Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

LIONOR

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει σωνει και καλα, να διαλεξω προορισμο λογω...κουζινας του! Ειναι δηλ. τοσο κακο που δεν θελω να φαω παπια; που στο ακουσμα και μονο μου προκαλει αϊδια; Ή γκουλας ή dumblings; Ή ειναι κακο, που θελω, αν γινεται, να πινω και φραπε; Αφου αυτον τον καφε πινω, και τον απολαμβανω. Εναν προορισμο δεν τον διαλεγουμε, αποκλειστικα και μονο για το φαγητο του. Μπορει να υπαρχουν κι αλλα πραγματα που μας ενδιαφερουν. Αν ηθελα εξαλλου τσεχικη κουζινα, καπου στην Αθηνα, δεν μπορει, θα υπαρχει αναλογο εστιατοριο. Και εξηγησα απο την αρχη, οτι με το φαγητο εχω γενικα προβλημα. Απο μπυρες παλι, θα δοκιμασω οποιαδηποτε, μ αρεσουν, ή π.χ. απο γλυκα, που κι αυτα δεν εχω προβλημα. Ουτε αμερικανακι ειμαι και στα mac dolalds, δεν εχω πατησει ποτε το ποδι μου. Και λυπαμε πολυ που καποιοι το βρισκουν τοσο αστειο αυτο...
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Δεν διαλεγεις εναν προορισμο μονο για την κουζινα του, αλλα λεμε οτι καλο θα ηταν οπως βλεπεις τα μουσεια του, την αρχιτεκτονικη του, τους ανθρωπους του, ετσι και να δοκιμασεις και την κουζινα του. Για την εμπειρια. Δεν πιεζουμε. Σου προτεινουμε...
 

LIONOR

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Αλλο προτεινω με ωραιο τροπο, και αλλο κοροιδευω και ειρωνευομαι...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
LIONOR said:
Αλλο προτεινω με ωραιο τροπο, και αλλο κοροιδευω και ειρωνευομαι...
Αυτο με το φραπεδακι ειναι οντως προβλημα (δεν ειρωνευομαι!). Εγω ποτε δεν το ξεπερασα! Παντως ειδικα στην Πραγα υπαρχουν καποια μερη που θα βρεις κ μαλλον ειναι αυτα που αναφερθηκαν ηδη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
sezar7 said:
ολα σε ενα καφε φαγητο τα παντα - adel με το μετρο-ενα βημα και στον εμπορικο κεντρο κεντρο εχει 2 με ελληνικη κουζινα- πιτσαρία κ πολυ καλη
SBARRO - Restaurants - Shopping center Nov? Sm?chov
Σου ξαναποσταρω το κείμενο του sezar7.

Ότι θες,αυτά που σου αρέσουν υπάρχουν σε αυτό το εμπορικό.

Κατεβαίνεις απ'το μέτρο στη στάση Adel και με ένα βήμα μπήκες μέσα.
 

LIONOR

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Μαλιστα... Ευχαριστω πολυ οσους ειχαν την καλη διαθεση να απαντησουν... Αντε, καλο μου ταξιδι ;)
 

anastasia5383

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΚΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Φραπε μην παρεις..εγω πηρα απο περιεργεια,να δω πως τον φτιαχνουν...καμμια σχεση με τον ελληνικο!Οσο για πιτσαρια..εχω να σου προτεινω 2 καλες και οικονομικες:το "Castello" στο Mustek (κατι σαν το δικο μας Συνταγμα) οπως κατεβαινεις απο το Μουσειο στο αριστερο σου χερι..και αλλη μια..θα την δεις οταν βγεις απο το μετρο Νamesti Miru.
 

anastasia5383

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΚΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν καταλαβαινω τι ζορι τραβανε μερικοι εδω μεσα με τις αποριες που διατυπωνονται.Ο ανθρωπος αυτες τις ανησυχιες εχει..θα του κανετε υποδειξεις να μην πιει φραπε?Νομιζω οι χαρακτηρισμοι "Αμερικανακι" κλπ θα πρεπε να περισσεουν.Εδω ανταλλαζουμε εμπειριες και πληροφοριες,δεν κρινουμε ο ενας τον αλλο. Συγγνωμη για το ασχετο με τα ταξιδια περιεχομενου post.Να στε ολοι καλα!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
νέα είσαι, με το καιρό θα το ξεπεράσεις
 

dimitristhiva

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
κωσταντινουπολη
Καλέ μου φίλε, ελπίζω να είσαι στην Πράγα , είναι ένα παραμύθι ,έτσι απλά ,περί φαγητού και φραπέ σε κάλυψαν τα παιδιά εγώ σου πρωτινά να πας μαύρο θέατρο και ρώτα που οργανώνεται κέλτικη βραδιά(νάνους φίδια, φωτιές ,γκάιντες)θα ταξιδέψεις σε άλλη εποχή !το απόγευμα θα σου στείλω και την δνση του μαγαζιού αυτού !
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν καταλαβαινω τι ζορι τραβανε μερικοι εδω μεσα με τις αποριες που διατυπωνονται.Ο ανθρωπος αυτες τις ανησυχιες εχει..θα του κανετε υποδειξεις να μην πιει φραπε?Νομιζω οι χαρακτηρισμοι "Αμερικανακι" κλπ θα πρεπε να περισσεουν.Εδω ανταλλαζουμε εμπειριες και πληροφοριες,δεν κρινουμε ο ενας τον αλλο. Συγγνωμη για το ασχετο με τα ταξιδια περιεχομενου post.Να στε ολοι καλα!
Θα πρέπει να καταλάβεις ότι το φόρουμ είναι δημόσιο και οι πληροφορίες και οι απόψεις που κυκλοφορούν διαβάζονται από πολύ κόσμο και όχι μόνο από αυτόν που ρωτάει... αν λοιπόν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά να βοηθήσει ΟΦΕΙΛΕΙ να πει δημόσια το εξής απλό... Στην Πράγα πας ρε Καραμήτρο και εκεί δεν πας ούτε για να πιεις φραπέ, ούτε να πας να φας πίτσα στο Mustek, ούτε να δεις φίδια και νάνους σε Κέλτικες βραδιές... το επισημαίνεις λοιπόν με όλους τους τρόπους και από εκεί και μετά ο καθένας κάνει ότι γουστάρει...ο καμένος βέβαια πάντα φραπέ, πίτσα και φίδια θα ζητάει, αλλά κάποιος που αρχίζει τώρα τα ταξίδια σίγουρα θα προβληματιστεί και θα μάθει να ξεχωρίζει τα αξιόλογα από τις tourist traps...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.540
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom