Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μην μου πεις ότι εσένα δεν σου φαίνονται νόστιμα τα φαγητά τύπου goodys ή αποιουδήποτε ''βρώμικου'' που έχουμε στην Ελλάδα. Οι περισσότεροι τρώνε και ναι τους φαίνονται νόστιμα.
Στο λέω... ειδικά η μυρουδιά από την λαδίλα των Mc Donalds μου προκαλεί αναγούλα... με λίγα λόγια βρωμάνε του κερατά... αυτά που λέγαμε πιο πριν, οτι είμαι δύσκολος στο φαγητό...

Το βρώμικα είναι άλλη περίπτωση... αυτά όντως είναι νόστιμα, άσχετα αν εμένα μου πεθαίνουν το στομάχι...
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Πάντως, σκέφτομαι ότι η περιέργεια στις καινούργιες γεύσεις είναι και θέμα "εκπαίδευσης" από την οικογένεια. Υπάρχουν σπίτια στα οποία μπαίνουν διαφορετικές γεύσεις, χωρίς απαραίτητα το φαγητό να είναι κάτι πανάκριβο. Απλά αντιμετωπίζεται ως απόλαυση, όχι ανάγκη. Δεν κρίνω κανέναν για τη στάση του, αλλά νιώθω τυχερή που "εκπαιδεύτηκα" να τρώω τα πιο απίθανα όπου πάω.
Δεν κρύβω δε τη χαρά μου που φέτος στην Αγγλία το Βλαστάρι μου έφαγε με χαρά ταϊλανδέζικο και περσικό φαγητό. Το ινδικό και το γιαπωνέζικο το "ξεπετάξαμε" πέρσι, στο νηπιγωγείο:haha:
Εγώ όχι δεν είμαι εκπαιδευμένη, οι γονείς μου τρώνε τα πάντα και τα πάντα έμπαιναν στο σπίτι, αν το παιδί όμως δεν θέλει να δοκιμάσει και να φάει κάτι τότε δεν θα του το χώσεις με το ζόρι στο στόμα και εγώ πάλι χαίρομαι που δεν έχω καταπιεστεί σε αυτό το θέμα. Το φαγητό είναι μόνο για ανάγκη για μένα και τίποτα άλλο, με ελάχιστες εξερέσεις.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Στο λέω... ειδικά η μυρουδιά από την λαδίλα των Mc Donalds μου προκαλεί αναγούλα... με λίγα λόγια βρωμάνε του κερατά... αυτά που λέγαμε πιο πριν, οτι είμαι δύσκολος στο φαγητό...

Το βρώμικα είναι άλλη περίπτωση... αυτά όντως είναι νόστιμα, άσχετα αν εμένα μου πεθαίνουν το στομάχι...
Επειδή μέχρι τώρα στα 23 μου έχω συναναστραφεί με αρκετό κόσμο δεν έχω γνωρίσει κυριολεκτικά κανένα να μην τρώει τέτοιου είδους φαγητό, γι αυτό μου κάνει εντυπωση που σου φαίνεται περίεργο που υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει αυτό το φαγητό, απ' τη στιγμή που η πλειοψηφία το τρώει. Και το θέμα δεν είναι αν θα είναι macdonalds αυτό που θα φας ή οτιδήποτε άλλο βρώμικο, σαπίλα είναι το ένα σαπίλα και το άλλο.. Τώρα δεν ξέρω πάλι, ίσως στα 40 ή στα 50 μου να έχω αλλάξει κι εγώ μυαλά και να λέω κοιτα τι τρώνε οι νεολέοι :roll:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μέχρι τα 23 μου έπινα μαλαματίνα.Δεν λέει κάτι αυτό.Γηράσκω αεί διδασκόμενος.Όσο πιο νωρίς ξεκολλήσει ο άνθρωπος τόσο περισσότερα χρόνια θα απολαύσει.

Με κίνδυνο πάντως να χάσω όλη τη γκουρμεδιάρικη αίγλη μου,δηλώνω ευθαρσώς ότι λόγω έλλειψης στη χώρα μας,όπου πετυχαίνω Burger King τους αλλάζω την Παναγία.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επειδή μέχρι τώρα στα 23 μου έχω συναναστραφεί με αρκετό κόσμο δεν έχω γνωρίσει κυριολεκτικά κανένα να μην τρώει τέτοιου είδους φαγητό, γι αυτό μου κάνει εντυπωση που σου φαίνεται περίεργο που υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει αυτό το φαγητό, απ' τη στιγμή που η πλειοψηφία το τρώει. Και το θέμα δεν είναι αν θα είναι macdonalds αυτό που θα φας ή οτιδήποτε άλλο βρώμικο, σαπίλα είναι το ένα σαπίλα και το άλλο.. Τώρα δεν ξέρω πάλι, ίσως στα 40 ή στα 50 μου να έχω αλλάξει κι εγώ μυαλά και να λέω κοιτα τι τρώνε οι νεολέοι :roll:
Εγώ νομίζω ότι είσαι λίγο μεγάλη για McDonald's, Goody's και τα σχετικά. Όλο μαθητές συχνάζουν σ' αυτά τα φαστφούντ.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
maltakias said:
Μέχρι τα 23 μου έπινα μαλαματίνα.Δεν λέει κάτι αυτό.Γηράσκω αεί διδασκόμενος.Όσο πιο νωρίς ξεκολλήσει ο άνθρωπος τόσο περισσότερα χρόνια θα απολαύσει.

Με κίνδυνο πάντως να χάσω όλη τη γκουρμεδιάρικη αίγλη μου,δηλώνω ευθαρσώς ότι λόγω έλλειψης στη χώρα μας,όπου πετυχαίνω Burger King τους αλλάζω την Παναγία.
Είσαι χειρότερος απο τον Tripakias
που έφαγε ψαροσουπα στην Ρώμη
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
αλλο αν καποιος ειναι ανορεξικος και τρωει απο αγγαρεια.εκει παω πασο.αλλα αν ο διατροφικος οριζοντας καποιου παει μεχρι πιτα γυρο,γκουντις κτλ τοτε χρηζει συζητησης!
ειδικα αν δεν μπαινει καν στη διαδικασια να δοκιμασει φυσιολογικο φαγητο σε μια αλλη χωρα.λες και θα φαει σκουλικια.περι ορεξεως...

απλα κουβεντα να γινεται.η οπως λενε στο χωριο μου μαμπετι να γινεται!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Μέχρι τα 23 μου έπινα μαλαματίνα.Δεν λέει κάτι αυτό.Γηράσκω αεί διδασκόμενος.Όσο πιο νωρίς ξεκολλήσει ο άνθρωπος τόσο περισσότερα χρόνια θα απολαύσει.

Με κίνδυνο πάντως να χάσω όλη τη γκουρμεδιάρικη αίγλη μου,δηλώνω ευθαρσώς ότι λόγω έλλειψης στη χώρα μας,όπου πετυχαίνω Burger King τους αλλάζω την Παναγία.
Πες μου οτι εισαι και μπαοκ να δεσει το γλυκο:haha:
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Γιατί,εδώ είναι Ελληνικά;
Το πολύ πολύ να'ναι το κολοκυθάκι.

Συμφωνώ γενικώς ότι καλό είναι να δοκιμάζουμε την τοπική κουζίνα,αν όχι καθημερινά,τουλάχιστον κάποιες φορές.Με χαλάει όμως να είμαστε απόλυτοι.Για παράδειγμα,σε μέρη που η κουζίνα δεν μου "κάθεται" θα ψάξω κάτι πιο κοντά στα γούστα μου κι ας μην είναι τοπικό.

Επίσης αν υπάρχει ένα καλό εστιατόριο άλλης εθνικότητας σε μια χώρα,δεν θα το σνομπάρω ντε και καλά επειδή δεν σερβίρει ντόπια κουζίνα.Δηλαδή ο Ιάπωνας traveller θα έβριζε έναν συμπατριώτη του αν ερχόταν στην Ελλάδα κι έτρωγε στο Matsuhisa;

Προσωπικά,όταν ταξιδεύω δεν τρώω μόνο τοπική κουζίνα.
Αλλά δεν ψάχνω και για φραπέ!Είναι κι αυτό τραβηγμένο.
προσωπικα, θα ελεγα στον γιαπωνεζο συμπατριωτη μου αντι να παει στο matsuhisa, να παει μια μονοημερη στη Σαντορινη κι ας παρει ενα σουσι απ τα carrefour στο χερι!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Λοιπόν θα πω κι εγώ τη γνώμη μου με τη σειρά μου. Επέστρεψα πριν 2 μέρες από Πράγα και από φαγητό τρώγαμε αποκλειστικά macdonalds, κρέπες και πίτσες. Και οι δυο μας είμαστε περίεργοι στο φαγητό από την άποψη ότι δεν δοκιμάζουμε καινούργια πράγματα, κυρίως εγώ, κι έτσι δεν μπήκαμε στον πειρασμό να δοκιμάσουμε τπτ από την τοπική κουζίνα. Απ'ότι είδα στους καταλόγους των εστιατορίων παίζει πολύ η πάπια που και να με πλήρωναν δεν θα δοκίμαζα όπως και οτιδήποτε άλλο. Σίγουρα η κουζίνα κάθε τόπου είναι μέρος του ταξιδιού και της εμπειρίας που μπορεί να σου προσφέρει. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο όμως, κάποιοι είναι πιο εύκολοι με το φαγητό και δοκιμάζουν νέες γεύσεις και κάποιοι άλλοι όπως εγώ δεν δοκιμάζουν με αποτέλεσμα να ψάχνουν να φάνε αυτό που ξέρουν σίγουρα ότι θα τους αρέσει χωρίς να μείνουν νηστικοί.. Σίγουρα σε αυτούς που ξέρουν να τρώνε, θα δοκιμάσουν πολλά πράγματα στην Πράγα. Αυτό που δοκiμασα και μου άρεσε πολύ είναι το γλυκό trdelnik, όποιος σκοπεύει να παει, μην το χάσει!
ειδες που δοκιμασες κατι διαφορετικο, τοπικο και όντως σου αρεσε? θα το δοκιμασω κι εγω (πώς στο καλο προφερεται αυτο το πραγμα??), αλλα θα δοκιμασω και την τσεχικη παπια να δω ποιο θα μ αρεσει περισσοτερο
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Χριστε μου! Ελληνικό Σουρεάλ! Οσο δε με νοιάζει τι θα βαλει στο κρεβάττι του κάποιος, άλλο τόσο δεν με νοιάζει τι θα βάλει στο στομάχι του. Περί ορέξεως......
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom