Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Μου φάνηκε αρκετά ασφαλής πόλη, τουλάχιστον κοντά στο κέντρο που κινήθηκα γιατί για πολύ έξω δε ξέρω..
Χαρακτηριστικό παράδειγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν ένα μαγαζάκι με ψιλικά που έκανε και συνάλλαγμα λίγο πιο έξω απ' το κέντρο. Δούλευε εκεί μια κυρία Κινέζα και 2-3 φορές που πήγαμε για συνάλλαγμα έβγαζε ένα πάκο με χαρτονομίσματα και μέτραγε μπροστά μας. Και σκεφτόμουν, καλά δε φοβάται; Εγκληματικότητα δεν έχουν; Μόνη της ήταν εκεί και σε ήσυχο σημείο.. Ίσως να ήταν μεμονωμένο περιστατικό αυτή η ανεμελιά αλλά γενικά δεν είδα κάτι που να με ανησύχησε. Εννοείται πάντως ότι όπου έχει μαζεμένο κόσμο προσέχουμε, μετρό, αγορές κτλ. (και έχει πολλά τέτοια μέρη στη Πράγα), ή στα πολύ ερημικά (π.χ. στον λόφο Petrin, που ήταν υπέροχα, δε θα θελα για κανένα λόγο να μείνω ενώ έχει σκοτεινιάσει). Επίσης δεν ξέρω να σου πω για μεταμεσονύχτιες ώρες.. Εγώ μόνη μου ή με γυναικεία παρέα πάντως πολύ αργά θα φοβόμουν σε οποιαδήποτε πόλη..
εγω ακουσα οτι υπαρχουν και πολλοι μεθυσμενοι - αλλα και ναρκομανεις - και κυριως αυτα φοβαμαι, οποτε μαλλον θα ξεκιναμε νωρις και θα επιστρεφουμε και νωρις!
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
217
δεν πρόσεξα τίποτα επικίνδυνο , ούτε μεθυσμένους ούτε ναρκομανείς .. γενικά μου φάνηκε ασφαλέστατη ... καλά να περάσετε
 

Fata_Morgana

Member
Μηνύματα
33
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Νότιας Αμερικής
εγω ακουσα οτι υπαρχουν και πολλοι μεθυσμενοι - αλλα και ναρκομανεις - και κυριως αυτα φοβαμαι, οποτε μαλλον θα ξεκιναμε νωρις και θα επιστρεφουμε και νωρις!
Κοίτα ναρκωμανείς και μεθυσμένοι υπάρχουν παντού, σε όλες τις πόλεις και χώρες του κόσμου. Πηγαίνω στην Τσεχία από μικρό παιδί και ποτέ δεν μου έτυχε κάποιο άσχημο περιστατικό, πόσο μάλλον στα τουριστικά μέρη που θα πάτε εσείς. Θέλω να πω δεν θα πάτε ούτε στον αντίστοιχο Δενδροπόταμο ούτε στην αντίστοιχη Νικόπολη (σου μιλάω με παραδείγματα Θεσσαλονίκης) οπότε μην φοβάσε. Τρομερό πρόβλημα με ναρκωτικά δεν έχουνε αλλά ότι θα βρεις αρκετούς σουρουμένους θα βρεις, να 'ναι καλά η μπύρες. Αλλά οι περισσότεροι είναι άκακοι, οικογενειάρχες;)

Όσο για το να γυρνάτε νωρίς είναι λογικό, δεν είναι Ελλάδα με σκυλάδικα και μπουζούκια. Έχει νυκτερινή ζωή αλλά πιο περιορισμένη από εδώ, έχουν άλλους τρόπους να διασκεδάζουν και μαζεύονται γενικά νωρίς. Οπότε ούτως ή άλλως δύσκολα θα γυρνάτε ξημερώματα σπίτι.
 

LIONOR

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
7 μερες που ημουνα προσφατα εκει, δεν αντιμετωπισα τπτ περιεργο, εκτος απο εναν τυπο που κατι με ρωτουσε στα τσεχικα, στον σταθμο τω τρενων, αλλα τον απεφυγα διακριτικα. Γενικα μου εδωσε την εντυπωση μιας ασφαλους πολης. Το βραδυ μετα της 10, δεν κυκλοφορησα σχεδον καμια μερα, γιατι αμα ολη μερα τρεχεις απο δω κι απο κει, αναγκαστικα μαζευεσαι νωρις :)
Προσοχη χρειαζεται σε σημεια ενδιαφεροντος, που συνωστιζεται πολυς κοσμος και ειναι ευκολο να ψαχνεις μετα την τσαντα σου ή την φωτογραφικη μηχανη. Ειδικα σε τετοια σημεια, την τσαντα την εχουμε παντα μπροστα μας.
Ξαναλεω παντως, οτι προσωπικα αισθανθηκα...ανετα
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Τον περασμένο Ιούλιο που είχαμε πάει Πράγα, είδαμε αρκετούς μεθυσμένους και αρκετούς ναρκομανής και αρκετούς άστεγους, δεν μπορώ να πω ότι δεν παρατηρήσαμε κάτι τέτοιο.. Αλλά, δεν είδαμε κάποιο περίεργο περιστατικό σχετικά με αυτό, δεν χρειάζεται να ανησυχείτε και μέχρι τις 11 το βράδυ κυκλοφορεί αρκετός κόσμος ανάλογα βέβαια και σε ποια περιοχή είναι το ξενοδοχείο σας κέντρο ή όχι.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Τον περασμένο Ιούλιο που είχαμε πάει Πράγα, είδαμε αρκετούς μεθυσμένους και αρκετούς ναρκομανής και αρκετούς άστεγους, δεν μπορώ να πω ότι δεν παρατηρήσαμε κάτι τέτοιο.. Αλλά, δεν είδαμε κάποιο περίεργο περιστατικό σχετικά με αυτό, δεν χρειάζεται να ανησυχείτε και μέχρι τις 11 το βράδυ κυκλοφορεί αρκετός κόσμος ανάλογα βέβαια και σε ποια περιοχή είναι το ξενοδοχείο σας κέντρο ή όχι.
το χοστελ που θα μεινουμε λεγεται hostel centre και ειναι στην οδο sokolska κοντα στην πλατεια Wenceslas. Αρκετα κεντρικα νομιζω. Με ανησυχησε λιγο αυτο που λες με μεθυσμενους και ναρκομανεις, αλλα υποθετω εκει το κεντρο δε θα ειναι γκετοποιημενο οπως εδω
 

annoula

Member
Μηνύματα
253
Likes
524
το χοστελ που θα μεινουμε λεγεται hostel centre και ειναι στην οδο sokolska κοντα στην πλατεια Wenceslas. Αρκετα κεντρικα νομιζω. Με ανησυχησε λιγο αυτο που λες με μεθυσμενους και ναρκομανεις, αλλα υποθετω εκει το κεντρο δε θα ειναι γκετοποιημενο οπως εδω

Πήγα Πράγα τα Χριστούγεννα του 2010! Το κέντρο της πόλης είναι πανέμορφο και σε καμία περίπτωση γκετοποιημένο!!!Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το κέντρο της Αθήνας! Εγώ προσωπικά ούτε μεθυσμένους ούτε ναρκομανείς είδα και περπάτησα και σε συνοικίες αρκετά απόμερες αργά το βράδυ!!!Η Πράγα είναι κυριολεκτικά απίστευτη!!!Πήγαινε χωρίς να φοβάσαι τίποτα και απλά απόλαυσε την!;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
το χοστελ που θα μεινουμε λεγεται hostel centre και ειναι στην οδο sokolska κοντα στην πλατεια Wenceslas. Αρκετα κεντρικα νομιζω. Με ανησυχησε λιγο αυτο που λες με μεθυσμενους και ναρκομανεις, αλλα υποθετω εκει το κεντρο δε θα ειναι γκετοποιημενο οπως εδω
Δεν έχω μείνει σε hostel ποτέ και δεν ξέρω, αλλά θα με ενοχλούσε περισσότερο η ύπαρξη μεθυσμένων ή ναρκομανών στο κατάλυμά μου, παρά στο δρόμο. Γι΄αυτό είμαι υπέρ του να μένεις λιγότερες μέρες και σε καλύτερης ποιότητας κατάλυμα. Παρόλα αυτά, αυτή είναι η δική μου άποψη, ο καθένας επιλέγει το είδος διακοπών που επιθυμεί :lol: Μπορεί αυτοί που έχουν μείνει σε hostel να μην αντιμετώπισαν ποτέ πρόβλημα και να κάνω λάθος.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
το χοστελ που θα μεινουμε λεγεται hostel centre και ειναι στην οδο sokolska κοντα στην πλατεια Wenceslas. Αρκετα κεντρικα νομιζω. Με ανησυχησε λιγο αυτο που λες με μεθυσμενους και ναρκομανεις, αλλα υποθετω εκει το κεντρο δε θα ειναι γκετοποιημενο οπως εδω
Όχι δεν είναι σε τέτοια φάση όπως εδώ στην Ομόνοια ας πούμε, στην Wenceslas είναι κεντρικά και κυκλοφορεί κι εκεί αρκετός κόσμος όπως σε όλο το κέντρο. Οι αλήθεια είναι ότι τέτοια άτομα βρίσκονται παντού μέσα στο κέντρο δεν είναι σε στάνταρ σημείο, δεν υπάρχει λόγος να φοβάστε όμως απ'ότι είδαμε εμείς δεν ασχολούνται με τους τουρίστες και γενικά με άλλους εκτός της ''παρέας'' τους. Επίσης ίσως σας πλησιάσουν και σας ρωτήσουν αν καπνίζετε πχ αλλά απαντάς ευγενικά όχι και προχωράς ή δεν ασχολείσαι καθόλου, θα θέλουν να σου πουλήσουν ναρκωτικά όπως καταλάβες. Εγώ με τον φίλο μου περάσαμε από έναν δρόμο ο οποίος μύριζε παντού κατουρλιό και σε κάποια φάση βλέπω με την άκρη του ματιού μου έναν τύπο άστεγο - αλκοολικό ο οποίος ερχεται και αρχίζει να κατουράει ακριβώς πίσω μου, έτσι μέσα στη μέση του πεζοδρομίου. Και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι ο δρόμος ήταν πολύ κεντρικός, κυκλοφορούσε πολύς κόσμος και μάλιστα στην απέναντι μεριά του δρόμου υπήρχαν αρκετά εστιατόρια με κόσμο που έτρωγε. Δεν ξαναπεράσαμε φυσικά από εκεί κυριως βράδυ που μαζευόταν πιο πολύς κόσμος, όχι από φόβο αλλά επιδεί σιχαθήκαμε. Προσοχή! Αυτά δεν στα λέω για να σε τρομάξω, εγώ πήγα και θέλω πολύ να ξαναπάω Πράγα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, απλά τα λέω για να τα έχεις στο μυαλό σου και να μην βρεθείς προ εκπλήξεων. όσο να ναι αν τα έχεις στο μυαλό σου εξ αρχής ξενερώνεις λιγότερο αν σου τύχουν τελικά. Είναι πανέμορφη πόλη η Πράγα και θα περάσετε τέλεια!!
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Την προηγούμενη Τρίτη γύρισα από 5ημερη επίσκεψη στην Πράγα.Είναι ασφαλής η πόλη.Οι μεθυσμένοι δεν είναι τόσοι πολλοί όπως άλλες χώρες,αλλά αν βρεις στο δρόμο σου κάποιον,τον αποφεύγεις.Αν σου μιλήσει,θα θέλει λεφτά,αν του δώσεις 5 κορώνες θα κάνει τούμπες!Τα πρεζόνια μαζεύονται στο πάρκο κάτω από το Εθνικό Μουσείο της Πράγας.Σε άλλες περιοχές δε θα βρεις.Η παρουσία της αστυνομίας είναι εμφανής,είτε με περιπολικά είτε πεζή με πολιτικά.Γενικά δεν έχεις κάτι να φοβηθείς στην Πράγα.Η Αθήνα είναι σαφώς πιο επικίνδυνη.Μια καλή συνταγή είναι να τους μιλάς Ελληνικά αν σε πλησιάσουν για ζητιανιά κλπ.Αν μιλήσεις Αγγλικά επιμένουν,στα Ελληνικά όμως παραιτούνται!Το δοκίμασα και έπιασε σε 3 περιπτώσεις.Εννοείται ότι πορτοφόλια κλπ στις μπροστινές τσέπες των παντελονιών και το νου σου εκεί.Οι πορτοφολάδες είναι παρόντες κυρίως στο μετρό,και όπως μου είπε ένας Τσέχος η πλειοψηφία είναι Ρουμάνοι.Οπότε αν δείτε κοντά σας έναν που να μοιάζει με Ρουμάνο,όλες οι αισθήσεις σας σε πλήρη κινητοποίηση.
Καλά να περάσετε.
Αν κι εμένα δε με εντυπωσίασε τόσο πολύ η Πράγα,σε σχέση πάντα με τη Βουδαπέστη και τις άλλες πόλεις που έχω δει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.749
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom