Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ωραια ευχαριστώ πολύ!
Υπάρχει περίπτωση να γνωρίζετε μερη στη Σικελία που θα μπορουσαμε να πάμε αν φτάναμε αεροπορικώς; εχω ακούσει και πολλά για το βουνό αιτνα(κάνουμε πεζοπορίες γενικά)
Η Σικελία είναι το μεγαλύτερο νησί της μεσογείου, συνεπώς έχει άπειρες επιλογές.
Εμείς σε 12 μέρες σπάσαμε τις διαμονές μας σε
Ορτυγία (μου άρεσε ιδιαίτερα η περιοχή των Συρακουσώνκαι γυρίσαμε τα σχετικά κοντινά χωριά Noto & Marzamemi)
Ταορμίνα (από όπου πήγαμε Αίτνα με οργανωμένη εκδρομή. Διαλέξαμε μια ενδιάμεσης δυσκολίας αναβαση σε καποιους κρατήρες από παλαιοτερες εκρήξεις και όχι την ανάβαση στους ενεργούς κρατήρες (μας ενημερωσαν οτι δεν φτανεις πλέον ως την κορυφή οπως παλιοτερα), επειδή είχαμε μαζί και την κόρη μας, αλλά και πάλι άξιζε η φύση. Στην ίδια εκδρομή υπήρχε και δυνατότητα να επισκεφτεις το φαραγγι alcantara αλλά το ακυρώσαμε λόγω καιρού).
Cefalu & Palermo, πολύ όμορφη ατμόσφαιρα και τα δύο μέρη, θα ήθελα να ξαναπάω σίγουρα)
και Κατάνια ( προσωπικά την βρήκα λιγότερο ενδιαφέρουσα από όλα τα παραπάνω, με εξαίρεση τα βασικά της αξιοθέατα και πολύ λιγοτερες επιλογες σε σχεση πχ με το Παλερμο).
Δεν προλάβαμε και το έχω αφήσει σαν εκκρεμότητα για την επόμενη φορά το νοτιοδυτικο τμήμα, το οποίο έχει εξίσου πολλές επιλογές. Ραγκούσα, Μοντίκα, Αγκριτζεντο, Τραπάνι, San Vito Capo...είναι τα μέρη που μου έχουν φανεί ως ενδιαφέροντα για την επόμενη φορά.
 
Last edited:
Μηνύματα
13
Likes
0
Η Σικελία είναι το μεγαλύτερο νησί της μεσογείου, συνεπώς έχει άπειρες επιλογές.
Εμείς σε 12 μέρες σπάσαμε τις διαμονές μας σε
Ορτυγία (μου άρεσε ιδιαίτερα η περιοχή των Συρακουσώνκαι γυρίσαμε τα σχετικά κοντινά χωριά Noto & Marzamemi)
Ταορμίνα (από όπου πήγαμε Αίτνα με οργανωμένη εκδρομή. Διαλέξαμε μια ενδιάμεσης δυσκολίας αναβαση σε καποιους κρατήρες από παλαιοτερες εκρήξεις και όχι την ανάβαση στους ενεργούς κρατήρες (μας ενημερωσαν οτι δεν φτανεις πλέον ως την κορυφή οπως παλιοτερα), επειδή είχαμε μαζί και την κόρη μας, αλλά και πάλι άξιζε η φύση. Στην ίδια εκδρομή υπήρχε και δυνατότητα να επισκεφτεις το φαραγγι alcantara αλλά το ακυρώσαμε λόγω καιρού).
Cefalu & Palermo, πολύ όμορφη ατμόσφαιρα και τα δύο μέρη, θα ήθελα να ξαναπάω σίγουρα)
και Κατάνια ( προσωπικά την βρήκα λιγότερο ενδιαφέρουσα από όλα τα παραπάνω, με εξαίρεση τα βασικά της αξιοθέατα και πολύ λιγοτερες επιλογες σε σχεση πχ με το Παλερμο).
Δεν προλάβαμε και το έχω αφήσει σαν εκκρεμότητα για την επόμενη φορά το νοτιοδυτικο τμήμα, το οποίο έχει εξίσου πολλές επιλογές. Ραγκούσα, Μοντίκα, Αγκριτζεντο, Τραπάνι, San Vito Capo...είναι τα μέρη που μου έχουν φανεί ως ενδιαφέροντα για την επόμενη φορά.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Μια τελευταία ερώτηση. Στο βουνο αιτνα που ανεφερες για την οργανωμενη εκδρομη, που απευθυνθηκες για να σε βοηθήσουν;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εγώ έκλεισα με αυτό το γραφείο Sicily Active: Mount Etna Excursions | Adventures in Sicily
Εχει πάρα πολλές εταιρείες, με μια μινι έρευνα που είχα κάνει μου είχε φανεί η πιο vfm επιλογή. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
955
Πολυταξιδεμένοι συμφορουμίτες τα φώτα σας παρακαλώ:

Έχω κλείσει Παλέρμο 5 διανυκτερεύσεις τέλη Μάρτη και θέλω πάρα πολύ να αφιερώσω μια μέρα στην Κοιλάδα των Ναών του Ακράγαντα. Επειδή στο ίντερνετ βρίσκω αντιφατικές ή συγκεχυμένες πληροφορίες, ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να μεταβώ με συγκοινωνία ή και με τα πόδια φτάνοντας στο Αγκριτζέντο στους ναούς. Αποκλείω σε αυτή τη φάση την ενοικίαση αυτοκινήτου λόγω πολύχρονης αποχής από το τιμόνι. Έψαξα για ημερήσιες εκδρομές με ξενάγηση από το Παλέρμο, αλλά δεν έχω βρει ως τώρα κάτι αξιόλογο και τα χρήματα μου φαίνονται αρκετά για να τα πετάξω σε ένα σκέτο τράνσφερ (που δεν περιλαμβάνει καν τα τσουχτερά εισιτήρια της εισόδου) εφόσον υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τα τσουχτερά εισιτήρια της εισόδου)
τα 10€ του εισητηριου εισοδου σου φαινονται τσουχτερα? ποσο θα επρεπε να κανουν δηλ?
και βεβαια πας αυτονομα, τραινο απο Παλερμο (9.90€) και μετα αστικο λεωφορειο απο το σταθμο για τον αρχαιολογικο χωρο, 2-3 χιλιομετρα αποσταση και η επισκεψη διαρκει, αναλογα τα ενδιαφεροντα σου, 2-3 ωρες.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
955
τα 10€ του εισητηριου εισοδου σου φαινονται τσουχτερα? ποσο θα επρεπε να κανουν δηλ?
και βεβαια πας αυτονομα, τραινο απο Παλερμο (9.90€) και μετα αστικο λεωφορειο απο το σταθμο για τον αρχαιολογικο χωρο, 2-3 χιλιομετρα αποσταση και η επισκεψη διαρκει, αναλογα τα ενδιαφεροντα σου, 2-3 ωρες.
Eυχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, τελικά βλακωδώς δεν κοίταξα πρώτα στο επίσημο σάιτ που τα έχει όλα πολύ περιεκτικά: Orari, Biglietti Online, Come Arrivare, Parcheggio - Valle dei Templi

Όσο για την τιμή του εισιτηρίου, ναι δεν την θεωρώ αμελητέα, ειδικά όταν τα συνδυαστικά εισιτήρια φτάνουν ως και τα 15 ευρώ. Το ότι το μουσείο της Σκάλας του Μιλάνου κάνει 12 δε σημαίνει ότι είναι φτηνά στον Ακράγαντα, αλλά ότι είναι εξωφρενική εκείνη στο Μιλάνο. Πάντως δεν ήταν πρόθεση μου να γκρινιάξω για τα εισιτήρια, προφανώς και θα πήγαινα στο συγκεκριμένο χώρο ακόμα και αν ήταν διπλάσια η είσοδος.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όσο για την τιμή του εισιτηρίου, ναι δεν την θεωρώ αμελητέα, ειδικά όταν τα συνδυαστικά εισιτήρια φτάνουν ως και τα 15 ευρώ. Το ότι το μουσείο της Σκάλας του Μιλάνου κάνει 12 δε σημαίνει ότι είναι φτηνά στον Ακράγαντα, αλλά ότι είναι εξωφρενική εκείνη στο Μιλάνο. Πάντως δεν ήταν πρόθεση μου να γκρινιάξω για τα εισιτήρια, προφανώς και θα πήγαινα στο συγκεκριμένο χώρο ακόμα και αν ήταν διπλάσια η είσοδος.
τα χαρακτηρισες τσουχτερα. εγω τα 10€ τα λεω και τσαμπα για ενα χωρο 10.000 στρεμματων (ο μεγαλυτερος του πλανητη) με κεντρικη οδο 2+ χιλομετρων και αμετρητα μνημεια, ναους κλπ. παντα συγκρινω απο βιτσιο την τιμη μουσειων με την τιμη καφε ελληνικης καφετεριας. και βρισκω τα 10€ τσαμπα. φυσικα εξαρταται απο την τσεπη και τα ενδιαφεροντα του καθενα. υπαρχουν και φθηνοτερα μερη εξαλλου. (Ιμερα με 4€).
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
Την κυνηγάω πολλά χρόνια... πολλά όμως...
Κι αφού τελείωσα με τον ιταλικό βορρά, και τόλμησα και κατέβηκα πιο νότια, έπιασε ο ρημάδης ο 👑ιός!!! Κι από τότε πέρασαν 3 χρόνια, και τα σύνορα δεν τα πέρασα! Τώρα όμως ήρθε η ώρα, κι αφού περίμενα αυτά τα 3 χρόνια, Τώρα ναι! Δεν μου γλιτώνει...😁
21 με 18 Μαρτίου... λίγη ταλαιπωρία με πτήσεις Θεσσαλονίκη-Βενετία-Παλέρμο και επιστροφή Κατάνη-Νάπολη-Θεσσαλονίκη, αλλά... ποιος νοιάζεται!!! 😋
Και κάπου εδώ αρχίζουν οι ερωτήσεις.. σε όποιους και όσους ξέρουν...
- πως μεταφέρομαι από αεροδρόμιο τρεβιζο σε μάρκο πόλο, Βενετία?
-3 νύχτες Παλέρμο... ξενοδοχείο? μεταφορές? αξιοθέατα εντός κι εκτός πόλης?
-4 νύχτες Κατάνη .. τα ίδια με παραπάνω..
- μεταφορά ανάμεσα στις δύο πόλεις?
Τι μπορεί να ξεχνάω?? 🙄🙄🤔🤔

ότι πληροφορίες , καλοδεχουμενες!!!
έχω διαβάσει αρκετές ιστορίες, αλλά ρωτάω για update...😁
ευχαριστώωωωω
💕💕💕💕💕
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Οπωσδήποτε ferro di cavallo. Έφαγα υπέροχα. Λίγο πιο τσιμπημένο, αξίζει όμως, Corona κ τέλος rosanero.
Από ντιζερτ τα έχω πει, τα ξαναλέω..
Ν. 1 ίσως σε όλο το νησί la delizia. Μετά gelatone κ πιο πίσω Oriol, Ciccio, Ilardo.
Για setteveli στον Cappello και cassata στο Rosanero και τα λοιπά στην cubana.
Samion ο rosanero που αναφέρεις μια στη 2η σειρά και μια λίγο πριν το τέλος, είναι το ίδιο μαγαζί;
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπερα και απο εμενα . Κι εγω αφου εχω εξερευνησει σχεδον ολη την Ιταλια απο την Ρωμη και πανω (ειδικα Τοσκανη λιμνη Γκαρντα και cinque terre τους εχω αλλαξει τα φωτα ηρθε η ωρα για νοτο . Αλλά πολλη νοτο.. Σικελια λοιπον λεμε κι εμεις για φετος benvenuto al sud που λενε και οι Ιταλοι. Το ταξιδι προγραματιζετε για τελος Οκτωβριου.. Που να φυγεις απο τους Παξους καλοκαιρι.. Θελω την αποψη σας γι αυτο που σχεδιαζω κι εχω στο μυαλο μου. Το ταξιδι βεβαια ειναι οδικο. Καθε προταση δεχτή. Παμε λοιπον

Ημερα 1η ΠΑΞΟΙ - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ - ΜΠΡΙΝΝΤΙΖΙ
Ημερα 2η ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ - ΚΑΤΑΝΙΑ
Ημερα 3η ΚΑΤΑΝΙΑ (επισκεψη στα μουσεια, εκκλησίες κλπ )
Ημερα 4η ΑΙΤΝΑ - ΤΑΟΡΜΙΝΑ επιστροφη στην ΚΑΤΑΝΙΑ
Ημερα 5η ΚΑΤΑΝΙΑ - ΣΙΡΑΚΟΥΣΕΣ (ORTYGIA) - NOTO
Ημερα 6η ΣΙΡΑΚΟΥΣΕΣ - RAGUSA -PUNTA SECCA - ΑΚΡΑΓΑΝΤΑΣ (AGRIGENTO)
Ημερα 7η ΑΚΡΑΓΑΝΤΑΣ - ΠΑΛΕΡΜΟ
Ημερα 8η ΠΑΛΕΡΜΟ
Ημερα 9η ΠΑΛΕΡΜΟ - ΛΕΤΣΕ - ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ

Πολλες λλαγες ξενοδοχειων βεβαια .. αρκετες διαδρομες με το αυτοκινητο αλλά θελουμε να δουμε οσο γινεται περισσοτερα πραγματα!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπερα και απο εμενα . Κι εγω αφου εχω εξερευνησει σχεδον ολη την Ιταλια απο την Ρωμη και πανω (ειδικα Τοσκανη λιμνη Γκαρντα και cinque terre τους εχω αλλαξει τα φωτα ηρθε η ωρα για νοτο . Αλλά πολλη νοτο.. Σικελια λοιπον λεμε κι εμεις για φετος benvenuto al sud που λενε και οι Ιταλοι. Το ταξιδι προγραματιζετε για τελος Οκτωβριου.. Που να φυγεις απο τους Παξους καλοκαιρι.. Θελω την αποψη σας γι αυτο που σχεδιαζω κι εχω στο μυαλο μου. Το ταξιδι βεβαια ειναι οδικο. Καθε προταση δεχτή. Παμε λοιπον

Ημερα 1η ΠΑΞΟΙ - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ - ΜΠΡΙΝΝΤΙΖΙ
Ημερα 2η ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ - ΚΑΤΑΝΙΑ
Ημερα 3η ΚΑΤΑΝΙΑ (επισκεψη στα μουσεια, εκκλησίες κλπ )
Ημερα 4η ΑΙΤΝΑ - ΤΑΟΡΜΙΝΑ επιστροφη στην ΚΑΤΑΝΙΑ
Ημερα 5η ΚΑΤΑΝΙΑ - ΣΙΡΑΚΟΥΣΕΣ (ORTYGIA) - NOTO
Ημερα 6η ΣΙΡΑΚΟΥΣΕΣ - RAGUSA -PUNTA SECCA - ΑΚΡΑΓΑΝΤΑΣ (AGRIGENTO)
Ημερα 7η ΑΚΡΑΓΑΝΤΑΣ - ΠΑΛΕΡΜΟ
Ημερα 8η ΠΑΛΕΡΜΟ
Ημερα 9η ΠΑΛΕΡΜΟ - ΛΕΤΣΕ - ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ

Πολλες αλλαγες ξενοδοχειων βεβαια .. αρκετες διαδρομες με το αυτοκινητο αλλά θελουμε να δουμε οσο γινεται περισσοτερα πραγματα!!
Παραείναι φορτωμένο το πρόγραμμα ειδικα τις μέρες 4 -5-6. Οι αλλαγές ξενοδοχείων για μένα δεν είναι το πρόβλημα ( κ εμεις περυσι Σικελία αλλάξαμε 5 σε 10 βραδια)
Η Κατάνια πρπσωπικα δεν με συγκίνησε ιδιαιτερα...ήταν κ η τελευταια μας σταση, οποτε αν το ταξίδι σαςγινόταν λίγο νωρίτερα πχ τελος Σεπτεμβρη, θα σου πρότεινα διαμονη Ταορμινα που θα είναι πιο οικονομικη τοτε κ βολευει για Αιτνα...ισως όμως τελος Οκτωβρη να εχουν να αρχισει να κλεινουν τα μαγαζια. Η οδηγός που είχαμε στην Αιτνα μας ειχε πει οτι Νοεμβρη κλείνουν σχεδον όλα στην Ταορμινα, οπότε ίσως σε αυτη την περιπτωση να είναι καλή για βαση η Κατανια μόνο λόγω της περιόδου.
Η Ορτυγια είναι υπέροχη οπότε θα πρότεινα να υπολογίσετε περισσοτερο χρόνο εκεί κ ίσως μια διαμονη εκει.
Ειδικά η 6η μέρα νομιζω χρειαζεται μια αναπροσαρμογη γιατι εχει 4 ωρες οδηγηση οποτε δεν προλάβετε να δείτε τπτ στα σημεια ενδιαφέροντος.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom