Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
δεν καιγομαι για παραλίες
Όλα τα άλλα ναι!!!
Οταν προγραμματιζα το ταξιδι στο Μεξικο σκεφτηκα οτι θα ηθελα να κανω εναν συνδυασμο που να περιλαμβανει και πρωτευουσα και ενδοχωρα και παραλιες και αρχαια και αποικιοκρατικου στυλ πολεις και σενοτες…
Βασει αυτου, το προγραμμα βγηκε ως εξης:
•Μεξικο Σιτυ με Τεοτιχουακαν
•Παλενκε με τον αντιστοιχο αρχαιολογικο χωρο
•Καμπεσε
•Μεριδα με Ουσμαλ, Τσιτσεν Ιτζα και 4 σενοτες
•Τουλουμ με τον αντιστοιχο αρχαιολογικο χωρο
•Κανκουν.

Θεωρω οτι πηραμε μια γευση απο ολα, δεδομενου του χρονου που μπορουσαμε να διαθεσουμε.
 
Μηνύματα
172
Likes
808
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι για ένα ολιγοήμερο σόλο ταξίδι στο Yucatan (ζω στις ΗΠΑ). Οι πτήσεις θα γίνουν προς και απο΄Κανκνούν. Eκτός από το κολύμπι με φαλαινοκαρχαρίες, δε βλέπω κάτι άλλο που να με ενδιαφέρει στο Κανκούν.

Θέλω σίγουρα να πάω Chichen itza, Ekbalan και σε cenotes και να έχω και ένα ή δυο πρωινά/απογεύματα σε κάποια ωραία παραλία. Μετά είδα το Izamal που φαίνεται ενδιαφέρον αν και λίγο πιο μακριά. Ίσως και το las coloradas αν και φοβάμαι ότι θα απογοητευτώ. Επειδή θα ταξιδεύω μόνη, σκεφτόμουν την ιδέα κάποιου τουρ για Chichen Itza και Ekbalan κυρίως για την παρέα αλλά υπάρχει και η δυνατότητα ενοικίασης αμαξιού και προφανώς μετακίνησης με συγκοινωνία. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Η οδήγηση στο Γιουκατάν γενικά πιστεύετε ότι είναι οκ;
2) Έχει πάει κανείς Coloradas και Ιzamal κι έχει άποψη για το αν αξίζει;
3) Πιστεύει κάποιος ότι κάποια από τις παραλίες τις περιοχής αξίζει πολύ περισσότερο από τις άλλες; Μιλάμε καθαρά για νερά/παραλία. Τα beach club δε με ενδιαφέρουν
4) Ποια πιστεύετε είναι η καλύτερη περιοχή για διαμονή; Αρχικά σκεφτόμουν να αποφύγω το Κανκνούν αλλά βλέπω ότι πολλά tours ξεκινάνε από εκεί κι ίσως βολεύει. Σκεφτόμουν ότι μπορώ επίσης να μείνω 2 βράδια Tulum και 2 βράδια Valladolid (έχει πάει κανείς, αξίζει ως πόλη) το οποίο φαίνεται να είναι καλή βάση για chichen itza κλπ και 1 βράδυ Cancun (φαλαινοκαρχαρίες + πτήση επιστροφής)

Eυχαριστώ πολύ
 

Eva Bag

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Kαλησπέρα σας μεταφέρω και εδώ τις απορίες μου, αποφασίσαμε τελικά να πάμε με το καλό Μεξικό για 14 βράδια , 16 ημέρες είπαμε να δούμε 5 μέρες Μέξικο σίτυ , 4 μέρες Οαχάκα και περίπου 7 μέρες Χερσόνησο Γιουκατάν με εσωτερικές πτήσεις ... πως σας φαίνεται σαν πρόγραμμα , υπερβολικό ? Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα , αρχικά αν τον Ιανουάριο είναι οκ η θερμοκρασία για μπάνιο και επίσης για 7 μέρες Γιουκατάν τι είναι must να δούμε ? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.130
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Kαλησπέρα σας μεταφέρω και εδώ τις απορίες μου, αποφασίσαμε τελικά να πάμε με το καλό Μεξικό για 14 βράδια , 16 ημέρες είπαμε να δούμε 5 μέρες Μέξικο σίτυ , 4 μέρες Οαχάκα και περίπου 7 μέρες Χερσόνησο Γιουκατάν με εσωτερικές πτήσεις ... πως σας φαίνεται σαν πρόγραμμα , υπερβολικό ? Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα , αρχικά αν τον Ιανουάριο είναι οκ η θερμοκρασία για μπάνιο και επίσης για 7 μέρες Γιουκατάν τι είναι must να δούμε ? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων
Πολυ όμορφη η Οαχακα, 4 μέρες βέβαια σε ταξίδι 2 εβδομάδων ειναι πολλες.. Η πολη ειναι μικρη(με ενα πρωινό αφιερωμένο στην ακροπολη του Monte Alban). Εκτός βέβαια αν φτάνετε βραδυ και φεύγετε την τέταρτη μερα πρωι οπότε αλλάζουν τα πραμματα.. Για Γιουκαταν αν σας ενδιαφέρει ενδοχωρα μοιράζετε τη διαμονή σε Merida και Valladolid απο όπου μπορείτε να επισκεφτείτε τους αντίστοιχους αρχαιολογικους χώρους και cenotes.. Αν εχετε αυτοκίνητο(δεν ειναι απαραιτητο) σίγουρα μπορείτε να χωρέσετε πιο πολλα πράγματα.. Δε ξερω αν γυρνάτε απο Κανκουν οπότε μια μερα αφιερωνετε και εκει.. Τουλουμ μια μονοημερη γιατι οχι, δε θα εβαζα παραπανω αλλα γουστα ειναι αυτα...Εχει πολλες επιλογες, πρακτικά θέλετε πανω απο 10-12 μέρες θεωρώ, νομίζω πρέπει να διαλεξτε τι σας ενδιαφέρει πιο πολύ. Υπάρχει και επιλογη του συνδυασμού βεβαια. Ισως 2 Μεριδα, 2 Βαγιαδολιδ και αλλες 3 καπου παραλιακα Quintana Roo state.. Αφου αναφερατε το μπανιο ναι κανονικα κανετε.. Μεξικο Σιτι είτε καθηστε 4 μέρες είτε 10 μερες θα βρειτε πραγματα να κανετε..
 

BeUnique

Member
Μηνύματα
9
Likes
19
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι για ένα ολιγοήμερο σόλο ταξίδι στο Yucatan (ζω στις ΗΠΑ). Οι πτήσεις θα γίνουν προς και απο΄Κανκνούν. Eκτός από το κολύμπι με φαλαινοκαρχαρίες, δε βλέπω κάτι άλλο που να με ενδιαφέρει στο Κανκούν.

Θέλω σίγουρα να πάω Chichen itza, Ekbalan και σε cenotes και να έχω και ένα ή δυο πρωινά/απογεύματα σε κάποια ωραία παραλία. Μετά είδα το Izamal που φαίνεται ενδιαφέρον αν και λίγο πιο μακριά. Ίσως και το las coloradas αν και φοβάμαι ότι θα απογοητευτώ. Επειδή θα ταξιδεύω μόνη, σκεφτόμουν την ιδέα κάποιου τουρ για Chichen Itza και Ekbalan κυρίως για την παρέα αλλά υπάρχει και η δυνατότητα ενοικίασης αμαξιού και προφανώς μετακίνησης με συγκοινωνία. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Η οδήγηση στο Γιουκατάν γενικά πιστεύετε ότι είναι οκ;
2) Έχει πάει κανείς Coloradas και Ιzamal κι έχει άποψη για το αν αξίζει;
3) Πιστεύει κάποιος ότι κάποια από τις παραλίες τις περιοχής αξίζει πολύ περισσότερο από τις άλλες; Μιλάμε καθαρά για νερά/παραλία. Τα beach club δε με ενδιαφέρουν
4) Ποια πιστεύετε είναι η καλύτερη περιοχή για διαμονή; Αρχικά σκεφτόμουν να αποφύγω το Κανκνούν αλλά βλέπω ότι πολλά tours ξεκινάνε από εκεί κι ίσως βολεύει. Σκεφτόμουν ότι μπορώ επίσης να μείνω 2 βράδια Tulum και 2 βράδια Valladolid (έχει πάει κανείς, αξίζει ως πόλη) το οποίο φαίνεται να είναι καλή βάση για chichen itza κλπ και 1 βράδυ Cancun (φαλαινοκαρχαρίες + πτήση επιστροφής)

Eυχαριστώ πολύ
Η οδήγηση στη χερσόνησο Yucatan είναι αρκετά εύκολη με καλές σημάνσεις και σε πολλά σημεία ατελείωτες ευθείες. Στα χωριά και σε αρκετά σημεία έχει πολλά σαμαρακια που θέλουν την προσοχή τους. Το αμάξι πάντα σου δίνει την ελευθερία να φτιάχνεις το πρόγραμμα σου καλύτερα.
Η Izamal είναι μια πανέμορφη γραφική πόλη αλλά δεν θα πήγαινε μόνο γι αυτήν ως εκεί. Πολύ ωραία και καθαρά νερά ηταν στην λίμνη Bacalar.
Θα πρότεινα 2 βραδιά σίγουρα Tulum, 1 βράδυ Bacalar, 1 Valladolid και σίγουρα 2 βραδιά Merida που ηταν απο τις πιο όμορφες πόλεις που επισκέφτηκα. Αν μείνεις Merida, η επίσκεψη Izamal είναι πολύ εύκολη και κοντά.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
1) Η οδήγηση στο Γιουκατάν γενικά πιστεύετε ότι είναι οκ;
Η οδηγηση στο Γιουκαταν ειναι παραπανω απο ΟΚ. Αυτοκινητοδρομοι με καλες υποδομες και ασφαλεια.

2) Έχει πάει κανείς Coloradas και Ιzamal κι έχει άποψη για το αν αξίζει;
Δεν εχω παει αλλα για το Coloradas μου εχει πει ατομο που πηγε οτι δεν ειναι οπως φαινεται στις φωτος κ γενικα δεν αξιζει

3) Πιστεύει κάποιος ότι κάποια από τις παραλίες τις περιοχής αξίζει πολύ περισσότερο από τις άλλες; Μιλάμε καθαρά για νερά/παραλία. Τα beach club δε με ενδιαφέρουν
Οι παραλιες της Γιουκαταν ειναι ωραιοτατες ΑΛΛΑ πλεον πηζουν στο φυκι. Οι μονες που παραμενουν παλλευκες χωρις φυκια ειναι αυτες των νησιων Isla Mujeres -που ομως η ολη φαση μου εβγαλε πολυ κιτς λογω μαζικου τουρισμου, κακοσυντηρημενων μαγαζιων, πλαστικων ξαπλωστρων κλπ, γενικα βαβουρα- και Holbox -που ειναι πολυ πιο ηρεμο και «παρθενο» συγκριτικα με το Isla Mujeres-.
Και για τα 2 η ευκολοτερη προσβαση ειναι απο Κανκουν οποτε ισως -οσο κι αν δεν το σκεφτοσουν μεχρι τωρα- να αφιερωνες κανα 2 βραδυα για να το χρησιμοποιουσες ως ορμητηριο για τις εκδρομες αυτες.



4) Ποια πιστεύετε είναι η καλύτερη περιοχή για διαμονή; Αρχικά σκεφτόμουν να αποφύγω το Κανκνούν αλλά βλέπω ότι πολλά tours ξεκινάνε από εκεί κι ίσως βολεύει. Σκεφτόμουν ότι μπορώ επίσης να μείνω 2 βράδια Tulum και 2 βράδια Valladolid (έχει πάει κανείς, αξίζει ως πόλη) το οποίο φαίνεται να είναι καλή βάση για chichen itza κλπ και 1 βράδυ Cancun (φαλαινοκαρχαρίες + πτήση επιστροφής)

Για μενα Τουλουμ, αν και με φυκια, ειναι τοπ… Αλλο vibe, κοσμοπολιτικος αερας, φανταστικα μαγαζια -τοσο εστιατορια οσο και beach clubs- και φυσικα και ο ομωνυμος αρχαιολογικος χωρος και σενοτες.
Βαγιαδολιδ εκανα ενα περασμα… ωραια πολη αποικιοκρατικου στυλ αλλα πααααρα πολυς κοσμος, ειδικα σαματατζηδες αμερικανοι οι ιδιοι που κανουν βαβουρα και στο Τσιτσεν Ιτζα.
Θεωρω πολυ ωραιοτερη την Μεριδα και την Καμπεσε. Η Καμπεσε εχει το αποικιοκρατικο «χρωμα» της Μεριδας αλλα χωρις πολυ κοσμο και συνεχη ροη αυτοκινητων.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
@BeUnique Με τοσες μερες που εχετε στη διαθεση σας θα εβαζα σιγουρα Παλενκε (μοναδικος ο αρχαιολογικος χωρος) και οσο περισσοτερη ενδοχωρα γινεται… να διασχιζεις την καταπρασινη ενδοχωρα με τα γραφικα ινδιανικα χωρια ειναι μοναδικη εμπειρια!
 

Eva Bag

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Πολυ όμορφη η Οαχακα, 4 μέρες βέβαια σε ταξίδι 2 εβδομάδων ειναι πολλες.. Η πολη ειναι μικρη(με ενα πρωινό αφιερωμένο στην ακροπολη του Monte Alban). Εκτός βέβαια αν φτάνετε βραδυ και φεύγετε την τέταρτη μερα πρωι οπότε αλλάζουν τα πραμματα.. Για Γιουκαταν αν σας ενδιαφέρει ενδοχωρα μοιράζετε τη διαμονή σε Merida και Valladolid απο όπου μπορείτε να επισκεφτείτε τους αντίστοιχους αρχαιολογικους χώρους και cenotes.. Αν εχετε αυτοκίνητο(δεν ειναι απαραιτητο) σίγουρα μπορείτε να χωρέσετε πιο πολλα πράγματα.. Δε ξερω αν γυρνάτε απο Κανκουν οπότε μια μερα αφιερωνετε και εκει.. Τουλουμ μια μονοημερη γιατι οχι, δε θα εβαζα παραπανω αλλα γουστα ειναι αυτα...Εχει πολλες επιλογες, πρακτικά θέλετε πανω απο 10-12 μέρες θεωρώ, νομίζω πρέπει να διαλεξτε τι σας ενδιαφέρει πιο πολύ. Υπάρχει και επιλογη του συνδυασμού βεβαια. Ισως 2 Μεριδα, 2 Βαγιαδολιδ και αλλες 3 καπου παραλιακα Quintana Roo state.. Αφου αναφερατε το μπανιο ναι κανονικα κανετε.. Μεξικο Σιτι είτε καθηστε 4 μέρες είτε 10 μερες θα βρειτε πραγματα να κανετε..

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες. Οαχακα φτανουμε μεσημερι και την τεταρτη μερα φευγουμε πρωί αρα ουσιαστικα θα εχουμε 2.5 γεματες . Για Γιουκαταν σκεφτομουν να μην παμε Μεριδα γτ ειναι αρκετα μακρια φτανουμε και φευγουμε απο Κανκουν) και να δουμε Τουλουμ, Πλαγια , λιμνη Μπακαλαρ , Βαγιαδολιδ με τις πυραμιδες , μια μερα Χ-Plor , και αλλη μια Isla Mujeres με Contoy...πως σας φαινεται ?Θα θελαμε να νοικιασουμε αμαξι για αν δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα μπορουμε . Αν απο τα παραπανω που εγραψα πιστευετε οτι κατι πρεπει να αφαιρεσω γιατι υπαρχει κατι πολυ καλυτερο θα σας ημουν εγνωμων αν μου το λεγατε :)
 

Eva Bag

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Με συγχωρείτε που ενοχλώ ξανά ,αλλά επειδή κανονίζω τις διαμονές και τα εισητήρια , έχοντας διαβάσει και τις ιστορίες θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου που έχει παει πρόσφατα :) παραθέτω ξανά τα ερωτήματα μου 😊Για Γιουκαταν σκεφτομουν να μην παμε Μεριδα γτ ειναι αρκετα μακρια καθώς φτανουμε και φευγουμε απο Κανκουν) και να δουμε σε 7 βράδια Τουλουμ, Πλαγια , λιμνη Μπακαλαρ , Βαγιαδολιδ με τις πυραμιδες , μια μερα Χ-Plor , και αλλη μια Isla Mujeres με Contoy...πως σας φαινεται ?Θα θελαμε να νοικιασουμε αμαξι για αν δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα μπορουμε . Αν απο τα παραπανω που εγραψα πιστευετε οτι κατι πρεπει να αφαιρεσω γιατι υπαρχει κατι πολυ καλυτερο θα σας ημουν εγνωμων αν μου το λεγατε :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
Με συγχωρείτε που ενοχλώ ξανά ,αλλά επειδή κανονίζω τις διαμονές και τα εισητήρια , έχοντας διαβάσει και τις ιστορίες θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου που έχει παει πρόσφατα :) παραθέτω ξανά τα ερωτήματα μου 😊Για Γιουκαταν σκεφτομουν να μην παμε Μεριδα γτ ειναι αρκετα μακρια καθώς φτανουμε και φευγουμε απο Κανκουν) και να δουμε σε 7 βράδια Τουλουμ, Πλαγια , λιμνη Μπακαλαρ , Βαγιαδολιδ με τις πυραμιδες , μια μερα Χ-Plor , και αλλη μια Isla Mujeres με Contoy...πως σας φαινεται ?Θα θελαμε να νοικιασουμε αμαξι για αν δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα μπορουμε . Αν απο τα παραπανω που εγραψα πιστευετε οτι κατι πρεπει να αφαιρεσω γιατι υπαρχει κατι πολυ καλυτερο θα σας ημουν εγνωμων αν μου το λεγατε :)
Ειναι πολυ υποκειμενικο το ερωτημα.

Σε μενα, ας πουμε, δεν μου λεει κατι το X-Plor και το Bacalar γι’ αυτο και δεν τα εβαλα.
Αντιθετα, τρελαινομαι για τις αποικιακου ρυθμου πολεις γι’αυτο και εβαλα και Μεριδα και Καμπεσε…

Επισης, με το φυκι που εχει στις παραλιες δεν θα πηγαινα και Τουλουμ και Πλαγια, θα επελεγα μονο μια…. Επελεξα Τουλουμ.

Το Isla Mujeres ναι ΟΚ ηταν μια ευκαιρια να δεις παραλια χωρις φυκια αλλα ηταν λιγο μπασκλας για τα γουστα μου, το ακριβως αντιθετο απο το Τουλουμ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ειναι πολυ υποκειμενικο το ερωτημα.

Σε μενα, ας πουμε, δεν μου λεει κατι το X-Plor και το Bacalar γι’ αυτο και δεν τα εβαλα.
Αντιθετα, τρελαινομαι για τις αποικιακου ρυθμου πολεις γι’αυτο και εβαλα και Μεριδα και Καμπεσε…

Επισης, με το φυκι που εχει στις παραλιες δεν θα πηγαινα και Τουλουμ και Πλαγια, θα επελεγα μονο μια…. Επελεξα Τουλουμ.

Το Isla Mujeres ναι ΟΚ ηταν μια ευκαιρια να δεις παραλια χωρις φυκια αλλα ηταν λιγο μπασκλας για τα γουστα μου, το ακριβως αντιθετο απο το Τουλουμ.
Συμφωνώ σε όλα. Και ναι, άλλη κλάση το Τουλούμ.
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Εγω θα'λεγα να φυλαξεις τους παραδες σου και να το επισκεφθείς σαν εχεις περισσοτερες μερες. Με 7 μερες δεν βλεπεις τιποτα, αν παλι το οικονομικο δεν ειναι προβλημα, πηγαινε σε ενα γραφειο να σου κλεισουνε σε κανα 5στερο, all in, και αγοραζεις τις εκδρομες που σου πουλανε! 7 μερες ουτε ο Speedy Gonzales αλλα ουτε και του συχωρεμενου του Θαναση του Βεγγου δε φτανουνε να τα κανει, να τα δει κ'να τα απολαυσει ολα αυτα. 7μερα στην Q. Roo μονο Αμερκανοι κανουνε, φτηνα δεν ειναι τωρα ετσι που'ναι το δολαριο και το πεσος και ιδιαιτερως οι τουριστικες περιοχες που θελεις να κινηθεις. Εκτος αν θελεις να προσθεσεις ενα σημαιακι στον χαρτη σου η κανα μαγνητακι στο ψυγειο σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom