαζί σας"...
Στην αμερικάνικη πρεσβεία τους παλαιούς χαλαιπούς καιρούς, που τους έκανε εντύπωση γιατί δεν κάνω αίτηση να γίνω αμερικανή υπήκοος, ως σύζυγος αμερικανού υπηκόου, έκαναν τα νάζια τους και μου αρνήθηκαν τη βίζα, γιατί δήλωσα ευθαρσώς ότι "είμαι υπερήφανη που είμαι ελληνίδα και δεν επιθυμώ να αλλάξω την υπηκοότητά μου, όπως το όνομά μου, μετά το γάμο".
Οι κόνξες τελείωσαν, πήρα τη βίζα, και από τότε έχω πάει εκατοντάδες φορές στις ΗΠΑ. Δεν θα ζούσα εκεί, αλλά θα επισκεπτόμουν όλη την βόρειο Αμερική, για να ζήσω το τέλειο, το κιτς, το ονειρικό, το νοσταλγικό, αλλά και το χαζό που στην ίδια τους την χώρα οι υπήκοοι δεν ξέρουν ποιον πρόεδρο έχουν. Αλλά εδώ που τα λέμε, ίσως να υπάρχουν κάποια γεροντάκια και στην πατρίδα μας που δεν ξέρουν το όνομα του προέδρου.
΄Εχει δίκιο ο Υorgos, η Κούβα κάνει τα πάντα για τον τουρίστα της. Και τα κάνει με κάθε αξιοπρέπεια, χωρίς να γίνεται γλειώδης, επαίτης, πιεστικός, μα πάνω απ΄ όλα χωρίς να χάνει το χρώμα και την παράδοσή της.
Κατά τ΄ άλλα, να απαντήσω και στο τόπικ, θα πήγαινα παντού.
Κάθε τόπος, κάθε προορισμός έχει να προσφέρει σε έναν ταξιδευτή.
Πάντα βέβαια ιεραρχώ την προτεραιότητα, ανάλογα με το πάθος μου και την τσέπη μου
Αλλα εν κατακλείδι, δεν αποκλείω ποτέ και τίποτε.
Θέλω να δω, να ζήσω, να εκτιμήσω και να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom