Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πληροφοριες για τουλουμ κανεις παιδια? Ειναι ολες οι παραλιες ωραιες? Εχει και πολη η μονο παραλιες και ξενοδοχεια?
.. ναι όλες οι παραλίες ειναι ωραιες, Εγω εμεινα στο Los Lirios ..Η πόλη Τουλουμ δεν ειναι μεγάλη , μην φανταστεις σαν Γιουκαταν καμμια σχεση, και υπαρχει και ενας πολυ ωραιος αρχαιολογικός χωρος.
 

vangeli3

Member
Μηνύματα
45
Likes
15
ευχαριστω πολυ για την απαντηση...Εχει κατι να κανεις το απογευμα-βραδυ στο τουλουμ? επισης ξεκιναν τουρς απο τουλουμ? Εσυ στη θεση μου θα διαλεγες πλαγια ντε καρμεν η τουλουμ?

.. ναι όλες οι παραλίες ειναι ωραιες, Εγω εμεινα στο Los Lirios ..Η πόλη Τουλουμ δεν ειναι μεγάλη , μην φανταστεις σαν Γιουκαταν καμμια σχεση, και υπαρχει και ενας πολυ ωραιος αρχαιολογικός χωρος.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. στη Τουλουμ εχει καποιες καφετεριες και μπαρ αλλα δεν γνωριζω και πολλα γιατι εγω δεν ειμαι και πολυ του εξω ιδιως αν εχω περπατησει πολυ ολη τη μερα. Παντως υπαρχουν ταξι για μετακινησεις. Τα μεσα μαζικης μεταφορας δεν τα χρησιμοποιησα...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
τελικα το Μεξικο δεν εχει εγκληματικότητα που λενε; Δεν ειναι επικινδυνα;
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Το Μεξικο ειναι τεραστια χωρα. Υπαρχουν περιοχες με εγκληματικοτητα,περιοχες που πρεπει να εισαι προσεκτικος και υπαρχει και τοYukatan!
Στη Μεριδα ξεχασα το πορτοφολι μου σε ενα μαγαζι, πηγα μετα απο ωρες και μου το ειχανε φυλαξει. Στο Κανκουν ξεχασα φακο και φορτιστη στο δωματιο ξενοδοχειου, μετα απο δυο μερες γυρισα και τα πηρα. Στην Τουλουμ, αφησα την τσαντα μου στην καρεκλα του εστιατοριου , σηκωθηκα για λιγο, ολα ηταν στη θεση τους.
Για περιπου 4 εβδομαδες, ταξιδεψα στο Μεξικο μονη μου, μετακινηθηκα με νυχτερινα λεωφορια, εμεινα σε hostel και μικρα ξενοδοχεια, κυκλοφορουσα νυχτα χαλαρα, πηγαινα για μπανιο στη θαλασσα και δεν φοβομουνα οτι μπορει να μου κλεψουν τα λεφτα και την φωτογραφικη μηχανη.
Τοσο χαλαρη και ασφαλης , σε πολυ λιγα μερη εχω νοιωσει.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πληροφοριες για τουλουμ κανεις παιδια? Ειναι ολες οι παραλιες ωραιες? Εχει και πολη η μονο παραλιες και ξενοδοχεια?
Η Τουλουμ ειναι χωρισμενη σε τρεις περιοχες:
1) Ο αρχαιολογικος χωρος ανοιχτος μεχρι τη δυση του ηλιου οπου μπορεις να δεις τα ερειπια και να κανεις και μια βουτια εδω. Αν εχεις δικο σου οχημα και πας πριν απο τα πουλμαν θα την δεις ετσι οπως την ειδα εγω:
Αν οχι , μπορει να τη δεις ετσι οπως την ειδε συμφορουμιτης:

2) Το χωριο Τουλουμ , πολυ αργα αναπτυσσομενο και καθως βρισκεται πανω στον κεντρικο δρομο που ερχεται απο Κανκουν δε νομιζω να αναπτυχθει ιδιαιτερα. Βρισκεται σε αποσταση απο τα ξενοδοχεια της παραλιας και δεν εχει και τιποτα το ιδιαιτερο να δεις εδω.

3) H ξενοδοχειακη ζωνη Τουλουμ , ολο ξενοδοχεια στη σειρα , αλλα οχι θηρια απο μπετον..πιο πολυ σε στυλ cabañas. Η παραλια ειναι μια , εκτεινεται για χιλιομετρα και ναι , ειναι ομορφη.

Σου επισυναπτω χαρτη για να δεις που ειναι τα ξενοδοχεια και που το χωριο.
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχει κατι να κανεις το απογευμα-βραδυ στο τουλουμ? επισης ξεκιναν τουρς απο τουλουμ? Εσυ στη θεση μου θα διαλεγες πλαγια ντε καρμεν η τουλουμ?
Στην Τουλουμ μενουν οσοι θελουν απομονωση και ησυχια. Δεν ειναι ανεπτυγμενη ιδιαιτερα - ευτυχως - και ειναι μερος προστατευομενης περιοχης , που σημαινει οτι χτιστηκε , χτιστηκε. Μιλαμε για ησυχα πραγματα, και καμια βολτα στην παραλια. Πλην του μπαρ του ξενοδοχειου σου, και κανενος διπλανου ξενοδοχειου , θα χρειαστεις οχημα για να πας πιο μακρια. Ακομα και ποδηλατο για τις αποστασεις. Τουρς μαλλον θα οργανωνονται απο το ξενοδοχειο σου ή θα πρεπει να πας στο χωριο Τουλουμ (το οποιο δεν ειναι κοντα) για να δεις τι παιζει και να κλεισεις.

Η Πλαγια ντελ Καρμεν εχει πιο πολυ ζωη, μαγαζια , μπαρακια και επιλογες.
Εαν δεν ειχα αυτοκινητο θα προτιμουσα την Πλαγια.
 

vangeli3

Member
Μηνύματα
45
Likes
15
Θα ηθελα να ευχαριστησω οσους με ενημερωσανε απο εδω.. το σαιτ αυτο ειναι ανεκτιμητο..πηγα ταξιδι του μελιτος 22 ιουλιου στην ριβιερα μαγια. ατομικο πακετο. μας ηρθε καπου 2100 το πηγενε ελα με διαμονη και φαγητο ολ ινκλουντιτ. μειναμε στο playacar, προαστιο 1 χιλιομετρο εξω απο την πολη playa del carmen. Συστηνω το μερος αυτο ανεπιφυλακτα για διαμονη. παραλια που ειχε το πλαγιακαρ ηταν καταπληκτικη. τυρκουαζ νερα , ξαπλωστρες, φοινικες...
στη πλαγια ντε καρμεν βρισκεις τουρς ημερισια για οτι θελεις..
εμεις πηγαμε με αυτα τα τουρς στα εξης μερη:
coba (το καλυτερο ισως)
tulum (αρχαια + μια ομορφη παραλια)
cenote ikil
cenote chac mool
vagiadolith - αποικιακη πολη
νοικιασαμε και αμαξι 4 ημερες , πηγαμε μονοι μας στο κοζουμελ 1 ωρα με το φερυ μποτ απο πλαγια ντε καρμεν (απιστευτο μερος) νησακι που αν νοικιασεις αμαξι κανεις το γυρο του νησιου σε 3 ωρες..φανταστικες παραλιες...
επισης με το αμαξι πηγαμε στη παραλια μαρομα (σαν μπορα μπορα) και στην ακουμαλ (κανεις μπανιο και με τη μασκα βλεπεις και θαλασιες χελωνες)...
πηγαμε και στο εξ καρετ.. ζωολογικος κηπος, παραλια για μπαννιο και σωου ιστοριας των μαγια.. πολυ καλο..
οι ανθρωποι στα μερη αυτα ειναι απιστευτοι..με το χαμογελο συνεχειαααααα.. καμια σχεση με εγκληματικοτητα που λενε...καποιος μου ειπε πως στη γιουκαταν, οι ανθρωποι ειναι γελαστοι και καλοι , γιατι προερχονται απο τους μαγιας που ηταν ειρηνικη φυλη, ενω σε αλλα μερη του μεξικο ειχε αλλες φυλες επιθετικες, και γιαυτο εχει εγκληματικοτητα..
τα φαγητα απιθανα, και τα φρουτα ολα μα ολα διαφορετικα...
πιστευω η ριβιερα μαγια ειναι μαλλον το καλυτερο μερος του κοσμου κατα τη δικη μου γνωμη.. συνδυαζει τα παντα.. ζουγκλα, αρχαια, παραλιαρες, φαγηταρες, ε τι αλλο θες????
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εμεις σε ευχαριστουμε που γυρισες και μας μεταφερεις τις εντυπωσεις σου! Χαιρομαι που περασες σουπερ αν και ημουν σιγουρη :)

πιστευω η ριβιερα μαγια ειναι μαλλον το καλυτερο μερος του κοσμου κατα τη δικη μου γνωμη.. συνδυαζει τα παντα.. ζουγκλα, αρχαια, παραλιαρες, φαγηταρες, ε τι αλλο θες????
Συμφωνω οτι ειναι απο τα ωραιοτερα μερη του κοσμου. Οσο για το τι αλλο να ζητησεις? Εναν Αγιο Δομηνικο φιλε μου , με το καλο για επομενο ταξιδι!
 

alex1976

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μεξικο
Ταξίδι-Όνειρο
βενεζουελα
γεια σας..θέλω κάποιες πληροφορίες για Μεξικό ..για την περιοχή Κουιντάνα ρου ...εάν έχει πάει κάποιος πρόσφατα ..θέλω να μάθω αν είναι επικίνδυνα να κινηθεί κανείς μόνος του με λεωφορείο, αν υπάρχει πρόσβαση για Τικάλ και αν αυτό είναι ασφαλές ...στα ταξιδιωτικά γραφεία λένε ότι είναι πολύ επικίνδυνα να πας μόνος..είναι αλήθεια? τι τιμές κυμαίνονται στο φαγητό ..συμφέρει να πάνε 2 άτομα μόνα τους το Αύγουστο? Έχω βρει μια τιμή σε πρακτορείο τον Αύγουστο 1400 το άτομο φαγητό-εισιτήριο-ξενοδοχείο 9 νύχτες..είναι καλά ?
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Η συγκεκριμένη περιοχή που αναφέρεις είναι από τις πλέον τουριστικές, επομένως και ασφαλείς (συγκριτικά πάντα).

Δε θεωρώ οτι είναι καλή ιδέα για κάποιον να πάει ανοργάνωτα εάν δεν ξέρει ισπανικά σε καλό επίπεδο διότι οι ντόπιοι ως επί το πλείστον δε μιλάνε αγγλικά. Η τιμή που βρήκες μου φαίνεται οριακά ok για τις μέρες που θα μείνεις. Αν δηλαδή υπολογίσω οτι το εισητήριο αν το έκλεινες μόνος σου θα
έδινες κάπου στο χιλιάρικο, τα 1400 με ξενοδοχείο και φαγητό είναι μια χαρά.

Τα ταξιδιωτικά γραφεία ως γνωστόν λένε αυτό που τους συμφέρει. Αν εξαιρέσεις την επικινδυνότητα κοντά στα σύνορα με Ηπα από όπου γινεται η διακίνηση ναρκωτικών όλη η υπόλοιπη χώρα είναι μια χαρά εάν κι εφόσον δεν προκαλείς την τύχη σου. Όπως και παντού άλλωστε. Εγώ έμεινα 14 μέρες χωρίς οργάνωση και δεν ένοιωσα ανασφάλεια πουθενά.
Η μετακίνηση με λεωφορεία θεωρώ οτι είναι εύκολη και αρκετά οργανωμένη δεδομένου πάντα οτι μπορείς να συνενοηθείς. ;)
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Ενημερωση

Αλεκο σου χα γραψει ενα κατεβατο & χρησιμοποιω το κομπιουτερ της δουλειας μου, χωρις copy ο #$%^& & το firewall μου κανει την ζωη δυσκολη & χαθηκε. Δεν ξερω αν θελεις να επικοινωνησουμε εστω & τηλεφωνικα. Οι μερες για Tikal (το #$#$%^ δεν θελει Greeklish & θα κανω ωρες να σου γραψω) ειναι λιγες, θελεις 1- 1.5 μερα να φτασεις. Λεοφωρειο φευγει απο το Κανκουν (αν εισαι στο Κανκουν), οι Ευρ. tour operators στελνουνε το κοσμο εκτος), μεσω Ντελ Καρμεν & Τσετουμαλ. Εμεις μπηκαμε απο Τσιαπας, διασχισαμε το ποταμι & ειμαστε στην Γουατεμαλα. Αλλα για να φτασουμε στο Σαν Κριστομπαλ μας πηρε 19 ωρες & με ενα στομαχι, ασε! Τοτε δεν ειχε ανοιξει η εθνικη & σ'ολο τον δρομο οι !@#$%^& ινδιανοι ειχανε βαλει στην Τσιαπας σαμαρακια, τωρα ολα αυτα Αλεκο ειναι politicaly oriented! Ας ειναι στο Μεξικο δεν φοβηθηκα ποτε, ειμαι 54 μαιων, μπενοβγαινα στα νιατα μου στην cd Juarez, το'χω φαει ολο με το κουταλι. Ξερεις που ενιωσα φοβο αγορι μου; Στο μετρο της Αθηνας που πηγανε να μου την πεσουνε 3 κηριλεδες & με μανικιουρ ο ενας! Και σ'ολες τις φορες στο Μεξικο η γυναικα μου κουβαλουσε σε ειδικη ζωνη κατω απο τον στηθοδεσμο πανω απο $2000. Στην Αθηνα φιλε μου, πες & στην Νοτιο Αφρικη, αλλα εκει σε προειδοποιουνε! Τις λιγες μερες που χεις εγω θα εβαζα 2 Τσιτσεν-Μεριδα-Ουξμαλ, μια στο ισλα Μουχερες, & αλλη μια Τουλουμ με μια ενδιαμεση σταση στην Ντελ Καρμεν & το νησακι. Το Κανκουν η ζονα χοτελερα ειναι Αμερικανια, uno-dos-tres-tequila, οι τιμες στα Ελληνικα επιπεδα, αλλου στο Μεξικο παμφθηνα! Δολαρια να'χεις μετρητα, τα αλλαζεις στον δρομο στις κασας δελ καμπιο. Σε ζηλευω!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom