Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Taksidiwtis

Member
Το Μεξικό άλλαξε σιωπηρά για όσους ταξιδεύουν για τουρισμό από 180 μέρες σε 30 μέρες η λιγότερο την άδεια παραμονής.Αυτην την στιγμή ψάχνω για εισιτήρια για αρχές Γενάρη με επιστροφή αρχές Μαΐου και ξαφνικά σήμερα το πρωί διάβασα αυτήν την είδηση.
Mexico No Longer Guarantees 180-Day Travel Permit For Visitors

agmi

Member
Ποτε κ'πουθενα δεν υπαρχει η ΕΓΓΥΗΣΗ, ειναι στην διαθεση του υπαλληλου/αξιωματικου μεταναστευσης ποσες μερες θα σου βαλει νομιζω, αναλογα πως θα σε ψυχολογησει:haha: δηλ. αν του γεμιζεις το ματι, αν του μαγειρεψε του Μεξικανου η συζυγος τα αγαπημενα τακος, αν σηκωθηκε με ενα χαμογελο απο δω μεχρι τα Χανια κλπ κλπ η οχι κλπ κλπ, βλεπε: Γιωργης Μα...δης. Εγω το δεν παω να ξεχειμωνιασω ουτε τροχοσπιτο εχω, οποτε το 6 μηνο δεν χρειαζομαι!
Αλλα αυτο δεν ειναι μονο στο Μεξικο, ειναι παντου! Δεν μπορεις να αποδειξεις οτι εχεις αρκετα να περασεις τοτε μειωνεται ο χρονος που σου δινουν, και εδω γινεται και στη Αγγλια και παντου!

Last edited:

Taksidiwtis

Member
Ποτε κ'πουθενα δεν υπαρχει η ΕΓΓΥΗΣΗ, ειναι στην διαθεση του υπαλληλου/αξιωματικου μεταναστευσης ποσες μερες θα σου βαλει νομιζω, αναλογα πως θα σε ψυχολογησει:haha: δηλ. αν του γεμιζεις το ματι, αν του μαγειρεψε του Μεξικανου η συζυγος τα αγαπημενα τακος, αν σηκωθηκε με ενα χαμογελο απο δω μεχρι τα Χανια κλπ κλπ η οχι κλπ κλπ, βλεπε: Γιωργης Μα...δης. Εγω το δεν παω να ξεχειμωνιασω ουτε τροχοσπιτο εχω, οποτε το 6 μηνο δεν χρειαζομαι!
Αλλα αυτο δεν ειναι μονο στο Μεξικο, ειναι παντου! Δεν μπορεις να αποδειξεις οτι εχεις αρκετα να περασεις τοτε μειωνεται ο χρονος που σου δινουν, και εδω γινεται και στη Αγγλια και παντου!
Πάντως όσες φορές έχω πάει νότιο Αμερική από 3-4 μήνες ποτέ δεν μου ζητησαν κάτι, το 2014 όταν έφτασα Μπουενος Άιρες με ρώτησε αν έχω λεφτά να περάσω τις έδειξα 2 χρεωστικές στο πορτοφόλι, μου έβαλε την στάμπα για 90 μέρες και κατηφόρισα με το λεωφορείο για το κέντρο.

taver

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
27/11 και μετά από αρκετή ανάκριση, εισιτήρια εξόδου κλπ μου επέτρεψαν την είσοδο για επτά (7) ημέρες (αντι για 180). Κι αν δεν ειχα μαζι μου το παλιο διαβατηριο με την Αμερικάνικη βιζα, μπορει και να μη με άφηναν καθόλου (δεν τους αρεσε που το διαβατήριό μου ήταν καινούργιο χωρις καθόλου σφραγίδες).

adiaforos

Member
27/11 και μετά από αρκετή ανάκριση, εισιτήρια εξόδου κλπ μου επέτρεψαν την είσοδο για επτά (7) ημέρες (αντι για 180). Κι αν δεν ειχα μαζι μου το παλιο διαβατηριο με την Αμερικάνικη βιζα, μπορει και να μη με άφηναν καθόλου (δεν τους αρεσε που το διαβατήριό μου ήταν καινούργιο χωρις καθόλου σφραγίδες).
Αν και off-topic, θα το ρωτήσω: Δεν παρέδωσες το παλιό διαβατήριο πριν εκδοθεί το καινούργιο;

taver

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν και off-topic, θα το ρωτήσω: Δεν παρέδωσες το παλιό διαβατήριο πριν εκδοθεί το καινούργιο;
Δεν πραδίδουμε τα παλιά διαβατηρια. Τα κραταμε. Τρυπάνε μόνο κάποιες σελίδες για να είναι εμφανως άκυρα.
Η Αμερικάνικη Βιζα έχει διάρκεια όσο δυο Ελληνικά διαβατήρια, και άρα για τους περισσότερους βρίσκεται σε κάποιο παλιότερο ληγμένο.

Sassenach77

Member
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία, Ανδόρα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν πραδίδουμε τα παλιά διαβατηρια. Τα κραταμε. Τρυπάνε μόνο κάποιες σελίδες για να είναι εμφανως άκυρα.
Η Αμερικάνικη Βιζα έχει διάρκεια όσο δυο Ελληνικά διαβατήρια, και άρα για τους περισσότερους βρίσκεται σε κάποιο παλιότερο ληγμένο.
To 2017 που ανανέωσα το διαβατήριο, το παλιό δεν το ξαναείδα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο οτι δεν είχα καμία βίζα, ούτε ξέρω αν έπρεπε να το ζητήσω πίσω. Μου το ζήτησαν και δεν το πήρα πίσω ποτέ. Το μοναδικό διαβατήριο που έχω τρυπημένο και το πήρα πίσω είναι αυτό που έληξε το 2001.

Sassenach77

Member
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία, Ανδόρα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Επόμενο Ταξίδι
Ο μισός κόσμος σε 27μέρες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου.
Δεν το ήξερα και αυτό που λήγει τώρα θα ήθελα να το κρατήσω!
την ώρα που σου δίνουν το καινούριο σου ζητάνε το παλιό για ακύρωση και το ξαναπαίρνεις.
παλιότερα δεν το τρυπούσαν, το ακυρώνανε με σφραγίδα η με στύλο. έχω ένα μονοετές στρατιωτικό που απλά γράφει άκυρο σε μερικές σελίδες με μελάνι.
το ζητάμε πάντα πίσω. σε περίπτωση που έχουμε βίζες εισόδου τους λέμε να προσέξουν να μην τις καταστρέψουν.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.390
Μέλη
37.136
Νεότερο μέλος
Olina Mena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom