Πού ήταν το πρώτο σας ταξίδι;

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.829
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.076
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Πω-Πω! Πρώτο ταξίδι (και χωρίς γονείς παρακαλώ) το μακρινό 1968 στη Γερμανία με το τρένο. Ανταλλαγή μαθητών Αθήνα-Αννόβερο. Ετών 15! Πολλές φορές σκέφτομαι να το περιγράψω για να γελάσει και ο κάθε πικραμένος! ;)
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Πρώτο μου ταξίδι ενός έτους στη Νυρεμβέργη γιατί είχα τον παππού και τη γιαγια και έκτοτε πηγαινα κάθε χρόνο μέχρι που επέστρεψαν Ελλάδα. Πρώτο κανονικό ταξιδι, στα 12 ,ο γύρος της Ιταλίας με γονείς. Ερωτας η Ρώμη και η Βενετία αλλά η Φλωρεντία μου έκλεψε την καρδιά!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
1/9/1990 Άμστερνταμ (κερδισμένο ταξίδι σε διαγωνισμό) 7 μέρες .Θυμάμαι ότι ούτε χάρτη δεν εύρισκα και πήγα στην Ολλανδική πρεσβεία να πάρω.
Τι εποχές κι αυτές...χωρίς ίντερνετ ή χάρτες/gps ή smartphones...Μου ακούγονται πλέον τόσο δύσκολες αυτές οι συνθήκες σε ταξιδιωτικό επίπεδο, παρ' όλο που τις έχω προλάβει/ζήσει κάπως κι εγώ! Τώρα όλα είναι τόσο πιο εύκολα...
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
216
Likes
455
...παντοτε ηθελα να κανω ταξιδι στο εξωτερικο, αλλα ημουν αδεκαρος, μονη μου περιουσια μια βεσπα 200 κυβικα 10ετιας...
1990, μαθαινω οτι καποιοι 'τρελοι" απο Θεσσαλονικη θα πανε με βεσπες Ελβετια στο Kreuzlingen στα συνορα με Γερμανια, αυτο ηταν, ξεκινησα δικαβαλος με την βεσπα φορτωμενος μπρος πισω με σακιδια και με εξοπλισμο ενα χαρτη, πανινα ελβιελα και αδιαβροχα γηπεδου...
πατρα -Ανκονα και μετα, επειδη δεν ειχαμε λεφτα για τουνελ στη Aosta, ανεβηκαμε Αλπεις, περνωντας απο Belinzona, San Bernantino και μετα απο περιπετειες , με κρυο και βροχες , σε πεντε μερες φθασαμε Ζυριχη και μετα στον προορισμο μας στο kreuzlingen...
ειχαμε μαθει να επιβιωνουμε με σαντουιτσακια , που μας εφτιαχναν κατι μπακαλικακια σε μικρα Αλπικα χωρια με ντοπιο τυρι και σαλαμια...
αξεχαστη εμπειρια, τα ματια μας δεν χορταιναν να βλεπουν Αλπικες ομορφιες. Μαθαμε ποτε ερχεται καταιγιδα, οταν βλεπαμε εντονο αερα και μαναδες να μαζευουν τα παιδια στα σπιτια...
Μετα απο αυτη την εμπειρια , ταξιδεψα για 25-30 χρονια με βεσπα και αλλες μηχανες κανοντας 1.500.000 χλμ εχοντας καταναλωσει 27 αυτοκινητα και 11 μηχανες...
 

Attachments

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
... πιστευα οτι το 1ο ηταν το interrail....αλλα τελικα αν δεν κανω λαθος ηταν 1988 θεσσαλονικη Γανδη και παλι πισω...με λεωφορειο....αξεχαστες εποχες και αξεχαστο το "ξυλο" που επεσε σπιτι μετα....
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
63
Likes
942
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
... πιστευα οτι το 1ο ηταν το interrail....αλλα τελικα αν δεν κανω λαθος ηταν 1988 θεσσαλονικη Γανδη και παλι πισω...με λεωφορειο....αξεχαστες εποχες και αξεχαστο το "ξυλο" που επεσε σπιτι μετα....
Στο Final4 για να δεις τον ΆΡΗ?
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πρώτο ταξίδι Πάσχα 1983 στο λατρεμένο Λονδίνο, με τη μαμά που επίσης το λάτρευε και με έσερνε στα Harrods. Ρωτούσαμε στα ταξί αν συμπαθούν περισσότερο τη Diana ή τον Κάρολο (νιόπαντροι τότε) και στην επιστροφή οι αστυνομικοί στο αεροδρόμιο ζήτησαν να ψάξουν το σκυλάκι-παιχνίδι μου που θυμάμαι πως έπαιρνε μπαταρίες και περπατούσε, κάτι που με είχε εντυπωσιάσει τρελά!
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
63
Likes
942
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Πρώτο ταξίδι εξωτερικό με γονείς : Hofheim (Germany) ενα μικρό χωριό Β.Α. της Worms (25 μέρες στην αδερφή της μάνας μου) & 5 μέρες Amsterdam
Πρώτο ταξίδι εξωτερικό μόνος-Ευρώπη : Torino 5 μέρες
Πρώτο ταξίδι εξωτερικό μόνος-εκτός Ευρώπης : Patong 8 μέρες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.803
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom