Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για πια εποχή ρωτάς? Άλλα δεδομένα χειμώνα η ανοιξη και άλλα το καλοκαίρι.
Δηλαδη? Για αρχαιολογικους χωρους και αξιοθεατα δεν μιλησε? Ουτε παραλιες διαβασα ουτε ορειβασια. Ουτε αυτοι οι χωροι κλεινουν με την πρωτη ψιχαλα. Εκτος αν ερθει χιονοθυελλα στο Agrigento. Στο “The day after tomorrow 2”.
 

reisender

Member
Μηνύματα
61
Likes
63
@Basilis: πρώτο δεκαπενθήμερο απριλίου σκέφτομαι

@Samion: αυτό έχω ακούσει από έλληνες και ιταλούς φίλους ως διάχυτη αίσθηση. Αν εχει οκ συγκοινωνια, ακόμα καλύτερα
Δεν είπα να κάνω ημερήσια το παλέρμο, είπα να μείνω 4 βράδια και από εκεί να κάνω 2 ημερήσιες σε αρχαιολογικούς χώρους..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν είπα να κάνω ημερήσια το παλέρμο, είπα να μείνω 4 βράδια και από εκεί να κάνω 2 ημερήσιες σε αρχαιολογικούς χώρους..
Ειπες να πας 2 ημερησιες, 1 μονρεαλε και ρωτησες τι ημερησιες να κανεις τις αλλες 2. Σου θυμιζω οτι η πολη ειναι μεγαλη, θελει το χρονο της. Μινιμουμ 2 ημερες γεματες πρεπει να αφιερωσεις στην ιδια την πολη. Οποτε ξεχνα οτιδηποτε αλλο. Οτι ανεφερες ειναι αρκετο. Για ημερησιες με 1 προορισμο τα ΜΜΜ ειναι σαφως καλυτερα. Μονο να βγεις απο την πολη με ΙΧ μπορει να σου κοστισει πολυ σε χρονο. Το ΙΧ αξιζει για να συνδυασεις μερη πχ Segesta+Erice η και Selinunte. Γι αυτο δες να το παρεις για 1,2 μερες μονο.
Η Cefalu 2 μερες υποθετω για μπανια.
 

reisender

Member
Μηνύματα
61
Likes
63
ευχαριστώ για την απάντηση. Μισό λίγο μόνο να κάνω μια διευκρίνιση:

"Ειπες να πας 2 ημερησιες, 1 μονρεαλε και ρωτησες τι ημερησιες να κανεις τις αλλες 2"

Αυτό που έχω στο νου είναι να κάτσω 4 βράδια Παλέρμο. Απο αυτά 2 ημερήσιες (με τα απογεύματα στο Παλέρμο), ένα πρωινό Μονρεάλε (πάλι απόγευμα στο Παλερμο) και μια μέρα όλη Παλέρμο.
Οι " άλλες 2" μέρες είνα έξτρα,πέραν των 4 βραδιών που λέμε πάνω, συμπληρώνουν το 8ημερο και σκέφτομαι τι να τις κάνω. Θα μπορουσα πχ να μείνω και αυτές στο Παλέρμο (είτε αφιερώνοντας στην πόλη και τις δυο, είτε κάνοντα και μια ακόμα ημερήσια) ή σε άλλο σημείο της Σικελίας αν έχετε κάποια καλή ιδέα.

Στο cefalu δεν θα πήγαινα για μπάνιο (Δε με ενδιαφέρει το κομμάτι παραλίες στη σικελία), κυρίως να κάνω μια βόλτα στην πόλη και να δω πως ζουν οι ανθρωποι εκεί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ή σε άλλο σημείο της Σικελίας αν έχετε κάποια καλή ιδέα.
Εδω εξαρταται αν θα εχεις ΙΧ η οχι. Αν ναι, καλη επιλογη ειναι η διαμονη στη νοτια ακτη κ επιστροφη Παλερμο παραλιακα με στασεις selinunte, marsala (αλυκες), erice, segesta, scopello (για περιπατους) η κ ενδοχωρα Sambuca, corleone.
Αν οχι, ισως κανα νησι, Favignana απο Παλερμο, Eolie-Lipari, Vulcano απο Cefalu-Milazzo.
Εξαιρετικη επιλογη..
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Καλησπέρα έχω κλείσει εισιτήρια ακροπλοικα για Αύγουστο ηγουμενιτσα-μπαρι.ταξιδευουμε με αυτοκίνητο 4μελης οικογενεια.Σκεφτομασταν να δούμε λίγο Καλαβρία και από εκεί να πηγαίναμε Σικελία.Υπαρχει ακτοπλοϊκή γραμμή από Reggio Calabria προς Μεσσίνα κάπου όμως διάβασα ότι η γραμμή αυτή είναι μόνο για επιβάτες όχι για οχήματα.ισχυει κάτι τέτοιο?και αν ναι πως μπορούμε να μεταβουμε σικελια με το αυτοκίνητο?
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Θα πας πιο πάνω : Villa San Giovanni --> Messina
Έχει συνέχεια πλοία
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Δεν έχει νόημα νομίζω, είναι φάση σαν το παλιό Ρίο Αντίρριο
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Όπως προανέφερα εχω ήδη κλείσει ακτοπλοικα Ηγουμενίτσα-Μπάρι στις 4αυγουστου.το πλοιο φτάνει πρωί στις 5.φευγουμε από Μπάρι και πάμε Ματερα για ένα βράδυ έχω ήδη κλείσει δωμάτιο.
Ταξιδεύουμε 4μελης οικογενεια εκ των οποίων τα δύο παιδιά ηλικίας 6ετων και με αυτοκινητο.Η επιστροφή Μπάρι-Ηγουμενίτσα έχει κλειστεί για 16αυγουστου.στις μέρες αυτές θα θέλαμε να δούμε λιγο Καλαβρία και λιγο περισσότερο Σικελία.που και πως μου προτείνετε να κλείσω τις υπόλοιπες διανυκτερευσεις ώστε να δούμε αρκετά άλλα να μην κουραστουν και τα μικρά να μοιράσω κάπως τις αποστάσεις?
Επίσης θα ήθελα να επισκεφτούμε την Αίτνα υπάρχει κάποια πεζοπορία βατή για 2 6χρονα?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Επίσης θα ήθελα να επισκεφτούμε την Αίτνα υπάρχει κάποια πεζοπορία βατή για 2 6χρονα?
Eπειδή κ εμείς πήγαμε με μικρό παιδί, δεν επιχειρήσαμε ανάβαση τους ενεργούς κρατήρες.
Πήγαμε σε αυτό Monti Sartorius · Via Mareneve, 95017 Piedimonte etneo CT, Italy αλλά με ξεναγό που μας έκανε μια κυκλική διαδρομή περίπου 4χλμ, ανάμεσα σε ανενεργους κρατήρες. Ήταν πολύ βατό για παιδί.
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Η αναβαση έγινε με τα πόδια?πόσο σας στοίχησε περίπου και πόση ώρα διήρκησε? Επίσης αν εμείς θελήσουμε να ανέβουμε στους ενεργούς κρατήρες επιτρέπουν μικρά παιδιά?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom