Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Stellina90

New Member
Καλησπέρα σε όλους! Προσπαθώ να οργανώσω ένα ταξίδι στο Μεξικό στη χερσόνησο του Yucatan με τον άντρα μου και αναρωτιέμαι Πότε είναι η καλύτερη περίοδος να πάμε ? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Bill7

Member
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Καλησπερα σε όλους . Έχω διαβασει κάθε πληροφορία από την 1η σελίδα . Η ερώτηση μου είναι γιατί η ακαπουλκο δεν είναι σε κανένα πρόγραμμα ;;; Είναι η ασφάλεια η είναι τουριστικό χωρίς ενδιαφέρον ;

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα σε όλους . Έχω διαβασει κάθε πληροφορία από την 1η σελίδα . Η ερώτηση μου είναι γιατί η ακαπουλκο δεν είναι σε κανένα πρόγραμμα ;;; Είναι η ασφάλεια η είναι τουριστικό χωρίς ενδιαφέρον ;
Πολύ τσιμέντο, μακριά από τα πιο πρωτοκλασάτα χάιλάιτς, κακή φήμη λόγω οργανωμένου εγκλήματος (αν κι αυτά είναι πολύ τραβηγμένα, ως τουρίστας σπάνια έχεις θέματα στο Μεξικό). Ελαφρώς ξεπεσμένος προορισμός, σαν από άλλη δεκαετία. Όχι για πέταμα πάντως. Βασικά τίποτε δεν είναι για πέταμα στο Μεξικό, μα τίποτε απολύτως.

Taksidiwtis

Member
[
Σημερα βγηκα με μια Μεξικανα για πρωινο και την ρωτησα για το Ακαπουλκο αν αξιζει να παω και μου ειπε οτι ειναι ασχημη πολη και με εγκληματικοτητα.Γενικα ο κοσμος ειναι ωραιος οπως και στην Νοτιο Αμερικη.

agmi

Member
To Ακαπούλκο, όπως και το Πουερτο Βαγιαρτα το'φαγε το οργανωμένο έγκλημα, τα καρτελς και τα ναρκωτικά! Βέβαια η Βαγιαρτα (Νουεβα και το Ναγιαριτ) μαζεύουν ακόμα καραβάνια συνταξιούχων που ξεχειμωνιάζουν από τον Οκτώβρη και έχει πολλους xpats/expats: απόδημους, μετανάστες από ΗΠΑ και Καναδά που μένουν εκεί. Και όχι μόνο όλη η Μπαχα (Λος Κάβος), και Μαζατλάν, το Χουατούλκο, το Κρυμενο λιμάνι (Πουερτο Εσκονδιδο) κλπ μαζεύουν expats!
Όσο για την εγκληματικότητα που αναφέρουν παραπάνω, δυστυχώς φέτος, δλδ τα τελευταία χρόνια όλο και κάποιος τουρίστας θα πέσει θύμα! Άμα σου τύχη, σου 'τυχε δυστυχώς, προσωπικά άσε τι λένε, με την διαρκή αστυνόμευση που έχει εκεί, αισθάνομαι πιο ασφαλής από την Αθήνα και τη Θεσ/νικη, μερικών!
Ύστερα και η Κρήτη είναι πανέμορφη και μπορεί να πέσεις κάτω και να μην ξανασηκωθείς είτε από κανένα οδηγό είτε από καμιά 'μπαλωτε' που μερικοί ηλίθιοι κάτοικοι της δυτικής Κρητης δεν καταλαβαίνουν ότι 'ότι πάει πάνω κατεβαίνει και κάτω' με την άσκοπη ένδειξη του machismo + την μαύρη ποκαμισα αδειάζοντας τα κουμπούρια τους σε γάμους και άλλα γλέντια!
Τώρα τα τελευταία χρόνια η εγκληματικότητα στο Μεξικό μετατοπίζεται στην Κιντανα Ρο, δλδ Κανκουν, Τουλουμ και Ντελ Καρμεν.
Τελευταία θύματα 2 Καναδοι και πριν λίγο 3 Αμερικάνοι στην Τουλουμ!

Two Canadians shot dead at upscale Mexican resort
California travel blogger among 2 killed in Mexico's Tulum
Shootouts and murdered tourists: Why the FBI has set its sights on the Mexican paradise of Quintana Roo
Extortion and murder in the Riviera Maya: The dark side of Mexico’s tourist paradise

Βέβαια το Μεξικό χει τόσα πολλά να προσφέρει και θα προσφέρει (παραλίες όμως ΟΧΙ) και δεν κρατάει τίποτα τους τουρίστες μακριά και ιδιαιτέρως τους Αμερικάνους με το παχύ πορτοφόλι! Μεξικο κ'παλι Μεξικό!

Last edited:

stratosmall

New Member
Καλημέρα στην παρέα! Κοιτάμε εισιτήρια για Μεξικό για Ιούνιο ή Ιούλιο. Υπάρχει μια σχετική ευελιξία στις ημερομηνίες. Ξεκινάμε από Θεσσαλονίκη με προορισμό το Κανκουν. Βρίσκω με την Turkish στα 750€. Καθώς δεν έχουμε κάνει ξανά τέτοιο ταξίδι οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω, θεωρείται καλή την τιμή; Βρίσκω και μέσω Ρώμης σε καλύτερη τιμή αλλα αν υπολογίσουμε και τα εισιτήρια με τις αποσκευές και τη διαμονή στη Ρώμη βγαίνει μια άλλη. Να τα κλείσουμε λέτε ή παίζει να βρούμε κάτι καλύτερο αν περιμένουμε; Με βάση την εμπειρία σας και μόνο ρωτάω . Ξέρω ότι οι συνθήκες που ζούμε είναι ιδιαίτερες!

Καλησπέρα
και εμεις κοιτάζουμε για εκείνες τις ημερομηνίες αλλά αναρωτιόμαστε για καιροκες συνθήκες..σε πολλα σαιτ αναφέρουν για τυφώνες και διαφορά και αναρωτιόμαστε αν είναι ρίσκο η συγκεκριμένη περίοδος .ξέρετε κάτι περισσότερο ;το εχετε ψάξει;

Επόμενο Ταξίδι
Ο μισός κόσμος σε 27μέρες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου.
To Ακαπούλκο, όπως και το Πουερτο Βαγιαρτα το'φαγε το οργανωμένο έγκλημα, τα καρτελς......
το πουερτο βαγιαρτα είναι πολύ αγαπητός προορισμός για την αμερικάνικη γκέι κοινότητα (όπως και το τουλουμ). προσφέρει σχεδόν τα πάντα από εξαιρετικά καταλύματα μέχρι καλό φαγητό και διασκέδαση....
και πας από οπουδήποτε στην Αμερική.

1.png

nasiapap

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα
και εμεις κοιτάζουμε για εκείνες τις ημερομηνίες αλλά αναρωτιόμαστε για καιροκες συνθήκες..σε πολλα σαιτ αναφέρουν για τυφώνες και διαφορά και αναρωτιόμαστε αν είναι ρίσκο η συγκεκριμένη περίοδος .ξέρετε κάτι περισσότερο ;το εχετε ψάξει;
Καλησπέρα,
Δεν έχω πάει, οπότε δεν μπορώ να σου πω από προσωπική πείρα. Ψάχναμε να κλείσουμε εισιτήρια για εκείνη την περίοδο, ωστόσο τελικά κλείσαμε για αλλού! Αυτό που ξέρω και που έχω διαβάσει είναι ότι είναι η περίοδος των βροχων και ίσως να βρέχει περισσότερο σε σχέση με άλλες περιόδους. Ωστόσο κανείς δεν μπορεί να ξέρει με ακρίβεια τι θα γίνει με τον καιρό, είναι και θέμα τύχης. Σε κάποιες ιστορίες που διάβασα από αλλα μέλη του φόρουμ που έκαναν το ταξίδι αυτήν την περίοδο, παρατήρησα ότι δεν αντιμετώπισαν κάποια ιδιαίτερη δυσκολία. Καλύτερα όμως να σου απαντήσουν άτομα που έχουν κάνει το ταξίδι και ξέρουν καλύτερα!

stratosmall

New Member
Καλησπερα σε ολους
Ειμαστε σε ενα μεγαλο δίλημμα και θέλουμε τη γνωμη καποιων που ηδη πηγαν μεξικο σιτι και γιουκαταν την περιοδο ιουνιου/ιουλιου..
Ιδανικα ξερουμε οτι εκει πας χριστουγεννα και μετα το νοεμβριο,αλλα επειδη μας βολευει και το καλοκαιρι πολυ αναρωτιομαστε ποσο ρισκο ειναι να παμε τωρα..οι τιμες δεν εχουν τρελες διαφορες οποτε...απο τη μια ειναι safe ο δεκεμβριος/γεναρης αλλα απο την αλλη τωρα δεν εχουμε τοσα θεματα με κοβιντ και βλακειες και εμβολια καθως εχουμε ηδη τις 3 δοσεις ενω μετα κανεις δεν ξερει πχ..
Ποια η γνωμη σας

giannoula

Member
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εμείς πήγαμε το περσινο καλοκαίρι μέσα Αυγούστου! Ο καιρός ήταν τέλειος είχε πολύ ζέστη αλλά και αρκετή υγρασία έβρεξε στις 15 μέρες μόνο 1 μέρα αλλά 2 μέρες πριν να πάμε Τουλούμ είχε περάσει από εκεί τυφώνας. Εμείς ήμασταν τότε Isla Mujeres και δεν καταλάβαμε τίποτα. Στο Μέξικο Σίτυ είχε ελαφρώς πιο ψύχρα αλλά μη φανταστείς τίποτε τρομερό μ'ενα τζιν μπουφανάκι ήμασταν το βράδυ

go2dbeach

Member
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εγώ είχα πάει μέσα με τέλος Ιουνίου Μεξικό-Μπελίζ και ήταν μια χαρά. Απ'όσο γνωρίζω πιο μεγάλο ρίσκο παίρνει κανείς αν πάει Αύγουστο-Σεπτέμβρη και Οκτώβρη.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.449
Μέλη
37.267
Νεότερο μέλος
GIRGOS KIRIAKIDIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom