Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

evmorfia

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
βιρμανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια του ειρηνικου νεα ζ
μολις επεσρεψα στις 5 αυγουστου..αν και πηγα με πρακτορειο ομως ολη η περιοχη απο το μεξικο σιτι εως το κανκουν με ενδιαμεσο την γουατεμαλα ηταν ασφαλεστατη...να επισκεφτεις οπωσδηποτε την επαρχια των τσιαπας 2300μετρα:)
 

alex1976

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μεξικο
Ονειρεμένο Ταξίδι
βενεζουελα
μολις επεσρεψα στις 5 αυγουστου..αν και πηγα με πρακτορειο ομως ολη η περιοχη απο το μεξικο σιτι εως το κανκουν με ενδιαμεσο την γουατεμαλα ηταν ασφαλεστατη...να επισκεφτεις οπωσδηποτε την επαρχια των τσιαπας 2300μετρα:)

 

vangeli3

Member
Μηνύματα
45
Likes
15
φιλε δεν ξερω για τα μερη που λες...
το κανκουν δεν θα το προτεινα, ειναι μια πολη με ουρανοξυστες. εγω περσι δεν το επισκεφτηκα, εμεινα στην playacar (περιοχη της Playa de Carmen). Απο εκει εχει λεωφορεια που πανε σε ολη την Γιουκαταν. Επισης εχει φερυ μποτς που πανε σε isla muheres , cozumel, contoy island.
Δεν ενιωσα ποτε κινδυνο ουτε ενα λεπτο... Συστηνω τα μερη αυτα ανεπιφυλακτα...
ειλικρινα ηταν οι ομορφοτερες ημερες της ζωης μου μακαρι να ζησω καποτε τοσο ομορφες ημερες ξανα...
 

IanBlack

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους! :)
Έχω ξεκινήσει να διαβάζω τα "άπαντα" του φόρουμ για το Μεξικό γιατί έχουμε σκοπό να πάμε τον Απρίλιο (3 άτομα), για 15-17 μέρες.

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια αξιόπιστα πρακτορεία για να απευθυνθώ (με pm φυσικά για να μην παρεξηγηθούμε) :rolleyes:. Προς το παρόν έχω μιλήσει με 2 αλλά το πρώτο δεν με έπεισε για τη γνώση του ως προς τη χώρα και το δεύτερο καθυστερεί πολύ να μου απαντήσει με αποτέλεσμα να το βλέπω με σκεπτικισμό. o_O

Τέλος πάντων, θα δούμε πως θα πάει. Μέσω αυτού του νήματος, έχω σκοπό να παρουσιάσω/γράψω ότι πληροφορίες βρω ή ότι σκοπεύω να κάνω προκειμένου να βοηθηθούν και οι υπόλοιποι! Άλλωστε τα θέματα που έχω διαβάσει μου έχουν δώσει πολύτιμες πληροφορίες και είμαι σίγουρος ότι θα έρθουν κι άλλες!
 

IanBlack

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Τα πράγματα που έχουμε αποφασίσει μέχρι τώρα και δεν πρόκειται να αλλάξουν είναι τα ακόλουθα:
  • 18/04 είναι η ημερομηνία αναχώρησης
  • 01-04/05 θα πρέπει να είμαστε στο Κανκούν για να παρακολουθήσουμε ένα συνέδριο.
Σιγά σιγά θα διαμορφώσουμε το πρόγραμμα της εκδρομής και θα δούμε που/πως θα μας πάει!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γιατί δεν το κανονίζεις μόνος σου; Σε τι πρακτορεία έχεις απευθυνθεί, ελληνικά ή τοπικά;
 

IanBlack

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Γιατί δεν το κανονίζεις μόνος σου; Σε τι πρακτορεία έχεις απευθυνθεί, ελληνικά ή τοπικά;
Δεν είναι κάτι που δεν το έχω σκεφτεί, απλά για να πω την αλήθεια δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα αν θα το "κλείσουμε" μέσω γραφείου. Θέλω πρώτα να δω το κόστος και τα μέρη που θα μας προτείνουν και από 'κει και πέρα βλέπουμε. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρει κανένας μας Ισπανικά, οπότε ίσως αυτό να είναι ανασταλτικός παράγοντας.

Πάντως στα Ελληνικά πρακτορεία που απευθύνθηκα δεν μπορώ να πω ότι είμαι και ενθουσιασμένος.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παίζει ρόλο το σε ποια μέρη θα κινηθείτε, για το αν πρέπει να γνωρίζετε ισπανικά ή όχι, αλλά είναι καλό να ξέρετε λίγα... δεν ξέρετε καθόλου ισπανικά δηλαδή; Εγώ ξέρω κάμποσα, όσα χρειάζεται κανείς για να ταξιδέψει και ήταν όλα εύκολα. Δεν ξέρω αν κάποιος που δεν μιλάει έχει κάνει τέτοιο ταξίδι μόνος του, μήπως μπορεί να βοηθήσει λέγοντας τη γνώμη του.
Τέλος πάντων, πάρτε προσφορές, ανακοίνωσέ τες μας και βλέπουμε...
 

vangeli3

Member
Μηνύματα
45
Likes
15
αληθεια δεν εχω παει αγιο δομινικο, μακαρι να με αξιωσει καποτε ο θεος φυσικα, αλλα φιλε μου η ριβιερα μαγια εχει απο ολα : ιστορια - φυση - παραλιες - culture - διασκεδαση - φαγητο...
εντομεταξυ θυμαμαι παρα πολλα daily tours που επερνες απο την πλαγια ντε καρμεν που δεν προλαβαμε να δουμε. θα μπορουσε καποιος να μεινει 1 μηνα χαλαρα...
νομιζω δυσκολα θα μπορεσω στο μελλον να βρω ισαξιο προορισμο...
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Viva la Mexico!
Eίμαστε έτοιμοι να κλείσουμε για Κανκούν για τον Αύγουστο 20 μέρες (ίσως και λίγο Μπελίζ) αλλά μας είπαν ότι τον Αύγουστο έχει τυφώνες, ασταμάτητες βροχές και καταιγίδες από την μεριά της Καραϊβικής. Επειδή είναι πολλά (μα πααααρα πολλά) τα λεφτά εσείς τι λέτε; Αξίζει και με βροχή; αυτά για τους τυφώνες μήπως είναι υπερβολές; να αρχίσουμε τον χορό της αντι-βροχής ή να κλείσουε προς Μέξικο σίτι και να εξερευνήσουμε τον βορρά που είναι πιο βατά; Εδώ να διευκρινίσω ότι η ιδέα του ταξιδιού ξεκίνησε λόγω Καραϊβικής με το Μεξικό το πιο φιλικό, οικονομικό και ενδιαφέρον παράλιο της, στο μεταξύ ερωτευτήκαμε τα Μαγιανά αξιοθέατα, τα πάρκα, τις παραλίες, μας αποτέλειωσε και η go2dbeach με τις όμορφες ιστορίες της (Πάμε Μεξικό & Πάμε Μπελίζ) οπότε η απόφαση να αλλάξουμε προορισμό είναι η τελευταία λύση... Επίσης λόγω δουλειάς τέτοιες άδειες μπορούμε να τις πάρουμε μόνο καλοκαίρι και συγκεκριμένα Αυγουστο. Εσείς τι λέτε;;;
 

vangeli3

Member
Μηνύματα
45
Likes
15
κατ αρχας! μην πας Κανκουν. Προκειται για κατι που δεν αξιζει. μεινε πλαγια ντε καρμεν. ειναι το κεντρο ολων, απο εκει θα περνεις τα daily tours και τα φερρυ μποτς για παντου. Εγω ειχα μεινει στο viva wyndham maya στη υποπεριοχη της πλαγια ντε καρμεν, την playacar. Εχει πολλα ξενοδοχεια εκει. Επισης εγω ειχα παει διακοπες τελη ιουλη μεχρι 12 αυγουστου. ειχα πολυ καλο καιρο. μονο τις τελευταιες 2 μερες εχασα λογω ενος τυφωνα που περναγε απο μακρυα. Θα ελεγα οτι εξαρτασαι απο την τυχη, αλλα οσο πιο μεσα πας στον Αυγουστο τοσο χειροτερα... Μηπως να κανονισεις λιγο πιο νωρις???? δεν σε νοιαζει η βροχη, οι βροχες εκει κρατανε 5 λεπτα και μετα εχεις καυσωνα, σε νοιαζει μην σου τυχει συνεφια ολη μερα. ετυχε σε ενα φιλο και μαλιστα ιανουαριο μηνα, ηταν πολυ ατυχος... ολα αυτα τα ασταθμητα ισχυουν για ολη τη καραιβικη φυσικα... αλλα να ξερεις οσο πιο μεσα μπαινεις στον αυγουστο μαλλον πιο επικινδυνα γινεται...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom