Τσεχική Δημοκρατία Πραγα (από το πουθενά)

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος
όπως ήδη έχω πει χάρη στο shadow88 θα πάμε Πράγα τέλη Ιουλίου για 7 μέρες. Σκέφτομαι να κλέισω στο Corinthia Prague Hotel. θα ήθελα τι βοήθεια σας για ημερησιες εκδρομές με τρένο. Είδα στο χάρτη ότι η Δρέσδη είναι κοντά. Έχει κάνει κανείς αυτή την εκδρομή ? Κάποια άλλη πρόταση?
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Δρεσδη απο Πράγα?? Εγω απο Βερολίνο είχα πάει και ήτανε μακριά.

Οπωσδήποτε θα πρέπει να πας καρλόβυ Βάρυ μια ημέρα για σπα και βόλτα στην πόλη, πολύ όμορφα και φθηνές τιμές.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Δρεσδη απο Πράγα?? Εγω απο Βερολίνο είχα πάει και ήτανε μακριά.

Οπωσδήποτε θα πρέπει να πας καρλόβυ Βάρυ μια ημέρα για σπα και βόλτα στην πόλη, πολύ όμορφα και φθηνές τιμές.
η δρέσδη απέχει από την πράγα οσο και το καρλοβυ βάρυ...περιπου 2 ωριτσες με το τρένο.επειδη ο φιλος/η εχει αρκετό χρόνο θα προτεινα να παει και στα δύο..
 

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος
ενδιαφερομαι και για τις δυο πόλεις Από ποιο σταθμό θα πάρω το τρένο ... αν ξερετε λεπτομερειες...θα ήθελα βοηθεια
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ενδιαφερομαι και για τις δυο πόλεις Από ποιο σταθμό θα πάρω το τρένο ... αν ξερετε λεπτομερειες...θα ήθελα βοηθεια[/quote
στο καρλοβυ βαρυ πηγα με πουλμαν...οταν εφτασα στο αεροδρομιο συναντησα ενα γκρουπ ελληνων με την ξεναγό που ειχε ερθει να τους παραλαβει..την ρωτησα αν θα παει το γκρουπ στο καρλοβυ βαρυ και αν μπορει να με παρει μαζί της..μου απαντησε θετικά και μαλιστα περασε απο το ξενοδοχειο με το πουλμαν και με πηρε..50 ευρώ νομιζω με φαγητο..ετσι δεν ταλαιπωρηθηκα..
τώρα ..στην δρεσδη δεν πήγα ενώ το εψαχνα..δεν με πηρε ο χρόνος..
εισητηρια θα παρεις απο τον σταθμό του τρένου που ειναι δίπλα απο το Narodi muzeum και την statni opera λεγεται hlavni nadrazi o σταθμός..τότε ηταν. ..πριν 2 χρονια περιπου στα 100 ευρώ 2 ατομα..πηγενε-έλα..
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Συγγνώμη αν ξεφεύγω από το θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω αν από Πράγα για Βιέννη είναι καλύτερα με τρένο ή λεωφορείο..Έχουμε κλείσει με λεωφορείο ,διαδρομή 4 ώρες και 7 ευρώ το εισιτηριο.Παρόλ'αυτά έχει δοκιμάσει κανείς αυτή τη διαδρομή?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Συγγνώμη αν ξεφεύγω από το θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω αν από Πράγα για Βιέννη είναι καλύτερα με τρένο ή λεωφορείο..Έχουμε κλείσει με λεωφορείο ,διαδρομή 4 ώρες και 7 ευρώ το εισιτηριο.Παρόλ'αυτά έχει δοκιμάσει κανείς αυτή τη διαδρομή?
όχι εγώ δεν εχω κάνει αυτή την διαδρομή..πολυ φτηνό το εισητηριο...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
όπως ήδη έχω πει χάρη στο shadow88 θα πάμε Πράγα τέλη Ιουλίου για 7 μέρες. Σκέφτομαι να κλέισω στο Corinthia Prague Hotel. θα ήθελα τι βοήθεια σας για ημερησιες εκδρομές με τρένο. Είδα στο χάρτη ότι η Δρέσδη είναι κοντά. Έχει κάνει κανείς αυτή την εκδρομή ? Κάποια άλλη πρόταση?
Στο Corinthia να μην μείνεις είναι μακρυά από το κέντρο...

Στην Δρέσδη ασφαλώς και να πας... όπως επίσης και στο Τσέσκι Κρουμλιόφ... υπέροχο μέρος... και στα δυο να πας μόνος σου... Δρέσδη με τρένο , Τσεσκι με λεωφορείο... το Κάρλοβι Βάρυ πολύ κακό για το τίποτε... ας είναι η τρίτη επιλογή σου...
 

submarine

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού...
Αφού θα έχεις τόσες μέρες θα σου πρότεινα να πας οπωσδήποτε στο Τσέσκυ Κρούμλοφ στα νότια της Τσεχίας.
Απέχει το πολύ 2,5 ώρες απ' την Πράγα και είναι μια μικρή μεσαιωνική πόλη σαν νησάκι που γύρω της περνάει ο Μολδάβας.
Επίσης η διαδρομή μέχρι εκεί είναι υπέροχη αφού περνάει από λίμνες, δάση και γραφικά χωριουδάκια. Το Τσέσκυ Κρούμλοφ αν δεν κάνω λάθος είναι μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO.

Αν πας θα δεις κάτι διαφορετικό και μην παραλείψεις να κάνεις τον γύρο με βάρκα.
Δυστηχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με συγκοινωνίες γιατί μας είχαν πάει με πουλμανάκι μέσω του γκρουπ.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ωραία ιδέα...
Εκτος απ τα τουριστικά, υπάρχουν και τα υπεραστικά λεωφορεία και τα τρένα, η αφετηρία τους για το Τσεσκι Κρουμλοβ είναι κοντά σε στάση του μετρό (δεν θυμαμαι πως τη λένε, νομιζω Flor... κάτι...)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Nα πας πρωι - πριν τις 10- γιατι ειναι κοντα στα 200 χλμ η διαδρομή ( με το τρενο ειναι περιπου 4 ωρες)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.323
Μηνύματα
887.914
Μέλη
38.985
Νεότερο μέλος
lindamoustaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom