Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Παλενκε- Μεριδα το εκανα με νυχτερινο λεωφορειο, ηταν 8 ωρες διαδρομη
και το μεγαλυτερο διαστημα κοιμομουν- οποτε μαλλον καλος ειναι ο δρομος:xmas_cheesygrin:
Την πρωτη διαδρομη την εσπασα, οχι λογω κουρασης αλλα για να επισκεφτω κι αλλες πολεις.
Θα νοικιασετε αυτοκινητο; Ο καλυτερος τροπος για να δειτε το Γιουκαταν,
εχει παρα πολλες ομορφιες, παρα πολλα χωρια , αρχαια, παραλιες...
Γενικα οι αυτοκινητοδρομοι ειναι σε καλη κατασταση, αλλα εχουν παρα πολλα σαμαρακια και αλλα εμποδια για να μην μπορεις να τρεξεις, οποτε υπολογισε τις ωρες οσες λεει ο οδηγος για να εισαι σιγουρη.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Παλενκε- Μεριδα το εκανα με νυχτερινο λεωφορειο, ηταν 8 ωρες διαδρομη
και το μεγαλυτερο διαστημα κοιμομουν- οποτε μαλλον καλος ειναι ο δρομος:xmas_cheesygrin:
Την πρωτη διαδρομη την εσπασα, οχι λογω κουρασης αλλα για να επισκεφτω κι αλλες πολεις.
Θα νοικιασετε αυτοκινητο; Ο καλυτερος τροπος για να δειτε το Γιουκαταν,
εχει παρα πολλες ομορφιες, παρα πολλα χωρια , αρχαια, παραλιες...
Γενικα οι αυτοκινητοδρομοι ειναι σε καλη κατασταση, αλλα εχουν παρα πολλα σαμαρακια και αλλα εμποδια για να μην μπορεις να τρεξεις, οποτε υπολογισε τις ωρες οσες λεει ο οδηγος για να εισαι σιγουρη.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Ακόμα κάνω αναγνωριστική για να καταλήξω πώς θα είναι οι διαδρομές και αν θα γίνουν με αυτοκινήτο ή ΜΜΜ!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Μα κανείς δεν έχει πάει Μεξικό εκτός από την ΥΒΟΝΝΗ??? :roll:
Και θέλω και αξιόπιστα μεξικάνικα πρακτορεία να μου προτείνετε και ποιός καλός άνθρωπος θα βρεθεί να βοηθήσει??? :roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
vario, οι αυτοκινητοδρομοι που συνδεουν τις μεγαλες πολεις ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Υπαρχουν ομως πολλα διοδια. Οι δρομοι γυρω απο τα χωρια ειναι αστα να πανε, σαν τους δικους μας. Γεματο λακκουβες και σαμαρια, σκαμμενοι. Πολλοι δε ειναι πλακοστρωτοι. Εκεινο που ειναι σημαντικο: 1) πρεπει να αγορασεις ασφαλεια απο Μεξικανικη εταιρια (δεν γινεται δεκτη ασφαλεια απο καμμια αλλη χωρα). Εχω ακουσει οτι τα ενοικιαζομενα αυτοκινητα δεν ειναι ασφαλισμενα και σε περιπτωση ατυχηματος αν προκαλεσεις ζημια σε καποιον και δεν εχεις ασφαλεια θα τα βαλεις ολα απο την τσεπη σου!!! Η ασφαλεια πρεπει οποσδηποτε να σου παρεχει οποσδηποτε εναν ρυθμιστη που θα ερθει εκει επι τοπου αλλα και δικηγορο. Εχε υποψη σου οτι στο Μεξικο θεωρεισαι ενοχος, μεχρι να αποδειξεις το αντιθετο! 2) Αυτονοητο μεν, πρεπει να το πω δε. Δεν σταματας πουθενα και για κανενα λογο στη μεση της διαδρομης σου. Αν το κανεις μην ερθεις και παραπονεθεις οτι σ' εκλεψαν. 3) Προσοχη στα ζωα, πεταγονται απο κει που δεν το περιμενεις. Ο ξεναγος μας ειχε πει οτι περιπου το 40% των τροχαιων οφειλεται στα ζωα.

Για τοπικα πρακτορεια δεν ξερω να σου πω. Το Μεξικο ειναι μια υπεροχη χωρα με καταπληκτικους ανθρωπους και με μεγαλες αποστασεις ομως.
Εκεινο που μ' αρεσε εμενα περισσοτερο ειναι το Κανκουν. Μην το χασεις, οπως και ολοκληρη τη Γιουκαταν
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
σε πολλές περιπτωσεις μπορείς να διαλεξεις δρομο με διοδια κ δρομο χωρίς διοδια!!το ποσο των διοδιων σε καποιες διαδρομες ειναι πραγματι ακριβο αλλα αξιζει γιατι εγω τουλαχιστον ετρεχα παρα πολύ κ ναι οι διαδρομες που λες μπορουν να γινουν σε μια μερα!! η βενζινη ήταν παρα πολυ φθηνη κ κινεισαι πολυ φθηνα!! προσοχη στα σαμαρακια ειναι απιστευτα πολλα,,στα πρατηρια να ελεγχεις παντα πριν σου βαλουν βενζινη να ειναι μηδενισμενη η αντλια γιατι πολλες φορες εχει ηδη ενα ποσο κ σου βαζουν πανω σε αυτο κ....το ενοικιαζομενο να ειναι σβηστοοοο.....οταν το παρεις!αυτα γιατι εγω την πατησα!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
προσοχη στα Ιγκουανα....
και συμφωνω με τον φιλο παραπανω. Γιουκαταν ολα τα λεφτα.
 

dimis_pj

Member
Μηνύματα
26
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Καλησπερα και συγχαρητήρια σε όλους για το καταπληκτικο forum,ηδη με εχετε βοηθησει στις μικρες μου αποδρασεις! Τωρα ετοιμαζομαι για κατι μεγαλυτερο και θα ηθελα τη βοήθεια σας...;)
Λοιπόν, από τον περασμενο Οκτωβριο ο αδερφος μου βρισκεται και εργαζεται στο Μεξικο,στο Club Med Ixtapa Pacific. Εδω και αρκετες ημερες με ψηνει απιστευτα να τον επισκεφτω γιατι του ειπαν απο το ξενοδοχειο οτι επειδη ειμαι συγγενης α' βαθμου μπορω να μεινω στο ξενοδοχειο πληρωνοντας το πληρες πακετο(διαμονη,πληρης διατροφη, ποτα, εκδρομες κ.τ.λ.) μόλις 28 ευρω τη μερα!Ε, δεν ηθελε και πολυ να με βαλει σε σκεψεις γιατι απο τα βιντεο και τις φωτογραφιες που ειχα ηδη δει και απο οσα ειχα ηδη διαβασει ειχα ζηλεψει απιστευτα...Εδω χρειαζομαι τη βοηθεια σας...
1. σκοπευω να μεινω 10-12 μερες,θα χρειαστω βιζα;και αν ναι που τη βγαζω;Στο προξενειο στην Αθηνα;Θα πρεπει να βρεθω ο ιδιος εκει;(ειμαι Πρεβεζα γι αυτο ρωταω)
2. Ποια θεωρειται η καλυτερη εποχη για ταξιδι στο Μεξικο; Εγω εχω βρει τα πιο φθηνα εισιτηρια τελη Μαρτιου-αρχες Απριλιου..ειναι καλα;
3. Το ταξιδι ειναι Αθηνα-Παρισι-Μexico city(διανυκτερευση)-Ixtapa και κοστιζει 860 ευρω..εχετε να προτεινετε καποια εναλλακτικη ή και φθηνότερη επιλογη;
4. επειδη θα χρειαστει να διανυκτερευσω, ξερει κανεις καποιο αξιοπρεπες ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο;;
5. Η Ixtapa ειναι δυτικα και δυστυχως αρκετα μακρια απο Κανκουν που θα ηθελα πολυ να επισκεφτω..Ο αδερφος μου μου υποσχεθηκε να επισκεφτουμε Ακαπουλκο και Γκουανταλαχαρα που εχει ηδη παει...εχετε αλλες προτασεις;;
Αυτα προς το παρον,ελπιζω να μη σας κουρασα...Ευελπιστω στην πολυτιμη βοηθεια σας... :D
 

DimiT

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Πάει ένας χρόνος από τότε που άνοιξε το topic, οπότε ίσως έπρεπε να αρχίσω καινούριο. Ας με ειδοποιήσουν οι moderators να το κάνω.
Μου έκανε εντύπωση το σχόλιο της tetix στην πρώτη σελίδα που είπε πως βρήκε εισιτήριο με 450? (!). Εγώ παρακολουθώ αρκετό καιρό κάποια sites και εισητήριο κάτω από 750? σε χαμηλή σεζον δεν έχω δει.
Έχω φίλους πρόθυμους να με φιλοξενήσουν εκεί και να ταξιδέψουν μαζί μου εντός της χώρας όμως το κόστος των αεροπορικών για μένα είναι απαγορευτικό. Θα μπορούσα να ψάξω κάπου καλύτερα; Να παω σε ταξιδιωτικο γραφείο; (ξαναλέω πως δεν ενδιαφέρομαι για τουριστικό πακέτο)
 

vickyl

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
mexico!!!
Ταξίδι-Όνειρο
bora-bora
mexico

γεια σου ντίμης!μόλις διάβασα το message k επειδή ετοιμάζομαι για mexico θα ήθελα να ξέρω αν πηγες τελικά για να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις..
 

VOYAGEUSE

Member
Μηνύματα
27
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ?ΣΚΩΤΙΑ?ΙΣΛΑΝΔΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινική Αμερικής
Γεια σας! Είχαμε προγραμματίσει ένα ταξίδι για Μεξικό για αυτό το καλοκαίρι με μία φίλη μου, αλλά τελικά εκείνη δεν θα μπορέσει....
Ψάχνω λοιπόν συνταξιδιώτη...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Γεια σας! Είχαμε προγραμματίσει ένα ταξίδι για Μεξικό για αυτό το καλοκαίρι με μία φίλη μου, αλλά τελικά εκείνη δεν θα μπορέσει....
Ψάχνω λοιπόν συνταξιδιώτη...
Πες μας την ηλικία σου, την οικονομική σου κατάσταση, τα ενδιαφέροντά σου, τα χόμπυ σου και εμείς στο Travelstories θα σου βρούμε τον κατάλληλο σύντροφο.
Να ετοιμάζεται, παρακαλώ, ο hydronetta!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom