Που να παω για Πασχα;

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@Ostvarivanje πρέπει να είναι οπωσδήποτε Πελοπόννησο?? Πχ μια Εύβοια δε σας κάνει? Ή Στερεά Ελλάδα στο κάτω μέρος της, το παραλιακό, κάπου μεταξύ Γαλαξιδίου και Ναυπάκτου δηλ. κυρίως. Αν θέλετε κάτι κοντά στη Κόρινθο (πως σας ήρθε η Κόρινθος? Είναι σίγουρη δηλ η Κόρινθος? Δεν αλλάζει?) δείτε το Λουτράκι, ή κατηφορίστε προς Τολό που είναι κοντά η Επίδαυρος, Ναύπλιο κλπ για βόλτες

Έχετε πάει και παντού, δύσκολο να σας ικανοποιήσουμε :)
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Επειδή, τελικά, τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά από ό,τι τα υπολογίζαμε, αναβάλλεται για άλλη φορά η Σαντορίνη και θα μπορούμε να πάμε για έξι ημέρες, από τις 17 έως τις 23 Απριλίου.
Σκεφτόμαστε για τρεις μέρες στην Κόρινθο, να δούμε και την Ακροκόρινθο (την Αρχαία Κόρινθο την επισκεφτήκαμε πριν 2 χρόνια) και τι θα λέγατε για άλλες 3 μέρες στη Σπάρτη (Γύθειο και Μονεμβασιά έχουμε πάει).
Γενικά, θέλουμε και να αράξουμε αλλά και να δούμε και 5 πράγματα.
Τέλος, είμαστε ανοιχτοί σε διάφορους προορισμούς, με την προϋπόθεση να μην έχουμε πάει.
Εγώ αν είχα 6 μέρες από Αθήνα θα πήγαινα Ζαγοροχώρια ή Τζουμέρκα. Απίθανες περιοχές και οι δύο.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
@Ostvarivanje πρέπει να είναι οπωσδήποτε Πελοπόννησο?? Πχ μια Εύβοια δε σας κάνει? Ή Στερεά Ελλάδα στο κάτω μέρος της, το παραλιακό, κάπου μεταξύ Γαλαξιδίου και Ναυπάκτου δηλ. κυρίως. Αν θέλετε κάτι κοντά στη Κόρινθο (πως σας ήρθε η Κόρινθος? Είναι σίγουρη δηλ η Κόρινθος? Δεν αλλάζει?) δείτε το Λουτράκι, ή κατηφορίστε προς Τολό που είναι κοντά η Επίδαυρος, Ναύπλιο κλπ για βόλτες

Έχετε πάει και παντού, δύσκολο να σας ικανοποιήσουμε :)
Όχι, δεν είναι ότι πρέπει να πάμε οπωσδήποτε Πελοπόννησο. Απλά επειδή είναι μεγάλο μέρος και έχει επιλογές, αλλά από τη στιγμή που έχουμε κατεβεί πολλές φορές, πιστεύω ότι αρχίζουν και μειώνονται κατά πολύ οι επιλογές.
Εύβοια ίσως ήταν καλή επιλογή. Βέβαια Κάρυστο ήμουν 2 χρόνια λόγω εργασίας (εκπαιδευτικός) και εκτός από Κάρυστο και Χαλκίδα που είχα πάει παλιότερα για Πάσχα και πριν ένα μήνα για απόκριες, δεν έχουμε πάει πουθενά αλλού. Κάποια φάση το σκεφτόμουν για Κύμη, Ερέτρια, Αλιβέρι.
Μεταξύ Γαλαξιδίου και Ναυπάκτου πού; Έχουμε πάει Ναύπακτο, Γαλαξίδι, Ιτέα, Δελφούς.
Δελφούς και Ναύπλιο έχουμε πάει. Τολό να μείνουμε; θα μπούμε μου φαίνεται πάλι στον πειρασμό να είμαστε όλη τη μέρα στο Ναύπλιο.
Για την Κόρινθο σκεφτόμασταν γιατί δεν έχουμε πάει. Βασικά τίποτα δεν είναι σίγουρο. Αν προκύψουν καλύτερες επιλογές θα το αναπροσαρμόσουμε.

Εγώ αν είχα 6 μέρες από Αθήνα θα πήγαινα Ζαγοροχώρια ή Τζουμέρκα. Απίθανες περιοχές και οι δύο.
Δεν έχουμε πάει προς τα εκεί, αλλά δεν ξέρω πώς θα είναι η κατάσταση και τι διασκέδαση θα έχει το βράδυ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
6 μερες Ελλαδα οπου και να πατε θα βαρεθειτε. Δεν ειναι και εποχη να ριξεις καμια βουτια στη θαλασσα να περασει στην παραλια η μιση μερα.
Εγω θα προτεινω εξωτερικο οδικο. Μαυροβουνιο η Σερβια.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
6 μερες Ελλαδα οπου και να πατε θα βαρεθειτε. Δεν ειναι και εποχη να ριξεις καμια βουτια στη θαλασσα να περασει στην παραλια η μιση μερα.
Εγω θα προτεινω εξωτερικο οδικο. Μαυροβουνιο η Σερβια.
Βασικά για εξωτερικό δεν είμαστε. Τώρα βέβαια ποτέ μη λες ποτέ, αλλά έτσι κι αλλιώς, δε μας ενδιαφέρει να είμαστε συνέχεια στους δρόμους για να δούμε ό,τι μπορούμε περισσότερο. Περισσότερο για μια αλλαγή από τη καθημερινότητα και για να ανανεωθούμε λίγο. Δηλαδή κάποιο ή κάποια μέρη που θα έχει σχετική κίνηση για να βγούμε, να φάμε, να πιούμε, να δούμε και 5 πράγματα. Έτσι κάπως το σκεφτόμαστε.
Σκεφτόμασταν και για Κομοτηνή ίσως να τη συνδυάζαμε και με κάτι άλλο, αλλά όχι προς Αλεξανδρούπολη που έχουμε πάει
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εγώ θα έμενα εκεί, πάνω στη λίμνη. Άνοιξη πρέπει να είναι μαγικά.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Έχει κάποια καταλύματα γύρω απ' τη λίμνη που προσφέρουν δραστηριότητες στο Εθνικό Πάρκο, φαγητό με τοπικά προϊόντα κτλ.
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες γιατί προσπαθώ χρόνια να πάω και δεν έχω αξιωθεί. Ας βοηθήσει κάποιος πιο γνώστης...
Πάντως πρέπει να είναι αρκετά βουκολικό ως εμπειρία, με πολύ ωραίες εικόνες.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Έχει κάποια καταλύματα γύρω απ' τη λίμνη που προσφέρουν δραστηριότητες στο Εθνικό Πάρκο, φαγητό με τοπικά προϊόντα κτλ.
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες γιατί προσπαθώ χρόνια να πάω και δεν έχω αξιωθεί. Ας βοηθήσει κάποιος πιο γνώστης...
Πάντως πρέπει να είναι αρκετά βουκολικό ως εμπειρία, με πολύ ωραίες εικόνες.
Θα προσπαθήσω να μάθω πληροφορίες αν είναι
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επειδή σκεφτόμαστε τη Μεσσηνία και επειδή έχουμε πάει παλιότερα στην Καλαμάτα (αν και έβρεχε και δεν την είδαμε όσο θα έπρεπε, στο κάστρο για παράδειγμα δεν πήγαμε).
Κορώνη, Μεθώνη ή Πύλο αν μείνουμε θα είναι σχετικά έρημα επειδή είναι περισσότερο καλοκαιρινοί προορισμοί ή θα έχουν κόσμο λόγο Πάσχα;
Επίσης στην Καλαμάτα, τι είναι αυτό που (εκτός του κάστρου) πρέπει να δούμε;
Τέλος στην Καλαμάτα, πού βγαίνει αυτήν την εποχή περισσότερο ο κόσμος το βράδυ, παραλία ή στο κέντρο, γιατί ούτε καλοκαίρι είναι αλλά ούτε και χειμώνας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom