Προβλημα με booking

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
227
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Αυτό το βιολί με τις πιστωτικές κάρτες ( Ότι δεν είναι έγκυρες) το κάνουν μερικά ξενοδοχεία στο booking.Τους δίνω τα στοιχεία μιας 'αλλης mastercard ,χρεωστικής με ή χωρίς υπόλοιπο και όλα καλά.
Πιθανόν να αισθάνονται ασφαλείς με τισ δύο κάρτες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το πρόβλημα συνήθως εμφανίζεται όταν χρησιμοποιείς χρεωστική για την κράτηση και όχι πιστωτική. Και είναι λογικό αφού πολλοί 'έξυπνοι' κάνουν κράτηση με χρεωστικές και μετά τραβάνε όλα τα χρήματα αφήνοντας μηδενικό υπόλοιπο μέσα.
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Καλησπερα,
Εκανα κρατηση σε ενα ξενοδοχειο για Βρυξελλες εχω χρεωστικη visa και το ξενοδοχειο μου λεει οτι ειναι ακυρη η καρτα κ δεν μπορουν να τραβηξουν τα χρηματα.
Ποιο ειναι το τηλ τοτ Booking για Ελλαδα για να επικοινωνησω μαζι τους;
Κ επισης τι μπορει να εχει γινει; 2φορες δοκιμασαμε κ παλι δεν μπορουν να παρπυν τα λεφτα μου ειπαν σε email
Κι εγώ έχω χρησιμοποιήσει χρεωστική βίζα πολλές φορές και μία φορά, μου την απέρριψαν δύο φορές σε ξενοδοχείο και επέμεινα και τελικά, ήταν εντάξει.
 

NikiZar

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά..δημιούργησα λογαριασμό σε αυτην την ιστοσελίδα γιατί εχω ενα πρόβλημα και χρειάζομαι την βοήθεια σας.. είχα κάνει κράτηση μέσω Booking.com και μου ζήταγε μοα οποιαδήποτε καρτα για την επιβεβαίωση της κράτησης..έβαλα λοιπόν μια καρτα PREPAID VISA της Πειραιώς..Σήμερα λόγω δουλειάς αναγκάστηκα να κανω ακύρωση το δωμάτιο και με χρέωσε 84€ (την αξία του δωματίου) στην καρτα..εγω όμως ποτε δεν είχα λεφτά μέσα στην κάρτα ούτε όταν έκανα την κράτηση ούτε τωρα στην ακύρωση..τι γίνεται λοιπόν; Πως γίνεται να με χρεώσει αυτα τα χρήματα; Πρόκειται να χρεωθω κάπου;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.864
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
η κράτηση που έκανες ήταν με δωρεάν ακύρωση ή όχι??
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα παιδιά..δημιούργησα λογαριασμό σε αυτην την ιστοσελίδα γιατί εχω ενα πρόβλημα και χρειάζομαι την βοήθεια σας.. είχα κάνει κράτηση μέσω Booking.com και μου ζήταγε μοα οποιαδήποτε καρτα για την επιβεβαίωση της κράτησης..έβαλα λοιπόν μια καρτα PREPAID VISA της Πειραιώς..Σήμερα λόγω δουλειάς αναγκάστηκα να κανω ακύρωση το δωμάτιο και με χρέωσε 84€ (την αξία του δωματίου) στην καρτα..εγω όμως ποτε δεν είχα λεφτά μέσα στην κάρτα ούτε όταν έκανα την κράτηση ούτε τωρα στην ακύρωση..τι γίνεται λοιπόν; Πως γίνεται να με χρεώσει αυτα τα χρήματα; Πρόκειται να χρεωθω κάπου;
Σύμφωνα με αυτά που γράφεις συμπεραίνω οτι όταν θα βάλεις χρήματα στη κάρτα ( για κάτι άλλο που θέλεις να αγοράσεις ) θα σου τα κρατήσουν !
Εγώ στη θέση σου θα μιλούσα με την τράπεζα πρώτα. Και έχει σημασία, αν η κράτηση ήταν με δωρεάν ακύρωση ή όχι ! Μάλλον δεν ήταν με δωρεάν ακύρωση...
Κάνε και ένα τηλέφωνο στο κατάλυμα, να δείς τι θα σου πούνε ή επικοινώνησε με εκπρόσωπο της Booking!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Καλησπέρα παιδιά..δημιούργησα λογαριασμό σε αυτην την ιστοσελίδα γιατί εχω ενα πρόβλημα και χρειάζομαι την βοήθεια σας.. είχα κάνει κράτηση μέσω Booking.com και μου ζήταγε μοα οποιαδήποτε καρτα για την επιβεβαίωση της κράτησης..έβαλα λοιπόν μια καρτα PREPAID VISA της Πειραιώς..Σήμερα λόγω δουλειάς αναγκάστηκα να κανω ακύρωση το δωμάτιο και με χρέωσε 84€ (την αξία του δωματίου) στην καρτα..εγω όμως ποτε δεν είχα λεφτά μέσα στην κάρτα ούτε όταν έκανα την κράτηση ούτε τωρα στην ακύρωση..τι γίνεται λοιπόν; Πως γίνεται να με χρεώσει αυτα τα χρήματα; Πρόκειται να χρεωθω κάπου;
Αν η κάρτα ήταν προπληρωμένη όπως λες, και εφόσον δεν είχες λεφτά σε αυτή, δεν είναι δυνατό να σε χρέωσαν. Τη στιγμή που προσπάθησαν να σε χρεώσουν, έλαβαν απορριπτικό μήνυμα από την τράπεζα σου. Οπότε κάτι δεν μας λες καλά...
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Δεν ειναι προβλημα ακριβως, απλα απορία... Έκλεισα στο booking ξενοδοχείο στο οποίο αναγραφόταν πως πληρώνω στο κατάλυμα, αλλά ότι το ξενοδοχείο μπορεί να δεσμεύσει ανα πάσα στιγμή ένα ποσό από την κάρτα για να ελέγξει την εγκυρότητά της. Τελικά είδα ότι τράβηξαν όλα τα χρήματα από την χρεωστική, άρα δεν θα πληρώσω εκεί όπως έλεγε στη σελίδα. Είναι οκ,έτσι; Δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα αν έχω τις αποδείξεις και τις επιβεβαιώσεις κράτησης, σωστά; Πρώτη φορά κλείνω κατάλυμα από ίντερνετ :haha: :icon_redface:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Δεν ειναι προβλημα ακριβως, απλα απορία... Έκλεισα στο booking ξενοδοχείο στο οποίο αναγραφόταν πως πληρώνω στο κατάλυμα, αλλά ότι το ξενοδοχείο μπορεί να δεσμεύσει ανα πάσα στιγμή ένα ποσό από την κάρτα για να ελέγξει την εγκυρότητά της. Τελικά είδα ότι τράβηξαν όλα τα χρήματα από την χρεωστική, άρα δεν θα πληρώσω εκεί όπως έλεγε στη σελίδα. Είναι οκ,έτσι; Δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα αν έχω τις αποδείξεις και τις επιβεβαιώσεις κράτησης, σωστά; Πρώτη φορά κλείνω κατάλυμα από ίντερνετ :haha: :icon_redface:
Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα.Καί αν έχεις δωρεάν ακύρωση είναι υποχρεωμένοι να επιστρέψουν τα χρήματα.
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
δεν υπαρχει κανενα θεμα μην αγχωνεσαι..απλα δεσμευσαν τα χρηματα προκαταβολικα...

εφοσον εχεις δωρεαν ακυρωση οπως ειπες και ο @fotast θα παρεισ τα χρηματα σ πισω..

Ακομα και εαν δημιουργηθει καποιο θεμα επικοινωνησε με τα γραφεια της booking και θα στο λυσουν αυτοι!!
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
καλησπερα! μια ερωτηση... ειχα κανει τον Ιουλιο μια κρατηση στο booking για το Μαρτιο σε ενα καταλυμα με καλη τιμη κ κεντρικα.μου ηρθε σημερα εμαιλ απο την booking οτι η κρατηση ακυρωθηκε επειδη το καταλυμα δεν δεχεται πλεον κρατησεις στο booking και μαλλον δεν συνεργαζονται πια. τι προβλεπεται σ αυτην περιπτωση,επειδη η τιμη ηταν πολυ value for money ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom