Γενικά Προορισμοι Ρημαδια στην Ευρωπη

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγω ζησει 8 μηνες Πυργο Ηλειας και πηγαινα στη λαικη Αμαλιαδας. Ποιος να μου πει τι.

Αλλα λεμε για εκτος Ελλαδας τωρα
κι ελεγα να γραψω για τον τόπο κατοικίας μου...να μη γράψω.....με κάλυψες
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Την εντύπωση ως αφημένη και βρώμικη,μου έχει αφήσει η Κωνσταντινούπολη δυστυχώς...Βέβαια έχω να πάω από το 2009,δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι έκτοτε.
Απορούσα γιατί δεν έχει αναφερθεί σε τόσα μηνύματα. 2 βήματα πέρα από τις τουριστικές της περιοχές επικρατεί ένα χάος.

Επίσης το Τελ Αβίβ αλλά και η Ιερουσαλήμ έχουν τα μαύρα τους τα χάλια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν κατάλαβα καλά το θέμα δεν είναι να βρούμε απλά μια παρακμιακή/άσχημη πόλη, αλλά μια πόλη μη γυαλιστερή & φαντασμαγορική που μπορεί να σου βγάλει όμως το συναίσθημα μες την παρακμή της και να περάσεις καλά.

Σε σχέση με την υπόλοιπη Γερμανία είναι σαν να πηγες σε άλλη χώρα. Διαφορετικό στυλ, σχετική βρωμιά, καλά μουσεία, ο,τι κουζίνα θες, αρχιτεκτονική από Bauhaus μέχρι κλασικά. Για μένα το Βερολίνο είναι μια κατηγορία από μόνο του ευρωπαϊκά και θα το πρότεινα φουλ.
Έχεις δίκιο σε όσα λες αλλά με τίποτα δε θα 'βαζα το Βερολίνο σε τέτοια κατηγορία όσον αφορά την πόλη αυτή καθ' αυτή. Ναι δεν είναι Γερμανία, είναι κάτι ξεχωριστό, λογικό με όσα έχουν συμβεί εκεί τον 20 αιώνα.
Ατόφια παρακμή όμως πουλάνε και μάλιστα ακριβά τα καταστήματα εστίασης του Βερολίνου, εκεί μάλιστα. Εστιατόριο με τρύπιο παρατημένο καναπέ του 80, κηροπήγιο του 60, σοβά στον τοίχο και χαλί που έχει να καθαριστεί από τότε που μπήκε ο κόκκινος στρατός, 65 ευρώ το άτομο. Μπαρ με τοίχους από τούβλο, γυψοσανίδες κι εφημερίδες, τουαλέτες φάση trainspoting, και πάει λέγοντας.

Από την άλλη στο νησί των μουσείων και τις πλατείες βλέπεις την απόλυτη οργάνωση και ομορφιά. Πόλη των αντιθέσεων, αγαπημένη!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Τα Τίρανα είναι μια καλή τέτοια περίπτωση.
Πράγματι! Εισαι στην πλατεία Σκεντέρμπεη, προφανώς το πιο κεντρικο σημειο της πρωτευουσης. Από εκει, κινεισαι προς ανατολας, *μολις 8οο μετρα* και φθανεις (δια της luigj gurakuqi) στην πλατεια avni rustemi . Από εκει, παλι προς ανατολας ξεκινούν δύο άλλες οδοί, αι Hoxha Tahsim και Tefta Tashko Koco, οι οποίες (φωτο παρακάτω) παρουσιάζουν μια εικονα που θυμήθηκα το Μενίδι (sic).

4 Feb - Rr Hoxha Tahsim (5).JPG
4 Feb - Rr Tefta Tashko Koco.JPG
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.389
Δεν έχω πάει καλοκαίρι, αλλά βάζω στοίχημα, αν κρίνω από αυτό που είδα το χειμώνα, ότι το καλοκαίρι θα γίνεται χαμός στη rives de Clausen. Δεν θα μπορείς να περάσεις από εκεί. Σε πολιτιστικά δρώμενα, φεστιβάλ, συναυλίες και clubbing η σύγκριση με πόλεις τύπου Metz και Trier δεν υφίσταται. Είμαι σίγουρος ότι σε συναυλίες μεγάλων ονομάτων πατάει κάτω και την Αθήνα. Δεν είμαι τρελός φαν της πόλης αλλά νεκρή δεν θα την έλεγα.

Οφτόπικ αλλά την περίμενα πολύ πιο αποστειρωμένη. Εκτός του "κουκλίστικου" κέντρου δεν θα την χαρακτήριζα καλογυαλισμένη.
Οποτε παω Λουξεμβουργο παντως ειναι γεματο ζωη το βραδυ, χειμωνα κ καλοκαιρι, στο κεντρο. Μεχρι αργα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν κατάλαβα καλά το θέμα δεν είναι να βρούμε απλά μια παρακμιακή/άσχημη πόλη, αλλά μια πόλη μη γυαλιστερή & φαντασμαγορική που μπορεί να σου βγάλει όμως το συναίσθημα μες την παρακμή της και να περάσεις καλά.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοούμε μη γυαλιστερή. Όλες οι πόλεις έχουν τα μη γυαλιστερά τους μέρη. Πόλεις όπως η Ρώμη, το Παρίσι, η Μαδρίτη, η Βαρκελώνη, η Λισσαβώνα, η Βιέννη,, το Βερολίνο, το Μόναχο, το Άμστερνταμ και τόσες άλλες παρουσιάζουν στοιχεία παρακμής ή έχουν ολόκληρες γειτονιές παρακμιακες λίγο πιο πέρα από τα τουριστικά τους αξιοθέατα. Και μόνο που βλέπεις άστεγους στο δρόμο για μένα θεωρείται παρακμή.

Μόνο μία πόλη, από αυτές που έχω πάει, μου έρχεται στο μυαλό και είναι γυαλισμενη σχεδόν στο 100%, το Bath.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οποτε παω Λουξεμβουργο παντως ειναι γεματο ζωη το βραδυ, χειμωνα κ καλοκαιρι, στο κεντρο. Μεχρι αργα.
Έχω την ίδια άποψη για το Λουξεμβούργο. Και τις 2 φορές χειμώνα που πήγα ήταν αρκετά ζωντανό αλλά δεν είναι και για party animals
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Θα εβαζα Κων/πολη, αλλα εχω παει 2 φορες και εψαχνα κατι νεο.
@underwater γεωγραφικα ο Καυκασος πλεον θεωρειται βουνο της Ευρωπαικης ηπειρου και Γεωργια Αρμενια χωρες της ηπειρου. Πολιτισμικα σιγουρα ειναι στο μεταιχμιο :).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα εβαζα Κων/πολη, αλλα εχω παει 2 φορες και εψαχνα κατι νεο.
@underwater γεωγραφικα ο Καυκασος πλεον θεωρειται βουνο της Ευρωπαικης ηπειρου και Γεωργια Αρμενια χωρες της ηπειρου. Πολιτισμικα σιγουρα ειναι στο μεταιχμιο :).
Έχω την αίσθηση πως η Αρμενία γεωγραφικά ανήκει 100% στην Ασία
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοούμε μη γυαλιστερή.
Περιποιημένη, όπως το λέει η @paefstra που άνοιξε το νήμα.

Όλες οι πόλεις έχουν τα μη γυαλιστερά τους μέρη.
Σαφέστατα και είναι απόλυτα λογικό ειδικά στις μεγαλουπόλεις, πόσο μάλλον στις μητροπόλεις.
Προφανώς μιλάμε για τα πιο «στανταρντ» σημεία τα οποία κινείται ο ταξιδιώτης. Ε δε νομίζω η πρώτη εικόνα που έχουμε στο μυαλό όλοι μας από τη Βιέννη και το Παρίσι π.χ. να είναι από τις γειτονιές της παρακμής.
Και μόνο που βλέπεις άστεγους στο δρόμο για μένα θεωρείται παρακμή.
Μαζί σου, αλλά δεν ανοίξαμε αυτή τη συζήτηση, περιοριστήκαμε στα της εμφάνισης σε συνδυασμό με το στυλ και τον αέρα που αποπνέουν. Υπό την έννοια που το θέτεις, όλες ειναι παραμιακές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Έχω την αίσθηση πως η Αρμενία γεωγραφικά ανήκει 100% στην Ασία
Αν τα σχολικα βιβλια αποτυπωνουν τις αλλαγες του 21ου αιωνα στην Γεωγραφια ως οφειλουν, εχει αλλαξει αυτο. Εχει αλλαξει και η λιστα των ψηλοτερων ευρωπαικων οροσειρων βαζοντας τον Καυκασο μεσα.
Συνηθως αυτες οι αλλαγες οφειλονται σε νεα γεωλογικα δεδομενα και οχι στην εικονα που εχουμε οι απλοι θνητοι για το που βρισκεται μια χωρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Προφανώς μιλάμε για τα πιο «στανταρντ» σημεία τα οποία κινείται ο ταξιδιώτης. Ε δε νομίζω η πρώτη εικόνα που έχουμε στο μυαλό όλοι μας από τη Βιέννη και το Παρίσι π.χ. να είναι από τις γειτονιές της παρακμής.
Εγώ ως τουρίστας πάντως έχω κινηθεί σε πολύ άσχημα και παρακμιακά σημεία όλων αυτών των πόλεων που προανέφερα που δεν τα λες και μη κεντρικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom