Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Καλησπερα σε ολους
Ειμαστε σε ενα μεγαλο δίλημμα και θέλουμε τη γνωμη καποιων που ηδη πηγαν μεξικο σιτι και γιουκαταν την περιοδο ιουνιου/ιουλιου..
Ιδανικα ξερουμε οτι εκει πας χριστουγεννα και μετα το νοεμβριο,αλλα επειδη μας βολευει και το καλοκαιρι πολυ αναρωτιομαστε ποσο ρισκο ειναι να παμε τωρα..οι τιμες δεν εχουν τρελες διαφορες οποτε...απο τη μια ειναι safe ο δεκεμβριος/γεναρης αλλα απο την αλλη τωρα δεν εχουμε τοσα θεματα με κοβιντ και βλακειες και εμβολια καθως εχουμε ηδη τις 3 δοσεις ενω μετα κανεις δεν ξερει πχ..
Ποια η γνωμη σας
Το Μεξικό δεν έκλεισε ποτέ, δεν απαίτησε ποτέ καραντίνα, εμβόλια, τεστ κτλ. Πιθανολογώ ότι δεν σκοπεύουν να το κάνουν πλέον.
Εμείς ήμασταν εκεί για ένα μήνα φέτος, Γενάρη - Φλεβάρη. Εκτός του Γιουκατάν, είχε πιο πολύ κρύο από όσο υπολογίζαμε, σίγουρα όχι ζέστη πάντως. Μπόλικο κρύο τα βράδια στην Τσιάπας, ψοφόκρυο και χιόνι (!) στο Copper Canyon, για παράδειγμα. :)
Να περασετε όμορφα, όποτε κι αν πάτε.

stratosmall

New Member
@
KonstantinosAlyona

Ευχαριστουμε πολυ καταρχας για την απαντηση σου..Δηλαδη στη Γιουκαταν χερσονησο δεκεμβριο γεναρη θεωρεις κανεις μπανια και κυκλοφορεις ανετα με καλοκαιρινα πχ?
Επισης ειχες ψαξει αν ιουνιο ιουλιο θα ηταν καλυτερα?

@
KonstantinosAlyona

Ευχαριστουμε πολυ καταρχας για την απαντηση σου..Δηλαδη στη Γιουκαταν χερσονησο δεκεμβριο γεναρη θεωρεις κανεις μπανια και κυκλοφορεις ανετα με καλοκαιρινα πχ?
Εμείς ήμασταν Playa del Carmen, Cozumel, Tulum, Bacalar από τις 20 ως τις 26 Γενάρη. Είχε ζέστη, όχι τρελή, αλλά κάναμε μπάνιο άνετα και κυκλοφορούσαμε με καλοκαιρινά, ναι.

Δεν γνωρίζω για Ιούλιο, καθώς οι παραλίες δεν είναι κριτήριο όταν ταξιδεύουμε στο εξωτερικό. Οκ, καλά ήταν, αλλά δεν τρελαθήκαμε κιόλας. 😊

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@
KonstantinosAlyona

ΜΠΆΝΙΟ κάνεις άνετα Δεκέμβριο Γενάρη. Τώρα αν πεσεις σε καμία κακοκαιρία από τον Καναδά, ε μπορεί να έχει σκατοκαιρο αν είσαι γκαντέμης. Ιούλιο Αύγουστο ΤΡΟΜΕΡΗ υγρασία και μικρή πιθανότητα τυφώνα, αντί για καλοκαιρινά κυκλοφορείς γυμνός.

agmi

Member
Pωτα τον @KonstantinosAlyona που'ναι φρεσκοi ανε κολυμπανε στη χερσονησο, γιατι με την αλγη/φυκια/sargaso που μαζευεται τα τελευταια χρονια δεν κολυμπανε κ'πολλοι. Εγω δηλαδη δεν βουτω! Βεβαια οι βοριοι γειτονες τους μονο σε πισινες πανε και οι ντοπιοι επειδη λιγο αμερικανοφερνουν γουσταριζουν τις πισινες λιγο παραπανω απο μας. Στην Quintana Roo/Yucatan/Jalisco να μην αραδιαζω ολα τα παραλιακα μερη απο Ενσεναδα στη Μπαχα μεχρι και το Σαλινας Κρουζ το κλιμα ειναι τροπικο στα παραλια και ομοιως και της μεριας του Ατλαντικου, μεχρι και το Ματαμορος που'χω παει. Τωρα στα μεσα της χωρας ειναι αλλου παπα ευαγγελιο, Ο καιρος των τυφωνων ειναι απο 1η Ιουνιου μεχρι 30 Νοεμβριου, για το 2022! Εγω παντως οσες φορες εχω παει τελη Οκτωβρη, το πολυ που καμμια συντομη κ'γρηγορη τροπικη βροχη εχω συναντησει! Μιλαμε παντα για τη χερσονησο του Γιουκαταν.

giannoula

Member
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Αυγουστο στο Γιουκαταν τρελη ζεστη και υγρασια! Στο Isla Mujeres τρομερες παραλιες εξωτικες χωρις ιχνος φυκιου. Στο Τουλουμ πηγαμε μολις περασε τυφωνας. Η θαλασσα απαγορευτικη ηταν για μπανιο μαυρη μες τα φυκια

Manos46

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ζανζιβάρη
Μονοήμερη εκδρομή απο Σαν Ντιέγκο προς Τιχουάνα έχει κάνει κάποιος? Αξίζει? Είναι safe?

agmi

Member
Αν εχεις χρόνο να χάσεις ή ας το πω καλύτερα "να σπαταλήσεις μια μέρα" πήγαινε. Την λέξη 'safe" δεν την καταλαβαίνω! Μένω σε χωρίο, είναι βέβαια πιο ασφαλής από Ομόνοια/Αθήνα κέντρο και Ροτόντα/Σιδ. Σταθμός/Αρμενόπουλου/Λαδάδικα κλπ κλπ της Θεσ/νικης. Η διαφορά με το Μεξικό είναι ότι υπάρχει διαρκή πολλαπλή αστυνόμευση, βλέπεις την παρουσία τους παντού! Τώρα άμα κυκλοφορείς με καμμια φωτ. μηχανή και το ακριβότερο κινητό τραβώντας φωτογραφίες και σε δουν οι μερικοί καλοθελητές σαν 'τρυφερό πόδι' που έγραφε στο Λουκυ Λουκ ο ποιητής, τοτε αλλαζει το πραμα, οτι εθνικοτητα και να'χεις γιαυτους εισαι γκρινγο/γουερο/γαβατσο! Υπαρχουν απο λεωφορεια μεχρι τραμ απο το downtown SD. Δεν σου προτεινω ΙΧ γιατι ωρες - ωρες η αναμονη να περασεις τα συνορα (προς CA) ειναι τεραστια! Ουτε η TJ ουτε η J town (απο Tεξας) ουτε το Νογκαλες (απο Αz) ειναι Μεξικο! Πορνεια, ιατρεια, πλαστικοχειρουργια, οδοντιατρεια, μπαρακια, φαγαδικα, στριπτητζαδηκα, ζητιανοι, ενοχητικα καμακια/πωλητες. Ετσι ειναι οι συνοριακες πολεις. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΞΙΚΟ και δεν αξιζει! Πιο πολυ Μεξικο θα δεις downtown SD σαν σου μενει χρονος απο τον πανεμορφο ζωολογικό τους κηπο ή το σαφαρι παρκο τους.

Επόμενο Ταξίδι
Ο μισός κόσμος σε 27μέρες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου.
Αν εχεις χρόνο να χάσεις ή ας το πω καλύτερα "να σπαταλήσεις μια μέρα" πήγαινε. Την λέξη 'safe" δεν την καταλαβαίνω! Μένω σε χωρίο, είναι βέβαια πιο ασφαλής από Ομόνοια/Αθήνα κέντρο και Ροτόντα/Σιδ. Σταθμός/Αρμενόπουλου/Λαδάδικα κλπ κλπ της Θεσ/νικης. Η διαφορά με το Μεξικό είναι ότι υπάρχει διαρκή πολλαπλή αστυνόμευση, βλέπεις την παρουσία τους παντού! Τώρα άμα κυκλοφορείς με καμμια φωτ. μηχανή και το ακριβότερο κινητό τραβώντας φωτογραφίες και σε δουν οι μερικοί καλοθελητές σαν 'τρυφερό πόδι' που έγραφε στο Λουκυ Λουκ ο ποιητής, τοτε αλλαζει το πραμα, οτι εθνικοτητα και να'χεις γιαυτους εισαι γκρινγο/γουερο/γαβατσο! Υπαρχουν απο λεωφορεια μεχρι τραμ απο το downtown SD. Δεν σου προτεινω ΙΧ γιατι ωρες - ωρες η αναμονη να περασεις τα συνορα (προς CA) ειναι τεραστια! Ουτε η TJ ουτε η J town (απο Tεξας) ουτε το Νογκαλες (απο Αz) ειναι Μεξικο! Πορνεια, ιατρεια, πλαστικοχειρουργια, οδοντιατρεια, μπαρακια, φαγαδικα, στριπτητζαδηκα, ζητιανοι, ενοχητικα καμακια/πωλητες. Ετσι ειναι οι συνοριακες πολεις. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΞΙΚΟ και δεν αξιζει! Πιο πολυ Μεξικο θα δεις downtown SD σαν σου μενει χρονος απο τον πανεμορφο ζωολογικό τους κηπο ή το σαφαρι παρκο τους.
οποίος πάει Λατινική Αμερική, όχι μόνο Μεξικό, πρέπει να προσέχει. φαινόμαστε σαν τις μύγες μέσα στο γάλα. και το κινητό να μην βγάλεις ξέρει ο άλλος ότι το έχεις μέσα στην τσέπη με μερικές κάρτες και λίγο ρευστό.
όσο για την αστυνόμευση στο μεχικο........

Manos46

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ζανζιβάρη
Η ερώτηση μου περί safe ήταν γιατί αυτή τη στιγμή η Τιχουάνα θεωρείται η πιο βίαιη πόλη στο κόσμο, τα στοιχεία το λένε όχι εγώ, οπότε οι συγκρίσεις με χωριά και πόλεις τις θεωρώ ατυχείς.
Anyway που λέμε και στο χωριό μου, το γεγονός ότι θα είμαι μια ανάσα από τα σύνορα, με ιντριγκάρει η ιδέα έστω για μια μονοήμερη εκδρομή.

Επόμενο Ταξίδι
Ο μισός κόσμος σε 27μέρες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου.
Η ερώτηση μου περί safe ήταν γιατί αυτή τη στιγμή η Τιχουάνα θεωρείται η πιο βίαιη πόλη στο κόσμο, τα στοιχεία το λένε όχι εγώ, οπότε οι συγκρίσεις με χωριά και πόλεις τις θεωρώ ατυχείς.
Anyway που λέμε και στο χωριό μου, το γεγονός ότι θα είμαι μια ανάσα από τα σύνορα, με ιντριγκάρει η ιδέα έστω για μια μονοήμερη εκδρομή.
να περάσεις τα σύνορα αν το θέλεις δεν απαιτείτε ούτε τεστ για κορονοιο. το είχα κάνει εγώ στο λαρεντο. μια Χαρά ήταν...

Manos46

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ζανζιβάρη
να περάσεις τα σύνορα αν το θέλεις δεν απαιτείτε ούτε τεστ για κορονοιο. το είχα κάνει εγώ στο λαρεντο. μια Χαρά ήταν...
Απαιτείται συμπλήρωση της FMM αλλά ζητάει και στοιχεία διαμονής!

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.390
Μέλη
37.136
Νεότερο μέλος
Olina Mena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom