Κύθηρα Που να μεινω στα κυθηρα??

Alipkok

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Γεια χαρα σε ολους! ενδείκνυται το νησι για οικογενεια με μικρα παιδια ;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το νησί ενδείκνυται για παιδιά. Οι πιο ρηχές με αμμο παραλίες είναι η Αγία Πελαγία και το Διακόφτι. Η Παλαιόπολη, Αυλέμονας, Καψάλι, Μελιδόνι, Πλατιά Αμμος και Χαλκός είναι επίσης καλές. Σημειωτέον ότι το νησί εχει και δικό του νοσοκομείο (για "χτύπα ξύλο" απρόβλετες καταστάσεις). Δεν ξέρω για πότε θέλετε να πάτε αλλά πρέπει να γίνεται έγκαιρη πρόβλεψη για δωμάτια και εισιτήρια πλοίου
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Γεια χαρα σε ολους! ενδείκνυται το νησι για οικογενεια με μικρα παιδια ;
Σιγουρα ενδεικνυται.
Εγω θα επελεγα το Λιβαδι για τους λογους που ανεφερε πιο πανω η @kourkoumbini.
Καλες διακοπες :)
 

Alipkok

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Βρισκόμουν Χανιά και σκεφτομασταν για του χρόνου (Με το καλό) να πηγαιναμε λίγες μέρες Χανιά και απο εκεί Κύθηρα.Εμαθα οτι υπαρχει ακτοπλοική συνδεση Κισσάμου - Κυθήρων(δυστυχως το πλοίο Βιτσεντζος Κορναρος ειναι με βλαβη εδω και 2 μηνες ) και σκεφτομασταν να το συνδυαζαμε ετσι .
 
Μηνύματα
6
Likes
4
Το νησί ενδείκνυται για παιδιά. Οι πιο ρηχές με αμμο παραλίες είναι η Αγία Πελαγία και το Διακόφτι. Η Παλαιόπολη, Αυλέμονας, Καψάλι, Μελιδόνι, Πλατιά Αμμος και Χαλκός είναι επίσης καλές. Σημειωτέον ότι το νησί εχει και δικό του νοσοκομείο (για "χτύπα ξύλο" απρόβλετες καταστάσεις). Δεν ξέρω για πότε θέλετε να πάτε αλλά πρέπει να γίνεται έγκαιρη πρόβλεψη για δωμάτια και εισιτήρια πλοίου
Κύθηρα ε; Οι καλύτερες διακοπές που έχω κάνει... νησί μαγικό .... όπου και να πας εκεί κάτι έχει να σου δώσει για εμένα ένας από τους καλύτερους εναλλακτικους οικογενειακούς ++++προορισμούς....απλά.μαγεια
 

bill_dep

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπερα σε ολη την παρεα, εκλεισα πριν λιγες μερες ενα δωματιο στα κυθηρα και... νομιζω πως εκανα χαζομαρα γιατι δεν το εψαξα και πολυ καλα πριν.. εχω λοιπον 3 ερωτησεις αν δεν σας ειναι κοπος.
Α: ποσο ΠΕΡΙΠΟΥ θα μου βγει το πλοιο με αμαξι μαζι για 2 ατομα απο νεαπολη, γιατι ακομα δεν εχουν ανεβασει τιμες.. Μαιο λενε, οτι να'ναι....
Β: ειναι ακομα τοσο χαλια οι δρομοι που αναφερουν τα παιδια, και θα κλαιμε το αμαξι;;;
Γ: εδω ειναι το πακετο.. εκλεισα στα Αρωνιαδικα επειδη βρηκα πιο οικονομικα.. ειναι τερμα Θεου αρχες Αλαχ απ'οτι βλεπω, και αν καταλαβα καλα δεν εχει και πολλα εκει γυρο... δυστυχως οπου αλλου και να κοιταξα ειναι 2πλασια τιμη για 16 Αυγουστου που εχω αδεια.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μην απογοητεύεσαι. Κάθε περιοχή έχει προτερήματα και ελλατώματα.

Λοιπον: Τα Αρωνιάδικα βρίσκονται προς το βόρειο μέρος του νησιου και σου προσφέρουν πιό εύκολα (απ'ότι αν έμενες πιό νότια) τα παρακάτω:
1. Είναι ωραιότατο χωριό
2. Είναι 5' με αυτοκίνητο απο το μεγαλύτερο χωριό του νησιού τον Ποταμό
3. Κοντά σε παραλίες οπως Αγία Πελαγία/Φυρρή Αμμος/Κακιά Λαγκάδα (15' με αυτοκινητο), Καλαδί (15'), Παλαιόπολη(10'), Αυλέμονας (10'), Διακόφτι (10'), Πλατειά Αμμος (20'). Καταλαβαίνεις ότι για να πας για μπάνιο σε αυτές τις παραλίες απο τα νότια θες ενα μικρό ταξίδι γιαυτό δεν το κάνεις εύκολα

Οι τιμές απο Νεάπολη είναι 45 για αυτοκίνητο και 12/ατομο. Υπολογίζοντας συν βενζίνη και διόδια μπορεί (αν σε βολεύει η μέρα) να πας απο Πειραιά με το Ιονίς https://www.kythera.gr/gettinghere/dromologia-kythira-ionis.php

Αν αποφασίσεις να πας απο Νεάπολη κλείσε τηλεφωνικά απο Ιούνιο 27340 24004/29004 (ή όποτε βγούν τα δρομολόγια) γιατί συνήθως τις ημέρες που έχει πολύ κίνηση βάζουν 2-3 δρομολόγια. Κάνεις την τηλεφωνική κράτηση και το εισιτήριο το αγοράζεις μέχρι 1 ώρα πριν ταξιδέψεις.

Οι δρόμοι έχουν καλυτερεύσει πολύ και είναι σε καλό επίπεδο.

Σου στέλνω σε μήνυμα ένα αρχείο που έχω για το νησί. Ο,τι άλλο θες στην διάθεσή σου
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Καλησπερα σε ολη την παρεα, εκλεισα πριν λιγες μερες ενα δωματιο στα κυθηρα και... νομιζω πως εκανα χαζομαρα γιατι δεν το εψαξα και πολυ καλα πριν.. εχω λοιπον 3 ερωτησεις αν δεν σας ειναι κοπος.
Α: ποσο ΠΕΡΙΠΟΥ θα μου βγει το πλοιο με αμαξι μαζι για 2 ατομα απο νεαπολη, γιατι ακομα δεν εχουν ανεβασει τιμες.. Μαιο λενε, οτι να'ναι....
Β: ειναι ακομα τοσο χαλια οι δρομοι που αναφερουν τα παιδια, και θα κλαιμε το αμαξι;;;
Γ: εδω ειναι το πακετο.. εκλεισα στα Αρωνιαδικα επειδη βρηκα πιο οικονομικα.. ειναι τερμα Θεου αρχες Αλαχ απ'οτι βλεπω, και αν καταλαβα καλα δεν εχει και πολλα εκει γυρο... δυστυχως οπου αλλου και να κοιταξα ειναι 2πλασια τιμη για 16 Αυγουστου που εχω αδεια.
Πιστευω δεν ειναι κακη επιλογη, οπως σου ειπαν παραπανω ειναι κεντρικα και μολις 5 λεπτα απο Ποταμο, που εχει μια χαρα ζωη το βραδυ, προσωπικα ο Ποταμος ειναι η επιλογη μου οποτε περναω για βραδυ.
Επειδη κανω το δρομολογιο για Νεαπολη συχνα, ο δρομος εχει βελτιωθει παρα πολυ . Πριν ενα χρονο ανοιξε και ο νεος δρομος που περναει απο Μονεμβασια και απο εκει σκαει κατευθειαν Νεαπολη ,αν θες κανεις και τη βολτα σου στο καστρο, δε γλιτωνεις ομως κατι απο αποψη χρονου.
 

EleniPa42

Member
Μηνύματα
48
Likes
24
Καλησπέρα, θα πάω γύρω στον 15αύγουστο Κύθηρα για 6 μέρες. Έχω βρει να μείνω στην Αγία Πελαγία. Επέλεξα βάση των δωματίων...έχω σκοπό να δώ όσες περισσότερες παραλίες μπορω στο νησί. Είναι καλή επιλογή? Μήπως να ψάξω πιο κεντρικά?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καλησπέρα, θα πάω γύρω στον 15αύγουστο Κύθηρα για 6 μέρες. Έχω βρει να μείνω στην Αγία Πελαγία. Επέλεξα βάση των δωματίων...έχω σκοπό να δώ όσες περισσότερες παραλίες μπορω στο νησί. Είναι καλή επιλογή? Μήπως να ψάξω πιο κεντρικά?
Είναι κάπως μακριά και από τις υπόλοιπες παραλίες και για έξοδο το βράδυ.Αν υπάρχει αυτοκίνητο βολεύεται η κατάσταση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Ναι θα έχουμε αυτοκίνητο
Εντάξει τότε.Προσωπικά δεν θα έμενα για 6 μέρες εκεί.Κάπου πιο κεντρικά και νότια ίσως.Αλλά αφου θα έχετε αυτοκίνητο και δεν σας πειράζουν οι ημερήσιες εκδρομές εντάξει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom