Πού πήγαμε το 2022;

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η φετινή χρονιά ήταν για μένα μια από τις φτωχότερες ταξιδιωτικά, αλλά παραδόξως δε με πειράζει, επειδή ήταν ένα "τίμημα" που συνειδητά αποφάσισα να πληρώσω στα πρώτα βήματα της προσπάθειάς μου να χτίσω μια ποιοτική καθημερινότητα από την οποία δεν θα τρέχω σαν τρελή να ξεφύγω όπως μου συνέβαινε παλαιότερα.

Εξωτερικό λοιπόν έπαιξαν μόλις δύο εντός Ευρώπης ταξίδια.

Ένα εβδομαδιαίας διάρκειας balkan trip τον Απρίλη, με έμφαση στη Σλοβενία (και ολίγον από Ζάγκρεμπ και Θεσσαλονίκη). Από Σλοβενία είδα Λουμπλιάνα, Bled, Bohinj, Piran, Postojna, καταρράκτη Savica και αρκετή επαρχία. Για μένα, παρότι δε με ενθουσίασε η χώρα, η αλήθεια είναι ότι ήταν ένα σημαντικό ταξίδι επειδή συμπλήρωσα όλες τις χώρες της βαλκανικής χερσονήσου. :D

'Ενα τετραήμερο τον Ιούνιο Τορίνο (με ένα half day trip Alba). Ένα ευχάριστο ταξίδι με φίλες, πολύ κρασί, γέλιο, practice στα υπερ-σκουριασμένα ιταλικά μου και άφθονα gelati, το οποίο όμως με έκανε να επιβεβαιωθώ όσον αφορά την απόφαση που είχα πάρει να μην ταξιδεύω εξωτερικό για τις περιόδους που ήταν υποχρεωτικά τα covid test ως προϋπόθεση εισόδου στην Ελλάδα. Είχα κόβιντ και ήμουν ασυμπτωματική και το ανακάλυψα επιστρέφοντας Ελλάδα (επειδή άλλα μέλη της παρέας έβγαλαν συμπτώματα). Φαντάζομαι αν είχα κάνει υποχρεωτικό test πριν πετάξω πιθανότατα να είχε βγει και εκείνο θετικό, με τεράστιες οικονομικές (και όχι μόνο) συνέπειες (έχω την αίσθηση ότι οι ασφάλειες covid δεν περιλαμβάνουν τα ξενοδοχεία καραντίνας, τα όποια είναι το μόνο έξοδο για μία ασυμπτωματική ασθενή όπως ήμουν εγώ-και το οποίο μπορεί να εκτοξεύσει το budget).

Από Ελλάδα πήγα πολλές φορές σε διάφορες εποχές στο χωριό μου στην Κορινθία, με διάφορες εκδρομούλες γύρω-γύρω.
Έκανα Ανάσταση Θεσσαλονίκη.
Πήγα ένα τετραήμερο για camping Ηλεία τον Αύγουστο.
Ένα τριημέρο Ύδρα επίσης τον Αύγουστο (ερωτεύτηκα την ενέργειά της).
Ένα τριήμερο ορεινή Αρκαδία το Νοέμβριο.
Πολλές μονοήμερες εκδρομές για πεζοπορία άνοιξη και φθινόπωρο σε διάφορες περιοχές της Πελοποννήσου. Highlight το Βαλτεσινίκο Αρκαδίας το Μάρτη όπου έκανα για πρώτη φορά trekking στο χιόνι, αλλά και τα υπέροχα φθινοπωρινά χρώματα στο trek από τη Νυμφασία στη Βυτίνα.

Αυτά τα ολίγα από εμένα.
Εύχομαι η επόμενη χρονιά να είναι πιο πλούσια ταξιδιωτικά για μένα και κυρίως να επιστρέψω στα off the beaten path ταξίδια με τα οποία με γνωρίσατε και με αγαπήσατε (λέμε τώρα :p).
Όμως πάνω από όλα εύχομαι η νέα χρονιά να έχει περισσότερες χαρές και λιγότερες αναποδιές για όλα τα αγαπητά μέλη και να πετύχετε τους ταξιδιωτικούς και όχι μόνο στόχους σας!
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ήταν μια καλή χρονιά το 22 και μακάρι να είναι και το 23

1. Τον Μάιο έκανα τον γύρω της Ισλανδίας
2. Τον Σεπτέμβριο πήγα Ιράν και Ρώμη
3. Τον Οκτώβριο Μάλτα και Βενετία
4. Τον Νοέμβριο πήγα Ντουμπάι - Αμπου Ντάμπι

Υγεία και χάρες σε όλους και η νέα χρονιά να είναι υπέροχη !
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δυναμικα ξεκινησε η χρονια με ταξιδι ενος μηνα στην κολομβια, το Γεναρη. Λογω αναποδιας τους επομενους 5 μηνες ημουν χωρις διαβατηριο, οποτε τα ταξιδια περιοριστηκαν εντος ευρωπης.
Το Μαρτη λοιπον μια βδομαδα σε Βρυξελλες, Μααστριχτ, Ααχεν και Λιεγη
Το Μαιο,10 μερες Σερβια
Ιουνιο, μια βδομαδα Σλοβακια
Ιουλιο - Αυγουστο, ενα μηνα Κρητη, περιλαμβανοντας και τη Γαυδο αυτη τη φορα.
Σεπτεμβρη, μια βδομαδα Ουγγαρια
Οκτωβρη, 15 μερες Αρμενια
Νοεμβρη, 15 μερες Αζερμπαιτζαν και Ομαν, κανοντας και ενα συντομο περασμα απο Ντουμπαι και Αμπου Νταμπι.
Ευχομαι καλο και ταξιδιαρικο 2023 σε ολους.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλα ηταν φέτος και για μενα δεν έχω παραπονο αν και πάντοτε βάζουμε τον πήχη πιο ψηλά..
Λοιπόν - 17 μερες Μεξικο(Οαχακα, Μεξικο Σιτι, Estado de Yucatan και μπολικοι αρχαιολογικοι χώροι) - 17 μέρες ταρίφα USA(Λος Αντζελες, Σαν Φρανσισκο, Λας Βεγκας,) - Ολιγον απο Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιανα για να ξεχαρμανιασουμε μετα το Πάσχα..
Μονο υγεια να έχουμε γτ και λεφτα να μην παίζουν υπαρχουν πάντοτε λύσεις για να περναμε ωραια.
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Καλούτσικα πήγε το 2022.
Μάρτιος: 4 μέρες Βερολίνο (3η φορά οπότε πήγα σε Wansee, Schlachtensee και γενικά στα μη τουριστικά)
Απρίλιος: 4 μέρες Ζάγκρεμπ - Πλίτβιτσε - Λιουμπλιάνα - λίμνη Bled
Μάιος: 3 μέρες Βενετία και Πάντοβα ( τη σνομπαρα πολύ καιρό τη Βενετία, κακώς, την καταευχαριστηθηκα και αν ξυπνάς στις 6 το πρωί τη χαίρεσαι μόνος σου, τουλάχιστον μέχρι τις 9 περίπου που αρχίζει και έχει κόσμο
Ιούλιος: 7 μέρες σε Βιέννη - Μπρνο - Ολομουτς - Mikulov - Znojmo - Βουδαπέστη
Οκτώβριος: 4 μέρες σε Βουκουρέστι - Μπρασόβ (υπέροχο με φθινοπωρινά χρώματα).

Σε όλα τα ταξίδια οι μετακινήσεις με τρένα και λεωφορεία, αυτοκίνητο πουθενά ( δεν οδηγώ ούτως ή άλλως ).
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ααααχ φέτος ήταν η χρονιά των γάμων όλων των φίλων ναι γνωστών που δεν ειχαν παντρευτεί τα τελευταία δύο χρόνια με αποτέλεσμα να μπορέσω να ξεκλεψω μόνο μια βδομάδα στο Βερολίνο. Ελπίζω το 2023 να είναι πιο γεμάτο...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
4 ημερες στην Υδρα, 4 ημερες στην Τζια, 12 ημερες στην Σεριφο (Ιουλιος, και ειναι η πρωτη φορα που παω σε νησι -νησαρα- και δεν βουταω στην θαλασσα, λογω αερα) και 10 μερες στην Ιταλια! Ολα τα νησια τα επισκεφτηκα πρωτη φορα.
 
Last edited:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
3 μέρες Μαδριτη, 1 μέρα Σαραγόσα, 3 μέρες Κοπενχαγη, 3 μέρες Σικελια,4 μερες Καππαδοκια, 3 μέρες Κωνσταντινουπολη, 3 μέρες Βουδαπεστη, 2 μέρες Βουκουρεστι, 3 μέρες Σεριφο, 2 μέρες Βυτινα, 2 μέρες Ελατη Τρικαλων, 2 μέρες Μάνη, 2 μέρες Ρώμη.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Γεμάτη ταξιδιωτική χρονιά κυρίως επειδή έπρεπε να αναπληρωθούν τα χαμένα ταξίδια που δεν έγιναν λόγω covid και να χρησιμοποιηθούν όλα τα αντίστοιχα voucher

Μάιος: Λος Άντζελες - Λας Βέγκας - Zion National Park - Bryce national park
Ιούνιος: Μόντρεαλ - Τορόντο - καταρράκτες Νιαγάρα - Νέα Υόρκη
Ιούλιος: Λονδίνο και Ματέρα - Μπάρι - Αλμπερομπέλλο - Πολιγνκάνο α Μάρε
Σεπτέμβριος: ένα όμορφο 6ωρο layover στην Κοπεγχάγη
Αύγουτστος: Χανιά και Ύδρα
Δεκέμβριος: Πόρτο Ρίκο και Λισαβώνα - Κασκαίς - Σίντρα
 

matsas78

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.197
Ταξίδι-Όνειρο
πάντα το επόμενο...
Ιανουάριος, ορεινός νομός Ρεθύμνου
Μάρτιος , Αθήνα, Ζυρίχη, Λιχτενστάιν
Μάιος, Ιρλανδία
Ιούνιος, Λευκάδα, Χανιά
Ιούλιος, Λευκάδα
Αύγουστος, ημερήσιες Κρήτη
Νοέμβριος, Παρίσι
Δεκέμβριος, Αρμενία

Άντε και του χρόνου κάτι πιο μακρινό... Καλές γιορτές σε όλους!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
513
Likes
854
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Να πω και εγώ ότι μετά από δύο χρόνια....αποχής και ατολμιας φέτος έκανα αρκετά ταξίδια Ευρώπης κυρίως εκτός από μια Τουρκία στην περιοχή της Τροίας τριήμερο και ότι έκανα το όνειρο μου πραγματικότητα....
Κατάφερα να πάω Ελβετία...όχι μία ούτε δύο....αλλά λόγω κορονοιου που κολησα εκεί ...για 3 βδομάδες.
Από εκεί επισκέφτηκα Γερμανία και Αλσατία σε μονοήμερα και άλλο ένα 5ημερο Ιταλία
Επισκέφτηκα Πρωτομαγιά Ουγγαρία και πήγα και στην αγαπημένη μου Φιλιπουπουπολη Βουλγαρια δύο φορές!
Το 23 επειδή μεσολαβούν δύο εκλογικές διαδικασίες μια άνοιξη και μια φθινώπορο δυστυχώς ότι κάνω λόγω εμπλοκής μου σε αυτές θα γίνει μέσα στο θερινό διάστημα.... ιδωμέν λοιπόν τι μέλλει γενέσθαι!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κάνοντας τον απολογισμό κοιτώντας προς τα πίσω το τελευταίο δωδεκάμηνο, δε μπορώ να μη παραδεχτώ ότι το έτος που φεύγει ήταν παραγωγικό όσον αφορά τα ταξίδια, με καλή ροή και αρκετές νέες εικόνες. Επτά διαφορετικές χώρες και μπόλικα για άλλη μια φορά νησιά, μαζί με λίγη Πελοπόννησο αλλά και πρωτεύουσα μετά από καιρό.

Η αρχή έγινε τον Ιανουάριο με ένα τριήμερο στο Ζάγκρεμπ. 🇭🇷
Τον Μάρτιο, η εκμετάλλευση των αργιών του ξεκίνσε με τριήμερο στο Ντόρτμουντ 🇩🇪 και ολοκληρώθηκε με το υπέροχο Πόρτο. 🇵🇹
Απρίλης & Πάσχα που τόσο είχε λείψει 2 χρόνια με τέσσερις ημέρες στη Λακωνική Μάνη.
Μάιος με ένα τριημεράκι στην Αθήνα.
Για να ακολουθήσει ο Ιούνιος με την αργία του Αγ. Πνεύματος και το (πολλάκις ακυρωμένο λόγω πανδημίας) τετραήμερο στο Εδιμβούργο. 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
Η συναυλία των Maiden στο ΟΑΚΑ ήταν ένας λόγος για ακόμα ένα διήμερο στην Αθήνα τον Ιούλιο.
Ώσπου ήρθε ο πάντα γεμάτος Αύγουστος. Η αρχή έγινε με 3 μέρες σε Αρκιούς και Ηραίον Σάμου για το φεστιβάλ, συνεχίστηκε με ένα τριήμερο στη Σαμοθράκη, ένα επταήμερο σε Κύθηρα & Αντικύθηρα, κι ολοκληρώθηκε με ένα Σαββατοκύριακο στον Τύρναβο (πάλι για φεστιβάλ και συναυλίες) με ολίγον από Όλυμπο.
Ο Σεπτέμβριος και η απευθείας πτήση της Volotea έδωσαν αφορμή για ν' αρχίσει το ξεσκαρτάρισμα σιγά-σιγά και του Ιονίου, αρχής γενομένης με ένα τετραήμερο στη Ζάκυνθο.
Οι υπερπολίτιμες αργίες του Οκτώβρη μοιράστηκαν με διήμερα σε Βενετία 🇮🇹 και Κέρκυρα αντίστοιχα, με αφορμή ένα γάμο που παρεβρέθηκα στη δεύτερη.
Νοέμβριος και είχε έρθει η ώρα της Πολωνίας, μ' ένα τριήμερο μοιρασμένο ανάμεσα σε Κρακοβία & Rzeszów. 🇵🇱
Τελος, τo 2022 έκλεισε ταξιδιωτικά με ένα τριήμερο στη πόλη των Χριστουγέννων, την Πράγα.🇨🇿

Είμαι ευχαριστημένος με όσα εν' τέλει έκανα (τώρα που τα βλέπω και μαζεμένα), έχοντας βέβαια ως απωθημένο ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης που μου χει λείψει πάρα πολύ και δε ξέρω δεδομένων των συνθηκών πότε και εάν θα γίνει.

Καλή νέα ταξιδιωτική χρονιά και καλά σχέδια σε όλους. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom