Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα!
Θελω να προγραμματισω ταξιδι τα χριστουγεννα και ειμαι αναμεσα σε μοναχο και ευρυτερη περιοχη βαυαριας η γανδη μπρυζ αμβερσα. Τι προκεινετε σαν καλυτερη επιλογη?θα ηθελα να εχει ζωη και γραφικοτητα
Για Brugge καλύτερα πήγαινε άνοιξη /καλοκαίρι, με φύλλα στα δέντρα και τραπεζάκια έξω. Μόναχο - και Γερμανία γενικότερα - ναι, αλλά αυστηρά πριν τις 25/12. Μόνο οι ΠΟΛΥ τουριστικές Χριστουγεννιάτικες αγορές στη Γερμανία μένουν ανοικτές μετα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ νομίζω ότι φέτος θα είναι λίγο περίεργα τα πράγματα όσον αφορά τον εορτασμό των Χριστουγέννων στην Ευρώπη (δηλ. φωτισμένοι/στολισμένοι δρόμοι κυρίως) λόγω της ενεργειακής κρίσης
Ιδού πρόσφατο άρθρο περί Γερμανίας και κάπου λέει μέσα και για την Αυστρία Germans urged to switch off Christmas lights this year to cut energy usage as Russia keeps tight hold on Europe's gas supply
Κ εδώ πιο αναλυτικά για διάφορες πόλεις/περιοχές στη Γερμανία German cities look to cut back on Christmas lights amid energy crisis

Πιστεύω θα ακολουθήσουν κ άλλες πόλεις/χώρες, δυστυχώς
 
Last edited:
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Αυτο βασικα ειναι μεγαλη απογοητευση .Ειδικα καποιες πολεις οσο ομορφες ειναι την μερα αλλα τοσο ομορφες και ατμοσφαιρικες ειναι τη νυχτα.Πιστευω να ισχυει μονο για τα χριστουγεννιατικα φωτακια και να μην ειναι οτι δεν θα εχει καθολου φωτισμο στους δρομους και στα στενακια της πολης,γιατι αλλιως ας επιλεξουμε καποιο προορισμο εκτος ευρωπης
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.169
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Καλησπερα!
Θελω να προγραμματισω ταξιδι τα χριστουγεννα και ειμαι αναμεσα σε μοναχο και ευρυτερη περιοχη βαυαριας η γανδη μπρυζ αμβερσα. Τι προκεινετε σαν καλυτερη επιλογη?θα ηθελα να εχει ζωη και γραφικοτητα
Η πρότασή μου:
Μόλις γύρισα από … τα Χριστούγεννα 😊😍🥰
 

steve62742

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα!
Θέλω να προγραμματίσω ένα ταξίδι για Χριστούγεννα / Πρωτοχρονιά με την κοπέλα μου. Έχουμε καταλήξει στις παρακάτω επιλογές, και σε κάθε μία έχουμε κάποιους προβληματισμούς.
Αρχικά, λόγω αδείας από δουλειά, μπορούμε να πάμε μέχρι 12, 14 μέρες κάπου, χωρίς να είναι αναγκαίο φυσικά (αν και στο αρχικό πλάνο είχαμε κάπου να είμαστε Χριστούγεννα και κάπου Πρωτοχρονιά).

Πλάνο α) Τσεχια - Πράγα ( με μονοήμερη Κάρλοβι Βάρι ). Από όσο έχω διαβάσει εδώ αξίζει να αφιερώσουμε 5 μέρες εδώ και θα είναι και πολύ όμορφα για Χριστούγεννα. Ψάχνοντας για τον επόμενο προορισμό από εδώ βέβαια δεν έχουμε βρει κάτι, καθώς Βέλγιο / Βιέννη / Βουδαπέστη έχουμε πάει, και η Μπρατισλάβα που ήταν σα κοντινός προορισμός μετά από διάβασμα εδώ κατάλαβα πως δεν αξίζει για πάνω από 1-2 μέρες.

Πλάνο β) Κοπεγχάγη - Χριστούγεννα , τρένο , Στοκχόλμη - Πρωτοχρονιά. Αυτό είναι το πλάνο που εξιτάρει περισσότερο και τους δύο, αλλά μας φοβίζει επίσης το κρύο που θα έχουν εκείνο τον καιρό (ειδικά φαντάζομαι Στοκχόλμη), και αν αυτό θα είναι τροχοπέδη στην διασκέδασή μας εκεί ( σε κανένα πλάνο δεν προβλέπετε ενοικίαση μεταφορικού, οπότε παντού περιμένουμε και θέλουμε πολύ περπάτημα ).

Πλάνο γ) Στρασβούργο - Χριστούγεννα ( με μονοήμερη Κολμάρ ). Και εδώ απότι έχω διαβάσει είναι πολύ καλός προορισμός για Χριστούγεννα και αξίζουν 5 μέρες. Κοντά μπορεί να συνδυαστεί είτε με Παρίσι (δεν έχουμε πάει ποτέ, αξίζει να πάμε για 5 μέρες ή, δεν θα προλάβουμε να δούμε τίποτα, καθώς απότι διαβάζω θέλει περισσότερες ημέρες) είτε με Ζυρίχη (δεν έχω καταφέρει να ψυχολογήσω ούτε αν είναι καλός πρωτοχρονιάτικος προορισμός ούτε πόσες μέρες αξίζουν).

Πλάνο δ) Παρίσι Χριστούγεννα/Πρωτοχρονιά. Αυτό το πλάνο είναι να πάμε μόνο στο Παρίσι για 10 μέρες, και να το γυρίσουμε όλο. Αξίζει για αυτό το, εορταστικό, παράθυρο? Από κρύο πως είναι ο καιρός εκεί? Επειδή καταλαβαίνω ότι θα έχει πολύ περπάτημα και μεγάλες αποστάσεις, θα είναι βολικό μέσα στον χειμώνα? Επίσης, η Disneyland, φαντάζομαι δουλεύει κανονικά, αλλά "βολεύει" με κρύο?

Αυτή τη στιγμή είμαστε περισσότερο ανάμεσα στο (α) και (δ). Όποιος έχει κάποιο hint να συνεισφέρει θα βοηθήσει πολύ, και τον ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Καλησπέρα!
Θέλω να προγραμματίσω ένα ταξίδι για Χριστούγεννα / Πρωτοχρονιά με την κοπέλα μου. Έχουμε καταλήξει στις παρακάτω επιλογές, και σε κάθε μία έχουμε κάποιους προβληματισμούς.
Αρχικά, λόγω αδείας από δουλειά, μπορούμε να πάμε μέχρι 12, 14 μέρες κάπου, χωρίς να είναι αναγκαίο φυσικά (αν και στο αρχικό πλάνο είχαμε κάπου να είμαστε Χριστούγεννα και κάπου Πρωτοχρονιά).

Πλάνο α) Τσεχια - Πράγα ( με μονοήμερη Κάρλοβι Βάρι ). Από όσο έχω διαβάσει εδώ αξίζει να αφιερώσουμε 5 μέρες εδώ και θα είναι και πολύ όμορφα για Χριστούγεννα. Ψάχνοντας για τον επόμενο προορισμό από εδώ βέβαια δεν έχουμε βρει κάτι, καθώς Βέλγιο / Βιέννη / Βουδαπέστη έχουμε πάει, και η Μπρατισλάβα που ήταν σα κοντινός προορισμός μετά από διάβασμα εδώ κατάλαβα πως δεν αξίζει για πάνω από 1-2 μέρες.

Πλάνο β) Κοπεγχάγη - Χριστούγεννα , τρένο , Στοκχόλμη - Πρωτοχρονιά. Αυτό είναι το πλάνο που εξιτάρει περισσότερο και τους δύο, αλλά μας φοβίζει επίσης το κρύο που θα έχουν εκείνο τον καιρό (ειδικά φαντάζομαι Στοκχόλμη), και αν αυτό θα είναι τροχοπέδη στην διασκέδασή μας εκεί ( σε κανένα πλάνο δεν προβλέπετε ενοικίαση μεταφορικού, οπότε παντού περιμένουμε και θέλουμε πολύ περπάτημα ).

Πλάνο γ) Στρασβούργο - Χριστούγεννα ( με μονοήμερη Κολμάρ ). Και εδώ απότι έχω διαβάσει είναι πολύ καλός προορισμός για Χριστούγεννα και αξίζουν 5 μέρες. Κοντά μπορεί να συνδυαστεί είτε με Παρίσι (δεν έχουμε πάει ποτέ, αξίζει να πάμε για 5 μέρες ή, δεν θα προλάβουμε να δούμε τίποτα, καθώς απότι διαβάζω θέλει περισσότερες ημέρες) είτε με Ζυρίχη (δεν έχω καταφέρει να ψυχολογήσω ούτε αν είναι καλός πρωτοχρονιάτικος προορισμός ούτε πόσες μέρες αξίζουν).

Πλάνο δ) Παρίσι Χριστούγεννα/Πρωτοχρονιά. Αυτό το πλάνο είναι να πάμε μόνο στο Παρίσι για 10 μέρες, και να το γυρίσουμε όλο. Αξίζει για αυτό το, εορταστικό, παράθυρο? Από κρύο πως είναι ο καιρός εκεί? Επειδή καταλαβαίνω ότι θα έχει πολύ περπάτημα και μεγάλες αποστάσεις, θα είναι βολικό μέσα στον χειμώνα? Επίσης, η Disneyland, φαντάζομαι δουλεύει κανονικά, αλλά "βολεύει" με κρύο?

Αυτή τη στιγμή είμαστε περισσότερο ανάμεσα στο (α) και (δ). Όποιος έχει κάποιο hint να συνεισφέρει θα βοηθήσει πολύ, και τον ευχαριστώ προκαταβολικά.
Το μπάτζετ μεταξύ του (α) και του (δ) το τσεκάρατε πιστεύω.΄Οτι αξίζει το (δ) δεν χωράει αμφιβολία.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Κάποιες παρατηρήσεις μου με bold σε αυτά που αναφέρεις (δες τη παράθεση)

Καλησπέρα!
Θέλω να προγραμματίσω ένα ταξίδι για Χριστούγεννα / Πρωτοχρονιά με την κοπέλα μου. Έχουμε καταλήξει στις παρακάτω επιλογές, και σε κάθε μία έχουμε κάποιους προβληματισμούς.
Αρχικά, λόγω αδείας από δουλειά, μπορούμε να πάμε μέχρι 12, 14 μέρες κάπου, χωρίς να είναι αναγκαίο φυσικά (αν και στο αρχικό πλάνο είχαμε κάπου να είμαστε Χριστούγεννα και κάπου Πρωτοχρονιά).

Πλάνο α) Τσεχια - Πράγα ( με μονοήμερη Κάρλοβι Βάρι ). Από όσο έχω διαβάσει εδώ αξίζει να αφιερώσουμε 5 μέρες εδώ και θα είναι και πολύ όμορφα για Χριστούγεννα. Ψάχνοντας για τον επόμενο προορισμό από εδώ βέβαια δεν έχουμε βρει κάτι, καθώς Βέλγιο / Βιέννη / Βουδαπέστη έχουμε πάει, και η Μπρατισλάβα που ήταν σα κοντινός προορισμός μετά από διάβασμα εδώ κατάλαβα πως δεν αξίζει για πάνω από 1-2 μέρες.
Μπορείτε να τη συνδυάσετε με Δρέσδη με τρένο αλλά φυσικά επειδή εκεί δεν είναι για πολύ μπορείτε να πάτε μετά Βερολίνο. Αλλά έχω μια επιφύλαξη φέτος με τις Γερμανικές πόλεις γιατί ήδη σχεδιάζουν λιγότερη "φωταγωγία" στους δρόμους και στα αξιοθέατα λόγω ενεργειακής κρίσης κ ίσως ξενερώσετε
Άλλη λύση είναι να τολμήσετε να πάτε με πτήση κάπου από Πράγα αφού τα άλλα κοντινά τα έχετε δει. Πχ Πολωνία είναι ωραία, έχει απευθείας από Πράγα για Βαρσοβία με LOT και απευθείας για Κρακοβία η Ryan Δευτέρα και Παρασκευή. Για να πάτε με τρένο ή λεωφορείο σε άλλα μέρη είναι πολύ μακριά


Πλάνο β) Κοπεγχάγη - Χριστούγεννα , τρένο , Στοκχόλμη - Πρωτοχρονιά. Αυτό είναι το πλάνο που εξιτάρει περισσότερο και τους δύο, αλλά μας φοβίζει επίσης το κρύο που θα έχουν εκείνο τον καιρό (ειδικά φαντάζομαι Στοκχόλμη), και αν αυτό θα είναι τροχοπέδη στην διασκέδασή μας εκεί ( σε κανένα πλάνο δεν προβλέπετε ενοικίαση μεταφορικού, οπότε παντού περιμένουμε και θέλουμε πολύ περπάτημα ).
Θα μιλήσω για τη Κοπεγχάγη που έχω πάει.
1) Πήγα Πρωτομαγιά του 2017 και είχε 10-12 βαθμούς θυμάμαι. Και βροχή κάποια στιγμή. Οπότε καταλαβαίνεις τι θα γίνεται το χειμώνα
2) Δεν είναι για πολύ. Εγώ είχα πάει τριήμερο (σκάρτο) και ψιλοβαρέθηκα. Δεν έχει να δεις κ πολλά. Κ αυτά που έχει δεν είναι (γνώμη μου) πολύ αξιόλογα. Μόνο το Tivoli μου έμεινε ευχάριστα στη θύμησή μου (ΟΚ, κ ένα φοβερό μπέργκερ που έφαγα, έχουν εξαιρετικά κρέατα)


Πλάνο γ) Στρασβούργο - Χριστούγεννα ( με μονοήμερη Κολμάρ ). Και εδώ απότι έχω διαβάσει είναι πολύ καλός προορισμός για Χριστούγεννα και αξίζουν 5 μέρες. Κοντά μπορεί να συνδυαστεί είτε με Παρίσι (δεν έχουμε πάει ποτέ, αξίζει να πάμε για 5 μέρες ή, δεν θα προλάβουμε να δούμε τίποτα, καθώς απότι διαβάζω θέλει περισσότερες ημέρες) είτε με Ζυρίχη (δεν έχω καταφέρει να ψυχολογήσω ούτε αν είναι καλός πρωτοχρονιάτικος προορισμός ούτε πόσες μέρες αξίζουν).
Αυτό για μένα θα ήταν ιδανικό γιατί το Στρασβούργο κ γενικά η Αλσατία είναι τέλεια τα Χριστούγεννα (δεν έχω πάει αλλά θέλω). Δυστυχώς όμως δεν έχει απευθείας πτήσεις από Αθήνα (υποθέτω ότι είσαι από Αθήνα) το Δεκέμβριο. Φυσικά μπορείς να πας είτε από Στουτγκάρδη είτε από Παρίσι που είναι πολύ κοντά με τρένο. Κ φυσικά αν έχετε μέρες να πάτε Παρίσι Πρωτοχρονιά. Ζυρίχη είναι πολύ ωραία ειδικά αν έχει χιονίσει αλλά και πάλι όχι για πολύ. Μπορείτε να κάνετε εκδρομές όμως. Φυσικά μη ξεχνάς πόσο ακριβή είναι η Ελβετία γενικότερα. Θα σας κοστίσει πολύ.

Πλάνο δ) Παρίσι Χριστούγεννα/Πρωτοχρονιά. Αυτό το πλάνο είναι να πάμε μόνο στο Παρίσι για 10 μέρες, και να το γυρίσουμε όλο. Αξίζει για αυτό το, εορταστικό, παράθυρο? Από κρύο πως είναι ο καιρός εκεί? Επειδή καταλαβαίνω ότι θα έχει πολύ περπάτημα και μεγάλες αποστάσεις, θα είναι βολικό μέσα στον χειμώνα? Επίσης, η Disneyland, φαντάζομαι δουλεύει κανονικά, αλλά "βολεύει" με κρύο?
Το Παρίσι είναι η καλύτερη επιλογή για μένα (με δεύτερη το γ) κ 10 μέρες θα περάσουν εύκολα αν πάτε πρώτη φορά. Έχει πολλά να δείτε και να πάτε και εκδρομές αν θέλετε Ντίσνειλαντ και Βερσαλλίες εννοείται. ΟΜΩΣ, αν το κρύο είναι θέμα για σας, ναι έχει κρύο, είχα πάει παλιότερα Χριστούγεννα στο Παρίσι κ είχε χιονίσει κιόλας, και ειδικά στη Ντισνειλαντ δε το είχαμε χαρεί καθόλου λόγω κρύου
Αλλά όπου κ να πάτε εκείνη την εποχή στη κεντρική ή βόρεια Ευρώπη κρύο θα "φάτε". Είναι μέρος της εμπειρίας. Να παρακαλάτε να ρίξει κ κανά χιόνι!

Αυτή τη στιγμή είμαστε περισσότερο ανάμεσα στο (α) και (δ). Όποιος έχει κάποιο hint να συνεισφέρει θα βοηθήσει πολύ, και τον ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καλησπέρα!
Θέλω να προγραμματίσω ένα ταξίδι για Χριστούγεννα / Πρωτοχρονιά με την κοπέλα μου. Έχουμε καταλήξει στις παρακάτω επιλογές, και σε κάθε μία έχουμε κάποιους προβληματισμούς.
Αρχικά, λόγω αδείας από δουλειά, μπορούμε να πάμε μέχρι 12, 14 μέρες κάπου, χωρίς να είναι αναγκαίο φυσικά (αν και στο αρχικό πλάνο είχαμε κάπου να είμαστε Χριστούγεννα και κάπου Πρωτοχρονιά).

Πλάνο α) Τσεχια - Πράγα ( με μονοήμερη Κάρλοβι Βάρι ). Από όσο έχω διαβάσει εδώ αξίζει να αφιερώσουμε 5 μέρες εδώ και θα είναι και πολύ όμορφα για Χριστούγεννα. Ψάχνοντας για τον επόμενο προορισμό από εδώ βέβαια δεν έχουμε βρει κάτι, καθώς Βέλγιο / Βιέννη / Βουδαπέστη έχουμε πάει, και η Μπρατισλάβα που ήταν σα κοντινός προορισμός μετά από διάβασμα εδώ κατάλαβα πως δεν αξίζει για πάνω από 1-2 μέρες.

Πλάνο β) Κοπεγχάγη - Χριστούγεννα , τρένο , Στοκχόλμη - Πρωτοχρονιά. Αυτό είναι το πλάνο που εξιτάρει περισσότερο και τους δύο, αλλά μας φοβίζει επίσης το κρύο που θα έχουν εκείνο τον καιρό (ειδικά φαντάζομαι Στοκχόλμη), και αν αυτό θα είναι τροχοπέδη στην διασκέδασή μας εκεί ( σε κανένα πλάνο δεν προβλέπετε ενοικίαση μεταφορικού, οπότε παντού περιμένουμε και θέλουμε πολύ περπάτημα ).

Πλάνο γ) Στρασβούργο - Χριστούγεννα ( με μονοήμερη Κολμάρ ). Και εδώ απότι έχω διαβάσει είναι πολύ καλός προορισμός για Χριστούγεννα και αξίζουν 5 μέρες. Κοντά μπορεί να συνδυαστεί είτε με Παρίσι (δεν έχουμε πάει ποτέ, αξίζει να πάμε για 5 μέρες ή, δεν θα προλάβουμε να δούμε τίποτα, καθώς απότι διαβάζω θέλει περισσότερες ημέρες) είτε με Ζυρίχη (δεν έχω καταφέρει να ψυχολογήσω ούτε αν είναι καλός πρωτοχρονιάτικος προορισμός ούτε πόσες μέρες αξίζουν).

Πλάνο δ) Παρίσι Χριστούγεννα/Πρωτοχρονιά. Αυτό το πλάνο είναι να πάμε μόνο στο Παρίσι για 10 μέρες, και να το γυρίσουμε όλο. Αξίζει για αυτό το, εορταστικό, παράθυρο? Από κρύο πως είναι ο καιρός εκεί? Επειδή καταλαβαίνω ότι θα έχει πολύ περπάτημα και μεγάλες αποστάσεις, θα είναι βολικό μέσα στον χειμώνα? Επίσης, η Disneyland, φαντάζομαι δουλεύει κανονικά, αλλά "βολεύει" με κρύο?

Αυτή τη στιγμή είμαστε περισσότερο ανάμεσα στο (α) και (δ). Όποιος έχει κάποιο hint να συνεισφέρει θα βοηθήσει πολύ, και τον ευχαριστώ προκαταβολικά.
Κοπεγχαγη-Στοκχολμη θα το προτεινα επειδη σας εξιταρει και ειναι κατι διαφορετικο...προφανως και σ αυτες τις χωρες δε συζηταμε αμαξι,η συγκοινωνια ειναι αψογη!απο θεμα κρυου μη το φοβαστε,οσο θα παγωσετε στη Πραγα,τοσο θα παγωσετε και Στοκχολμη...προσωπικα πιο πολυ παγωσα Κρακοβια περσυ τα Χριστουγεννα παρα προπερσυ που ημουν Στοκχολμη...ωστοσο σε ποια χωρα και αν πας μπορεις να εξοπλιστεις με ισοθερμικα(τα οποια πουλιουνται παμθηνα στο decathlon)και μ ενα καλο ζευγαρι μποτακοα δε θα εχετε θεμα...δειτε αναλογα το μπατζετ σας πρωτα τι σας συμφερει και μετα διαλεχτε λογω ομορφιας
 
Μηνύματα
109
Likes
169
Καλησπερα και απο 'μενα.Μετα απο καιρο,καταφερα να εξασφαλισω 15 μερες αδεια,απο 26 Δεκεμβριου μεχρι 8 Ιανουαριου,και ετοιμαζομαι να φυγω για το πολυποθητο roadtrip,το οποιο ματαιωθηκε ηδη δυο-τρεις φορες λογω ανωτερας βιας.
Το πλανο μας ειναι να φτασουμε μεχρι την Πραγα.Το προγραμμα που εχω βγαλει ειναι Θεσσαλονικη μια διανυκτερευση,Βελιγραδι δυο διανυκτερευσεις,Βουδαπεστη 2 διανυκτερευσεις,Πραγα 2-3 διανυκτερευσεις,και για επιστροφη,Βιεννη 3 διανυκτερευσεις ,Ζαγκρεμπ 1 διανυκτερευση,Νις 1 διανυκτερευση,και πισω.
Εναλλακτικα,αφηνουμε την Πραγα εκτος,με τελικο προορισμο την Βιεννη,και επιστροφη μεσω Σαλτσμπουργκ,Σλοβενιας,Βενετιας,Ανκονα και πισω μεσω Ηγουμενιτσας.
Ο προβληματισμος μας δεν ειναι τοσο οι αποστασεις,η οι μερες ανα προορισμο,οσο το τι καιρο θα συναντησουμε την συγκεκριμενη περιοδο σε αυτες τις χωρες,οσο και το οτι θα νυχτωνει νωρις και θα μας περιοριζει τις μετακινησεις μας.
Δυστυχως καλοκαιρι,δεν μπορω να παρω πανω απο 9 μερες αδεια,οποτε δεν εχω αλλη χρονικη περιοδο για να κανω κατι αντιστοιχο.
Καποια αποψη απο τους πιο εμπειρους του φορουμ?
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.262
Likes
7.824
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αν δεν υπάρξει κάποιο ακραίο φαινόμενο, και φυσικά το αυτοκίνητό σας είναι συντηρημένο και εξοπλισμένο σωστά, δεν θα έχεις πουθενά πρόβλημα.... Ίσως μέχρι να βγεις από Ελλάδα... :innocent:
 
Μηνύματα
109
Likes
169
Αν δεν υπάρξει κάποιο ακραίο φαινόμενο, και φυσικά το αυτοκίνητό σας είναι συντηρημένο και εξοπλισμένο σωστά, δεν θα έχεις πουθενά πρόβλημα.... Ίσως μέχρι να βγεις από Ελλάδα... :innocent:
Ευχαριστω για την απαντηση,το αυτοκινητο ειναι καινουριο,και θα εχω και χιονολαστιχα φορεμενα.Το θεμα της μικρης μερας,θα σας προβληματιζε;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Ευχαριστω για την απαντηση,το αυτοκινητο ειναι καινουριο,και θα εχω και χιονολαστιχα φορεμενα.Το θεμα της μικρης μερας,θα σας προβληματιζε;
Ε προφανώς το καλοκαίρι είναι καλύτερες οι συνθήκες, αλλά εφόσον εκείνη την περίοδο μπορείς να πάρεις άδεια, να πας και να περάσεις όμορφα!
Προσωπικά δε θα πήγαινα roadtrip με τον τρόπο που το κάνεις, για το λόγο ότι εστιάζεις σε πόλεις στις οποίες δε θα χρειαστείς αυτοκίνητο (παρά μόνο για τις μετακινήσεις από τη μία πόλη σε άλλη) και μπορείς κάλλιστα να το κάνεις με συγκοινωνία ξεκούραστα και με λιγότερα χρήματα (χώρια η φθορά του αυτοκινήτου).
Η έννοια του roadtrip (πάλι για μένα) είναι να κινηθώ σε μέρη στα οποία πραγματικά θα χρειαστώ αυτοκίνητο (επαρχία, χωριουδάκια κλπ.)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom